Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Prima data la volanul unui autoturism electric

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Nu te duci la peste cu electrica , te duci cu termica sau nu te duci deloc . Deci cum e ?

#56
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
DarthaBane avansează zilnic pe scara troll-ului șef căruia ii place să continue discuția la nesfârșit.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVictor5, on 10 iulie 2021 - 23:22, said:

Cînd vor aparea de trei ori mai multe electrice vei sta la coada la încarcare; 500 Km de autonomie fara aer conditionat si sa nu depasesti 110 km la ora
1. cand vor fi de 3 ori mai multe electrice vor fi de 10 ori mai multe incarcatoare.
2. nu prea ai nimerit-o ... nu opresc niciodata aerul conditionat - e mereu pe 21 de grade si totusi am ~500 Km autonomie reala aici la mine. E adevarat, daca merg cu 130 am 350 Km autonomie ... dar superchargerele sunt la cel mult 250Km unul de altul (dar de obicei sunt mult mai dese .. eu am in jurul meu 4 superchargere pe o raza de 100Km).

View PostDarthBane, on 10 iulie 2021 - 23:25, said:

Dacă sunt rezolvate din punctul tău de vedere, sunt rezolvate din punctul de vedere al tuturor ?

Ce e asta ?
Ne faci tu nouă programul sau cum ?
Nici o clipa nu mi-a trecut prin cap ca probleme altora ar fi rezolvate. Ma doare strict de problemele mele si ale apropiatilor mei .... si astea sunt rezolvate. Fiecare are aceleasi drepturi si libertati ca si mine in provocarea de a-si gasi rezolvarea problemelor.

Cat despre programul tau de pescuit, esti liber sa ti-l faci cum vrei.

Edited by ro_explorer, 10 July 2021 - 23:59.


#58
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postforeverbanned, on 10 iulie 2021 - 23:31, said:

DarthaBane avansează zilnic pe scara troll-ului șef căruia ii place să continue discuția la nesfârșit.

Băi domn coleg de forum, eu nu m am legat de viața ta, cred că nici măcar o dată nu ți am dat un quote.
Ce ar fi să ți vezi de treaba ta, să nu mă forțezi să te trimit pe la origini ?

Postul tău, pe lângă faptul că e off topic, e și atac la persoană.
Nu stau eu să ți dau report, dar ai grijă cum te comporți pe viitor.
E suficient să ai bun simț și să ți vezi de ale tale.

#59
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007

View Postro_explorer, on 10 iulie 2021 - 23:44, said:

1. cand vor fi de 3 ori mai multe electrice vor fi de 10 ori mai multe incarcatoare.
2. nu prea ai nimerit-o ... nu opresc niciodata aerul conditionat - e mereu pe 21 de grade si totusi am ~500 Km autonomie reala aici la mine. E adevarat, daca merg cu 130 am 350 Km autonomie ... dar superchargerele sunt la cel mult 250Km unul de altul (dar de obicei sunt mult mai dese .. eu am in jurul meu 4 superchargere pe o raza de 100Km).

Nici o clipa nu mi-a trecut prin cap ca probleme altora ar fi rezolvate. Ma doare strict de problemele mele si ale apropiatilor mei .... si astea sunt rezolvate. Fiecare are aceleasi drepturi si libertati ca si mine in provocarea de a-si gasi rezolvarea problemelor.
Cat despre programul tau de pescuit, esti liber sa ti-l faci cum vrei.
puteai sa spui ca pentru tine sunt rezolvate, pt ca pentru restul de populatie de pe continent nu se aplica.

Edited by _-livio-_, 11 July 2021 - 00:00.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
OFF-TOPIC

View PostDarthBane, on 10 iulie 2021 - 23:58, said:

E suficient să ai bun simț și să ți vezi de ale tale.
Asta e valabil si pentru tine, sa stii. Iesirea de mai devreme cu pescuitul si cu faptul ca eu ti-as face tie proogramul este complet off-topic si este trolling curat, 100%. Totusi, nu m-am inflamat si ti-am aspuns la postare intr-un mod civilizat, zic eu ... dar, cumva, tot tu esti cel care se inflameaza.

Gata ... ma opresc aici.

Edited by ro_explorer, 11 July 2021 - 00:14.


#61
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Darthabane, știm că adevărul deranjează.
Nu e primul, nici ultim mul și nici singurul topic unde lungești discuția la nesfârșit, doar de dragul și plăcerea știi tu a cui, a cuvântului ăla care începe cu litera "t".
Dar te înțeleg, din moment ce asta e plăcerea ta, ai și dreptul la fericire, ca oricine.

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 10 iulie 2021 - 23:59, said:

puteai sa spui ca pentru tine sunt rezolvate, pt ca pentru restul de populatie de pe continent nu se aplica.
In tara in care locuiesc eu .... mai precis, in peninsula pe care se afla tara in care locuiesc eu, aceste probleme sunt rezolvate pentru toti detinatorii de electrice. Dovada este si in numarul mare de masini si in cresterea exponentiala de vanzari in domeniu. Din punctul meu de vedere, acolo unde imi petrec 99.9% din viata, cele 3 probleme listate mai sus sunt rezolvate la scara nationala. A .. ca in Romania inca nu e asa, clar. In Romania o sa mai dureze cativa ani pana cand infrastructura va ajunge la un nivel satisfacator pentru majoritatea detinatorilor de electrce ... accentuez cuvantul "satisfacator".

Ah .. si ca nu fim complet off-topic, in 9 ani de cand conduc automate/phev-uri si electrice nu am incurcat niciodata pedalele (inainte de asta avand cca 15 de ani de condus manuale ... aparent nu am avut probleme cu tranzitia) Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 11 July 2021 - 00:10.


#63
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu e chiar așa.
Tu ai decretat că toate problemele sunt rezolvate, ulterior spunând că ce ai spus tu e valabil pt tine și apropiații tăi.
Exemplul meu cu pescuitul a fost PÂNĂ să spui că e vb doar de tine.
La modul general, exemplul meu e perfect valabil, tu și apropiații tăi sunteți o minoritate, deci e absurd să zici că toți pot face la fel.
De aici și întrebarea dacă ne faci tu programul, scuze dacă ți se a părut a fi prea agresivă.

De inflamat, m am inflamat pe foreverbaned ăla, nu pe tine, cu tine am discutat civilizat.

View Postforeverbanned, on 11 iulie 2021 - 00:04, said:

Darthabane, știm că adevărul deranjează.
Nu e primul, nici ultim mul și nici singurul topic unde lungești discuția la nesfârșit, doar de dragul și plăcerea știi tu a cui, a cuvântului ăla care începe cu litera "t".
Dar te înțeleg, din moment ce asta e plăcerea ta, ai și dreptul la fericire, ca oricine.

Hai mă, du te și plimbă te, n am nici un chef de prostiile tale.
Încă un psiholog de baltă pe Softpedia, ce să spunem.
Pune mă pe ignore și vezi de treaba ta.

#64
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007

View Postro_explorer, on 11 iulie 2021 - 00:04, said:

In tara in care locuiesc eu .... mai precis, in peninsula pe care se afla tara in care locuiesc eu, aceste probleme sunt rezolvate pentru toti detinatorii de electrice. Dovada este si in numarul mare de masini si in cresterea exponentiala de vanzari in domeniu. Din punctul meu de vedere, acolo unde imi petrec 99.9% din viata, cele 3 probleme listate mai sus sunt rezolvate la scara nationala. A .. ca in Romania inca nu e asa, clar. In Romania o sa mai dureze cativa ani pana cand infrastructura va ajunge la un nivel satisfacator pentru majoritatea detinatorilor de electrce ... accentuez cuvantul "satisfacator".
Ah .. si ca nu fim complet off-topic, in 9 ani de cand conduc automate/phev-uri si electrice nu am incurcat niciodata pedalele (inainte de asta avand cca 15 de ani de condus manuale ... aparent nu am avut probleme cu tranzitia)  ...
press x to doubt.
in tara in care locuiesc eu, mai la sud-vest de tine, nu sunt rezolvate in nici un caz la scara nationala, a, ca gasesti incarcator aproape peste tot, da, asa e, dar sa incarci bateria cu 7-13 sau 22kw nu e distractiv, pica din start punctul 2 si 3.
deci cum ziceam, ma foarte indoiesc ca la tine in zone ai peste tot superchargere.

le: cel mai apropiat incarcator de 120kw e la vreo 20km de mine.

Edited by _-livio-_, 11 July 2021 - 00:21.


#65
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDarthBane, on 11 iulie 2021 - 00:13, said:

Tu ai decretat că toate problemele sunt rezolvate, ulterior spunând că ce ai spus tu e valabil pt tine și apropiații tăi.
Pai e simplu sa vedem ce am scris, ca doar e la vedere:

View Postro_explorer, on 10 iulie 2021 - 23:08, said:

Sunt rezolvate toate 3, stai linistit. Nu am electrica decat de un pic peste o luna ... am deja peste 3000Km cu ea si nu am simtit nici cea mai mica problema legata de nici unul din cele 3 puncte.
10-15 minute la un charger nu consider ca e cine stie ce timp .. de abia ai timp sa faci un pipi ... iar 500Km autonomie mie mi se pare suficient.
Poate ca nu mai am aceeasi capacitate de a procesa limba romana cum aveam cu un deceniu in urma, cand inca traiam in Romania, dar mie mi se pare destul de evident ca vorbeam despre mine si experienta proprie ... Dar daca s-a inteles altfel si e vina mea, imi cer scuze.

View Post_-livio-_, on 11 iulie 2021 - 00:16, said:

deci cum ziceam, ma foarte indoiesc ca la tine in zone ai peste tot superchargere.
Nu peste tot, dar suficient de dese incat sa nu ai nici cea mai mica problema oriunde ai merge ...

Attached File  Capture.JPG   169.13K   17 downloads

#66
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007
pai daca trecem de la nu peste tot la destul de, cam ajungem la ce spuneam eu.
3 nu s-a rezolvat.

#67
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Hmmm, deci eu am spus asta :

"Păi astea sunt cele 3 bube ale electricelor.

1. Capacitatea mică a acumulatorilor.
2. Durata mare a reîncărcării.
3. Lipsa infrastructurii.

Țările dezvoltate au rezolvat punctul 3."

O părere generică despre EV din partea mea...

Iar când tu răspunzi

" Sunt rezolvate toate 3, stai liniștit",

eu să înțeleg că tu te refereai doar la situația ta particulară ?

Haida de...

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 11 iulie 2021 - 00:22, said:

pai daca trecem de la nu peste tot la destul de, cam ajungem la ce spuneam eu.
3 nu s-a rezolvat.
NU, nu "destul de" am scris clar, cred ...

View Postro_explorer, on 11 iulie 2021 - 00:20, said:

Nu peste tot, dar suficient de dese incat sa nu ai nici cea mai mica problema oriunde ai merge ...
Sa scriu in alta limba pentru o claritate mai mare? Sau sa folosesc bold si rosu mai des ?

Cand ai 400Km autonomie reala pe autostrada si 600 pe drumuri nationale, superchargerele la cel mult 200-250Km distanta unul de altul reprezinta o densitate optima de deservire a teritoriului incat sa nu ai nici o problema de infrastructura.

Orice ruta mi-am facut in Europa .. ORICE RUTA, repet, nu m-a scos in afara retelei superchargerelor ... Evident, orice ruta pe care eu as face-o ... repet, EU ...

View PostDarthBane, on 11 iulie 2021 - 00:26, said:

Iar când tu răspunzi

" Sunt rezolvate toate 3, stai liniștit",

eu să înțeleg că tu te refereai doar la situația ta particulară ?

Haida de...
Eu am raspuns cu o postare completa, nu doar cu prima fraza. Nu e vina mea ca tu citesti doar prima propozitie dintr-o postare completa. Te invit sa o mai citesti o data, de data asta complet insa.

Uite aici, postarea #48: https://forum.softpe...6#entry28022146



P.S.: Ca un add-on ... va invit sa va jucati cu simulari pe https://abetterrouteplanner.com/ .. o sa vedeti unde se poate merge OK si unde nu. Este foarte realist plannerul. Se pot pune si conditii grele pentru masina (degradare de baterie, vant din fata, etc).

Edited by ro_explorer, 11 July 2021 - 00:42.


#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007
suficient de nu e echivalent cu destul de?
credeam ca doar eu am inceput sa uit romana.

te enervezi aiurea in tramvai, sunt n situatii in care te poti trezi ca ai nevoie in momentul ala de autonomie mai mare si rapid si fara sa faci un ocol de n+1 km.
cat timp incarcatoarele sunt la distante de genul ala nu inseamna ca au rezolvat infrastructura, cand o sa fie in orice benzinarie cel putin o priza de putere mare, nu gluma de 22kw, poti vorbi de asa ceva.
asta trecand elegant pe langa restul masinilor electrice ce nu sunt Tesla si nu au superchargere dedicate.

ain't nobody got time for simulators.

Edited by _-livio-_, 11 July 2021 - 00:47.


#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In primul rand nu ma enervez, chiar deloc. Sunt zen (mi se pare ca cine se enerveaza pe un forum e un prost).
Referitor la masina, cat timp imi pot transporta propriul meu fund, in orice loc doresc sa mi-l transport, in acelasi timp in care as face-o cu o fosila, ma doare drept in cantul cozorocului de ce fac altii. Problemele mele sunt rezolvate ... acum am timp sa le explic si altora ca si problemele lor ar putea fi rezolvate, prin exemplul propriu, nu prin citate din reviste. Atat. Fiecare intelege si crede ce vrea.

Referitor la partea cu "o priza in fiecare benzinarie" .. https://www.plugshare.com/ iti arata si celelalte chargere ... sunt mult mai multe si mai dese decat superchargerele Tesla ... si nu vorbesc de statii AC de 11KW ci de DC de pana la 350KW (tipic vreo 50KW).

Attached File  Capture.JPG   221.03K   4 downloads


La modul propriu, intr-un regim de mers pe sosele, nu ai nici cea mai mica problema cu o electrica aici in nord ... garantat.

Edited by ro_explorer, 11 July 2021 - 00:53.


#71
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
De parcă ar fi relevantă pt restul lumii situația ta in particular și a nordicilor in general...

Acolo s ar putea să fie faină experiența cu o electrică, pe la noi s ar putea să fie mai problematică, că despre asta vorbim, nu ?

#72
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,345
  • Înscris: 22.10.2007
si usor-usor ajungem din nou aici:

View Post_-livio-_, on 10 iulie 2021 - 23:59, said:

puteai sa spui ca pentru tine sunt rezolvate, pt ca pentru restul de populatie de pe continent nu se aplica.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate