Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cand se odihneste Dumnezeu?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 19 iulie 2021 - 10:13, said:

Deci, cand s-a odihnit sau cand se odihneste Dumnezeu atunci?
Care dumnezeu, că-s câteva mii?
Al tău de vreo două mii și ceva de ani tot doarme, de fapt e mort de-a dreptul că nu a dat nici un semn de viață decând l-au inventat ciobanii ăia nomazi.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 19 iulie 2021 - 21:46, said:

Care dumnezeu, că-s câteva mii?
Al tău de vreo două mii și ceva de ani tot doarme, de fapt e mort de-a dreptul că nu a dat nici un semn de viață decând l-au inventat ciobanii ăia nomazi.

Exista un singur Dumnezeu, care da mereu semne de viata, in nenumarate feluri si sunt milioane de martori care declara aceasta.

#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 20 iulie 2021 - 13:54, said:


Exista un singur Dumnezeu, care da mereu semne de viata, in nenumarate feluri si sunt milioane de martori care declara aceasta.
Sunt câteva miliarde de oameni care te contrazic cu privire la unicitatea zeului tău.

Când și cum dă semne de viață zeul ăsta al tău?
Te-am întrebat de nenumărate ori să ne arăți un semn din astă și n-ai fost în stare.

#40
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 19 iulie 2021 - 21:46, said:

l-au inventat ciobanii ăia nomazi.
Ciobanii aia nomazi au scris o carte.
Acum mii de ani.

Cartea este, in secolul XXI, bestseller-ul nr. 1 în lumea noastră.
Ce altceva poate fi asta, decât un MIRACOL?

Tu ai inventat ceva?
Ai scris vreun articol măcar?
L-a cumpărat măcar o persoană? :rolleyes:

#41
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2021 - 22:50, said:

Ciobanii aia nomazi au scris o carte.
Acum mii de ani.
Carte e mult spus. O colecție de povești plină de orori și măceluri.
Și n-au scris, au povestit. Partea cu scrisul a venit mult mai târziu.

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2021 - 22:50, said:

Cartea este, in secolul XXI, bestseller-ul nr. 1 în lumea noastră.
Ce altceva poate fi asta, decât un MIRACOL?
Miracol ar fi dacă măcar unul dintr-o mie de posesori de biblie a și citit-o cap coadă.
Că atunci s-ar cam termina cu creștinismul.

Cea mai bună metodă de deconversie de la creștinism e să citești biblia și să-ți pui întrebări.

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2021 - 22:50, said:

Tu ai inventat ceva?
Ai scris vreun articol măcar?
L-a cumpărat măcar o persoană? Posted Image
mulți ani asta a fost în fișa postului, deci:
- am scris multe articole
- am mai multe invenții, pentru una am patent EU. Asta înseamnă că angajatorul meu de atunci a considerat-o destul de bună ca investească zeci de mii de euro pentru obținerea patentului.
- invențiile și inovațiile mele au fost incluse în producția de serie deci da, au fost cumpărate de mai multe persoane.

Tu, in afară de inepțiile pe care le scrii aici, cu ce poți să te lauzi?

Edited by DaculScoril0, 21 July 2021 - 04:49.


#42
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

Carte e mult spus. O colecție de povești plină de orori și măceluri.
Și n-au scris, au povestit. Partea cu scrisul a venit mult mai târziu.

Miracol ar fi dacă măcar unul dintr-o mie de posesori de biblie a și citit-o cap coadă.
Că atunci s-ar cam termina cu creștinismul.

Poate ai și tu 0, (0)1 dreptate, însă ceea ce este esențial rămâne: Scrierea "ciobanilor nomazi" este cea mai bine vândută carte de pe glob.

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

mulți ani asta a fost în fișa postului, deci:
- am scris multe articole
Și cum te simți când afli că articolele tale nu valorează nici doi bani găuriți în comparație cu cele ale unor... "ciobani nomazi"?  Posted Image
Ești precum un fizician de duzină, care scrie și el niște articolașe despre care nimeni nu a auzit însă comentează și critică articolele lui Einstein Posted Image

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

Tu, in afară de inepțiile pe care le scrii aici, cu ce poți să te lauzi?
Eu mă laud cu faptul că am citit mult la viața mea însă nerozii ca ale tale foarte rar, bibicule! :)

Auzi la el, cică Biblia a fost scrisă de păstori nomazi :facepalm:
Dacă n-ai habar cine a scris Biblia, n-ai cultură generala. Așa să știi!

Edited by penticostalul, 21 July 2021 - 07:39.


#43
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 21 iulie 2021 - 07:45, said:

Poate ai și tu 0, (0)1 dreptate, însă ceea ce este esențial rămâne: Scrierea "ciobanilor nomazi" este cea mai bine vândută carte de pe glob.
deci ăsta e singurul tău argument în favoarea bibliei, că-i cea mai ”bine vândută”?
Oricum nu compensează cu nimic minciunile, ororile și măceluri de care e plină.

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

Carte e mult spus. O colecție de povești plină de orori și măceluri.
Și n-au scris, au povestit. Partea cu scrisul a venit mult mai târziu.
Da, aproape 60%  sunt relatari a unor fapte istorice. Restul sunt creatii literale dar si inspiratii divine.

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

Miracol ar fi dacă măcar unul dintr-o mie de posesori de biblie a și citit-o cap coadă.
Că atunci s-ar cam termina cu creștinismul.
Cea mai bună metodă de deconversie de la creștinism e să citești biblia și să-ți pui întrebări.
Am citit de doua ori cap coada biblia. Prima oara nu am stat sa fac legatura intre carti si evenimente, a doua oara am citit si trimiterile de la notele de "subsol".
Interesanta obervatia cum ca un crestin citind biblia ar inceta sa mai fie crestin. Eu spre exemplu eram ateu in familie de musulmani. Citirea cartii m-a indemnat sa renunt la ateism si sa iubesc crestinismul. Spiritul lui Hristos isus nu poate fi dat la o parte. E de dorit un astfel de spirit atat in propria constinta cat si de la toti cei care accepta crestinismul.

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 04:48, said:

mulți ani asta a fost în fișa postului, deci:
- am scris multe articole
- am mai multe invenții, pentru una am patent EU. Asta înseamnă că angajatorul meu de atunci a considerat-o destul de bună ca investească zeci de mii de euro pentru obținerea patentului.
- invențiile și inovațiile mele au fost incluse în producția de serie deci da, au fost cumpărate de mai multe persoane.
Tu, in afară de inepțiile pe care le scrii aici, cu ce poți să te lauzi?
Te lauzi fara sa oferi si dovezi. Nu esti primul laudaros fara fapte.
Spune in ce domeniu si cu ce anume ai venit cu inovatii. Detaliaza despre ce ai patentat.

#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 21 iulie 2021 - 07:45, said:

Și cum te simți când afli că articolele tale nu valorează nici doi bani găuriți în comparație cu cele ale unor... "ciobani nomazi"?  Posted Image
mă simt foarte bine pentru că știu că articolele mele chiar au ajutat. Au făcut munca multor oameni mai ușoară.
Apoi nimeni nu a fost omorât sau schingiut în nule lor.

Spre deosebire de biblie în numele căreia s-au purtat nenumărate războaie, care mai de care mai sângeros, și au fost omorâți și schingiuți nenumărați oameni nevinovați.

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 08:32, said:

deci ăsta e singurul tău argument în favoarea bibliei, că-i cea mai ”bine vândută”?
Oricum nu compensează cu nimic minciunile, ororile și măceluri de care e plină.
Păi ai si tu dreptul la opinie, că ești cetățean liber.
Dar dacă o carte e cea mai bine vândută pe planeta asta, înseamnă că scriitorii anoști de articolașe obscure NU pot s-o critice decât din invidie :yes:

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 08:36, said:

mă simt foarte bine pentru că știu că articolele mele chiar au ajutat. Au făcut munca multor oameni mai ușoară. Apoi nimeni nu a fost omorât sau schingiut în nule lor. Spre deosebire de biblie în numele căreia s-au purtat nenumărate războaie, care mai de care mai sângeros, și au fost omorâți și schingiuți nenumărați oameni nevinovați.
Mda, se pare că invidia roade precum cangrena!
Încearcă la un psihoterapeut!

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpacopaco1967, on 21 iulie 2021 - 08:35, said:

Te lauzi fara sa oferi si dovezi. Nu esti primul laudaros fara fapte.
Spune in ce domeniu si cu ce anume ai venit cu inovatii. Detaliaza despre ce ai patentat.
așa cum tu îmi ceri să cred povești fără nici o dovadă trebuie să crezi ce spun eu fără să ceri dovezi.

#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 21 iulie 2021 - 08:35, said:

Detaliaza despre ce ai patentat.
Tipul a patentat jmekeria, invidia si minciuna.
Sau cel putin așa crede el. Că alea erau de mult în lume.

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 08:42, said:

trebuie să crezi ce spun eu fără să ceri dovezi.
QED
:)

#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 21 iulie 2021 - 08:40, said:

Păi ai si tu dreptul la opinie, că ești cetățean liber.
Dar dacă o carte e cea mai bine vândută pe planeta asta, înseamnă că scriitorii anoști de articolașe obscure NU pot s-o critice decât din invidie Posted Image


Mda, se pare că invidia roade precum cangrena!
Încearcă la un psihoterapeut!
deja ești obositor când repeți aceleași prostii ca un papagal.Cred că asta e strategia ta de a ”câștiga” o discuție: să spui încontinuu prostii și minciuni, care mai de care mai gogonată, până când obosește celălalt.

View Postpenticostalul, on 21 iulie 2021 - 08:43, said:

Tipul a patentat jmekeria, invidia si minciuna.
astea-s ale tale.
Invidie, miciună, tu le înșiri încontinuu peste tot.

#50
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.04.2021
întrebare de baraj... cred că este o chestiune pe care toți ar vrea să o știe...

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDaculScoril0, on 21 iulie 2021 - 08:42, said:

așa cum tu îmi ceri să cred povești fără nici o dovadă trebuie să crezi ce spun eu fără să ceri dovezi.
Ei hai ca deja exagerezi. Dovezi ale creatiei e chiar celula biologica. Biblia a fost scrisa cu peste 2000 ani si tu vrei ca eu sa-ti demonstrez ce au vazut cei care au scris cartea .
Singura dovada acceptata e faptul ca isus a fost urmat in acel moment de mii de oameni, si apoi numarul lor a crescut exponential in ciuda faptului ca au fost mereu prigoniti. Ori logica te va atentiona ca nimeni nu urmeaza pe cineva daca directia e spre suferinta si moarte.

Hai cu detalii despre inovatiile tale, sa te cred ca esti om serios si nu stau de vorba cu un pacalici.

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDaculScoril0, on 20 iulie 2021 - 19:14, said:

Sunt câteva miliarde de oameni care te contrazic cu privire la unicitatea zeului tău.


Daca ma contrazicea vreun dumnezeu, poate era o problema, dar ca ma contrazic oameni, nu-i nici o problema. Totusi, esti unul dintre acei oameni? Cum ma contrazici?

View PostDaculScoril0, on 20 iulie 2021 - 19:14, said:


Când și cum dă semne de viață zeul ăsta al tău?
Te-am întrebat de nenumărate ori să ne arăți un semn din astă și n-ai fost în stare.

Mereu da semne de viata. Atat pentru credinciosi, cat si pentru necredinciosi. Dar revelatia este totdeauna strict personala. El alege cui sa-i dea credinta si pe cine sa lase in necredinta. Iar pe cei vicleni ii lasa mereu in necredinta.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpacopaco1967, on 21 iulie 2021 - 09:13, said:

Ei hai ca deja exagerezi. Dovezi ale creatiei e chiar celula biologica. Biblia a fost scrisa cu peste 2000 ani si tu vrei ca eu sa-ti demonstrez ce au vazut cei care au scris cartea .
Singura dovada acceptata e faptul ca isus a fost urmat in acel moment de mii de oameni, si apoi numarul lor a crescut exponential in ciuda faptului ca au fost mereu prigoniti. Ori logica te va atentiona ca nimeni nu urmeaza pe cineva daca directia e spre suferinta si moarte.

Hai cu detalii despre inovatiile tale, sa te cred ca esti om serios si nu stau de vorba cu un pacalici.
adică nu poți demonstra nimic și n-ai nici un fel de dovadă ca ar fi existat vreun isus, zeu, zâne etc. ( mă fac că nu bag de seamă prostia cu celula)
Deocamdată tu ești păcăliciul.
Și n-ai tu treabă cu experiența mea profesională. Pune-ți tu foaia matricolă aici șă vedem dacă ai absolvit 12 clase, că după cum scrii greu de crezut.

Edited by DaculScoril0, 22 July 2021 - 00:30.


#54
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 22 iulie 2021 - 00:27, said:

n-ai nici un fel de dovadă ca ar fi existat vreun isus
Asta tu nu ai de unde să știi dacă nu începi să citești.
Iar deocamdată tu nu ai ajuns decât la faza în care... scrii. Articole. Publicate. Și invenții. Nenumărate. :)

Niciun istoric serios nu pune la îndoială existența lui Isus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate