Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filosofia facultate sau master?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021
Buna seara, forum.
De fapt si de drept, nici nu stiu de unde ar trebui sa incep.
Sunt proaspat absolvent de facultate (politehnica) si am observat (fiind si o pasiune a mea) ca exista mastere (independente de facultatea pe care ai absolvit-o) la facultatea de filosofie din cadrul universitatii din Bucuresti. O sa muncesc, o sa urmez inca un master pe profilul absolvit, chiar nu ma intereseaza acest aspect, e o ambitie de a mea sa fac ceva si pe filosofie, din pura pasiune, dupa vad eu. Facultatea din cate am inteles, pot sa o fac la fara frecventa, insa la master...nu stiu sigur. Sunt interesat ca studii de masterat de aceasta https://filosofie.un...andire-critica/ . Facultatea daca ar fi sa o urmez, as urma-o https://filosofie.un...studii_licenta/ specializarea intitulata "filosofia teoretica". Desi este irelevant pentru restul societatii "care da mai bine pe cv" , sunt sigur ca exista diferente (pe langa materiile studiate, care sub o forma sau alta sunt asemanatoare si acel an diferenta - 3 pentru facultate, 2 pentru master) mai subtile pentru care as putea opta pentru una dintre acestea.
Vreau doar sa aud mai multe pareri, sunt deschis si la alte opinii, in prealabil de la studenti sau absolventi din aria de expertiza care ma intereseaza.
https://filosofie.un...mind-the-brain/
http://filosofie.uni...-economics-ppe/
http://filosofie.uni...tic-philosophy/
Va multumesc pentru timpul acordat ^^!

#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Hotaraste-te cat mai repede ca marii profesori de filosofie s-au cam dus, iar cei ramasi nu se simt nici ei prea bine. Din cauza varstei.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGazeAtTheSky, on 09 iulie 2021 - 23:57, said:

e o ambitie de a mea sa fac ceva si pe filosofie, din pura pasiune
Atunci pasiunea te impinge sa studiezi, sa cunosti, dincolo de opiniile altora.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca este pura pasiune si nimic altceva, la ce-ti trebuie diploma respectiva? Poti sa studiezi pur si simplu, fara un cadru oficial.

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
- fiind a doua facultate se plateste ... deci pasiunea costa mai mult sau mai putin ... in principiu bani si timp. Daca ai/nu ai deja master gratuit atunci mai simplu doar master
- pe zona umana (filosofie/psihologie) nu timpul fizic la facultate este complicat ci cititul ...trebuie sa citesti mult
- daca nu vrei sa profesezi in domeniu tot masterul este mai ok ...principiile de baza le prinzi aici si afli exact ce si cum sa citesti pt aprofundare
- anumite specializari nu merg cu politehnica la baza ...trebuie verificat unde se poate face master cu licenta in alt domeniu
- adminterea la facultate e pe baza de dosar ...de verificat daca intri cu dosarul/media bac sau ce mai cere fiecare ...de obicei cei mai "batrani" au o problema pt ca acum ceva ani nu se termina liceul cu medii de 9.90 pe banda rulanta

Am terminat politehnica si la "batranete" am facut master in psihologie ...tot din pasiune ...si ok.


Succes

#6
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postrim80, on 10 iulie 2021 - 07:34, said:

Hotaraste-te cat mai repede ca marii profesori de filosofie s-au cam dus, iar cei ramasi nu se simt nici ei prea bine. Din cauza varstei.
Din acest pretext si incerc sa fac acest lucru cat mai rapid, de aceea si intervine problema de "fara frecventa" intru-cat fizic, nu as putea face 2 mastere in acelasi timp.

View Postneagu_laurentiu, on 10 iulie 2021 - 07:50, said:

Atunci pasiunea te impinge sa studiezi, sa cunosti, dincolo de opiniile altora.
Studiez si am studiat :)), dar fara o ninsa de plecare, ce mi-a picat la mana, aia am citit, am cateva curente filosofice care ma atrag mai mult decat altele, dar asta se aplica, atat in literatura, cat si arte plastice. Iubesc asta si vreau sa am ceva la mana, care sa ateste cunostiintele mele in aceasta arie, din nou, ca o provocare pentru mine.

View Postrazor01, on 10 iulie 2021 - 08:41, said:

Daca este pura pasiune si nimic altceva, la ce-ti trebuie diploma respectiva? Poti sa studiezi pur si simplu, fara un cadru oficial.
Uh, sincer, sunt mai multe motive. Doresc sa vad mai multe perspective, sa intalnesc persoane noi care sunt atrase de acest aspect si totodata, sa stiu ca am la baza, studii care pot atesta cunostiintele mele. Imi place sa scriu filosofie, pentru mine, nu pentru altcineva, dar in doi ani...sau mai multi, as vrea sa fac asta ca un hobby, chit ca scot sau nu bani din ea :))), ma intereseaza mai putin, cat ma intereseaza interpretarile si notele pe care o poate lua o lucrare de a mea. Realmente consider ca, studiile superioare pe aceasta parte, imi deschid mai multe portite, atat in materie de oameni, cat si multe altele...sau asa sper?

View Postsuperm, on 10 iulie 2021 - 11:10, said:

- fiind a doua facultate se plateste ... deci pasiunea costa mai mult sau mai putin ... in principiu bani si timp. Daca ai/nu ai deja master gratuit atunci mai simplu doar master
- pe zona umana (filosofie/psihologie) nu timpul fizic la facultate este complicat ci cititul ...trebuie sa citesti mult
- daca nu vrei sa profesezi in domeniu tot masterul este mai ok ...principiile de baza le prinzi aici si afli exact ce si cum sa citesti pt aprofundare
- anumite specializari nu merg cu politehnica la baza ...trebuie verificat unde se poate face master cu licenta in alt domeniu
- adminterea la facultate e pe baza de dosar ...de verificat daca intri cu dosarul/media bac sau ce mai cere fiecare ...de obicei cei mai "batrani" au o problema pt ca acum ceva ani nu se termina liceul cu medii de 9.90 pe banda rulanta

Am terminat politehnica si la "batranete" am facut master in psihologie ...tot din pasiune ...si ok.


Succes
Multumesc frumos pentru raspuns! Din cate am inteles, oricare ar fi atuul meu, tot este mai ok masterul. Exista totusi posibilitatea(nu am vazut pe site) sa fac masterul la fara frecventa? Si daca nu te superi, a fost o dificultate sa te integrezi la master, in conformitate cu ceilalti colegi, care ma gandesc ca facusera facultatea in prealabil? Pe ce limba ai urmat, romana sau engleza? La filosofie exista optiunea pentru mastere si in limba engleza (unele asemanatoare ca cele din limba romana) si eram putin indecis, intre cele doua limbi, consideri ca e mai uh, rentabil in limba engleza, din punct de vedere al validarii (recunoasterea acesteia la un nivel mai mare? - tin sa mentionez ca nu am de gand sa plec din tara (decat daca e vorba de o perioada limitata de timp)).
Mersi mult inca o data pentru toate raspunsurile date!

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Treaba e ca ,intr-o institutie oficiala de invatamant, nu studiezi doar ce-ti place tie.

Probabil ca trei sferturi din materii vor fi lucruri de care vei astepta sa scapi si, in loc de pasiune, te intalnesti cu stresul.

In final faci cum consideri.

View PostGazeAtTheSky, on 11 iulie 2021 - 11:20, said:

sa stiu ca am la baza, studii care pot atesta cunostiintele mele.

O facultate nu atesta nimic. Este o conditie pentru angajare in anumite domenii dar, mai departe, nu spune prea multe despre nivelul de pregatire al unui individ, cel putin cand vine vorba despre stiinte umaniste.

Sigur, daca am fi discutat despre studii universitare facute acum 100 de ani, era clara treaba. Cine obtinea o diploma de absolvent atunci, era un mic geniu, pentru ca sita era extrem de deasa. Cerintele pe care trebuia sa le bifezi in materie de acumulare de cunostinte erau aproape draconice. Greaca veche si latina erau cunoscute ca engleza astazi de studentii de la filosofie.

Astazi o diploma nu mai inseamna mare lucru, orice tampit termina o facultate.

View PostGazeAtTheSky, on 11 iulie 2021 - 11:20, said:

Exista totusi posibilitatea(nu am vazut pe site) sa fac masterul la fara frecventa?

Este foarte simplu sa afli raspunsul la intrebarea ta intrand pe site-ul facultatii unde vrei sa aplici. Unele facultati au master ID , altele nu.

Daca anul acesta (universitar) nu au existat liste cu masteranzi la ID, probabilitatea ca anul viitor sa existe este neglijabila. Inseamna ca asa este politica facultatii, sa fie facut masterul la zi.

Edited by razor01, 12 July 2021 - 11:09.


#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostGazeAtTheSky, on 11 iulie 2021 - 11:20, said:


Multumesc frumos pentru raspuns! Din cate am inteles, oricare ar fi atuul meu, tot este mai ok masterul. Exista totusi posibilitatea(nu am vazut pe site) sa fac masterul la fara frecventa? Si daca nu te superi, a fost o dificultate sa te integrezi la master, in conformitate cu ceilalti colegi, care ma gandesc ca facusera facultatea in prealabil? Pe ce limba ai urmat, romana sau engleza? La filosofie exista optiunea pentru mastere si in limba engleza (unele asemanatoare ca cele din limba romana) si eram putin indecis, intre cele doua limbi, consideri ca e mai uh, rentabil in limba engleza, din punct de vedere al validarii (recunoasterea acesteia la un nivel mai mare? - tin sa mentionez ca nu am de gand sa plec din tara (decat daca e vorba de o perioada limitata de timp)).
Mersi mult inca o data pentru toate raspunsurile date!

Master in limba romana... in prima zi ne-au intrebat profesorii ce facultate am terminat fiecare pentru a incepe predarea cu un anumit "vocabular", sa intelegem mai toti despre ce se vorbeste :))) ...iti dai seama ca daca vorbeste in termenii specifici filosofiei (psihologiei in cazul meu) e mai greu si in romana de priceput dar in alta limba mai straina :))) .... din 20 si ceva doar vreo 5 erau cu facultate de psihologie , deci ok pana la urma.

Diploma la final s-a dat in mai multe limbi straine tradusa dar nu stiu cat ajuta doar diploma si foaia matricola in limba straina...


Mie nu imi plac studiile sau activitatile in general, la fara frecventa ...chestie personala si subiectiva. Poate se poate :))) dar fara frecventa sau cu frecventa oricum inseamna citit cateva sute de pagini minim pe saptamana...ceva de genul 2-3 carti pe saptamana lejer. Si nu sub forma "analfabet functional" ca tot e la moda, inseamna sa citesti mereu si cand e nevoie sa iti aduci aminte ce ai citit...dupa o zi, dupa doua sau dupa doua luni ... plus sa combini din mai multe idei sa iasa o alta idee.  

Marketingul, psihologia, filosofia, nu stiu daca sunt considerate stiinte neaparat dar pentru mine astea sunt o forma de arta ... iti plac sau nu, le pricepi sau nu, vocational sau te lasi ... oricum merita toti sa trecem prin ele un pic, indiferent de meserie un pic din ele trebuie tuturor...

Succes.

#9
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postrazor01, on 12 iulie 2021 - 11:08, said:

Treaba e ca ,intr-o institutie oficiala de invatamant, nu studiezi doar ce-ti place tie.

Probabil ca trei sferturi din materii vor fi lucruri de care vei astepta sa scapi si, in loc de pasiune, te intalnesti cu stresul.

In final faci cum consideri.



O facultate nu atesta nimic. Este o conditie pentru angajare in anumite domenii dar, mai departe, nu spune prea multe despre nivelul de pregatire al unui individ, cel putin cand vine vorba despre stiinte umaniste.

Sigur, daca am fi discutat despre studii universitare facute acum 100 de ani, era clara treaba. Cine obtinea o diploma de absolvent atunci, era un mic geniu, pentru ca sita era extrem de deasa. Cerintele pe care trebuia sa le bifezi in materie de acumulare de cunostinte erau aproape draconice. Greaca veche si latina erau cunoscute ca engleza astazi de studentii de la filosofie.

Astazi o diploma nu mai inseamna mare lucru, orice tampit termina o facultate.



Este foarte simplu sa afli raspunsul la intrebarea ta intrand pe site-ul facultatii unde vrei sa aplici. Unele facultati au master ID , altele nu.

Daca anul acesta (universitar) nu au existat liste cu masteranzi la ID, probabilitatea ca anul viitor sa existe este neglijabila. Inseamna ca asa este politica facultatii, sa fie facut masterul la zi.
Sunt sigur ca o sa ma lovesc de chestii pe care nu o sa le inghit :))), dar de voie, de nevoie, o s-o fac, nu e asta problema, staruinta in sine nu ma deranjeaza, atat timp cat se dovedeste ca fiind util, I'll deal with the rest. In urma celor citite, mi-a picat ideea cu facultatea de filosofie din pricina faptului ca ma simt mai atras de un anume master, intitulat "Masterat în FILOSOFIE ȘI GÂNDIRE CRITICĂ". Unde majoritatea cursurilor care sunt pe acolo, suna chiar foarte atractiv :))). So be it, nu atesta nimic, insa consider ca timpul pe care l-as investi, nu este vag folosit. Are un sens, il folosesc pentru ca eu personal consider ca este un lucru veridic si mai mult de atat, virtuos. Sunt sigur ca o diploma in plus, sub o forma sau alta, poate genera unele pareri, de la care as putea pleca in definitivarea mea, nedepinzand de ea orisicum. Din pacate/fericire, in urma vizualizarii mele, nu am gasit studenti la ID, deci, fizic ramane!

View Postsuperm, on 12 iulie 2021 - 17:20, said:

Master in limba romana... in prima zi ne-au intrebat profesorii ce facultate am terminat fiecare pentru a incepe predarea cu un anumit "vocabular", sa intelegem mai toti despre ce se vorbeste Posted Image)) ...iti dai seama ca daca vorbeste in termenii specifici filosofiei (psihologiei in cazul meu) e mai greu si in romana de priceput dar in alta limba mai straina Posted Image)) .... din 20 si ceva doar vreo 5 erau cu facultate de psihologie , deci ok pana la urma.

Diploma la final s-a dat in mai multe limbi straine tradusa dar nu stiu cat ajuta doar diploma si foaia matricola in limba straina...


Mie nu imi plac studiile sau activitatile in general, la fara frecventa ...chestie personala si subiectiva. Poate se poate Posted Image)) dar fara frecventa sau cu frecventa oricum inseamna citit cateva sute de pagini minim pe saptamana...ceva de genul 2-3 carti pe saptamana lejer. Si nu sub forma "analfabet functional" ca tot e la moda, inseamna sa citesti mereu si cand e nevoie sa iti aduci aminte ce ai citit...dupa o zi, dupa doua sau dupa doua luni ... plus sa combini din mai multe idei sa iasa o alta idee.  

Marketingul, psihologia, filosofia, nu stiu daca sunt considerate stiinte neaparat dar pentru mine astea sunt o forma de arta ... iti plac sau nu, le pricepi sau nu, vocational sau te lasi ... oricum merita toti sa trecem prin ele un pic, indiferent de meserie un pic din ele trebuie tuturor...

Succes.
Probabil cel mai wise lucru pe care-l fac :))). Astfel filtrul meu a determinat ca un singur master mi se potriveste, cel care e de fapt si de drept, singurul in romana. O sa incerc sa nu fiu overkill, macar sa-mi stapanesc propria limba. Oricum acum nu prea mai am de ales si sincer, iti inteleg premisa si pot empatiza, pierd o parte din frumusete in acest mod, deci tot fizic e cel mai bine. Cititul nu este o problema, insa sunt foarte meticulos (de unde si retin) in sensul in care, imi ia sa citesc cateva pagini si 2 ore, doar din simplul fapt ca-mi bat capul sa inteleg ce se intampla (vorbind strict de filosofie/psihologie - de unde pot spune ca impartasesc o pasiune si pentru psihologie, in special psihanaliza si psihologie clinica), in urma intelegerii, incerc sa mi-l explic de parca as fi un copil aflat la scoala in 1-4 :))), ca sa pot intelege si de as fi ultimul prost. Cele 3 de care vorbesti, sunt foarte utile si lista de altfel poate continua, o alta pasiune pe care o am este nutritia si culturismul, in general, de la suplimente, metode de antrenare eficienta, pana la anabolizante(pe viitor as vrea sa urmez si un curs de antrenor personal, tot din pura pasiune - tough, e un hobby pe care l-as cultiva mai mult dupa). Va multumesc inca o data pentru raspunsuri, ma consider satisfacut si pot spune, ca stiu unde vreau sa ma indrept. O curiozitate imi mai trece, masterul in psihologie pe care l-ai terminat, a fost unul pe care, sub o forma sau alta, ai mai reusit sa-l cultivi dupa? Consideri ca stiai multe din lucrurile pe care ai urmat sa le faci? Te consideri satisfacut din punct de vedere academic/colegial si relational, pe partea asta a masterului? Eu personal, sunt ambivert (cum probabil toata lumea e), insa as vrea sa facilitez de legaturi pe perioada masterului -si mai ales dupa0 (care stiu depind de multi factori) pentru a putea purta o discutie sau doua, pe viitor, cu acele persoane ^^.Ah si inca una, din punct de vedere profesional, consideri ca ai fost mai bine vazut? Cum ai reusit sa imbini munca cu masterul? Sunteti niste dulci pentru raspunsuri!

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostGazeAtTheSky, on 12 iulie 2021 - 17:41, said:

atat timp cat se dovedeste ca fiind util

Notiunea de ,,util'' este foarte vaga.

Daca ai o situatie materiala buna si parintii te sustin, sigur, este ,,util'' sa continui studiile, fie si strict din pasiune.

Daca, in schimb, esti atent , cand iesi in oras, sa vezi cum iti dramuiesti banii ca sa-ti ramana si de un pachet de tigari, este mai util sa-ti cauti de munca sa sa-ti satisfaci nevoia de lectura si de studiu in timpul liber ( ala care mai ramane Posted Image ).

Edited by razor01, 12 July 2021 - 21:13.


#11
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postrazor01, on 12 iulie 2021 - 21:12, said:

Notiunea de ,,util'' este foarte vaga.

Daca ai o situatie materiala buna si parintii te sustin, sigur, este ,,util'' sa continui studiile, fie si strict din pasiune.

Daca, in schimb, esti atent , cand iesi in oras, sa vezi cum iti dramuiesti banii ca sa-ti ramana si de un pachet de tigari, este mai util sa-ti cauti de munca sa sa-ti satisfaci nevoia de lectura si de studiu in timpul liber ( ala care mai ramane Posted Image ).
Din punct de vedere financiar, sunt cumpatat. Nu beau, nu fumez :)) ironic, nu? Ma rog, nu sunt genul care sa iasa, dar am prieteni si intr-adevar, ai prevazut corect, parintii ma sustin d.p.d.v material, insa din acest motiv si eu contribui cum si unde pot. Din acest motiv m-am si gandit la aceasta varianta, dar va urma insa, sa o urmez, dupa ce termin masterul la facultatea pe care am terminat-o, nu pot sa le fac pe ambele fizic...nu cred ca ar fi un lucru intelept :)). Intr-adevar, util este foarte vag, insa, incerc sa vad dincolo de aparente si sa ma gandesc la experienta per total si, inclinatia pe care o am eu inspre aria aceasta, este ceva ce-mi doresc si desi ma doare :))), ca e totusi o taxa de platit (nefiind gratuita) destul de maricica, consider ca este ceva care ar putea sa aiba un impact asupra definitivarii mele, plus ca daca ma mai aleg si cu altceva inafara de cunostinte si experienta in sine, ma consider castigat ^^! Cu ocazia asta te intreb, ce parere ai de dubla specializare? O sa sune putin cam abstract, dar voiam sa fac si facultatea de instalatii (actualmente am terminat electrotehnica din cadrul politehnicii - inginerie electrica). As putea sa le imbin cumva? M-am descurcat foarte bine la mate anii trecuti, nu ar fi o problema, multe materii se repeta. Ma intereseaza daca ar avea o "impletitura" in acest sens.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca este mult mai util, pentru mine cel putin, sa am un instalator in plus in tara, pe care sa-l pot suna cand am nevoie Posted Image

Lasand glumea deoparte , se plateste bine in domeniul respectiv si nu sunt destui oameni pregatiti.

Edited by razor01, 13 July 2021 - 07:40.


#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostGazeAtTheSky, on 12 iulie 2021 - 17:41, said:

... O curiozitate imi mai trece, masterul in psihologie pe care l-ai terminat, a fost unul pe care, sub o forma sau alta, ai mai reusit sa-l cultivi dupa?
Consideri ca stiai multe din lucrurile pe care ai urmat sa le faci?
Te consideri satisfacut din punct de vedere academic/colegial si relational, pe partea asta a masterului?
Eu personal, sunt ambivert (cum probabil toata lumea e), insa as vrea sa facilitez de legaturi pe perioada masterului -si mai ales dupa0 (care stiu depind de multi factori) pentru a putea purta o discutie sau doua, pe viitor, cu acele persoane ^^.
Ah si inca una, din punct de vedere profesional, consideri ca ai fost mai bine vazut?
Cum ai reusit sa imbini munca cu masterul?


Din una in alta a inceput sa imi placa ideea de comunicare pe limbaj nonverbal si microexpresii... la munca si in viata cand ceva ma interesa incercam sa gasesc profesionisti in domeniul respectiv sa ma invete sau macar sa ma indrume ce sa citesc...ete ca pe zona de microexpresii, emotii si nonverbal e mai greu cu profesionistii ...mai o carte , mai un film si in rest multe "povesti" de la cate unii autointitulati "specialisti" ...si google, google, google pana am gasit masterul care se chema "tehnici de comunicare si influenta sociala" ... si mergea si cu politehnica ...doi ani , ceva bani, ceva timp in cursul saptamanii seara si in weekend-uri ...deci ok cu munca si distractia la scoala ...  colegi de nota 10, profesorii mai mult decat  specialisti pe zonele lor de competente ...“Un profesionist este un om care are o competență. Un prezentator este un om care își împărtășește competența și altora. Un prezentator profesionist se asigură că auditoriul înțelege informațiile” ... am tinut legatura fizic pana la pandemie, sper sa mai ne vedem cat de curand dupa vacante ... masterul l-am facut pt mine, nu ma intereseaza cum sunt vazut nici acum si nici inainte ... acum vad eu altfel Posted Image)) si e bine

Succes.

Edited by superm, 13 July 2021 - 14:59.


#14
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postrazor01, on 13 iulie 2021 - 07:39, said:

Cred ca este mult mai util, pentru mine cel putin, sa am un instalator in plus in tara, pe care sa-l pot suna cand am nevoie Posted Image

Lasand glumea deoparte , se plateste bine in domeniul respectiv si nu sunt destui oameni pregatiti.
Multumesc frumos, am notat!

View Postsuperm, on 13 iulie 2021 - 14:58, said:

Din una in alta a inceput sa imi placa ideea de comunicare pe limbaj nonverbal si microexpresii... la munca si in viata cand ceva ma interesa incercam sa gasesc profesionisti in domeniul respectiv sa ma invete sau macar sa ma indrume ce sa citesc...ete ca pe zona de microexpresii, emotii si nonverbal e mai greu cu profesionistii ...mai o carte , mai un film si in rest multe "povesti" de la cate unii autointitulati "specialisti" ...si google, google, google pana am gasit masterul care se chema "tehnici de comunicare si influenta sociala" ... si mergea si cu politehnica ...doi ani , ceva bani, ceva timp in cursul saptamanii seara si in weekend-uri ...deci ok cu munca si distractia la scoala ...  colegi de nota 10, profesorii mai mult decat  specialisti pe zonele lor de competente ...“Un profesionist este un om care are o competență. Un prezentator este un om care își împărtășește competența și altora. Un prezentator profesionist se asigură că auditoriul înțelege informațiile” ... am tinut legatura fizic pana la pandemie, sper sa mai ne vedem cat de curand dupa vacante ... masterul l-am facut pt mine, nu ma intereseaza cum sunt vazut nici acum si nici inainte ... acum vad eu altfel Posted Image)) si e bine

Succes.
Pot spune ca ti-ai gasit pe masura! Eu am fost ghidat de curiozitatea pe care mi-a generat-o filosofia si de acolo, am tot studiat si descoperit chestii, din ce in ce mai interesante!

Va multumesc inca o data pentru toate raspunsurile, o sa incerc sa tin cont de toate, simt ca am primit niste raspunsuri coerente pentru inimioara mea plapanda ^^!

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,987
  • Înscris: 13.03.2005

View PostGazeAtTheSky, on 09 iulie 2021 - 23:57, said:

Buna seara, forum.
De fapt si de drept, nici nu stiu de unde ar trebui sa incep.
Sunt proaspat absolvent de facultate (politehnica) si am observat (fiind si o pasiune a mea) ca exista mastere (independente de facultatea pe care ai absolvit-o) la facultatea de filosofie din cadrul universitatii din Bucuresti. O sa muncesc, o sa urmez inca un master pe profilul absolvit, chiar nu ma intereseaza acest aspect, e o ambitie de a mea sa fac ceva si pe filosofie, din pura pasiune, dupa vad eu. Facultatea din cate am inteles, pot sa o fac la fara frecventa, insa la master...nu stiu sigur. Sunt interesat ca studii de masterat de aceasta https://filosofie.un...andire-critica/ . Facultatea daca ar fi sa o urmez, as urma-o https://filosofie.un...studii_licenta/ specializarea intitulata "filosofia teoretica". Desi este irelevant pentru restul societatii "care da mai bine pe cv" , sunt sigur ca exista diferente (pe langa materiile studiate, care sub o forma sau alta sunt asemanatoare si acel an diferenta - 3 pentru facultate, 2 pentru master) mai subtile pentru care as putea opta pentru una dintre acestea.
Vreau doar sa aud mai multe pareri, sunt deschis si la alte opinii, in prealabil de la studenti sau absolventi din aria de expertiza care ma intereseaza.
https://filosofie.un...mind-the-brain/
http://filosofie.uni...-economics-ppe/
http://filosofie.uni...tic-philosophy/
Va multumesc pentru timpul acordat ^^!
Nu esti constransa legal sa faci inca o facultate. Poti face direct master-ul dorit de tine.

Edited by wertyck, 14 July 2021 - 10:00.


#16
Unreasonable_gap

Unreasonable_gap

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2022

View PostGazeAtTheSky, on 09 iulie 2021 - 23:57, said:

Buna seara, forum.
De fapt si de drept, nici nu stiu de unde ar trebui sa incep.
Sunt proaspat absolvent de facultate (politehnica) si am observat (fiind si o pasiune a mea) ca exista mastere (independente de facultatea pe care ai absolvit-o) la facultatea de filosofie din cadrul universitatii din Bucuresti. O sa muncesc, o sa urmez inca un master pe profilul absolvit, chiar nu ma intereseaza acest aspect, e o ambitie de a mea sa fac ceva si pe filosofie, din pura pasiune, dupa vad eu. Facultatea din cate am inteles, pot sa o fac la fara frecventa, insa la master...nu stiu sigur. Sunt interesat ca studii de masterat de aceasta https://filosofie.un...andire-critica/ . Facultatea daca ar fi sa o urmez, as urma-o https://filosofie.un...studii_licenta/ specializarea intitulata "filosofia teoretica". Desi este irelevant pentru restul societatii "care da mai bine pe cv" , sunt sigur ca exista diferente (pe langa materiile studiate, care sub o forma sau alta sunt asemanatoare si acel an diferenta - 3 pentru facultate, 2 pentru master) mai subtile pentru care as putea opta pentru una dintre acestea.
Vreau doar sa aud mai multe pareri, sunt deschis si la alte opinii, in prealabil de la studenti sau absolventi din aria de expertiza care ma intereseaza.
https://filosofie.un...mind-the-brain/
http://filosofie.uni...-economics-ppe/
http://filosofie.uni...tic-philosophy/
Va multumesc pentru timpul acordat ^^!

Salutare,

Am dat de aceasta postare in timp ce cautam raspunsuri la intrebari asemanatoare cu ale tale, GazeAtTheSky. As zice ca rezonez destul de mult cu situatia ta: am terminat licenta la UPB - ACS si, din pura pasiune, as vrea sa aprofundez notiuni de filosofie intr-un cadru formal. Nu as face asta neaparat pentru diploma, cat mai ales pentru ca mi-ar permite sa accelerez cumva procesul de studiu si sa imi fac un cerc de cunostinte care impartasesc interese asemanatoare cu ale mele.
As vrea sa te intreb daca te-ai aventurat sa faci masterul de Filosofie si gandire critica, pe care il tintesc si eu in mod special. Oricare alte informatii / pareri pe care le-ai acumulat in acest an mi-ar fi de folos si as fi interesat sa le aflu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate