Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Autovehicule Rutiere sau Mecatronica (Iasi)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
StefanH22

StefanH22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2020
Salut! Urmeaza sa imi depun dosarul de inscriere in cadrul facultatii de mecanica de la politehnica Iasi, dar sunt putin indecis in alegerea specializarii. M-am tot uitat peste ce ofera autovehicule rutiere si ce ofera mecatronica, eu am terminat mate-info si am fost atras si de informatica pot spune, dar chiar nu stiu ce specializare ar fi mai buna pe viitor ori autovehicule rutiere(ce tine mai mult de proiectare) sau mecatronica( combinata cu info cred-nu prea am gasit multe informatii). Daca ma puteti ajuta cu niste pareri v-as fi recunoscator! Multumesc mult!

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Viitorul este informatica plus programarea.O sa inceapa digitalizarea tarii.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mecatronica 100%
Autoturismele electrice (si nu numai) sunt full de mecatronica
Zilele lui Nea' Gigel care schimba uleiu' la service-ul neautorizat din coltul strazii, sunt cam numarate.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
AC - Robotica

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
AR. Gandestete ca te faci inspector itp sau lucrezi la RAR
Sau te faci sef de service.

View Poststoshiba, on 13 iulie 2021 - 15:33, said:

Viitorul este informatica plus programarea.O sa inceapa digitalizarea tarii.
Nu mai. Esti sclavul celui din afara României. Nu mersi. Nu mai ai noapte, seara, weekend, sărbători. Devii sclavul lor. Nu merita. Am lucrat programator la multinationale.
Bani in plus pe orele suplimentare, ca stateai la ședințele lor in grup, sau ca asistai la deployerea noii versiuni in producție, nu dadeau bani pe orele suplimentare.
Pentru certificari in diverse limbaje de programare, retineau banii din salariu in mai multe rate.

#6
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostNaijax, on 13 iulie 2021 - 15:47, said:

Mecatronica 100%
Autoturismele electrice (si nu numai) sunt full de mecatronica
Zilele lui Nea' Gigel care schimba uleiu' la service-ul neautorizat din coltul strazii, sunt cam numarate.

Crezi AR-ul te invata sa schimbi uleiul? Nu ai nevoie de facultate pentru asa ceva. Inca unu confunda ingineria auto cu mecanic auto.


Eu am facut mecatronica.
Avand in vedere ca stiu ce se preda si mecatronica si la Autovehiculele Rutiere, te pot asigura ca AR_ul este mai calitativ. Mecatronica la facultatile din Romania este foarte banala si prost predata in comparatie cu Germania sa zicem. Fiindca majoritatea profesorilor de la mecatronica sunt din facultatea de mecanica si nu stiu sa prezinte dpdv mecatronic. Am avut o materie numita ECM(Elemente constructive de mecatronica), si ea era predata de acelasi profesor ce preda si Organe de Masini la Inginerie Mecanica si AR, si o preda identic, era efectiv aceiasi materie, si
Iar materiile ce tin de electronica si informatica sunt predate totusi de profesori de la alte facultati, dar in doru lelii. Iar daca cumva nimeresti vreun profesor din facultatea de mecanica sa predea cev agen Programare - de obicei nivelul este sub incepator. Am avut un profesor ce imi preda materia numita programare 2, si nu stia diferenta dintre while si si do while...

Majoritatea colegilor mei de la mecatronica, care s-au dus in domeniul mecanicii, puteau ocupa pozitiile acelea si fara mecatronica, facand doar Ingineria mecanica. Nu le-a adus mecatronica niciun plus. Si astia oricum au fost putini. Majoritatea nu si-au gasit de lucru, fiindca erau pamant, chit ca aveau medii mari, iar ceilalti(putini( cu medii mici ne-am dus in alte domenii:(IT sau Vanzari).

View Post220v, on 13 iulie 2021 - 15:59, said:

Nu mai. Esti sclavul celui din afara României. Nu mersi. Nu mai ai noapte, seara, weekend, sărbători. Devii sclavul lor. Nu merita. Am lucrat programator la multinationale.
Bani in plus pe orele suplimentare, ca stateai la ședințele lor in grup, sau ca asistai la deployerea noii versiuni in producție, nu dadeau bani pe orele suplimentare.
Pentru certificari in diverse limbaje de programare, retineau banii din salariu in mai multe rate.

N-ai nimerit tu bine.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postqew, on 13 iulie 2021 - 16:19, said:

N-ai nimerit tu bine.
Trăiești tu in vise. Am lucrat la câteva multinaționale mari in București si e la fel peste tot.
Sa iti mai zic ca ne apuca 11-12 noaptea pe la birou??? Veniti de la 8-9 dimineața :(

Si tu vad ca confunzi vanzarile cu programarea IT.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Recomand AR

#9
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Cu AR mai ai sanse sa gesesti de lucru in Romania.
Cu mecatronica, doar afara - si posturi bine platite, daca stii meserie.
Dar trebuie sa mananci pe paine si electronica si informatica.
Apoi, fara 2 limbi straine din care engleza fluent, nu te poti gandi la o cariera serioasa.
Certificarile sunt un plus - un TOEFL nivel B1-B2 (recomandabil) pentru engleza si macar un A2 pentru germana/franceza pentru inceput.
Nu de alta dar nemtii si francezii sunt ai mai mari producatori de automotive in Ioropa.

#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pentru Germania cea mai buna varianta e sa faci master acolo.

Altfel, daca nu esti super bun, salariile date daca ai sub 5 ani experienta si esti average, sunt doar putin mai mari ca la noi.

View Post220v, on 13 iulie 2021 - 17:04, said:


Trăiești tu in vise. Am lucrat la câteva multinaționale mari in București si e la fel peste tot.
Sa iti mai zic ca ne apuca 11-12 noaptea pe la birou??? Veniti de la 8-9 dimineața :(

Si tu vad ca confunzi vanzarile cu programarea IT.

Vezi prost. Nu confund nimic.
Am zis doar ca cei mai realizati de la mine din an de mecatronica suntem cei ce ne-am dus pe IT si cei ce s-au dus in vanzari.

Daca tu zici ca traiesc in vise, inseamna ca eu chiar traiesc ceea ce pentru altii e un vis.
Daca vrei, te recomand la mine, se cauta oameni, daca ai multa experienta, se cauta si group leaderi. Facem jumi juma la prima de recomandare.

Edited by qew, 13 July 2021 - 21:58.


#11
StefanH22

StefanH22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2020
Mulțumesc mult pentru informații, o sa citesc tot ce mi-ați împărtășit pentru ca, cu siguranță sunt de ajutor!

#12
neymarius

neymarius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2016
Stati pe.o mina de aur.Dac(calc,mactronica)a aveti rabdare puetei repara softuri auto pentru diverse ateliere pe mii de euro pe luna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate