Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Asigurare sanatate- formular S1 ( E106)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AANA30

AANA30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2021
Buna ziua,

daca cineva are o situatie asemanatoare cu a mea si se poate sa ma ajutati, va rog.

- am C.I. cu domiciliul in Iasi, unde am locuit si lucrat; medicul de familie se afla in Iasi, din perioada Universitatii;
- acum contractul meu de munca este in Timisoara;
- de la inceputul lui 2020 sunt rezidenta in  Austria si imi desfasor activitatea in regim de muca la domiciliu dar si cu deplasare in Timisoara pentru aproximativ o saptamana, in fiecare luna ( exceptand conditiile pandemiei).

Pentru a beneficia de asigurare de sanatate completa ( pentru care platesc lunar contributii), am solicitat Casei de Asigurari de Sanatate Timis formularul S1 ( pt lucratorii transfrontalieri sau frontalieri), dar mi s-a refuzat acest lucru cu specificatia ca nu sunt lucrator transfrontalier deoarece nu ma deplasez/ intorc zilnic sau cel putin o data pe saptamana in tara. Motivatia este corecta; nu ma deplasez zilnic sau saptamanal, ma deplasez lunar- ceea ce face mai dificil faptul ca eu sa pot beneficia de asigurare in Romania.

Sunand apoi la CNAS Bucuresti, mi s-a raspuns: "nu stiu de ce nu vi se acorda acest formular, caci noi il dam pe raza noastra ( pt cei care fac parte de CAS Bucuresti), mai insistati!".

Toate cele descrise mai sus s-au desfasurat pe intreg parcursul lui 2020......
Deci eu, pentru niste banale analize de sange ( nefiind considerate in sistem de urgenta), neputand avea medic de familie in Austria, achit in privat sume care ar fi trebuit fi acoperite prin asigurarea de sanatate la care am dreptul.

Posibil sa existe alt formular, alta procedura prin care sa mi se poate elibera E- Cardul.... desi nu stiu unde/ cui sa ma adresez. Nu consider ca este normal si legal sa mi se refuze dreptul la sanatate, in conditiile in care platesc contributii unui sistem care face parte din UE.

Va multumesc pentru eventuale raspunsuri/ recomandari.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ca să-ți spun pe românește plătesc 2X CASS si analizele de sânge tot pe bani le fac fiindcă dacă nu mergi la început de lună și nu stai la o coadă de zeci de persoane nu mai prinzi gratuitate și trebuie reprogramare.așa că nu te mai stresa degeaba

#3
AANA30

AANA30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2021
Ma stresez de mai bine de un an....si nu pot lasa asa.... da, stiu ce spuneti... si eu tot 2X CASS platesc. Si nu putin... As putea acoperi usor o foarte buna asigurare privata in locul acelor contributii. Cum nu pot opta, contribui obligatoriu si am dreptul la serviciile sistemului.

Nu vorbesc despre analizele ce le-am achitat, ci pentru viitor. Eu achitand contributii unui sistem nu beneficiez de serviciile sistemului.... Ma simt in aer.... Da, este alegerea mea (sa spunem) daca stau la coada sau nu, daca doresc sa "prind" gratuitate sau nu (desi nu ar trebui sa decurga asa lucrurile)...  Ce se intampla cu preventia? Ma doare burta/ spatele/ capul... etc.... ce fac?

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
ai putea sa incerci sa mai suni inca o data poate nimeresti alt functionar. Pe de alta parte poti sa le spui ca vii saptamanal daca asa vor. Nu cred ca or sa verifice sau pentru o luna vii si tu saptamanal in Romania. Pe de alta parte de ce nu-ti faci analizele in Austria? Inteleg ca n-ai medic de familie in Austria, dar peste ocean exista asa numitele walk in clinics unde poti sa te duci cand ai o problema minora si nu trebuie sa ai medicul de familie la ei. In Austria nu exista asa ceva? Cum fac cei care nu au medic de famlie?

#5
AANA30

AANA30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.07.2021

 vladut01, on 09 iulie 2021 - 06:13, said:

ai putea sa incerci sa mai suni inca o data poate nimeresti alt functionar. Pe de alta parte poti sa le spui ca vii saptamanal daca asa vor. Nu cred ca or sa verifice sau pentru o luna vii si tu saptamanal in Romania. Pe de alta parte de ce nu-ti faci analizele in Austria? Inteleg ca n-ai medic de familie in Austria, dar peste ocean exista asa numitele walk in clinics unde poti sa te duci cand ai o problema minora si nu trebuie sa ai medicul de familie la ei. In Austria nu exista asa ceva? Cum fac cei care nu au medic de famlie?

Multumesc pentru raspuns si sfat.
Nu este chestiune de alt functionar. Eu am depus la ei un dosar cu documente ( certificat de resedinta, anexa la contractul de munca unse se specifica periodicitatea transferului Austria- Romania, etc). Ideea nu este sa incerc sa "pacalesc" cumva sau sa-mi caut " norocul" la alt functionar. Ideea este sa gasesc formula legala pentru acest lucru, caci cu siguranta exista. Am dreptul la sistemul sanitar aici unde locuiesc. Nu ma pot comporta ca un cetatean care nu achita taxe si contributii. Eu achit si am dreptul. Caut rezolvarea situatiei. Am incercat sa discut cu un avocat, dar nu am gasit unul specializat sau care sa fie la curent cu legislatia in masura.
Cand am cerut de la cei de la TM care este procedura/ ce trebuie sa fac pentru a beneficia, raspunsul a fost: ... pai nu stim... da, cu siguranta aveti dreptul, dar nu stiu ce sa va spun.... nu stiu ce trebuie sa faceti...". Raspuns dat de o institutie care ar trebui sa te ajute... De aceea am sunat la Bucuresti, am stat in telefon minute bune pentru  explica situatia si, ulterior raspunsul lor e cel de mai sus ( ar trebui sa primesc acel formular, nu intelege de ce cei de la TM nu-l dau).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate