Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De Oost(2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Film bazat pe fapte reale. Dupa terminarea WWII, Olanda trimite trupe in Indonezia pentru a-si mentine colonia.
Din pacate unul din ofiteri primeste mana libera absoluta sa-i caute pe cei care sustineau independenta. Acesta infiinteaza un fel de Einsatzgruppe si ia la rand toate satele impuscand satenii si incendiind casele acestora. O drama inca nestiuta pana acum...
https://www.imdb.com/title/tt8639136/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JnNj4I-NLX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Repede-repede citeste postarea nr.1 de aici
https://forum.softpe...-film-vazut-ii/

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postadisz, on 20 iulie 2021 - 10:10, said:

Repede-repede citeste postarea nr.1 de aici
https://forum.softpe...-film-vazut-ii/
Si ce lipseste din postarea mea? Sau doar ne place sa postam de dragul postarii?

Edited by Valmont43, 20 July 2021 - 10:13.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
- TITLU FILM
- LINK + NOTA IMDb
- NOTA PERSONAL ACORDATA
- SCURT COMENTARIU PERSONAL (ca sa ne putem face o idee despre el)



Daca tu cosideri ca ai indeplinit toate conditiile,foarte bine.Nu stiu de ce m-ar interesa pe mine.
Am vrut doar sa-ti fac un serviciu,chiar daca tu-l consideri postare de dragul postarii.
Pana la urma ai dreptate,am postat de dragul postarii,mai bine n-o faceam.M-am lamurit si cu tine.
Sa traiesti.

#5
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nene tu esti real? Mai uita-te o data la ce am postat, filmul are titlu, are link IMDB, are descriere, are trailer, ce dracu sa mai scriu?

Edited by Valmont43, 20 July 2021 - 10:49.


#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu ti-e rusine? cum poti uita sa pui nota ta personala la film?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadisz, on 20 iulie 2021 - 10:10, said:

Repede-repede citeste postarea nr.1 de aici
https://forum.softpe...-film-vazut-ii/

Te iei de el ca nu respecta regulile unui topic pe care n-a postat?

Edited by dani.user, 20 July 2021 - 11:22.


#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Cainele moare de drum lung...

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostValmont43, on 20 iulie 2021 - 10:49, said:

Nene tu esti real? Mai uita-te o data la ce am postat, filmul are titlu, are link IMDB, are descriere, are trailer, ce dracu sa mai scriu?
Hai repede cu notarea ca n-avem timp sa ne rromim.

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Lasand gluma la o parte daca ar fi sa-i dau eu o nota ar fi un 8, singura inadvertenta din film este scena cu japonezii.
Probabil putini stiu ca o parte din trupele japoneze au fost mentinute de aliati in teritoriile ocupate de ei inainte tocmai pt.a mentine ordinea printre bastinasi insa acestia NU aveau arme ori in film apare o patrula cu arme...

#11
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Multumesc chiar nu stiam de faza cu Olanda.
Care acum se dau buricul corectitudinii europene.
Astia si cu belgienii, care au comis un alt holocaust in Congo, atent bagat sub pres.

View PostValmont43, on 20 iulie 2021 - 12:37, said:

Lasand gluma la o parte daca ar fi sa-i dau eu o nota ar fi un 8, singura inadvertenta din film este scena cu japonezii.
Probabil putini stiu ca o parte din trupele japoneze au fost mentinute de aliati in teritoriile ocupate de ei inainte tocmai pt.a mentine ordinea printre bastinasi insa acestia NU aveau arme ori in film apare o patrula cu arme...

Apropo, stii cumva daca americanii au imprumutat savanti japonezi dupa razboi?
Ca de germani stim sigur, alde Von Braun et comp...
Daca nu ma insel japonezii au facut teste similare cu  cele facute de germani in lagare, pe prizonieri.
Doar ca astia au experimentat pe chinezi...

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostFatCat33, on 20 iulie 2021 - 12:45, said:

Daca nu ma insel japonezii au facut teste similare cu  cele facute de germani in lagare, pe prizonieri.
Doar ca astia au experimentat pe chinezi...
Celebra unitate 731 care a intrecut in cruzime orice lagar nazist.....
https://ro.wikipedia...ki/Unitatea_731

Edited by Valmont43, 20 July 2021 - 12:58.


#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostFatCat33, on 20 iulie 2021 - 12:45, said:


Apropo, stii cumva daca americanii au imprumutat savanti japonezi dupa razboi?

Nu i-a imprumutat, dar s-au folosit de cercetarile lor...(o nota proasta pt.aliatii care sustineau umanitatea)

La sfârșitul războiului, MacArthur a oferit în secret imunitate cercetătorilor Unității 731 în schimbul informațiilor cu privire la realizările lor în domeniul armelor biologice. Liderii americani considerau că aceste cercetări erau prețioase, deoarece, cel puțin din punct de vedere oficial, Aliații nu făcuseră experimente pe ființe umane, datorită limitărilor morale și politice. De asemenea, americanii nu doreau ca alte puteri, în special URSS-ul, să pună mâna pe datele despre armele biologice nipone

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Adevarul este ca in trupele SS germane au fost multi olandezi inrolati.Le-au placut autoritatea si puterea de a face orice in special asupra civililor.Nici nu ma mira de atrocitatile ce le-au facut in Indonezia.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View PostValmont43, on 20 iulie 2021 - 12:57, said:

Celebra unitate 731 care a intrecut in cruzime orice lagar nazist.....
https://ro.wikipedia...ki/Unitatea_731
Nu-mi vine sa cred...Posted Image

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am învățat prin facultate despre sistemul colonial și Olanda in special. Citiți (ficțiune bazata pe fapte reale, dar poate exprimarea viziuni autorului despre efectele puterii nelimitate a omului asupra omului) Lord Jim. De Joseph Conrad. Un ucrainean din Polonia alipită Ucrainei.
Nu vreau să pun sub reflector Olanda, dar vreau sa evidențiez că mai toate țările care militează pentru drepturile omului, au comis de-a lungul timpului, atrocități asupra omului, pe care ori le neaga, ori le ignoră in prezent.
Parcă văd tema filmului și nu cred că am starea necesară să-l vizionez acum. Iar dacă nu mă înșel, va merita.

#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostValmont43, on 20 iulie 2021 - 12:37, said:

Lasand gluma la o parte daca ar fi sa-i dau eu o nota ar fi un 8, singura inadvertenta din film este scena cu japonezii.
Probabil putini stiu ca o parte din trupele japoneze au fost mentinute de aliati in teritoriile ocupate de ei inainte tocmai pt.a mentine ordinea printre bastinasi insa acestia NU aveau arme ori in film apare o patrula cu arme...

americanski au tinut intreaga administratie de japs in coreea.
olandezii faceau comert cu sclavi cot la cot cu englezii, de sute de ani. acum s-au descoperit cu bube-n cap? :) film cu subiect generos. americanii scoteau linistit un blockbuster din el, europenii s-au chinuit 2 ore sa faca arta din el :) cam asta e diferenta.

View PostYOUR_GOD, on 20 iulie 2021 - 13:23, said:

Am învățat prin facultate despre sistemul colonial și Olanda in special. Citiți (ficțiune bazata pe fapte reale, dar poate exprimarea viziuni autorului despre efectele puterii nelimitate a omului asupra omului) Lord Jim. De Joseph Conrad. Un ucrainean din Polonia alipită Ucrainei.
Nu vreau să pun sub reflector Olanda, dar vreau sa evidențiez că mai toate țările care militează pentru drepturile omului, au comis de-a lungul timpului, atrocități asupra omului, pe care ori le neaga, ori le ignoră in prezent.
Parcă văd tema filmului și nu cred că am starea necesară să-l vizionez acum. Iar dacă nu mă înșel, va merita.

citeste king's leopold ghosts. in general, cu cat mai mic regele european, cu atat mai mari frustrarile si atrocitatile comise.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate