Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema ENEL

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009
Buna ziua. Am o mica problema cu cei de la Enel povestea pe scurt : contractul de furnizare nu s-a reactivat automat cum scria in email-ul trimis de ei si eu nu am mai primit facturile o perioada de timp si am primit o factura destul de mare pe 3 luni pretul pe kw fiind enorm, am cerut un alt tip de contract cu un tarif mai mic si a durat 3 luni activarea. Dupa care s-a emis o factura pe 5 luni de zile insumand 10.000 lei. Am facut o conventie pe plata cu ei sa platesc esalonat si astazi dupa 3 luni de rate am fost sunat ca m au dat la o firma de recuperari. Ii pot actiona in judecata? Ce costuri sunt si ce sanse am sa castig?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
problema enel = pleonasm

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
ANRE este cel catre care trebuie sa te adresezi

#4
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 pupama, on 12 iulie 2021 - 13:44, said:

ANRE este cel catre care trebuie sa te adresezi
Am facut acest lucru.. nu a avut nici un efect

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Adica consumi lunar de 2000 lei ? Posted Image Plateste datoria si gata, enel a vandut datoria, nu are timp de pierdut.

Edited by andreic, 12 July 2021 - 13:56.


#6
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 andreic, on 12 iulie 2021 - 13:56, said:

Adica consumi lunar de 2000 lei ? Posted Image Plateste datoria si gata, enel a vandut datoria, nu are timp de pierdut.
Da. Incalzire electrica pentru ca nu sunt gaze. Pai am facut conventie de plata cu cei de la Enel am platit deja 4 luni din 12 si azi au trimis dosarul la recuperari. Conventia aia este egal cu 0?

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Conventia este scrisa?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Vlad132, on 12 iulie 2021 - 13:24, said:

Dupa care s-a emis o factura pe 5 luni de zile insumand 10.000 lei. Am facut o conventie pe plata cu ei sa platesc esalonat si astazi dupa 3 luni de rate

Deci sa inteleg ca nu ti-au bagat din burta kWh din moment ce ai fost de acird sa platesti. Deci unde este teapa?
Am crezut initial ca ti-au bagat din burta de plata 10.000 lei

#9
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 MembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 14:36, said:



Deci sa inteleg ca nu ti-au bagat din burta kWh din moment ce ai fost de acird sa platesti. Deci unde este teapa?
Am crezut initial ca ti-au bagat din burta de plata 10.000 lei
Nu am kw din burta. Am avut un tarif mai mare si dupa l am schimbat. Si factura de 10.000 lei am cerut sa o platesc esalonat au zis ca este ok pe 12 luni. Am platit 3 rate si astazi m au sunat de la recuperari pentru factura asta.

 pupama, on 12 iulie 2021 - 14:34, said:

Conventia este scrisa?
Da.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Vlad132, on 12 iulie 2021 - 14:44, said:

Da.

Deci ai conventie scrisa. In cazul asta mergi la anpc/anre.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand te mai suna firma de recuperare, poti sa le spui ca ai platit deja. Dovada? Conventia de plata. Simplu... Daca insista, reclamatie la OPC (impotriva firmei de recuperare si ENEL).

Sanse de castig sunt (in caz de proces), dar trebuie sa respecti procedura de reclamare (mai intai la Enel, apoi OPC, apoi instanta).

#12
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 MembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 14:47, said:



Deci ai conventie scrisa. In cazul asta mergi la anpc/anre.
Am depus sesizare la anre legat de tarifare. Nu s-a rezolvat nimic. Vreau sa merg mai departe, parca prea isi bat joc

 Pololica, on 12 iulie 2021 - 14:48, said:

Cand te mai suna firma de recuperare, poti sa le spui ca ai platit deja. Dovada? Conventia de plata. Simplu... Daca insista, reclamatie la OPC (impotriva firmei de recuperare si ENEL).

Sanse de castig sunt (in caz de proces), dar trebuie sa respecti procedura de reclamare (mai intai la Enel, apoi OPC, apoi instanta).

Am sunat la Enel mi au spus sa sun peste 2 zile ca au o eroare in sistem si nu imi pot spune daca m au dat firmei de recuperari. Am dovada platii am facut transfer bancar

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cat a venit pretul pe kilowatt?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiind o conventie (practic un contract de esalonare), nu vad baza sa te dea la recuperatori. E ca si cum as lua un telefon in rate (la operator), si, dupa 5 luni, ma trezesc cu doi vlajgani cum ca nu am platit ratele.

Mai insista la enel (eventual da-le pe mail). Sigur se vor sesiza (riscul de amenda e prea mare sa nu te bage in seama).

LE: te-ai tinut de plata ratelor, nu? Adica le-ai platit la timp, nu ai stat 4 luni fara plata, si ai platit dupa pentru perioada restanta...

#15
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 Pololica, on 12 iulie 2021 - 14:58, said:

Fiind o conventie (practic un contract de esalonare), nu vad baza sa te dea la recuperatori. E ca si cum as lua un telefon in rate (la operator), si, dupa 5 luni, ma trezesc cu doi vlajgani cum ca nu am platit ratele.

Mai insista la enel (eventual da-le pe mail). Sigur se vor sesiza (riscul de amenda e prea mare sa nu te bage in seama).

LE: te-ai tinut de plata ratelor, nu? Adica le-ai platit la timp, nu ai stat 4 luni fara plata, si ai platit dupa pentru perioada restanta...

Am platit la timp.
Nu vreau sa-i mai sun. M am saturat sa fiu mintit de ei mereu, sa ti spuna una si sa faca alta.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Vlad132, on 12 iulie 2021 - 15:10, said:

Nu vreau sa-i mai sun.


Atuncii fa reclamatie la ANPC. Insa aia te vor intreba daca ai luat legatura cu ei. Asta este pasul ce trebuie urmat. Iar cum ENEL ti-a transmis sa ii suni maine deoarece acum nu le merge sistemul..
Deci daca vrei sa rezolvi ceva, suni maine. Daca nu, atunci ramai cu recuperatorii pe cap.

#17
Vlad132

Vlad132

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.06.2009

 MembruAnonim, on 12 iulie 2021 - 15:16, said:




Atuncii fa reclamatie la ANPC. Insa aia te vor intreba daca ai luat legatura cu ei. Asta este pasul ce trebuie urmat. Iar cum ENEL ti-a transmis sa ii suni maine deoarece acum nu le merge sistemul..
Deci daca vrei sa rezolvi ceva, suni maine. Daca nu, atunci ramai cu recuperatorii pe cap.
Sincer?! Nu mi pasa daca le merge sau nu sistemul, cum nici lor nu le pasa daca am sau nu am eu bani sa le platesc. Daca trimiti o factura esalonata la o firma de recuperari fara sa verifici inainte spune multe.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Vlad132, on 12 iulie 2021 - 15:23, said:

Sincer?! Nu mi pasa daca le merge sau nu sistemul, cum nici lor nu le pasa daca am sau nu am eu bani sa le platesc. Daca trimiti o factura esalonata la o firma de recuperari fara sa verifici inainte spune multe.

Ti-a spus, poate a fost o eroare. De ce nu vrei tu sa astepti pana maine sa verifici si sa stii sigur unde este buba?

Edited by MembruAnonim, 12 July 2021 - 15:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate