Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Prima data la volanul unui autoturism electric

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Sunt mai multe tipuri de automate .. CVT, dublu ambreiaj, convertizor de cuplu , etc .. fiecare cu alt principiu constructiv, și fiecare cu un feeling ușor diferit în utilizare ..
Am condus de toate tipurile .. și că la electrica, nu am găsit nici o implementare asemănătoare la automate convenționale .. poate spre CVT .. dar cu un zvâc mai mare la electrice.

#20
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Poststdalionutpwr, on 10 iulie 2021 - 21:38, said:

Cat despre automata, cu alea cu electronica era sa-mi rup capul, daca dintr-un motiv oarecare lasi putin acceleratia in timpul unei depasiri sau o lasi prea devreme schimba si dai cu capul sub tine, in de alea nu ma mai urc,
Cred ca te referi la robotizate, easytronic, dureaza pana te obisnuiesti. Eu tot asa ceva am si sunt foarte multumit, n-am intampinat asemenea probleme pana acum.

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:12, said:

Probabil este ca la o masina cu cutie automata, dureaza putin pana te obisnuiesti si dupa aceea nu vei mai vrea sa conduci masini cu cutie manuala in veci.

corect. doar ca invers. dupa o automata realizezi ce viata au aia de au smart mai smart ca ei ( gen hipsteri) si iti doresti sa ajungi mai repede la masina/motocicleta ta adevarata, aia de o pilotezi tu!

#22
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Conduc de multa vreme am uzat mai multe masini, dar asta este preformanta mea, nu prea grozava, sunt predispus la greseli mai ales cand se urca cineva pe creierul meu.
Cu timpul mi-am format comportamente de siguranta, dar daca schimb sistemul sunt expus, deoarece performnta mea nativa este limitata.

Nu stiu cum se face ca atunci cand merg singur n-am incidente, cand iau sotia se intampla treburi din astea, in plus am perioade si perioade, oricum n-am dat nici o masina cu stopurile ei originale, chiar daca uneori au fost doar simple fisuri.

#23
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostDarthBane, on 10 iulie 2021 - 21:38, said:

...așa că mai ușor cu generalizările, exact cum am spus de la bun început.

N-am generalizat nimic, era doar o parere personala.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:37, said:

Pentru ca asa vrei tu, de ce sa alegi calea mai comoda?

Ti se pare o povara sa conduci manuala ? Nu e confortabil ? Inseamna ca nu esti sofer

#25
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:42, said:



Si ti se pare mult? 5000 de km eu ii fac in vreo 2-3 luni. Si ca fapt divers, ce nu ti-a placut la automata?


Mi se pare suficient cât să mi formez o părere.
Din ce zici, eu fac km dublu față de tine și nu am probleme de adaptare la trecerea de pe o mașină pe alta.

Nu mi a plăcut pierderea unei mari părți din controlul mașinii.
Când ai ambreiaj, ai două picioare pe pedale și jonglezi din ele cum și cât se deplasează mașina.
La automată nu, trebuie să folosești doar un picior, când pe accelerație când pe frână. E enervant, dpmdv.

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:32, said:

Probabil ai incercat si tu ca si initiatorul, ai condus foarte putin si-ti dai cu parerea. Si da, este preferinta personala. Intr-un oras mare e o placere mai ales cand mergi bara la bara sa ai o cutie manuala.

ai mare dreptate. doar termenul este gresit. aia nu e "Condus". aia e ( iarta-ma pentru "franceza") - confuzie majora intre birou si "auto". masina este pentru TRASPORT cat mai rapid si sigur si confortabil din A in B. Orice deviaza de la acest scop nu mai e condus.
Sunt de acord ca atunci cand ai timp si bani si te plictisesti ai nevoie de jucarii.
dar sa spui ca "mergi" bara la bara ..e non sens.

in contextul inca care unii fac tot ce tine de ei ( au ajuns la scutere electrice de ex) ca sa se poate misca intr-un oras sufocat de "Automate"..e naspa ce zici.

View PostTruculMagic, on 10 iulie 2021 - 21:54, said:


Ti se pare o povara sa conduci manuala ? Nu e confortabil ? Inseamna ca nu esti sofer

suntem ( si n-o spun cu mandrie ) pe cale de diparitie. placerea de a calatori s-a mutat in  a sta pe smartphone si in acet timp sa "te transporte " masina.

e ireversibil, relax.si cat timp mai avem , noi, "soferii" sa ne bucuram de drum ( de destinatie poate oricine ia un taxi.). atentie, ceasul ticaie, in 10 ani max pa pa condus.

#27
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Poststdalionutpwr, on 10 iulie 2021 - 21:51, said:

Nu stiu cum se face ca atunci cand merg singur n-am incidente, cand iau sotia se intampla treburi din astea

Ca o gluma:
Attached File  1.png   88.68K   17 downloads
Attached File  2.jpg   50.1K   15 downloads

#28
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Da, este un proces de adaptare, dar pana te adaptezi poti sa o patesti, partea cu adevarat dificila vine cand conduci mai multe feluri, poti face confuzii involuntare, oricum pentru mine timpul este trecut, la 50 ani, singurul pas ar mai putea fi la electrica, din cauza reglemntarilor,altceva nu mai incerc,

#29
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
5000 in oras in 3 luni la o medie de 7km /h...not good

ca exemplu, fac 3000 / luna pe 2 si pe 4 roti ( si vorbim de gunoiul de bucale cu oamenii si traficul lui). do the math si zi mi cata viata mai ai / am in afara de a "conduce" . si nu suntem ( cred) taximetristi..

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:59, said:

Ca o gluma:
Attachment 1.png
Attachment 2.jpg

nu e nicio gluma, asa am si divortat .exact ca-n poza. ma bucur ca nu am gresit.

#30
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostBombalurina, on 10 iulie 2021 - 21:12, said:

Probabil este ca la o masina cu cutie automata, dureaza putin pana te obisnuiesti si dupa aceea nu vei mai vrea sa conduci masini cu cutie manuala in veci.

Mă scuzi, dar eu văd o generalizare in postul ăsta, nu văd nicăieri că e doar părerea ta cea care e expusă aici.

#31
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostTruculMagic, on 10 iulie 2021 - 21:54, said:


Ti se pare o povara sa conduci manuala ? Nu e confortabil ? Inseamna ca nu esti sofer

Nu mi se pare o povara, conduc zilnic ambele modele dar mi se pare mai confortabila o automata si daca simti nevoia oricand o poti trece pa manual. Nu sunt sofer decat de prin 95.

#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Fiica-mea face scoala de soferi.
E pe suplimentare acum pana la examen.

Tot intreaba..."de ce nu este si o pedala de mers inapoi?"

Te adaptezi la diferite tipuri de transmisii.
De cand ma stiu am condus transmisie manuala ('92) dar nu pot sa ma laud cu sute de mii de km ca altii (sau milioane).
Acum 3 ani am incercat  pentru cateva sute de metri o automata (Seat - rent). Nu stiu ce era ...cu convertizor sau dublu ambreiaj. Nu mi-a placut, avea intarzieri la comutare inainte-inapoi, la cuplare din N in D.

De 9 luni conduc una AWD automata cu convertizor 4 viteze si imi place. Stiu cum sa o fac sa schimbe vitezele si daca e nevoie fac si frana de motor (iarna e util).
Dar parca imi lipseste smucitul ambreiajului la plecarea rapida de pe loc.

Edited by radurus, 10 July 2021 - 22:07.


#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Poststdalionutpwr, on 10 iulie 2021 - 21:51, said:

cand iau sotia se intampla treburi din astea, in plus am perioade si perioade, oricum n-am dat nici o masina cu stopurile ei originale, chiar daca uneori au fost doar simple fisuri.

sotia cui ?
eu merg cu sotia unuia - beton tipul. mi-a luat masina, remorca, etc. ma rog, cred ca nu stie ca eu merg cu ele dar e mai putin important.
sotia lui e totul.
bravo pentru decizie si tie.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiu pentru voi, dar pentru mine masina nu e doar un mijloc de deplasare din A in B. Imi place sa am grija de ea, sa cumpar cate ceva la ea, sa o simt cand o conduc, sa o controlez eu, etc. Am mers cu automate si nu mi-au placut. In oras e oarecum ok, insa per total dispare satisfactia de a conduce o masina.

#35
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfoxbat, on 10 iulie 2021 - 22:01, said:

5000 in oras in 3 luni la o medie de 7km /h...not good

Nu-i fac doar in oras, chiar foarte putin in oras si nu stau intr-un oras mare.

#36
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006

View PostTruculMagic, on 10 iulie 2021 - 22:03, said:

Nu stiu pentru voi, dar pentru mine masina nu e doar un mijloc de deplasare din A in B. Imi place sa am grija de ea, sa cumpar cate ceva la ea, sa o simt cand o conduc, sa o controlez eu, etc. Am mers cu automate si nu mi-au placut. In oras e oarecum ok, insa per total dispare satisfactia de a conduce o masina.
Eu m-am plictisit de cea noua (2018) ieftina.
Era prea simplu... doar benzina, lichid de parbriz si spalat.

Am luat una SH pretentioasa.
E o placere. Mai schimbi un senzor, strangi un surub, schimbi un furtun, lipesti o fisura la radiator, incerci sa identifici de unde e o anumita troncaneala, etc.
Asa mai inveti cate ceva.

Edited by radurus, 10 July 2021 - 22:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate