Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Marmaris

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Statiunea e mica si nu foarte spectaculoasa, cel putin din punctul meu de vedere. Ca dispunere geografica, e cam la fel cu Bodrumul, orasul s-a dezvoltat in jurul unui golf, imprejmuit de dealuri. Deosebirea e ca cel din urma e mai frumos  asezat in terase, pe coastele dealurilor, in timp ce Marmarisul e intins doar pe orizontala. Cladiri banale, agentii de turism la tot pasul, nelipsitul bazar (parca mai mare decat cel din Bodrum). La fel ca si in Bodrum, exista si aici un castel, ceva mai mic si nu foarte spectaculos. De altfel, zona din jurul acestuia e cea mai frumoasa parte a statiunii.
Portul turistic, cam de aceleasi dimensiuni cu cel din Bodrum si la fel de populat cu fel de fel de nave. Mult mai putine veliere si ceva mai multe vase pentru “day-trips“. Exista si taxi-boats care merg la Icmeler si Turunc, insa pleaca doar cu un anumit numar minim de calatori. Zona e impanzita de restaurante, baruri, cafenele si magazine cu suveniruri. O bere la 500ml si un suc la 330ml sunt 60-70 TL. Aceeasi combinatie, luata de la micile chioscuri din zona, e in jur de 40TL.
Exista cateva supermarketuri in oras, inclusiv Carrefour. In supermarket, 14-18 TL o bere la doza, 30-40 TL o sticla cu vin turcesc la 500ml, 6TL un Cappy pulpy la vreo 600ml, parca.
Ce e deosebit fata de Bodrum este promenada ce se intinde de-a lungul plajei, pe mai toata lungimea statiunii. Hotelurile sunt despartite de plaja lor privata de aceasta promenada.
Orasul, destul de aglomerat, mai ales seara. Masca nu era obligatorie in spatiile deschise.
Ca si in Antalya sau Bodrum, foarte multi rusi si ceva britanici. Si, evident, romani.
Transportul local se face cu doua tipuri de microbuze. Unele, ceva mai mari, de la o companie a primariei, la care trebuie un card de transport si omniprezentele dolmus/microbuze, la care se poate plati cash, la sofer. Pretul unei calatorii este de 4,75TL. Deasemeni, in Icmeler si Turunc se poate ajunge si cu microbuze. Cele de Icmeler sunt dese, cam din 15 in 15 minute, cele de Turunc din ora in ora.
Apa marii, curata si destul de calda.

#2
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris Marina by night

La 22:00 se inchideau terasele.Neasteptat de aglomerat, misuna lumea ca in vremurile bune (ei, turcii, tocmai iesisera din lockdown).

Attached Files



#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris Kalesi

Singurul obiectiv turistic notabil din Marmaris. Nu foarte impresionant nici asta. Construit in 1522, renovat frumos.
Gazduieste si un asa zis muzeu de arheologie. Nimic spectaculos:ceramica, resturi de statui, resturi de coloane, pietre funerare, obiecte de podoaba, dispuse in trei sali mici.
Deschis zilnic 10:00-19:30, 27TL biletul.

Attached Files


Edited by zuv, 07 July 2021 - 11:25.


#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris Kalesi-Muzeul

Attached Files



#5
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Cum spuneam, castelul in sine nu e cine stie ce, insa merita o vizita macar pentru vederea panoramica pe care o ofera.

#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
marmaris este una din cele mai vechi statiuni. a fost de lux acum 40 de ani.
numai ca lumea nu sta in oras ci in vilele de sus.
oriunde este asa, daca stai in oras nu poti sa dormi.

si se merge la rhodos de acolo. sau se mergea.

Edited by avenirv, 07 July 2021 - 21:27.


#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postavenirv, on 07 iulie 2021 - 21:17, said:

si se merge la rhodos de acolo. sau se mergea.
In momentul de fata nu se merge, din cauza pandemiei. Nici feribot, nici day-trips.

View Postavenirv, on 07 iulie 2021 - 21:17, said:

marmaris este una din cele mai vechi statiuni. a fost de lux acum 40 de ani.
A fost odata ca niciodata.Nu mi se pare ca mai e cazul.

View Postavenirv, on 07 iulie 2021 - 21:17, said:

numai ca lumea nu sta in oras ci in vilele de sus.
Tot "lumea" sta si pe țărm sau pe iahturile ancorate in port.

Edited by zuv, 07 July 2021 - 22:51.


#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Castle Cafe&Bar

Ofera, probabil, cea mai frumoasa panorama a orasului!

Attached Files



#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Orasul vechi

Un labirint de stradute pietruite ce urca si coboara in jurul castelului.

Attached Files



#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Excelente fotografii! Multumesc!
Dar parca spuneai ca nu ti-a placut aici? Din fotografii se vede ca sufletul orasului s-a impletit cu sufletul tau. Multumesc inca o data.

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postflorinbad, on 09 iulie 2021 - 06:20, said:

Dar parca spuneai ca nu ti-a placut aici?
N-am spus ca nu mi-a placut. Am spus ca statiunea mi s-a parut mica si nespectaculoasa (per total). Orasul vechi e din alta poveste, intr-adevar, e singura zona cu adevarat frumoasa (impreuna cu portul turistic), dar e mai mic decat cel din Bodrum sau Kaleici-ul Antalyei. Ma rog, asta a fost impresia mea, evident, subiectiva.

View Postflorinbad, on 09 iulie 2021 - 06:20, said:

Din fotografii se vede ca sufletul orasului s-a impletit cu sufletul tau.
Frumos spus! Si chiar reflecta pe deplin ce am simtit plimbandu-ma pe stradutele alea.

View Postflorinbad, on 09 iulie 2021 - 06:20, said:

Excelente fotografii! Multumesc!
Cam asta incerc sa fac cu pozele mele, sa redau, macar partial, atmosfera locului. Multumesc si eu pentru apreciere!

Edited by zuv, 09 July 2021 - 08:50.


#12
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Cum e vremea acolo?

#13
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Posttakis, on 09 iulie 2021 - 09:26, said:

Cum e vremea acolo?
Cum e acum, nu mai stiu. Saptamana trecuta au fost temperaturi de 38-40 grade (conform termometrului de langa piscina), nici un nor. Apa marii pe la 23 de grade. Zilnic, cam dupa ora 10:00, vant destul de puternic.

Edited by zuv, 09 July 2021 - 10:01.


#14
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Mulțumesc, eram și eu tentat sã merg la Marmaris, dar mi-e imposibil sã rezist la temperaturile astea.

Edited by takis, 09 July 2021 - 11:20.


#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Posttakis, on 09 iulie 2021 - 11:20, said:

Mulțumesc, eram și eu tentat să merg la Marmaris, dar mi-e imposibil să rezist la temperaturile astea.
Nu stiu ce sa zic...langa piscina sau pe malul marii, totul e OK. Pentru plimbare prin oras e destul de greu. Dar nu imposibil. Mai faci cate o pauza de hidratare, mai mergi, iar pauza, and so on. Plus ca, poate, intre timp, s-a modificat situatia.

Edited by zuv, 09 July 2021 - 11:33.


#16
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Este cald acum in Marmaris, chiar foarte cald. In luna mai am fost in Sharm El-Sheikh, unde erau 36-38 grd, insa nu resimteam asa tare caldura, datorita aerului uscat. In Marmaris, primele 3 zile au fost rezonabile dpdv termic, apoi s-a accentuat caldura.

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Marmaris - Panorama Cafe

Un alt restaurant cu vedere frumoasa catre port ar mai fi Hill Side/High Side, insa acolo n-am ajuns.

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
zuv, foarte frumoase.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate