Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Sediu PFA dupa vanzare imobil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FireDK

FireDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2008
Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: in anul 2019 am cumparat un apartament cu acte in regula, contract V-C prin notar, totul in regula. In urma cu cateva zile am primit prin posta o somatie de executare silita adresata unui PFA la adresa apartamentrului in cauza. Executarea este pentru neplata unor facturi de salubritate destul de recente (2019 - 2020) pentru punctul de lucru al PFAului, iar PFAul apare ca avand sediul in apartamentul cumparat de mine, cu punct de lucru al alta adresa din oras. Problema vine din faptul ca eu nu cunosc persoana care detine acest PFA si nu am niciun acord ca imobilul sa fie folosit ca sediu de vreo entitate juridica. Conform unui extras de carte funciara, aceasta persoana a vandut apartamentul in anul 2014 catre proprietatul de la care am cumparat eu.

La o cautare online am gasit datele PFAului pe siteul Ministerului Finantelor si adresa de acolo este cea a apartamentului meu. Un lucru care mi-a atras atentia este faptul ca data inregistrarii ultimei declaratii la ONRC este in luna Iulie 2020, la 6 ani dupa vanzare, dar adresa nu este schimbata.

As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca un PFA sa ramana inregistrat la o adresa in aceste conditii (vanzare, fara acordul noului proprietar) si ce demersuri as putea sa fac pentru a schimba acest lucru pe care l-as cosidera ilegal. Ma ingrijoreaza situatia din moment ce o executare judecatoreasca aprobata de un tribunal a considerat PFAul ca inregistrat la aceasta adresa si nu as vrea ca alte potentiale lucruri pe care le face aceasta persoana sa fie legate de imobilul pe care il detin.

Va multumesc.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trimite raspuns (cu confirmare de primire) la cel care ca acel PFA nu mai are sediul acolo si ca apartamentul a fost cumparat recent si nu ai acord dat pentru nicio entitate juridica.. Pe urma vezi daca te contacteaza cineva pentru lamuriri.

#3
FireDK

FireDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2008
Am contactat executorul judecatoresc, au spus ca ei doar au trimis instiintarea, daca nu locuieste acolo asta e pot sa ignor scrisoarea.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca nu se modifica sediului/punctul de lucru al PFA-ului - DA - PFA-ul respectiv ramane inregistrat pe veci la adresa aia pentru ca Registrul Comertului (unde ar trebui declarata schimbarea) nu are de unde sa stie acest lucru.

In alta dezordine de idei - apartamentul ala nu poate fi executat de nimeni pentru ca nu face parte din patrimoniul firmei respective.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
daca te deranjeaza asa de tare situatia, suna la ONRC si anunta-i ca sediul acelui PFA nu mai este valabil.

#6
FireDK

FireDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2008
Am intrebat la Registrul Comertului, mi s-a spus ca nu prea am ce sa fac in afara de a actiona in judecata pentru a forta modificarea sediului. Cam aiurea sistemul. Sper sa nu apara alte probleme in viitor.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005
Șezi blînd că nu pățești nimic. Am primit și eu cîțiva ani decizii de impunere și somații de plată pentru o persoană care probabil locuise cîndva la adresa mea. Prima oară am fost băiat bun și m-am dus să le spun ălora că destinatarul nu mai stă de ceva vreme acolo. Ăia mi-au mulțumit și i-a durut undeva. Am mai primit decizii și somații vreo trei ani după aia. Le-am ignorat și asta a fost tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate