Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

ce program asi putea folosi???

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Guest_*VectraVL*_*

Guest_*VectraVL*_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
a venit cineva la mine cu o poza facuta de o camera video de la un peco...a luat putina benzina si nu a platit!!!! am si caseta video ...ce asi putea folosi ...este un program care poate face in asa fel incat , cand mares imaginea sa pot vedea numarul de imatriculare???

#2
SR

SR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.11.2001
ACDSee 4 e bun pentru asa ceva.

#3
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Paint Shop Pro - are o chestie faina Edge Enhance. Incearc-o numai!

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Sfatul meu e sa incerci la GunX!!!!

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
deci vorbesc din experienta acum, am avut un client care a venit cu o caseta de la o camera video de securitate, provenind dintr-o casa de schimb valutar sau banca (nu mai stiu) unde cineva a facut o smecherie cu niste bani....

probleme majore avute si atunci, probabil si acum :

1. calitatea optica (a obiectivului) si de stocare (a benzii de obicei VHS) este penibila.... pierde teribil de mult detaliu si sunt facute doar sa sperie hotii amatori, in rest nu prea te poti baza pe ele pentru ca nu se vede nimic clar

2. de obicei camerele de securitate trag pe aceasi banda over and over again...un fel de autoreverse sau sunt de exemplu 7 benzi care se schimba zilnic si daca o saptamana nu ai oprit niciuna se sterge si asa mai departe...rezultatul este ca o banda trasa de multe ori pe computer la o captura arata in ultimul hal...magnetizarea repetata nu este niciodata perfect echivalenta, stratul cu rol de imagazinare se strica si de ce tragi mai mult pe o banda de aia se duce naibii calitatea...

3. hop, colac peste pupaza, mai trage si la numar de cadre diferit, caseta adusa de paznicii aia era la 1 fps si in video-ul meu cel mai bun pe care il am (un TEAC cu un tuning incredibil de mare ca toleranta la viteza) se vedea ingrozitor, sau mai bine zis miscarea se desfasura de 25 de ori mai rapid (capul facea play la 25 fps) si tunerul nereusind sa se sincronizeze si sa gaseasca cele 25 fps la care se astepta, asta si din cauza ca mi se pare ca device-ul lor de inregistrare mai punea si niste informatii pe banda ajutatoare pentru navigare (ii programai ziua si ora la un mic display si iti derula caseta pan acolo, citind din cand in cand de pe ea unde se afla axa timpului)...deci pe un video normal era crima iar singurul player care putea reda asta cum trebuie (desigur acelasi cu cel care a si inregistrat) nu era diponibil ca dor avea "de pazit" :rolleyes: o banca si mergea 24h...

deci daca poti rezolva cumva aceste 3 probleme (in cazul in care exista cum le-am descris eu) si nu ar mai fi si altele, eu iti pot face o captura maxim calitativa direct de pe play, cu compresie 0 (poza BMP) oriunde vrei tu si dupa ai o filtram si o innebunim doar, doar, gasim ce vrei. Vezi ca poate stii si tu, faza din filme la politie unde apare detaliu acolo unde nu s-a inregistrat bine de la inceput e pt adormit copii sau pt prostii de americani, "apropierea" din program este simpla marire digitala a unei imagini, numai o lentila optica la momentul inregistrarii poate ca la o rezolutie sporita sa iti imbunatateasca calitatea video, deci daca numarul e neclar deja nu o sa il mai vezi niciodata clar, poate doar sa maresti, sa bagi edge enhancer cum a zis djlyon si apoi sa incerci sa ghicesti.... good luck sau intreaba cat mai multi oameni daca e chiar la limita o cifra/litera ceva....

da niste info despre intamplare si mai ales echipamente, color sau nu VHS sau nu la cate cadre...cum se vede, etc.... si let me know daca te pot ajuta cu ceva mai mult decat sfaturi

#6
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Sau, in mod profesionist cu:

http://www.cognitech...eoinvestigator/

Evident, numai daca ai 2500 de dolari care iti ard buzunarele, dar e supermisto, iti permite sa demultiplexezi semnalul video asa ca nu ai nevoie de un player special, plus ca are o gramada de algoritimi speciali de procesare.  :oK:

GunX are dreptate cand spune ca nu se pot face miracole ca in filme, dar exista totusi niste filtre si proceduri specializate care te pot ajuta.

Iti recomand sa incerci sa folosesti S-Spline pentru rescalari, pentru ca da rezultate ceva, ceva mai bune, poate reusesti sa distingi ceva forme. In rest, joaca-te cu edge enhancing, gamma corrections si eventual ceva transfer modes ca sa reduci noise-ul ce exista in mod sigur in imagine.

Succes,
Andrei

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pana la urma cum a fost, cum a ramas, ai reusit ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate