Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Până când s-a instalat la "RomTelecom" cablu direct centrală - abonat?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Până când la "RomTelecom" (actual "Telekom" România, viitor "Orange") au fost instalate calburi telefonice direct către abonat? Că după 199x-2000, când abonații au început să fie trecuți la centrale digitale în număr mai mare, s-a renunțat la cablu direct centrală - abonat, preferându-se soluția fibră optică - zona abonaților, într-un dulap făcându-se convertirea de la fibră la "sârmă".

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In 1998 mi-au instalat număr "in cuplaj".
Că nu aveau perechi până "la poștă".
Pe 3 sârme eram 2 abonați.
Daca inversam nus ce fire, toate impulsurile mele treceau la cel in cuplaj cu mine.
Sârme de cupru sunt și acum de la fiecare bloc până în centrala. Cel puțin așa e la mine in oraș și acum. Nu au modernizat nimic. Doar ADSL e pt net. Fibra optica doar la persoane juridice au tras. 3-4 unități bugetare au net prin FO de la Telekom.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Știam că dulapurile acelea erau doar pentru ADSL. în fine, tot ce trag nou acum trag direct fibră, acolo unde e disponibil și din ONT iasă portul telefonic.

Deci practic e un proces continuu dar lent de modernizare. Așa de lent că au renunțat de tot la rețea și o vând

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu cred că mai am cablu de Cupru/Fier direct până la centrală, cum era pe vremea analogicului.
Să-mi pun V.o.I.P. ... nu vreau mizeria aia.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 17 iulie 2021 - 08:23, said:

Până când la "RomTelecom" (actual "Telekom" România, viitor "Orange") au fost instalate calburi telefonice direct către abonat? Că după 199x-2000, când abonaţii au început să fie trecuţi la centrale digitale în număr mai mare, s-a renunţat la cablu direct centrală - abonat, preferându-se soluţia fibră optică - zona abonaţilor, într-un dulap făcându-se convertirea de la fibră la "sârmă".
Pina intr-o miercuri, in jurul orei 13.25!

 dorin_2k, on 17 iulie 2021 - 08:40, said:

In 1998 mi-au instalat număr "in cuplaj".
Că nu aveau perechi până "la poștă".
Pe 3 sârme eram 2 abonați.
Daca inversam nus ce fire, toate impulsurile mele treceau la cel in cuplaj cu mine.
Sârme de cupru sunt și acum de la fiecare bloc până în centrala. Cel puțin așa e la mine in oraș și acum. Nu au modernizat nimic. Doar ADSL e pt net. Fibra optica doar la persoane juridice au tras. 3-4 unități bugetare au net prin FO de la Telekom.
Aiurea! erati doi abonati pe o pereche, adica 2 fire. Al treilea era luat de la o impamintare, adica teava de apa, calorifer sau asemenea!

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Inca mai sunt abonati conectati la firele de cupru. Am cativa in familie care au ramas cu numarul de telefon asa. Daca nu ai si internet de la ei (in special in rural) ai ramas pe cupru. In orase au cam facut trecerea la FO si acolo au migrat si abonatii (inclusiv subsemnatul).

Mai sunt firme de paza care inca mai au centrale de alarma conectate la firele de cupru (nu au facut trecerea la SIM). Erau mai stabile pentru ca pe cupru aveau si alimentare separata - daca iti cadea curentul in casa si aveai un telefon analogic legat pe firul de cupru => aveai ton.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am avut din 1992 pana in 2013 in 2 locatii, la prima l-am portat in RDS in 2012, in alta in 2013.

 djl, on 17 iulie 2021 - 10:43, said:

Eu nu cred că mai am cablu de Cupru/Fier direct până la centrală, cum era pe vremea analogicului.
Să-mi pun V.o.I.P. ... nu vreau mizeria aia.
Am luat contact cu VoIP prima data in 2006, in a doua locatie am avut in paralel cu Romtelepom pana in 2013 cand am portat RTC-ul. Mi s-a parut foarte misto sa vezi daca este curent si internet doar sunand pe fix.

Back-up de telefonie si internet cand se ia curentul este smartphone-ul, Digi.Mobil in cazul meu.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu la Digi am în continuare net pe FO și fără curent electric, cu echipamentul conectat la UPS. Deci na, nu prea mai e un argument acesta cu sârmele.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru cine nu are UPS si vrea telefon fix cand nu este curent, este.

Eu abia am asteptat sa scap de sarmele Romtelecom, m-au enervat rau de tot cu internetul slab ADSL. Si nici UPS nu am si nu imi iau. Posted Image

Dar nu renunt la fix, nici acasa, nici la fostul magazin. Pastrez 2 numere vechi de Romtelecom, portate, in 2012 si 2013, la RDS.

*********
In 2013 la fostul magazin, pe scara de bloc, mai eram singurul legat la RTC. Apoi in 2016 au demolat complet tabloul telefonic si au pus ODB de fibra optica (pleonasm), la care, iarasi, nimeni nu s-a legat. Posted Image

#10
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Până când stâlpii nu au mai suportat…
[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aQoKdO2_700bwp.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate