Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Terraformarea planetelor Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Nucleele gigantilor gazosi sunt doar la faza de speculatie, nu se stie din ce sunt compusi, sunt doar presupuneri.

Si nu numai nucleele dar si interiorul atmosferei e destul de necunoscut.

Nu exista date din acele atmosfere decat o singura data, sonda Cassini a fost lasata sa se prabuseasca intentionat in atmosfea lui Saturn.

Edited by Phobos, 09 July 2021 - 21:25.


#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am lasat topicele de free energy
si am lasat cam toate topicele , nu deschid nimic , ca deschid doar topice cu aberatii
De ceva vreme doar privesc , nu deschid topice pe forum

#39
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 09 iulie 2021 - 21:19, said:

Am lasat topicele de free energy
si am lasat cam toate topicele , nu deschid nimic , ca deschid doar topice cu aberatii
De ceva vreme doar privesc , nu deschid topice pe forum

Karax draga, nu ar trebui sa renunti doar pentru ca altii fac misto.

Mie imi plac topicele tale. :)

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daaa, si sa ma fac de ras rau nu?

#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 09 iulie 2021 - 21:31, said:

Daaa, si sa ma fac de ras rau nu?

[ https://www.citate-alese.ro/image-citate/andre-gide-02.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cuvintecelebre.ro/wp-content/uploads/2013/10/Citat-Charlie-Chaplin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postkarax, on 09 iulie 2021 - 21:31, said:

Daaa, si sa ma fac de ras rau nu?
astia cu teraformarea gigantilor gazosi se fac de ras mult mai rau decat poti tu sa o faci :)

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Oricum eu is null la capitolul fizica  asa ca nu deschid topice
Nu ma apuc de invatat fizica la 35 de ani cat am

#44
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Nu trebuie sa inveti la nivel de cercetare,  niste notiuni generale sunt de ajuns. Si nu te mai uita in gura lumii!

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ce drac invatat la 35 de ani Posted Image

nici nu imi dau seama de ce draq m-am apucat asa de fizica

#46
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Până la terraformarea altor planete, nu ar trebui să ne preocupe stoparea deșertificărilor pe planeta pe care locuim?

Edited by ammazon, 09 July 2021 - 22:53.


#47
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ar trebui sa ne preocupe multe, dar plăcerile noastre sunt mai importante.

#48
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Si ce a gasit casini in saturn? A trimis poze ceva?
Dar pe marte deja si elicopter au pus sa mearga prin atmlsfera aia care ar fi plina de CO2.
Am o intrebare noua, rachetetele sau vehicule cosmice cum sunt propulsate daca e vid interplanetar? Merg din inertie?

Si pe marte e mai putina lumina decat pe terra?

#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcipri2bau, on 09 iulie 2021 - 23:05, said:

Si ce a gasit casini in saturn? A trimis poze ceva?

[ https://i.pinimg.com/originals/92/5d/c1/925dc1e0634804aab35eadf928b5400c.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


:D


Ultima fotografie cu Saturn făcută de sonda Cassini, înainte să se prăbușească pe planetă

După mai bine de 13 ani de activitate și cu o soartă pecetluită, sonda spațială Cassini și-a îndreptat camera foto către Saturn și a mai făcut o ultimă serie de fotografii cu planeta și inele sale, înainte să se prăbușească în atmosfera corpului ceresc.

[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RndlYmFkbWRpZ2kyNC5yY3MtcmRzLnJv/JTJGd3AtY29udGVudCUyRnVwbG9hZHMl/MkYyMDE3JTJGMTElMkZzYXR1cm5fbmFz/YS5qcGcmaGFzaD1lMTllODMyYWM0MDVmOWUwNWJjMDRhZTc2MjNhOGFkMQ==.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În timpul ultimei misiuni, a capturat 80 de imagini cu unghi larg în două ore, imaginea de mai sus fiind reconstruită din 42 de fotografii.
Șase dintre cele șase luni ale planetei au fost surprinse în imagine: Enceladus, Epimetheus, Janus, Mimas, Pandora și Prometheus.

Ultima fotografie a lui Cassini cu Saturn, ar fi asta (fotografia reala):

[ https://solarsystem.nasa.gov/system/resources/detail_files/17792_PIA21895_ImpactSite_FigA_FINALIMAGE_2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In timpul coborarii in atmosfera, a trimis doar date despre compozitie, temperatura, presiune, etc.

Edited by Phobos, 10 July 2021 - 07:50.


#50
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View Postlucianburjuiul, on 09 iulie 2021 - 16:25, said:

Total gresit. Nu trimitem nici o vaca. Tinem vacile aici intr-un dom, sa dea lapte. Toate basinile de peste zi le acumulam in dom. Vorbim cu karax sa faca o conducta de la Pamant la Jupiter. Cand e gata conducta o mufam la dom si trimitem gaz la foc automat. Plus laptele. N-ai cum sa dai gres.

Nu e mai simplu sa il bagam pe karax in dom cu vacile, ca sa il "teraformeze", si sa scapam astfel de problema?

Edited by Obivankenobi, 10 July 2021 - 09:13.


#51
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Avem un joc al presiunilor si temperaturilor si al starilor de agregare a diferitelor substante.

Practic para-terraformarea acestor planete uriase ar avea loc prin opacizarea totala a atmosferei inalte urmata de scaderea dramatica a temperaturilor obtinandu-se niste planete de tipul bulgare de gheata cu o suprafata solida precum Pluto-Charon.

Probabil pentru oameni ar fi suficient, singurul incovenient ar fi gravitatia mai mare de pe Jupiter.

Poate ca tocmai aceasta ultra-racire ar putea conduce la  scaparea hidrogenului si heliului in spatiu prin rifturile care s-ar forma in gigantica crusta de gheata iar hidrogenul din adancime s-ar transforma din hidrogen metalic in lichid apoi in gaz evadand in spatiu.

Conform mecanismului Kelvin-Helmholtz, temperatura și presiunea din Jupiter cresc constant. La nivelul presiunii de 10 bari (1 MPa), temperatura este în jur de 340 K (67 °C). În regiunea fază de tranziție în care hidrogenul - încălzit dincolo de punctul său critic - devine metalic, se calculează că temperatura este de 10.000 K (9.700 °C), iar presiunea este de 200 GPa. Temperatura la limita nucleului este estimată la 36.000 K (35.700 °C), iar presiunea interioară este de aproximativ 3.000-4.500 GPa. https://ro.wikipedia...uctura_internă


Se pare ca incalzind aceste planete nu vom terraforma nimic ci doar am marii si mai mult atmosferele lor ...

Solutia este asadar racirea acestor planete si realizarea unor orase colonii de tip dom.

Attached Files



#52
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postandreic, on 09 iulie 2021 - 20:45, said:

Marte poate fi colonizat, dar niciodata terraformat. Practic tot ce tine de terraformare este literatura SF, concepte teoretice usor de demontat de orice inginer planetar. Suntem in faza in care ne place sa visam, sa credem in sanse pe alte planete... insa nu vor exista. Trebuie sa fim realisti, orice civilizatie care nu se ocupa de propriul mediu va pieri, asta e regula nu exceptia.

Marte este oglinda spre viitor a Pamantului... asa va fi si aici peste multa vreme. Marte a avut mai putina energie decat Pamantul inca de la formare, asta a dus la o viata activa geologic mai scurta. Planeta noastra mai rezista, poate chiar sute de mii de ani... pana in cele diin urma campul magnetic se va opri. Insa cu siguranta civilizatia noastra va avea un viitor mult mai scurt decat va avea planeta cel putin prin prisma situatiei de mediu actuale.


Praffff... nu ai auzit de hidrogen metalic ? Posted Image Sau doar trollezi...

asa si hidrogenul metalic ce este dupa tine? gaz? solid? crezi ca planeta e doar din gaz? are si componenta solida pentru ca jupiter a capturat o mare parte din asteroizii veniti din norul lui oort.
Marte ar putea fi terraformat, depinde doar cu ce efort. Trebuie facut un camp magnetic pentru ca altfel nu poate pastra atmosfera. Sigur ca nu mai e posibila crearea campului magnetic din nucleul planetei pentru ca e solid deja dar cu un efort serios s-ar putea face o bucla din material supraconductor ingropata la 100-200m sub suprafata sau mai adanc care sa constituie substitutul campului magnetic original. Sigur ca e greu dar nu e imposibil. E realizabil chiar si cu tehnologia actuala. Avem masini de sapat tunele si avem si supraconductori care functioneaza la temperatura azotului lichid deci in teorie s-ar putea. E destul de sarac in apa si azot dar in timp s-ar putea rezolva macar partial prin devierea unor comete catre planeta. Ce nu avem este o tenhologie de zbor cosmic adecvata adica un motor suficient de puternic pentru a propulsa nave de mari dimensiuni. Dupa parerea mea nici nu putem sa ajungem pe marte cu ce avem in prezent decat cu sonde fara oameni. Ca sa trimitem oameni care sa supravietuiasca acolo si sa poata reveni va trebui sa colonizam intai luna, sa facem baze lunare unde sa construim nave de mari dimensiuni care sa asigure protectia la radiatie prin marimea lor si aceste nave sa faca naveta intre orbita lunii si orbita planetei marte fara sa aterizeze desigur. Aceste nave ar putea transporta material si oameni. Altfel nu prea vad cum, energia necesara plecarii direct de pe pamant depaseste ce putem pune pe masa in prezent.

#53
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Andreic, de ce spui ca marte e de fapt terra din viitor? Din cauza CO2 ului?
Eu am citit ca de fapt soarele spre finalul existentei va absorbi mercur si venus, deci noi va trebui sa fugim mai la frig sau mai la adapost pe marte sau urmatoarea. Acuma nu stiu daca acestea vor fi in acelasi interval de timp.

Chilly willy, transport se poate face si cu mase mai mari, e greu cu plecatul si sositul ptr ca in spatiul interplanetar merge din inertie.

Am citit ceva si despre hidrogenul metalic, nu am inteles bine situatia insa pare plauzibila din pozitia din tabelul periodic in grupa 1 ceea ce l-ar asemana cumva cu metalele alcaline Li Na K... Insa inca o asemanare ar fi si din partea acestor metale cu hidrogenul ca s-a observat ca de ex Na are tendinta in stare gazoasa sa formeze asocieri de cate 2 atomi asemeni moleculei de H2, foarte straniu ptr metale, probabil se explica prin fizica cuantica astea.

#54
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Postkarax, on 09 iulie 2021 - 21:19, said:

Am lasat topicele de free energy

ptr ca erau fake, nu exista energie moca, chiar si soarele se consuma

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate