Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Samsung Galaxy Watch 4

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1913 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 ioany, on 16 iulie 2021 - 16:49, said:

senzor de masurare a glicemiei care ar fi fost ceva dar nu e nici macar asta

oricum mi se pare marketing, idem si cu ekg-ul. astea 2 sunt niste teste ce se obtin prin masurari precise in diferite puncte sau direct din sange (glicemia), nu de la un ceas ce sta pe mana.

in cazul glicemiei, pana si aparatele de test rapid cu picatura de sange dau erori si indica ceva aiurea, insa ai mai mare incredere intr-un ceas ce sta pe piele si doar da cu banul compozitia?

o sa apara in curand si senzor pt colesterol si tot asa, o sa iasa o mare varza doar pt a vinde.

daca saturatia e un parametru destul de "usor" masurabil, restul nu sunt chiar asa cum se promoveaza a fi.

in momentul de fata, acest model e o marie cu alta palarie a ce a fost anterior. poate sunt senzori mai buni pt masurare, un algoritm schimbat pe alocuri spre imbunatatire, design si ..... cam atat. hardware poate aduc ceva bun spre a mari autonomia, insa exista o limita si acolo pt a mentine cat de cat balanta intre utilitate si autonomie

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la noi cel putin, nu ca la altii nu ar fi cazuri asemanatoare, va fi si mai pronuntata "iubirea" pt medici. atunci sa vezi dupa o vizita de rutina la medic:

cazul 1
am fost azi la medic, bai, un incompetent, am facut analize si m-a gasit cu glicemia mare, colesterolul, inima, etc. niste hoti, ca sa ma intorc la ei si sa faca alte analize, sa-i dau bani, sa faca norma la pastile.
ce oameni, uite, ceasul zice ca e totul bine, e samsung (ori orice alt brand in voga) bai, nu e orice stift, astia stiu ce scriu aici, ca e samsung, nu-si permit ei sa se faca de kko. medicul nu are habar ce vb, eu sanatos si cica sunt bolnav.


cazul 2
am fost azi la medic, bai, un incompetent, am facut analize si n-a gasit nimic in neregula, dar ceasul imi zice ca am glicemia mare, colesterolul, inima, etc. niste hoti, ca sa ma imbolnavesc mai tare si apoi sa ma intorc la ei si sa faca alte analize, sa-i dau bani, sa faca norma la pastile.
ce oameni, uite, ceasul zice ca nu e bine, e samsung (ori orice alt brand in voga) bai, nu e orice stift, astia stiu ce scriu aici, ca e samsung, nu-si permit ei sa se faca de kko. medicul nu are habar ce vb, eu sunt bolnav, iar astia n-au habar sa ma diagnosticheze. sa mor cu zile si nu alta.


din partea mea, cam pe aici s-ar ajunge intr-un final din cauza marketingului si a unora care il inghit pe nemestecate. am cam deviat de la subiect oarecum, insa ideea este ca indiferent de brand si oricat de scump ar fi, anii de avans tehnologic in medicina nu pot fi inlocuiti asa rapid de un gadget cu pretentii de competente medicale, dar mai ales, nu pot fi anulati de promisiunile de marketing. asta pt cine are mai mult de 3 neuroni. dar lumea musca, si musca mult apoi se tin cu dintii de.

ce poate fi folosit totusi, este o referinta in anume situatii, insa si acelea limitate drastic dpdv medical.

#21
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006

 Nenea Zap, on 16 iulie 2021 - 14:47, said:

Din nou, Huawei nu e smart watch, nu e în aceeași categorie cu Samsung gw.
E doar o brățară cu ecran rotund.
Se bate cu fitbit, oneplus watch sau chiar Xiaomi Mi Band.
Hai să nu amestecăm lucrurile
Cam gratuită afirmația si subiectivă. Le-am avut cam pe toate si de la Samsung si de la Huawei, acum am un gt2 pro si un Apple watch. Dintre toate  Huawei mi se pare cel mai ok.

#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Mie MI Band 6 mi se pare cea mai ok dintre toate.
Dar nu am sa sustin ca e smart watch doar ca asa vor unii :D

#23
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006
Este dreptul tău, la fel cum cei care citesc ar trebui să poată lua o decizie pe baza celor spuse de posesori, ideal în mod argumentat.
Probabil GW4 va fi un ceas bun, nu neagă nimeni asta, dar depinde și de nevoile/preferințele fiecăruia.
Pe mine, de exemplu, mă încântă la Huawei materialele (safir/titan), bateria care ține 10 zile cu totul activ, graficele.detaliate pe care le dă în cazul workout-urilor. La Apple watch e genială integrarea cu telefonul si Apple Pay, in schimb se zgârie extrem de ușor si bateria ține max 2 zile mai cu economie.
Încă o chestie...Huawei a avut monitorizarea SpO2 si cred că si a somnului înaintea Sasmung. Chiar arată suficient de precis procentul de oxigen, verificat cu un pulsoximetru.

Edited by blacksun77, 16 July 2021 - 21:00.


#24
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Huawei are și GPS.
Dar nu ajută la nimic că arată numai eronat.

Monitorizarea somnului cred că o avea și primul gear, dacă nu gear 2.
Pe atunci Huawei făcea brățări sub formă de brățară, nu de ceas.
Spo2 da, a avut înaintea Samsung. Iar la Samsung nici măcar nu îl poți folosi noaptea, așa că este useless.

Cât despre ultimele ceasuri Huawei la 500e fără ekg și fără bp. Abia au reușit să pună wifi că nici ăsta nu aveau până acum.

Cât timp nu s-a lansat ceasul încă, la ce te aștepți altceva în afara de păreri? :)

Când îl voi avea, voi împărtăși experiența.
Momentan pot doar să îmi dau cu părerea.

E un forum, nu?

#25
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 03.03.2007
Nenea Zap esti complet pe langa realitate si subiect.Varianta Pro dispune de un receptor dual-band GPS (benzile 1 și 5), ceea ce înseamnă că va oferi o poziționare mai precisă chiar și în mediile din oraș aglomerate . Esti liber sa ai orice parere dar esti total in afara subiectului si obiectivitatii. Si te incapatanezi sa postezi fara sa nici un argument sau noima.

#26
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu ma refeream la celelalte Huawei, nu la modelul nou.
Anyway, cred că este topic despre Huawei dacă vrei să vorbești despre ei.
Hai să revenim la Samsung aici ;)

#27
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 03.03.2007
Revenim la Samsung GALAXY WATCH 4 numai ca deocamdata...lipseste. Mai asteptam un pic...

#28
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Noul Galaxy Watch 4 classic ... cred , video luat de pe Telegram cu watchface-uri.

Attached Files



#29
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

 AndySoft, on 11 august 2021 - 17:26, said:

Noul Galaxy Watch 4 classic ... cred , video luat de pe Telegram cu watchface-uri.
Ups s-a lansat astăzi :) nu am fost pe faza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/shXS_GyISc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Deja au preturile afisate pe site si se pot comanda: link aici sau aici cu toate modelele.

Edited by danym, 11 August 2021 - 19:14.


#31
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am văzut și eu , pe mine ma interesează varianta Classic,  mâine sper sa dau Galaxy Watch-ul de 46mm...sa vedem cât de repede mai scad preturile,  apar resigilate etc..

#32
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Galaxy Watch4 Classic 46mm pe negru as vrea si eu. Acum dau la precomanda, pana pe 26 august, un incarcator cadou - modelul Wireless Charger Duo.
Nu ma tenteaza cadoul, eu am deja varianta Trio. Prefer sa fie mai ieftin dar probabil o sa dureze cateva luni pana mai scad preturile.

#33
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004
Vedeți ca pe Amazon.it au reduceri de 70E cu cod la toate modelele!
O recomandare dacă a mai, avut cineva varianta de GW cu LTE, îmi place GW4 și as lua cu LTE sau CLASSIC fără!

#34
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
La toate modelele GW4 Active, nu Clasic.

#35
petro_sweet

petro_sweet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.05.2004
La toate, nu exista active ci GW4 și GW4 classic

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Bla Bla.
Știe toată lumea că gw4 = Gw4 active.
Și pune și codul dacă tot spui că există un cod

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate