Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa fac ferestre triunghiulare sau dreptunghiulare?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu de facut cele 4 ferestre din poza (si nu numai, doar ca ele seamana) si va rog dati-mi cateva lamuriri la urmatoarele intrebari :


1) Cu cate procente ar costa in plus o fereastra care are forma de triunghi sus (ca in prima poza, practic un ochi de fereastra in plus, dupa modelul celei de a treia poza)?

2) Merita facute acele triunchiuri deasupra, sau ar merita sa schimb golul de fereastra si sa trec la dreptunghi, ceva gen a doua poza, dar marind golul de fereastra si nu micsorandu-l? Desigur asta implica alte cheltuieli, modificare la buiandrugi....

3) Cum este mai frumos, mai ”in tendinte”, mai moderm? Cu triunghi sau dreptunghi? Prima poza sau a doua?

4) Forma actuala este cu triunghi (poza 3). Pentru a mari golul de geam in partea de sus (modificare buiandrugi), as putea face fara autorizatie? Casa a fost construita de fostul proprietar fara autorizatie de constructie, deci nu are un PV de receptie, iar in cadastru nu apare acest detaliu.

5) Daca as ramane la forma cu triunghi, ferestrele mi le-ar putea produce atat Madrugada cat si Optimedia (ambele fiind favoritele mele)?


Alte detalii :
Casa este in Bucuresti, la parter geamurile au forma dreptunghiulara.

Va multumesc.

Attached Files


Edited by Laur-, 11 July 2021 - 11:25.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se face din termopan ferestre triunghi.

#3
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
1.cam cu 30%
2.nu cred ca ai boiandrug deasupra
3.cel mai frumos e cum iti place tie 😁
4.depinde de vecini daca poti sa faci fara autorizatie.Poti face fara autorizatie,dar daca primesti o reclamatie…
5.orice fabrica serioasa le poate executa

Ia de aici o piulita

Attached Files



#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
triunghi e mai stilat si ofera si mai multa lumina

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mamaaa, ce nasol arata triunghi-urile alea. Comic, chiar. Stilat e cand se incadreaza in arhitectura si de obicei cu arcada, nu triunghi. Ferestre triunghi pui la mansarda, daca liniile lor sunt paralele cu liniile acoperisului, nu ca ciudateniile alea din poza. Cred ca nici pe aia cu case tiganesti nu ii bate gandul sa faca asa minune...

Edited by Notsure, 11 July 2021 - 13:11.


#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
poat eomu are rude in masonerie, care-i problema? :)
decat clasicul dreptunghi, da mai bine cu triunghi
nu ma fa ca-ti scriu si-n rima :)

si daca vrei si muzica-n surdina :)

#7
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

 220v, on 11 iulie 2021 - 11:29, said:

Se face din termopan ferestre triunghi.

N-am stiut. Dar cred ca ar arata mai rau.

 bogumilandia, on 11 iulie 2021 - 11:40, said:

1.cam cu 30%
2.nu cred ca ai boiandrug deasupra
3.cel mai frumos e cum iti place tie ��
4.depinde de vecini daca poti sa faci fara autorizatie.Poti face fara autorizatie,dar daca primesti o reclamatie…
5.orice fabrica serioasa le poate executa

1.Cu 30% fata de dreptunghiul cu latura de sus care sa treaca prin varful triunghiului sau prin baza triunghiului? Altfel spus, fata de dreptunghiul in varianta cu suprafata vitrata mai mare decat acum, sau mai mica, redusa exact cu suprafata triunghiului?
2.Si eu ma intrebam, ar fi interesant sa nu am cate 2 buiandrugi in unghi pentru fiecare fereastra. Zidul este BCA. Este cu atat mai probabil sa nu fie buiandrugi?
3.Ma ajuta orice comentariu, precum cele ale colegilor, sa-mi dau seama care este prima impresie care o lasa ferestrele triunghiulare.
4.Nu se vede de la vecini, este o zona mascata de o anexa, problema ar fi google Earth din cate am mai auzit pe la prieteni. Daca as primi o reclamatie pentru atata lucru, ce s-ar putea intampla?

 odastramosilor, on 11 iulie 2021 - 12:32, said:

triunghi e mai stilat si ofera si mai multa lumina

Mai multa lumina ar fi cu dreptunghi cu latura de sus in varful triunghiului.

Daca tot sunt parerile impartite legate de aspect, m-ar tenta mai mult dreptunghi, tocmai pentru a intra mai multa lumina si pentru a fi ”termopanul” mai ieftin.

 Notsure, on 11 iulie 2021 - 13:10, said:

....

 odastramosilor, on 11 iulie 2021 - 14:23, said:

....

N-avem nici o tangenta, nici cu stilul tiganesc, nici cu masoneria. Este foarte ok sa aflu ca nu va place triunghiular.

Cu amabilitatea voastra, as mai avea inca 3 intrebari :

6) Colegii nostri termopanisti au in dotare schela? Pentru inlocuirea uneia dintre ferestre este necesara o schela, vine chiar in casa scarii sus.

7) Colegii nostri termopanisti (cel cu care as bate palma sa fac lucrarea) ma pot ajuta si cu marirea golului de fereastra?

8) Daca as face cu forma triunghi, s-ar putea pune rulou de aluminiu, sau ar veni ca nuca-n perete?

Edited by Laur-, 11 July 2021 - 19:58.


#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
ca nuca

#9
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
1.cu 30% mai scump decat daca ar fi un dreptunghi cu inaltimea pana in varful triunghiului.
4.vreo 10000 lei amenda si refacerea arhitecturii
7.in general nu

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
practic e inutil acel triunghi
-nu asigură o iluminare în surplus față de fereastra normală (așa cum ai crede :( )
-mai important: NU VEI putea niciodată să pui ceva jaluzele/rulouri exterioare - ceea ce io consider cel mai mare dezavantaj, deoarece acele jaluzele exterioare reduc transferul de căldură cu cel puțin 40% pe zona ferestrelor

deci, fii practic! :)

#11
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Va multumesc pentru pareri, daca s-ar aduna si mai multe m-ar ajuta si mai mult pentru a ma hotari.

Intre timp am percutat cu bormasina gaura langa gaura pe un contur asa cum ar trebui decupat ochiul de fereastra dreptungiular.
Am vazut ca nu sunt buiandrugi, este o tencuiala pe interior 3 cm, apoi BCA 25 cm, apoi tencuiala decorativa pe exterior.
Crezusem la primele gauri ca e beton, dar nimerisem intr-un marerial foarte dur care era de fapt liantul dntre bucatile de BCA.

Daca as solicita autorizatie de la primarie, cum s-ar numi autorizatia? De extindere si consolidare, de construire, sau de care?

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„Casa a fost construita de fostul proprietar fara autorizatie de constructie, deci nu are un PV de receptie”

nu crezi că ți-ai răspuns singur? :o

#13
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Nu, nu inteleg. Ce anume imi scapa?

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
prima dată se emite autorizația de construire... tu zici că nu fu dată niciodat'
deci n-au cum să-ți dea altfel de autorizație

#15
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Aici cred ca gresesti, dar asta conteaza mai putin. Cand am cumparat casa, notarul ne-a spus ca niciodata casa nu va avea autorizatie de construire, iar asta, pentru a nu fi un handicap al casei, in caz ca vrem sa o vindem, inainte de a o cumpara, fostul proprietar a facut la initiativa noastra (sfatuiti de notar), o solicitare pentru Certificat de atestare a edificarii constructiei, la care primaria a raspuns ca nu este necesar (mai exact, tinand cont ca anul edificarii este 2000, deci inainte de o anumita modificare legislativa din 2001, ar emite certificat numai pentru inscrierea in cartea funciara a dreptului de proprietate, dar imobilul este deja intabulat pe baza certificatului de atestare fiscala, conform extrasului de carte funciara). Stiam dinainte (de la notar) ce va raspunde primaria in situatia asta si ne doream acest raspuns (aceasta hartie).

Ne gandim sa incercam, inclusiv pe calea forumului, sa gasim arhitect cu ajutorul caruia sa autorizam la primarie cateva modificari la casa (care necesita autorizare), una dintre modificari fiind chiar legata de modificarea formei si marimii golurilor de fereastra.

Daca exista arhitecti pe forum dispusi sa preia si lucrarea noastra, rog mesaj privat.

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate