Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Balama inferioara stricata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Salut!

Am o problema cu o usa de termopan care "freaca" la inchidere de ceva timp, si de o vreme e din ce in ce mai rau. Azi m-am apucat sa ma uit prin toate colturile usii, si-am descoperit ca balamaua de jos e aproape iesita din usa. Se poate remedia cumva? Am cautat pe net tutoriale de reglaj, dar avand in vedere starea in care e balamaua, sunt 0 sanse sa ajute. Ar trebui sa inlocuiesc balamaua, insa suruburile sunt blocate din toate unghiurile, avand in vedere cat de prost a fost instalata.

[ https://i.imgur.com/rbTEPVu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/QKzNsy5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/mcsF0n0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
S-au destrans holtzsuruburile ce tine balamaua de profilul usii . Inchide-o si din lateral cu o surubelnita cruce , strange-le ( la loc ) .

#3
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Daca deschideti a 3-a poza, o sa vedeti ca gaura pentru surub este acoperita de perete cand e inchisa usa. Iar cand e deschisa, gaura e acoperita de balamaua in sine Posted Image

#4
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Pai scoate usa cu totul , strange balamaua si o repui pe pozitie .... doooohhh!
O rabatezi , desfaci tija ce o tine sus , o scoti de pe balamaua de jos ( tragand in sus oblic ).

Edited by BaXXon, 05 July 2021 - 14:31.


#5
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
M-am gandit si la asta. Problema e ca nu stiu cum sa scot usa, fara sa rup balamaua de jos

Edit: am impresia ca usa a venit gata montata pe cadru cand s-a construit blocul :/

View PostBaXXon, on 05 iulie 2021 - 14:29, said:

o scoti de pe balamaua de jos ( tragand in sus oblic ).

Sa inteleg ca ar trebui sa gliseze in sus de pe balamaua de jos cand o scot? Posted Image

Edited by cristianbam, 05 July 2021 - 14:33.


#6
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Cînd doriți ieftin și acceptați USA cu balamale de fereastră așa se întâmplă , șuruburile prind DOAR in plastic nu și în armatura,ce se poate face acolo e sa se pună o balama de falt  , trebuie verificat și sus că și acolo ai probleme

#7
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007

View PostTimplarualin, on 05 iulie 2021 - 15:19, said:

Cînd doriți ieftin și acceptați USA cu balamale de fereastră așa se întâmplă , șuruburile prind DOAR in plastic nu și în armatura,ce se poate face acolo e sa se pună o balama de falt  , trebuie verificat și sus că și acolo ai probleme

Asta se intampla cand cumperi un apartament fara sa stii ce trebuie verificat la usile de termopan :(

#8
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Aia e usa de balcon oscilobatanta ?

View Postcristianbam, on 05 iulie 2021 - 14:40, said:


Sa inteleg ca ar trebui sa gliseze in sus de pe balamaua de jos cand o scot? Posted Image
Iegzact!

#9
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postcristianbam, on 05 iulie 2021 - 15:35, said:



Asta se intampla cand cumperi un apartament fara sa stii ce trebuie verificat la usile de termopan :(
din păcate Sint multi " meșteri " in PVC care susțin că varianta aceasta e buna, rezistenta și ieftina🤐 iar realitatea e exact invers,caută balama de falt de la roto,o poți fixa singur fara șablon

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate