Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere universitate.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Buna!Sunt din Republica Moldova si as dori ca anul acesta sa vin sa invat la Universitatea din Bucuresti la Informatica.Totusi,din pacate am unele probleme de sanatate care imi vor ingreuna destul de mult procesul de studiu peste hotare.As putea ramane si aici,la mine in tara,si apoi sa fac Masterul in Romania,Totusi,daca printre voi se afla persoane care lucreaza in domeniu IT,as vrea sa stiu daca cand v-ati angajat,a contat mult de unde aveati diploma?Daca raman aici acasa,voi avea mult mai mult timp sa invat de sine statator programare,sa ma implic in diferite proiecte de la universitate,sa invat diferite chestii faine impreuna cu alti prieteni care sunt pasionati in programare ca mine,si sa am grija de sanatatea mea,insa imi e frica ca dupa absolvire nu voi putea lucra cu diploma din Republica Moldova nicaieri.si nici in Romania,ca nimeni nu se va uita la ce stiu,ci mai mult la diploma mea.Cum a fost la voi?Ce ati auzit despre angajarea din sfera IT?Conteaza asa mult de unde e diploma de licenta?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
S-a mai discutat asta de un miliard de ori
Pe scurt - NU CONTEAZA DIPLOMA

Sunt multi care au luat diplomele alea pe copiat sau spaga iar angajatorii nu sunt chiar asa de imbecili precum crezi
Este unul din motivele pentru care s-a inventat - PERIOADA DE PROBA
Nu esti bun ? Urmatorul
Esti bun ? Te angajam permanet

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sa nu te impiedice problemele de sanatate in munca asta, diploma e ultima din poveste.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2021 - 18:12.


#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai diploma in domeniu, fie si din Republica Moldova, nu vei avea probleme la angajare daca te pricepi. Eventual s-ar putea sa nu poti beneficia de scutire de impozit ... asta ar putea fi poate o problema (vei pierde sa zicem 400-1500 de lei la salariu).

Poate daca faci ulterior un master in Romania sa rezolvi si problema asta ... sau incerci sa te muti in ultimul an sau dupa ce iti rezolvi problemele de sanatate. Probabil acum ar fi mai important sa acorzi mai multa importanta sanatatii si sa nu-ti faci asa de mari griji ce scrie pe diploma, am tinut multe interviuri de angajare si e putin relevant, daca ai studii in domeniu deja stai mai bine decat multi din domeniu care nu au studii in domeniu (am avut colegi absolventi de geografie, jurnalistica, farmacie, etc).

Edited by utopium, 10 July 2021 - 20:30.


#5
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Am auzit ca daca nu ai diploma din Romania, nu prea vrea nici-o firma sa te angajeze.

#6
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 kerbecs_eduard, on 18 iulie 2021 - 22:13, said:

Am auzit ca daca nu ai diploma din Romania, nu prea vrea nici-o firma sa te angajeze.

Lasă bârfele de la colțul blocului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate