Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Marmaris

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 14 iulie 2021 - 19:59, said:

Oricum, o promenadă frumoasă în ambele cazuri.
Da, zona e frumoasa. Curata, plina de mici hoteluri si magazine pe partea dinspre uscat. Pe latura dinspre plaja sunt multe chioscuri ce vand inghetata sau sucuri. Aglomerata, seara. In Izmir n-am ajuns, deci nu pot face o comparatie.

#38
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Grand Bazaar

Mai simplu și mai puțin frumos decât cel din Bodrum. Lipsit de farmecul celui din Istanbul. Format dintr-o serie de strădute acoperite cu plastic translucid, situate la nord și nord-vest de castel. O mulțime de magazine, marea majoritate cu un aspect civilizat. Puteți cumpăra haine, dulciuri locale, condimente, produse cosmetice, suveniruri, bijuterii din aur, haine din piele sau blană, încălțăminte și așa mai departe. Există, de asemenea, câteva frizerii si mici restaurante. Negustorii par mai puțin agresivi decât în bazarul din Istanbul, de exemplu. Aproape niciodată produsele nu au preț afisat.

Attached Files



#39
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 15 iulie 2021 - 11:03, said:

... o serie de strădute acoperite cu plastic translucid ...

Nefiind în aer liber, cum era aerul ? Se putea respira ?
Era aer condiționat sau saună ? Aerul circula (adică se simțea un curent de aer) ?


Sănătate și mulțumiri !

#40
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 15 iulie 2021 - 17:41, said:

Nefiind în aer liber, cum era aerul ? Se putea respira ?
Era aer condiționat sau saună ? Aerul circula (adică se simțea un curent de aer) ?
Am fost in doua momente diferite ale zilei: la amiaza si seara, tarziu. N-am simtit in nici un moment vreo problema de respiratie. Probabil, sistemul de ventilatie naturala isi face treaba. Nici eu nu-s vreun sensibil. Dar cred ca e OK pentru oricine.

Edited by zuv, 15 July 2021 - 22:14.


#41
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris

Attached Files


Edited by zuv, 16 July 2021 - 11:19.


#42
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris

Attached Files


Edited by zuv, 18 July 2021 - 10:44.


#43
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Regele animalelor in Marmaris, pisica :). Sunt peste tot si oriunde!

Attached Files



#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
În poza 20 văd un căţel. Să fie o vedenie, sau tunsoarea e de vină ?

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 July 2021 - 07:43.


#45
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 19 iulie 2021 - 07:40, said:

În poza 20 văd un căţel. Să fie o vedenie, sau tunsoarea e de vină ?
Ala era un test de atentie. :)
Sau exceptia care confirma regula. :)
PS: Nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut alt caine vagabond prin oras. I-or fi alungat pisicile.Si vrabiile erau aproape inexistente.

#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 19 iulie 2021 - 09:11, said:

Ala era un test de atentie ...

Exact aşa m-am gândit şi eu. Cred că am trecut testul ...


Sănătate şi toate cele bune !

#47
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Marmarisul e plin de agentii de turism ce ofera diferite excursii prin zona. Cam toate au aceleasi oferte, atat ca destinatii/optiuni cat si ca pret. Deasemeni, in portul turistic sunt zeci de vase, de la simple pana la luxoase, care ofera fel de fel de croaziere sau scufundari.
In ce ma priveste, in urma cautarilor pe net,  ma oprisem la 3 agentii locale, toate cu review-uri bune pe Trip Adv,  carora le-am cerut pe e-mail oferte si contact WhatsApp,  pentru contact ulterior, la fata locului. E vorba de Yagna tourism, Mares travel si Marmaris travel. Toate mi-au trimis ofertele solicitate, insa punct de contact WhatsApp doar Mares. Ceilalti m-au redirectionat, pentru eventuale rezervari, catre site. Preturile, aceleasi la toti.
Evident, in prima zi a sejurului a aparut si ghida de la agentia partenera a Christian tour,  cu oferta lor. Ca de obicei, preturi umflate, de neluat in seama.
Excursia pe care as fi vrut neaparat sa o fac (si unul din motivele pentru care alesesem Marmarisul) era cea in Rodos. Din cauza pandemiei insa, nu se organizeaza. Nici cursele de feribot nu merg. Asadar, bye-bye Rodos. DEZAMAGIRE maxima!
Din ce mai au ei in oferta nu ma incanta nici una, insa nici sa stau o saptamana la prajit pe plaja nu puteam. La Pamukkale si Efes fusesem deja. Ne mai ramasese Dalyan boat tour si Fethiye tour(in ciuda numelui, nici nu calci in Fethiye...  Posted Image ).
La fata locului, dupa ce am vazut si oferta agentiei partenere, am decis sa merg pe mana celor de la Mares, pe care-i aveam pe WhatsApp. I-am contactat pentru detalii finale si rezervare. Au raspuns insa asa sughitat  la fiecare intrebare incat au reusit sa ma dezamageasca. Am renuntat la ei si am mers la Yagna, care are o puzderie de birouri prin tot orasul. Am dat de un agent (turc, ca sunt si o multime de rusi) care vorbea engleza, amabil, dornic sa ofere informatii (pe care le stiam in proportie de 99%, insa am aflat si ceva nou: indiferent de la ce agentie luai excursia, spre destinatie se mergea cu acelasi autocar/vapor, din cauza numarului mic de turisti). Cand am ajuns la pret, surpriza, era mai mare decat ce imi trimisesera pe mail. I-am zis asta si omul a revenit pe șine. Mi-a dat pretul din e-mail.

Edited by zuv, 19 July 2021 - 11:50.


#48
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Dalyan Boat Trip by Yagna tourism

Excursia a inceput cu preluarea de la hotel. Ora, 8:10. Microbuzul ce urma sa ne duca in port a sosit cu punctualitate de tren japonez. Pe traseu a mai ridicat vreo trei grupuri/familii, din care unul de turci cu copii(maricei), care s-au mocait vreo 10-15 minute pana au reusit sa se stranga si sa urce. S-a dus naibii punctualitatea...
Ajunsi in port, ne-a preluat unul dintre ghizi, cel vorbitor de engleza si ne-a condus la vas. Acelasi cu care a calatorit si florinbad acum 10 ani, Barkas! Nu se vede pe el trecerea anilor, arata foarte bine (cei interesati, cititi blogul lui Florin, are o descriere foarte buna si amanuntita a excursiei la Dalyan! Pe langa multe altele, la fel de interesante!). La imbarcare, am primit niste tichete de carton cu optiunea pentru masa de pranz, pui sau peste, optiune pe care ti-o manifestai pe loc. Pasageri putini, sub 100, majoritatea turci. Pe vas exista doua baruri de unde puteai lua apa, bere, vin, ceva distilate, sucuri, inghetata si ceva crantanele. Pe puntile superioare sunt o multime de sezlonguri unde amatorii se pot praji in voie.
Si croaziera a inceput...cu o astepare de vreo 40 de minute, pentru ca plecarea era programata la 9:30.
Dupa plictiseala de rigoare, ne-am pus in miscare. Vasul a mers paralel cu tarmul pe toata lungimea statiunii si am avut parte de vedere frumoasa a Marmarisului. Pozele, le-ati vazut deja, intr-o postare anterioara. Am trecut si pe langa delfinariu si am primit salutul delfinilor.
Muzica OK, internationala, pusa la un volum cat sa nu deranjeze, soarele inca nu ardea puternic, briza marii racoroasa, frumos...

Attached Files


Edited by zuv, 19 July 2021 - 21:06.


#49
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Se trece pe langa Phosphorus Cave, nimic impresionant de vazut, o biata gaura intr-un perete stancos, la nivelul marii. Si, la aproximativ o ora de la plecare, urmeaza prima oprire programata, pentru baie, intr-un golfulet similar multor altele intalnite pe traseu. Pozitia e marcata pe harta din atasament. Aici ajunsese deja Orca, celalalt vas care face croaziera catre Dalyan. Se sta vreo 30 de minute.

Attached Files


Edited by zuv, 19 July 2021 - 22:03.


#50
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Ne-am pus din nou in miscare catre Iztuzu Plaj/Turtle beach, urmatorul punct de oprire. Pe la 11:30, surpriza, se serveste pranzul (inclus in pretul excursiei). Nu va e foame? Va este, da’ nu va dati voi seama!
Asa zisul pranz, ca aspect, parea pregatit de un copil si a constat intr-un fel de snitel de pui cu salam la mijloc, dintr-ala congelat si aruncat rapid in baie de ulei (ulterior, am intalnit aceeasi ciudatenie si la un pranz la hotel, o fi ceva de succes in bucataria locala). Cei care optasera pentru peste au primit un mic pastrav la gratar. Garnitura, aceeasi la toata lumea: trei linguri de paste (penne) cu sos de rosii,  doua linguri de cartofi taiati (macelariti) cubulete, prajiti, o felie de rosie taiata in doua, trei felioare de castraveti si un codru de paine care mergea perfect cu pastele si cartofii :)  Farfuria ti-o luai singur de la bar, pe baza cartonasului primit la urcare. Bauturile contra cost. Macar astea erau pe alese... Bon appetit!
Imediat dupa servirea mesei, membrii echipei de animatori si ghizii au inceput sa misune printre turisti si sa-i intrebe daca doresc ceva de mancare pentru drumul de intoarcere. Contra cost, evident. Aveam acum si explicatia pentru pranzul servit asa de devreme.
Pe la 12:15 am ajuns langa insulita Delikli, unde se face transferul pe niste barci ce urmau sa ne duca pe plaja Iztuzu, zisa si Plaja testoaselor.

Attached Files


Edited by zuv, 20 July 2021 - 11:25.


#51
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Același "prânz" l-am primit și eu in Silifke plus o băutură inclusa și salata!
Dar prețul? Dacă nu e confidențial...

Ai dreptate, o astfel de croaziera e preferabilă unei zile la rotisor (pe plaja)

#52
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Nu stiu daca ai scris si am ratat eu, dar as vrea sa-mi spui pretul din Marmaris im Dalyan. Multumesc.

#53
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostRR_SK, on 20 iulie 2021 - 15:14, said:

Nu stiu daca ai scris si am ratat eu, dar as vrea sa-mi spui pretul din Marmaris im Dalyan. Multumesc.

View Postdansysro, on 20 iulie 2021 - 15:10, said:

Dar prețul? Dacă nu e confidențial...
340TL/2 pers

Edited by zuv, 20 July 2021 - 15:18.


#54
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Plaja Iztuzu e o fasie de nisip de vreo 4km lungime si cu o latime variabila de 100-200m. Desparte Mediterana de un liman. Conform ghidului, cica ar fi fost declarata, cu ceva ani in urma, a nu mai stiu cata plaja (in primele 10) din lume. N-am reusit sa gasesc motivele...
E o plaja cu nisip, intrarea in apa e lina, apa nici verde nici albastra, putin tulbure (explicabil, cata vreme e langa gura de varsare a raului Dalyan). Fundul marii cu o consistenta ciudata, nisip usor malos, amestecat cu pietris fin. Exista dusuri, sezlonguri de inchiriat si o mica terasa de unde poti lua cate ceva de baut (nimic cu alcool, insa).
Am fost printre norocosii care au reusit sa vada, pe fuga, si o mica testoasa, inotand in mare. Probabil, un pui rebel, fugit de acasa.
Am stat ceva mai mult de o ora.

Attached Files


Edited by zuv, 20 July 2021 - 17:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate