Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce nu se fac monitoare patrate?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am 2 monitoare 16:9 de 27" si din pacate nu incape al 3-lea monitor si tu vrei monitor patrat... Doamne fereste.

#38
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postloock, on 05 iulie 2021 - 22:28, said:

Eu n-a lua nici gratis sa folosesc 16:9, nici cel mai performant din lume ( oricum sunt toate proaste deocamdata...).

Toate sunt proaste?? Ma intreb care sunt pretentiile tale de la un monitor astfel incat sa il clasifici drept bun.

View Postloock, on 06 iulie 2021 - 01:24, said:

As lua si 11K si 16K dar nu mai mare de 23-24"

La diagonala aia n-ai vedea diferenta intre 4k si 8k, tu vorbesti de 16k? Sau esti ceva vultur din parinti campioni? Posted Image

#39
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013

View Postslai, on 05 iulie 2021 - 21:15, said:

https://www.f64.ro/m.../p?idsku=317196 sunt și pătrate. Cauta în zona business.

e scump rau si nu inteleg de ce pt ca in afara de formatul patrat nu are mai nimic deosebit fata de alte monitoare. poate din cauza brandului? daca ar avea un pret mai omenesc l-as lua fara ezitare pt ca este exact ce imi doresc.

poate intrebarea din titlu vi s-a parut de trolling dar a fost una serioasa si cum spuneam am si motive pt care am intrebat.

un ex.: confortul. cum jucati voi jocurile pe ecrane ultra-largi daca tot trebuie sa sucesti gatul ca sa cuprinzi scena din joc in intregime? mai ales daca trebuie sa fii atent la detalii cum ar fi in cazul unui joc de puzzle.

si nici filmele nu mi se par ca ar merge mai bine in format larg din acelasi motiv ca si mai sus. dar la filme banuiesc ca poti sa stai mai departe de monitor si asa poti sa ai intregul ecran in campul vizual. dar daca vrei sa stai mai aproape?

cititul documentelor: cu un ecran larg trebuie sa tot scrolezi des ca sa citesti o pagina ceea ce nu se prea intampla cu un ecran mai clasic.

si asa mai departe. mie personal mi se pare inconfortabil un display wide de fapt am si folosit unul dar am renuntat la el si m-am intors la unul clasic.

exista monitoare clasice dar cu led si ips - am asa ceva si pot sa spun ca e foarte confortabil si in plus consuma putin abia daca se incalzeste cand merge. deci nu inteleg de unde insistenta asta cu formatul larg.

#40
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Pt ca e mult mai scump sa le produci cand “grosul” vine din wide, are legatura directa cu modul de fabricare si dimensiunile panourilor de dinainte de a fi taiate.
Pt documente cel mai bun e 16:10, incap cel mai bine 2 pagini Intregi la o marime ok a textului.
La filme se foloseste formatul anamorfic pt incadrare in scena si decor.
16:9 este o adaptare pt casa si e un compromis intre dimensiunile filmelor si a emisiunilor de la televiziunea analog ce erau 4:3.
La jocuri daca dai din cap stanga-dreapta esti prea aproape de monitor sau dimensiunea e prea mare, dar in general se foloseste mult vederea periferica si miscarea tintei cu mouse-ul.
Pe langa asta 16:9 si 16:10 fac laptopurile mai compacte si usor de transportat fata de un 4:3, iar la asta din urma e o mare parte ce e spatiu irosit.
Ti se pare asa din lipsa obisnuintei, dar sunt n+1 avantaje intr-un ecran wide, pt cazurile rare unde e nevoie de patrat exista alternative.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate