Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

S21+ SH - blocat

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
spowner91

spowner91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2021
Buna, am cumparat si eu un s21+ SH si din cate se pare fostul proprietar nu si a platit ratele la el. Acum telefonu este blocat am fost la vodafone sa incerc sa platesc eu ratele dar nu pot fara cnp titularului sau nr de tel pe care a fost facut contractul. Am incerca sa le ofer IMEI dar mi au spus k nu se poate face nimic cu el. Ce alte solutii am ??? Multumesc

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Ia legatura cu fostul proprietar.

#3
spowner91

spowner91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2021

 Ciubex, on 07 iulie 2021 - 18:14, said:

Ia legatura cu fostul proprietar.
Am incercat, intra direct casuta vocala. Banuiesc k nu mai are nr ala

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Vinde-l p-asta unui fraier si cumpara-ti unul nou. Esti sigur ca cel de la care l-ai luat il cumparase de la Vodafone si nu de la magazinul de noapte?

Edited by __Dan__, 07 July 2021 - 18:46.


#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Citesc subiectul asta si nu stiu daca Samsung S21 se poate bloca ca nu au fost platite ratele.
Ce iti apare pe ecran?

Ia de te duce cu telefonul la o firma de decodare si iti zic mai multe.

Telefonul mergea cand l-ai cumparat de pe olx? Si apoi?

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Caz tipic. Nu prea mai ai ce face.

#7
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Stai asa, ai cumpara telefonul si apoi te oferi sa-l mai cumperi odata platind ratele? WTF!!! :D

Mergi la o firma de profil si decodeaza-l sau resofteaza-l. Daca mergeau blocate asa nu mai fura nimeni telefoane pentru ca in secunda doi erau blocate.

#8
spowner91

spowner91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2021

 DuskGerman, on 07 iulie 2021 - 18:40, said:


da a mers, l am folosit 2 sapt cam 3 maxim, si se poate bloca pt k aia imi apare pe ecran k trebuie paltite ratele la telefon, dar la vodafon nu pot platii eu pentru k nu sunt pe contract si nici nu mi poate spune cine l a cumparat, le am oferit imei k sa l gaseasca pe proprietar si  mi a spus k nu se poate. Am fost la firme de decodare nu au ce sa faca mi a zis 1 baiat k trebuie schimbata placa de baza care costa foarte mult si aia si k nu merita...

 vj_Heaven, on 07 iulie 2021 - 19:00, said:


Am fost la vodafone, am fost la multe service gsm din timisoara, nu se poate face nimic, si da as prefera sa platesc ratele decat sa raman cu paguba si fara datele de pe telefon.

https://ibb.co/z5Zx6Tc  nu pot sa fac acu poza la telefon, dar asa imi arata si mie pe el doar alt imei.... nu poti face nimic in afara de a pune pin sau sa suni la 112, nu poti intra in nici o setare cu butonu de vol si blocare/deblocare....

Edited by Ciubex, 07 July 2021 - 23:55.


#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Probabil se refera la contul google și nu poate trece de el.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.androidr...arat-de-pe-olx/
Ai luat o teapa de zile mari. Reclamatie la politie. Dupa imei , Vodafone poate sa transmita informatiile de identificare ale sarlatanului catre politie. Tu nu ai ce sa faci din motive de GDPR.
Nu cumparati asa zise chilipiruri fara dovada facturii si al certificatului de garantie.

Edited by Leo2006, 07 July 2021 - 20:35.


#11
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
De cand androidul e blocabil definitiv???
La orice service gsm te rezolva.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Imei-ul nu se poate schimba. Blocarea se produce imediat.Nu e nevoie sa ai cartela in el.
Are si esim.

Edited by Leo2006, 07 July 2021 - 21:07.


#13
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

 Leo2006, on 07 iulie 2021 - 21:06, said:

Imei-ul nu se poate schimba.

XDA: hold my beer!

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu cumva l-ai "cumparat" ? Posted Image

#15
enrique54

enrique54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 02.07.2014
XDA ciu ciu :))))

nu e legal sa schimbi IMEI-ul unui tel și nu se risca nimeni sa faca asa ceva nici contra cost pt că amenzile sunt foarte mari.

@spowner91: poti sa încerci si la Poliție, dar cel mai probabil buletinul cu care s-a facut abonamentul la Vodafone e fals asa ca nu-ți fa prea multe speranțe ca o sa rezolvi ceva.

Edited by enrique54, 07 July 2021 - 22:03.


#16
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009

 enrique54, on 07 iulie 2021 - 22:01, said:

XDA ciu ciu :))))

nu e legal sa schimbi IMEI-ul unui tel și nu se risca nimeni sa faca asa ceva nici contra cost pt că amenzile sunt foarte mari.

XDA si mai toate service-urile gsm ar rade cu pofta de ar citi asa ceva.

P.S.: vezi intai cate metode gasesti pe xda de a schimba un imei pentru mai orice model de telefon popular. Ele sunt facute in mare parte pentru cei ce isi brickuiesc telefoanele instaland softuri aiurea si pierzand imei-ul dar pot fi folosite si in alte scopuri. De service-uri nu mai pomenim...pentru suma corecta se face orice. De ce e legal sau nu, buna gluma.

Edited by Darkman48, 07 July 2021 - 22:28.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Variantele ar fi:
  • mers la politie si facut reclamatie (aici cred ca va trebui sa reclami Vodafone, care se va spala pe maini si va trimite politia la cumparatorul din factura, ei respectand contractul semnat cu cel care ti l-a vandut (sper ca a fost cel din factura si nu saltat prin autobuzul 139))
  • mers la service GSM
  • incerci ce zic colegii (sa faci tu treaba service-ului GSM)
Pentru punctele 2 si 3 s-ar putea sa fie in zona gri (adica, in service sa te ajute cu ce ai nevoie, dar sa iti taie bon pentru altceva sau pentru resoftare).

#18
spowner91

spowner91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2021

 Pololica, on 08 iulie 2021 - 12:40, said:

Variantele ar fi:
  • mers la politie si facut reclamatie (aici cred ca va trebui sa reclami Vodafone, care se va spala pe maini si va trimite politia la cumparatorul din factura, ei respectand contractul semnat cu cel care ti l-a vandut (sper ca a fost cel din factura si nu saltat prin autobuzul 139))
  • mers la service GSM
  • incerci ce zic colegii (sa faci tu treaba service-ului GSM)
Pentru punctele 2 si 3 s-ar putea sa fie in zona gri (adica, in service sa te ajute cu ce ai nevoie, dar sa iti taie bon pentru altceva sau pentru resoftare).

Am fost la vreo 5-6 service uri gsm din timisoara si nime nu stie nimica, doar la 1 mi a zis k e posibil doar k ei nu fac si n au unde sa ma indrume, si telefonu cand l am cumparat a venit in pachet cutie, cablu de date si niste hartii, dar fara factura. Daca stiti un service din timisoara care ma poate ajuta as aprecia. Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate