Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Anamaria47

Anamaria47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2021
Buna!Intru in clasa a 12 a la Stiinte ale Naturii si m ar interesa UBB FMI la Info. Am inceput pregatirea la info, am facut si n clasa a 10 a semestrul 2 inainte de pandemie si ma pricepeam, dar apoi totul a luat o intorsatura si am facut o pauza n care vara trecuta am stat sa ma uit peste HTML CSS Javascript.Apoi, la inceputul anului acesta am rezolvat cateva probleme pe pbinfo nu prea grele. Materia de clasa a 9 a o stapanesc si putin a 10 a si pot rezolva momentan subiectul 1 de la Bac. Am vreo sansa sa ajung acolo? Mentionez ca vreau sa dau bacul la info si sa fac pregatire si sa invat informatica de 11 12.Dar, o problema este admiterea si sunt confuza in privinta ei si daca nu e prea tarziu.

#2
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Se poate, ai timp destul dacă chiar o să te ții de cuvânt, nu doar așa, din vorbe.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
UBB unde ? in resita sau la cluj ? Ca au preluat cei de la UBB si facultatea din Resita ...

Daca vrei performanta sau cusuri decente, mergi la cluj. La Resita sunt eu la Info industriala ... de 2 ori am fost depunctat la examen pentru ca mi-am permis sa contrazic profa (eu lucrand pe domeniul respectiv de mai bine de 10 ani) . Sunt multe rahaturi in Resita la facultate, cum ar fi profi ce pica o clasa intreaga doar din ambitie, profi care cer sa prezinti proiecte pe la diferite simpozioane si daca accepti pentru extra credit (punct in plus la examen) , te mai pune sa mai treci 3-4 colegi pe lucrare ca deh .... cum sa faci tu singur asa ceva ?
La info in anul 2, aveam de facut un site html si css , si na, am folosit chestii mai noi din css, cum ar fi flex & shit ... a trebuit sa ii explic profei noile chestii din css... noi , ma rog, ce a aparut in ultimii 5-7 ani.

Sunt alti profi care nu iti predau deloc, cum a fost acuma in pandemie si iti dau examen cu intrebari subiective, unde raspunsurile variaza de la o persoana la alta si te trece daca vreau sau nu ... profi care nu isi tin laboratoarele iar apoi ceilalti profi , care nu se inteleg te pun sa le trimiti tot felul de cacaturi, cu toate ca nu ai nici o obligatie sa trimiti de la o materie la alta ... in fine :)

PS : deja ma gandesc sa ma las :lol: , waste of time

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In toate facultatile din Romania se intampla rahaturile alea.

De regula la bac si la admitere s-au luat note mici la info. Informeaza-te si vezi daca a mai fost asa in ultimii ani. Ca ar fi bine sa iti indrepti eforturile spre mate.
Vezi ca de regula au o "carte magica" cu subiecte posibile la examen. Fix din alea se dau 80% la admitere.

#5
Anamaria47

Anamaria47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2021

View PostAndreysc7, on 13 iulie 2021 - 18:45, said:

UBB unde ? in resita sau la cluj ? Ca au preluat cei de la UBB si facultatea din Resita ...

Daca vrei performanta sau cusuri decente, mergi la cluj. La Resita sunt eu la Info industriala ... de 2 ori am fost depunctat la examen pentru ca mi-am permis sa contrazic profa (eu lucrand pe domeniul respectiv de mai bine de 10 ani) . Sunt multe rahaturi in Resita la facultate, cum ar fi profi ce pica o clasa intreaga doar din ambitie, profi care cer sa prezinti proiecte pe la diferite simpozioane si daca accepti pentru extra credit (punct in plus la examen) , te mai pune sa mai treci 3-4 colegi pe lucrare ca deh .... cum sa faci tu singur asa ceva ?
La info in anul 2, aveam de facut un site html si css , si na, am folosit chestii mai noi din css, cum ar fi flex & shit ... a trebuit sa ii explic profei noile chestii din css... noi , ma rog, ce a aparut in ultimii 5-7 ani.

Sunt alti profi care nu iti predau deloc, cum a fost acuma in pandemie si iti dau examen cu intrebari subiective, unde raspunsurile variaza de la o persoana la alta si te trece daca vreau sau nu ... profi care nu isi tin laboratoarele iar apoi ceilalti profi , care nu se inteleg te pun sa le trimiti tot felul de cacaturi, cu toate ca nu ai nici o obligatie sa trimiti de la o materie la alta ... in fine Posted Image

PS : deja ma gandesc sa ma las Posted Image , waste of time
Buna, nu, vreau la Cluj. Naspa pt tn =(

#6
Anamaria47

Anamaria47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2021

View PostBucsaMobilul, on 13 iulie 2021 - 18:44, said:

Se poate, ai timp destul dacă chiar o să te ții de cuvânt, nu doar așa, din vorbe.
Ma tin ca mi place, frica mea e ca nu am timp si profa de info a zis ca nu se pricepe la admitere, mi a dat niste subiecte de bac 2009 mate info si subiectul 1 il fac okey ea si n a 10 a era multumita de mn dar m am lasat de vreo cateva luni de orice fel de studiu si mi e ca n am suficient timp

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostFriskey, on 13 iulie 2021 - 19:01, said:

, Ca ar fi bine sa iti indrepti eforturile spre mate.
,

Si sa fie prof de mate sa-si bata capul cu toti retardatii care nu vor sa invete,plus sa-i si treaca ca na,asa "se cere".Fatuca,asculta ce zice bunicu-to care e de 32 de ani in tara cu apa calda.Invata proiectare pe calculator Catia,Solid Work, etc. si vei avea toate portile deschise in occident in caz ca se impute rau treaba in Romania.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostKean, on 13 iulie 2021 - 19:28, said:

Si sa fie prof de mate sa-si bata capul cu toti retardatii care nu vor sa invete,plus sa-i si treaca ca na,asa "se cere".Fatuca,asculta ce zice bunicu-to care e de 32 de ani in tara cu apa calda.Invata proiectare pe calculator Catia,Solid Work, etc. si vei avea toate portile deschise in occident in caz ca se impute rau treaba in Romania.


Confirm Posted Image Parerea mea e ca iti pierzi vremea prin facultatile din Romania. Am un prieten ce a fac grafica 3D in UK iar la absolvire a mers direct la Industrial Light & Magic (studio)
Eu am invatat grafica si modelare 3D acasa, in perioada 2008-2010 . In prezent am o firma prorie + angajat la alta din Olanda (la care am intrat doar pe baza portofolio-ului, fara diplome si alte cacaturi). Am doar un bacalaureat profesional, luat prin Franta. M-am inscris de 2 ani la facultate sa vad si eu cum e. E o mizerie Posted Image cel putin la cea pe care am specificat-o mai sus. Acum trebuia sa fac practica, dar nu ma pot ocupa sa pierd vremea prin alte firme si sa imi arate aia mie meserie Posted Image cel putin aici local. Am incercat sa fac practica la firma proprie, dar s-au luat cu mainile de cap si au fost arogante de genu "pai cum sa te inveti tu pe tine" ... macar faceam ceva PE BUNE, aveam chestii super interesante de aratat (proiecte pentru firme de tot din domeniul moto) , dar na, asa mai bine , ei prefera sa futi 6-8 ore pe zi pe nu stiu unde si sa dea bine hartiile Posted Image

PS : nici un coleg din clasa nu stie cu ce se mananca viata Posted Image iti zic din cele vazute. Nimeni nu stie cat iti opreste statul din salar, cum se calculeaza taxele and so on .... multi nici nu scriu corect gramatical, dar atata timp cat facultatea are studenti, e bine Posted Image

Edited by Andreysc7, 13 July 2021 - 19:35.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma refeream la mate pentru admitere la fac de info.
Da, diplomele nu mai conteaza mai ales in IT. Studiul individual e baza. Oricum "la facultate" de fapt tot singura acasa va invata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate