Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultatea de Chimie si Inginerie Chimica (UBB)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Buna ziua!
Tocmai am terminat clasa XI si ma gandeam  sa-mi fac planuri pentru alegerea facultatii dorite si  mentionez ca imi place chimia in special dar am si notiuni de biologie si fizica destul de bune.
Vreau sa intreb pe cei care au fost la FCIC daca chimia mai are un viitor, daca se preda bine la UBB, ce profiluri se cauta si ce oportunitati ai dupa terminarea facultatii?
Daca aveti informatii si de la alte facultatii sunt bine venite.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La facultate nu-i dadaceala din liceu. Asa ca asta cu "se preda bine" se traduce: daca iti cauti documentatie si inveti bine.
Piata chimiei e mica la noi. Ia trage si tu un ochi prin anunturile cu oferte de munca.

#3
d2q

d2q

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.07.2018
Si eu am vrut sa urmez aceasta facultate insa am vorbit cu profesorii de acolo care au fost sinceri si au zis ca industria chimica in Romania e cam praf. Ca facultate e una interesanta mai ales privind laboratoarele unde o se invata procesele de realizare a parfumurilor, sapunurilor, glazurarea ceramicii etc. Cu putin noroc iti poti gasi apoi de lucru intr-un laborator, o fabrica, dar depinde de tine.

#4
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Multumesc de raspunsuri, o sa ma mai interesez in anunturile cu loccuri de munca.
Astept si alte pareri sau alternative!

#5
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021

 neagu_laurentiu, on 12 iulie 2021 - 14:43, said:

La facultate nu-i dadaceala din liceu. Asa ca asta cu "se preda bine" se traduce: daca iti cauti documentatie si inveti bine.
Piata chimiei e mica la noi. Ia trage si tu un ochi prin anunturile cu oferte de munca.
Buna seara!
M-am uitat prin anunturile cu locuri de munca dar nu gasesc ceva clar cum ar fi un salariu.

#6
Theo7

Theo7

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2021
Salut.
Am o nedumerire as vrea sa fac o facultate in chimie dar nu stiu daca exista locuri de munca suficiente sau daca se cauta chimisti iar apoi dupa cautari pe site-uri de job-uri nu gasesc un salariu estimativ  si nici prea multe job-uri. Din cate am inteles dupa o facultate in chimie poti lucra la firme de genul Terapia, Emerson..... , profesor  sau in domeniul medical dar nu stiu cat de multe locuri de munca sunt.
Daca sunt fosti absolventi ai facultatilor de chimie si pot sa-mi de-a un sfat cu privire la posibilitatile de angajare de dupa facultate.


  Multumesc frumos!

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai conteaza salariul daca nu iti gasesti loc de munca? Cand numeri firmele pe degetele de la o mana, slabe sanse sa prinzi ori sa faci cariera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate