Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

V-ati alege o partenera cu copil?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

Poll: V-ati alege o partenera care are deja copil? (254 member(s) have cast votes)

V-ati alege o partenera care are deja copil?

  1. Voted Da, chiar si daca nu am mai face alti copii (118 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Voted Nu, sub nicio forma (107 votes [42.13%] - View)

    Percentage of vote: 42.13%

  3. Da, doar daca am mai face inca un copil impreuna (29 votes [11.42%] - View)

    Percentage of vote: 11.42%

Vote Guests cannot vote

#289
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postutopium, on 14 ianuarie 2022 - 14:37, said:

Nope, asta se intampla in majoritatea familiilor moderne din culturile vestice. Pe la arabi si alte culturi de genul da, barbatii au prioritate. Sau si in tarile dezvoltate dar prin ruralul sarac si traditionalist. In lumea moderna, lucrurile stau majoritar cum zic eu.

e fix cum zici tu, femeia e capul familiei in vest.
iar femeia cu copii e o nestemata nedescoperita de barbnati.
succes!
(sa ne impartasesti cateva impresii dupa cateva luni intr-o astfel de relatie Posted Image )

#290
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Daca-mi permite-ti, parerea mea este ca o astfel de relatie nu are nici cea mai mica sansa.
Ca exista exceptii, poate.
Darrrrrrrrrr apar  numai atunci cand situatia financiara este de EXCEPTIE, cand madama provine dintr-o familie bogata, cand povara intretinerii NU este asupra barbatului, cand SI acesta genereaza venituri consistente, cand datorita situatiei materiale DEOSEBiT de bune dispare sentimentul ca cineva din relatie devine sponsorul celuilalt.
In plus trebuie ca BITONCUL sa NU fie idiot.
Daca acesta se crede miez, daca se comporta ca o beizadea, daca-i negru pe cerul gurii, etc., atunci relatia esueaza chiar in conditiile mentionate.

Edited by tioopedi, 14 January 2022 - 16:31.


#291
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcosmin_235423, on 14 ianuarie 2022 - 16:28, said:

e fix cum zici tu, femeia e capul familiei in vest
Tu confunzi capul familiei cu cine e persoana de care depind cel mai mult deciziile familiei. N-au nici o legatura una cu alta. Pentru o familie tipica moderna, copilul/copiii sunt primii care sunt luati in considerare cand se ia o decizie. Asta nu inseamna ca ei sunt capul familiei, ci doar ca cele mai importante decizii se iau tinand cont in primul rand de nevoile copiilor. Apoi de cele ale sotiei, apoi de sot. Adica se merge de la cea mai vulnerabila persoana in sus.

Ma rog, in familiile unde barbatul e veriga slaba si e mai vulnerabil decat copiii si sotia, o fi si alta ordinea, nu zic nu. Sau in familiile in care el e suficient de egoist incat sa puna nevoile lui in fata tuturor.

Poate ca in unele familii daca mai este doar o portie de supa si toti membrii familiei sunt flamanzi, nu primeste copilul portia aia de supa, ci o ia sotul, pe principiul ca el e "capul familiei" ... dar crede-ma ca nu aia e familia moderna tipica Posted Image

Edited by utopium, 14 January 2022 - 16:45.


#292
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Posttioopedi, on 14 ianuarie 2022 - 16:29, said:

Daca-mi permite-ti, parerea mea este ca o astfel de relatie nu are nici cea mai mica sansa.
Ca exista exceptii, poate.
Darrrrrrrrrr apar  numai atunci cand situatia financiara este de EXCEPTIE, cand madama provine dintr-o familie bogata, cand povara intretinerii NU este asupra barbatului, cand SI acesta genereaza venituri consistente, cand datorita situatiei materiale DEOSEBiT de bune dispare sentimentul ca cineva din relatie devine sponsorul celuilalt.
In plus trebuie ca BITONCUL sa NU fie idiot.
Daca acesta se crede miez, daca se comporta ca o beizadea, daca-i negru pe cerul gurii, etc., atunci relatia esueaza chiar in conditiile mentionate.


cand are bani e cu atat mai insuportabila.
va avea zero respect pentru barbat
barbatul va fi doar un pet ceva mai sofisticat.

tu te referi la cea mai optima varianta dintre toate, gen un scenariu de film.
insa realitatea e ca majoritatea femeilor singure de peste 30 sunt ele de asa natura incat nu pot fi intr-o relatie.

#293
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Nu stiu ce-i in casa lor, dar Adrian Enache stiu ca are o relatie cu o femeie frumoasa, care nu-i saraca.
Si NU pot sa cred ca un barbat ca el este tratat ca un catelus sofisticat.
Cresc un copil cu nevoi speciale.
Exceptia care confirma regula.

Edited by tioopedi, 14 January 2022 - 18:39.


#294
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postutopium, on 14 ianuarie 2022 - 16:45, said:

. Asta nu inseamna ca ei sunt capul familiei, ci doar ca cele mai importante decizii se iau tinand cont in primul rand de nevoile copiilor. Apoi de cele ale sotiei, apoi de sot. Adica se merge de la cea mai vulnerabila persoana in sus.
Asa faci tu in familia ta ? deci daca vrei masina noua , intrebi intai copiii ( chiar daca au 2 ani ) apoi nevasta daca da ok-ul si in final daca toate decurg pozitiv , ai si tu un cuvant de zis ? Posted Image Interesanta ierarhie e la tine Posted Image Din ce relatezi pare ca te intretine nevasta , tu esti de umplutura in relatie.

#295
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Asa faci tu in familia ta ? deci daca vrei masina noua , intrebi intai copiii ( chiar daca au 2 ani ) apoi nevasta daca da ok-ul si in final daca toate decurg pozitiv , ai si tu un cuvant de zis ? Posted Image Interesanta ierarhie e la tine Posted Image
Nope, e invers, eu decid singur ce masina iau (pentru ca restul nu se pricep si nu se baga), dar tin cont de nevoile familiei cand iau acea masina. Si ei au incredere in mine ca voi tine cont de nevoile lor cand voi lua acea masina si ca sunt cea mai avizata persoana din familie sa ia acea decizie.

Hai sa nu mai venim cu abordari de gradinita si sa gandim un pic inainte sa spunem ceva. E o mare diferenta intre a te gandi la copil/familie in primul rand cand iei o decizie (faci o casa/iei o masina (trebuie sa fie aproape de scoala/servicii, sa poti sa ii duci copilului bicicleta usor, etc)) si a ii lasa pe altii sa decida.

View PostBaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Din ce relatezi pare ca te intretine nevasta , tu esti de umplutura in relatie.
Nevasta-mea castiga un sfert cat mine, deci nu, e chiar mare diferenta intre noi Posted Image Eu decid toate achizitiile importante, concediile, investitiile ... dar asta pentru ca sunt cea mai potrivita persoana sa o fac. Si o fac gandindu-ma in primul rand la ei. Daca nevasta-mea ar fi mai buna la investit pe bursa decat mine sau s-ar pricepe mai bine la ales destinatii turistice faine, as lasa-o pe ea sa decida.

Edited by utopium, 14 January 2022 - 19:23.


#296
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Pai si atunci de unde iti vin ideile astea senile ca mai sus ?? De undeva dintr-o farama de adevar 100% izvorasc , altfel nu cred ca ai avea atata imaginatie.
Scuza-ma ca te suspectez dar prea ai dat niste detalii pe care eu nu le-as fi gandit in veci.
Eu spre deosebire de tine , desi nu sunt casatorit ( divortat de ceva vreme ) dar sunt intr-o relatie cu o partenera , cand vine vorba de investitii/concedii discutam impreuna avantaje dezavantaje si daca are argumente solide ma i-au dupa ea . Asa la chestii marunte pana-n 1000 de euro sa zic fiecare face ce vrea pe castigul lui. N-avem responsabilitati , aka copii deci avem alte prioritati . intr-o familie cu copii e diferit - nu mai vreau asa ceva , mi-o ajuns o data !

Edited by BaXXXon, 14 January 2022 - 19:36.


#297
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostAlex432, on 14 ianuarie 2022 - 08:44, said:

Ce fac femeile de 40+ daca in proportie de 99% sunt cum le-ai descris ?  Cu cine se cupleaza ?

cu pisicile, vinul, poze ipocrite și false pe insta ce fericite sunt ele singure... pe scurt ca Andreea Raicu ajung

View PostAlex432, on 14 ianuarie 2022 - 08:44, said:

Dar barbatii de 20+ 30+ daca femeile similare se combina cu cei peste varsta lor ?  Raman doar in virtual pe pc ?

da, laba e sănătoasă
la 20+ oricum nu te combini să stai o viață, ci te distrezi ba cu una ba cu alta.

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

In viata reala vrei sa zici ca majoritatea femeilor 30+ nu au copii? Chiar nu inteleg ce vrei sa zici de fapt ... eu cred ca am fost destul de clar: statistic vorbind, o femeie 30+ e mai probabil sa aiba copil decat sa nu aiba.

nu cu educație și carieră. adică da, statistic ai dreptate pe total, dar presupun că nu te interesează orice țărancă, statistic vorbind
ai totuși niște standarde. și nu mă refer numai la fizic, ci și la ce e în tărtăcuță

dacă ridici ștacheta acolo, brusc vei constata că cele rămase în acest pool restrâns e mai probabil să nu aibă copii decât să aibă, pentru că dacă e șmecheră, ivy league, upper middle, face lucruri, are job bun și ocupații interesante, nu stă acasă să toarne plozi  ca manichiuristele ce nu au depășit clasa a 8a



View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

In plus daca eu as gandi ca si colegii, ca daca are un copil si e singura sigur e vreo problema cu ea, si ea ar trebui sa aplice aceeasi logica pentru mine, care am copil, nu? (daca as fi singur).

desigur că nu, deși poți pune situația în oglindă, viața bărbatului singur cu copil de cele mai multe ori nu e afectată radical, mai mult decât financiar (pensie alimentară)
un bărbat cu sau fără copil e același pt o parteneră nouă, el trăiește burlac și nu interferează copilul așa cum o face în cazul mamei. a că mai vizitează un weekend sau ceva.. poate
dar e neglijabil

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

Personal ce cunosc eu 30+ singure si fara copii sunt persoane dificile, carieriste, cu care ar fi greu sa ai o relatie. Pe de alta parte stiu femei 30+ cu copil, necasatorite, care mi se par chiar foarte interesante si capabile sa aiba relatii cu adevarat functionale.

cred că patternul tău de atracție este o femeie supusă, care ascultă necondiționat poruncile tale și nu iese din pătrățica ei
cu o femeie carieristă e greu da, că aia are idei și te contrazice =)

View Postutopium, on 14 ianuarie 2022 - 19:12, said:

Nope, e invers, eu decid singur ce masina iau (pentru ca restul nu se pricep si nu se baga),
Nevasta-mea castiga un sfert cat mine,

q.e.d.

#298
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,533
  • Înscris: 10.04.2009

View PostFlat, on 18 ianuarie 2022 - 15:24, said:

nu cu educație și carieră. adică da, statistic ai dreptate pe total, dar presupun că nu te interesează orice țărancă, statistic vorbind
ai totuși niște standarde. și nu mă refer numai la fizic, ci și la ce e în tărtăcuță

dacă ridici ștacheta acolo, brusc vei constata că cele rămase în acest pool restrâns e mai probabil să nu aibă copii decât să aibă, pentru că dacă e șmecheră, ivy league, upper middle, face lucruri, are job bun și ocupații interesante, nu stă acasă să toarne plozi  ca manichiuristele ce nu au depășit clasa a 8a

nici eu nu puteam sa zic mai bine :D

majoritatea sunt din categoria "peasant woman" si cred ca odata ce au gasit pe unu', gata... ala trebuie sa accepte orice, ca au copil si ele sunt mame si atat, FALS  

de aia sunt si multe - din aceasta categorie - care traiesc din ajutor social, banii parintilor sau alocatia copilului... pt ca nu sta nici un barbat normal la cap cu astfel de specimene

iar un barbat cat de cat cu bani (nu Tiriac sau altii de genul, clasa medie) intotdeauna va cauta o femeie cu studii si cat de cat de nivelul lui, nu una care e casnica si vrea sa fie intretinuta ca ea nu poate sa munceasca pt ca are copil (am auzit la cateva replica asta, ce legatura o avea una cu alta nu stiu)

#299
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007
Situatia este valabila si invers. Stiu un tip, care a fost parasit de nevasta, dupa ce aceasta nascuse copilul. Si din cate am auzit, tipa a mai facut apoi un copil cu altcineva, si l-a abandonat si pe ala.  
Ei, si baiatu nostru din poveste, se plange, ca desi are 28 de ani, nu are succes la femei, toate stramba din nas cand afla ca singur creste o fetita de 2 ani.

#300
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 15:33, said:

ca desi are 28 de ani, nu are succes la femei, toate stramba din nas cand afla ca singur creste o fetita de 2 ani.


Întrebarea-i alta, singur ar avea succes la femei? Că s-ar putea să dea vina pe fetiţă degeaba.

#301
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Situatia este valabila si invers. Stiu un tip, care a fost parasit de nevasta, dupa ce aceasta nascuse copilul. Si din cate am auzit, tipa a mai facut apoi un copil cu altcineva, si l-a abandonat si pe ala.  
Ei, si baiatu nostru din poveste, se plange, ca desi are 28 de ani, nu are succes la femei, toate stramba din nas cand afla ca singur creste o fetita de 2 ani.
N-are nici o treaba. Se complica degeaba. El e de vina. Ori e urat, ori are ceva in comportament.

#302
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
realist, daca puradelu' nu e al tau, mai greu. nu e pentru oricine. tre' sa se alinieze mai multe planete...nu toate, da' cu cat mai multe, cu atat mai bine...

#303
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postbeavis03, on 26 ianuarie 2022 - 08:53, said:

majoritatea sunt din categoria "peasant woman" si cred ca odata ce au gasit pe unu', gata... ala trebuie sa accepte orice, ca au copil si ele sunt mame si atat
TOATE au mentalitatea asta. diferenta de unde vine.
acum nu inteleg exact ce vrei sa spui prin peasent woman.
daca te referi la backgroundul cultural, adica traditionalista. de departe e o femeie cu care vei avea o viata mai usoara si mai frumoasa decat cu o feminista.

acum daca te referi la una care abia are liceul, da e greu.
dar tind sa cred vei avea o viata mai usoara decat langa o feminista cu master in sociologie (sau alte studii fara rost)




View Postbeavis03, on 26 ianuarie 2022 - 08:53, said:

iar un barbat cat de cat cu bani (nu Tiriac sau altii de genul, clasa medie) intotdeauna va cauta o femeie cu studii si cat de cat de nivelul lui, nu una care e casnica si vrea sa fie intretinuta ca ea nu poate sa munceasca pt ca are copil (am auzit la cateva replica asta, ce legatura o avea una cu alta nu stiu)
intotdeauna e de preferat o femeie educata.
insa educatia in 99% din cazuri vine la pachet cu ifose feministe (neagreabila si combativa) ceea ce dpmdv e ca un cancer pentru o relatie.

imi ajunge nebunia de la munca, n-am nevoie sa vin acasa si sa-mi fac din nou nervi in discutii fara rost.

nu zic ca nu e buna educatia, dar acolo m-as uita ultima data daca ar fi sa aleg o sotie.

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Situatia este valabila si invers. Stiu un tip, care a fost parasit de nevasta, dupa ce aceasta nascuse copilul. Si din cate am auzit, tipa a mai facut apoi un copil cu altcineva, si l-a abandonat si pe ala.  
Ei, si baiatu nostru din poveste, se plange, ca desi are 28 de ani, nu are succes la femei, toate stramba din nas cand afla ca singur creste o fetita de 2 ani.

am un prieten care la fel, i-a facut 2 copii dupa care a fugin in afara tarii.
se intampla cand alegi fara cap cu cine sa-ti faci o familie.

View Posttioopedi, on 14 ianuarie 2022 - 18:38, said:

Nu stiu ce-i in casa lor, dar Adrian Enache stiu ca are o relatie cu o femeie frumoasa, care nu-i saraca.
Si NU pot sa cred ca un barbat ca el este tratat ca un catelus sofisticat.
Cresc un copil cu nevoi speciale.
Exceptia care confirma regula.

nu contest ca exista si exceptii.
intotdeauna vor exista exceptii, doar ca exceptiile nu sunt decat exceptii.
de obicei e bine sa vorbesti despre majoritate.

pentru ca altfel putem sa vorbim si despre planificare financiara a viitorului jucand toate resursele la loto. doar ai o sansa si acolo.

View PostBaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 18:48, said:

Asa faci tu in familia ta ? deci daca vrei masina noua , intrebi intai copiii ( chiar daca au 2 ani ) apoi nevasta daca da ok-ul si in final daca toate decurg pozitiv , ai si tu un cuvant de zis ? Posted Image Interesanta ierarhie e la tine Posted Image Din ce relatezi pare ca te intretine nevasta , tu esti de umplutura in relatie.

cam asta e ierarhia Hienelor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PBCNWmU5apE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#304
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlat, on 18 ianuarie 2022 - 15:24, said:

cred că patternul tău de atracție este o femeie supusă, care ascultă necondiționat poruncile tale și nu iese din pătrățica ei
cu o femeie carieristă e greu da, că aia are idei și te contrazice =)
As vrea eu Posted Image N-am avut parte de femei dintr-astea "supuse" niciodata, poate nu le-oi fi cautat? Chiar as fi curios cum e. Si nu, nevasta-mea nu e deloc carierista, are aceeasi slujba de 20 de ani. Dar nici supusa nu e, nici macar pe-aproape. Cand am "clinch-uri" cu nevasta-mea, ies scantei. Amandoi suntem incapatanati. Si probabil ca v-ati prins deja de pe softpedia ca eu nu dau inapoi niciodata.

Iar la alegerea masinii nu se baga pentru ca nu se pricepe. Chiar daca are carnet, nu conduce. As vrea eu sa pot discuta cu nevasta-mea si despre masini, dar nu o intereseaza subiectul.

Edited by utopium, 27 January 2022 - 23:48.


#305
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007

View Postscrisit, on 26 ianuarie 2022 - 17:49, said:


N-are nici o treaba. Se complica degeaba. El e de vina. Ori e urat, ori are ceva in comportament.
lol.. daca e baiat si are copil o fi urat.. ca e imposibil  sa nu gaseasca.. daca e femeie,  deja se despica firu in paiºpe.

#306
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postutopium, on 27 ianuarie 2022 - 23:37, said:

Dar nici supusa nu e, nici macar pe-aproape. Cand am "clinch-uri" cu nevasta-mea, ies scantei. Amandoi suntem incapatanati. Si probabil ca v-ati prins deja de pe softpedia ca eu nu dau inapoi niciodata.

Iar la alegerea masinii nu se baga pentru ca nu se pricepe. Chiar daca are carnet, nu conduce. As vrea eu sa pot discuta cu nevasta-mea si despre masini, dar nu o intereseaza subiectul.

orice femeie se pricepe la culori =))

deci nu cred că nu se pricepe la alegerea acestui aspect din mașină

e destul de duios cum statuezi niște leme: nu se pricepe.
poate că ea săraca s-ar pricepe dar știindu-te încapățânat te lasă în plata domnului să nu stârnească o ceartă
mai ales că tu "nu dai înapoi".. deci e nevoită să accepte, supusă, orice decizie a ta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate