Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Automatica

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Ce optiuni as avea in Bucuresti in domeniul automaticii(nu calculatoare) in afara de cea de la Politehnica.

Ca sa fiu mai la obiect, am vazut specializarea aceasta si pe la Constructii, dar si in cadrul politehnicii la inginerie electrica si la robotica daca nu ma insel.

Sunt diferente semnificative intre ele?

Edited by Evrasio, 03 July 2021 - 11:19.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Automatica e un domeniu vast
https://hidrotehnica...atica-aplicata/
Fiecare facultate pregătește în domeniul ei la Automatica.
Automatica pt Hidrotehnica, pt Construcții, pt Electronică, etc

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi in nomenclator: https://www.edu.ro/s...a 2021-2022.pdf

#4
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Din ce vad cea de la utcb e la fel ca cea de la AC de la poli, iar celelalte doua, de la inginerie electrica, respectiv robotica desi au in denumire informatica aplicata sunt asimilati conform documentului altor specializari decat cea de inginer automatist.

Conteaza lucrul asta pentru un angajator?Sa scrie pe diploma automatist, nu inginer in robotica sau electrice.

Nu prea cunosc cum stau lucrurile asa ca orice informatie e utila.Inclusiv daca aveti idee despre calitatea acestor facultati.

#5
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostEvrasio, on 03 iulie 2021 - 13:48, said:

Din ce vad cea de la utcb e la fel ca cea de la AC de la poli, iar celelalte doua, de la inginerie electrica, respectiv robotica desi au in denumire informatica aplicata sunt asimilati conform documentului altor specializari decat cea de inginer automatist.

Conteaza lucrul asta pentru un angajator?Sa scrie pe diploma automatist, nu inginer in robotica sau electrice.

Nu prea cunosc cum stau lucrurile asa ca orice informatie e utila.Inclusiv daca aveti idee despre calitatea acestor facultati.

Păi pe ce vrei să faci automatizări? Asta e întrebarea

#6
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Nu m-am gandit atat de departe sincer sa fiu.Asta e si motivul pentru care nu as vrea sa fac o alegere neispirata si sa merg spre ceva de nisa, apoi sa ma trezesc ca nu prea vreau sa o fac.

Ma gandeam ca ceva mai general ar prinde bine ca sa ma lamuresc in facultate pe ce directie sa ma indrept.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai uitat la materiile studiate la fiecare? Iti poti face o idee.
Daca vrei general ramai la cele doua (din cadrul Politehnica ori Constructii).

Edited by neagu_laurentiu, 04 July 2021 - 11:03.


#8
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
M-am uitat la materii.Mi se pare ca la robotica se studieaza ceva mai multa informatica decat la inginerie electrica.E posibil totusi sa gresesc pentru ca nu stiu atat de bine care ce reprezinta.

Vorbesc de cele 2 doar, separat de automatici.Prima optiune e clar automatica de la Politehnica, dar incerc sa am si back up sa nu raman pe afara si sa nimeresc la ceva fara tangente cu ce as vrea eu.

Am vazut ca sunteti la curent cu lucrurile din domeniu, cat de relevant e ca un absolvent a terminat una din cele 3 de la Politehnica?Imi dau seama ca studiul individual primeaza.

#9
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 18:21, said:

Imi dau seama ca studiul individual primeaza.

Da, dar e mai ușor/natural să studiezi pe același subiect și acasă, și la facultate ca să zic așa. Îți faci viața mai ușoară.

#10
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
De asta intreb daca se fac lucrurile serios si la electrica/robotica.

#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 18:28, said:

De asta intreb daca se fac lucrurile serios si la electrica/robotica.

Serios în ce sens?

#12
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Din ce am mai citit si cautat, la automatica de exemplu mai au un proiect, o tema, nu prea stau degeaba.La Constructii multi din cei pe care i-am intrebat mi-au spus ca nu prea fac mare lucru, e mai lejer decat la Politehnica, majoritatea invatand singuri pentru ca facultate e mai mult pentru diploma.

La celelalte doua de care intreb nu stiu nimic, nu am gasit studenti, nu prea am gasit multe informatii.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 18:21, said:

Mi se pare ca la robotica se studieaza ceva mai multa informatica decat la inginerie electrica.
Nu. Mai degraba la Mectronica ai mai mult decat la Robotica.

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 18:21, said:

cat de relevant e ca un absolvent a terminat una din cele 3 de la Politehnica?
Tu n-ai lamurit ce produse finite vrei sa obtii ca noi sa te indreptam mai cu precizie.

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 18:28, said:

De asta intreb daca se fac lucrurile serios si la electrica/robotica.
La facultate e total diferit de liceu. Ai sa-ti schimbi radical optica. Tu esti omul cheie si nu profesorul. El doar iti da o introducere, o bibliografie si spor la studiou. Tu esti cel interesat sa afli finalul, tu cauti si alta documentatie, tu tot.

Facultatea te invata sa inveti.

#14
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019
Exemple de produse finite nu am, ce am vazut si am mai cautat prin alte surse, siteuri de joburi, au fost prin fabrici.

Ce m-a atras pe mine la domeniul asta e imbinarea fizicii(partea de electricitate mai ales) cu informatica, astfel ai o parte de piese si elemente, senzori etc., ce functioneaza cu ajutorul unui program, incat un proces facut de 50 de oameni sa zicem, e facut acum si supravegheat de 5.

Eu m-am exprimat mai rudimentar si sincer eram axat pe altceva pana de curand, dar mi-am dat seama ca asta imi place, am treaba asta in minte de ceva timp, si asta as vrea sa aprofundez mai departe.

Apreciez foarte mult orice alta informatie in plus sau sugestie pe care o aveti.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ai la Ingineria Sistemelor ca domeniu si specializare Automatica unde primesti placile cu circuite gata facute de altii (electronica) si tu scrii soft pentru microcontroller sau PC ori altceva si interactionezi cu senzori si alte utilaje prin API furnizate. Practic tu fructifici detaliile de implementare ale altora si le dai un scop util.
La celelalte domenii ingineresti ai in amanunt detalii de lucru electric, mecanic, electronic etc. Adica mai surubaresti si la alteceva decat soft si unit module.
Alege.

Edited by neagu_laurentiu, 05 July 2021 - 19:26.


#16
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 19:17, said:

Exemple de produse finite nu am, ce am vazut si am mai cautat prin alte surse, siteuri de joburi, au fost prin fabrici.

Ce m-a atras pe mine la domeniul asta e imbinarea fizicii(partea de electricitate mai ales) cu informatica, astfel ai o parte de piese si elemente, senzori etc., ce functioneaza cu ajutorul unui program, incat un proces facut de 50 de oameni sa zicem, e facut acum si supravegheat de 5.

Eu m-am exprimat mai rudimentar si sincer eram axat pe altceva pana de curand, dar mi-am dat seama ca asta imi place, am treaba asta in minte de ceva timp, si asta as vrea sa aprofundez mai departe.

Apreciez foarte mult orice alta informatie in plus sau sugestie pe care o aveti.

Din de țin minte erau ce zici tu în planul de învățământ la inginerie electrica-informatica aplicata, intrasem acolo initial la admitere și mă interesasem. Ce-i drept eram destul de mult în necunostinta de cauza, noroc că îl avem pe domnul Neagu să ne clarifice 🙂

Edited by BucsaMobilul, 05 July 2021 - 19:31.


#17
Evrasio

Evrasio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 05 iulie 2021 - 19:25, said:

Ai la Ingineria Sistemelor ca domeniu si specializare Automatica unde primesti placile cu circuite gata facute de altii (electronica) si tu scrii soft pentru microcontroller sau PC ori altceva si interactionezi cu senzori si alte utilaje prin API furnizate. Practic tu fructifici detaliile de implementare ale altora si le dai un scop util.
La celelalte domenii ingineresti ai in amanunt detalii de lucru electric, mecanic, electronic etc. Adica mai surubaresti si la alteceva decat soft si unit module.
Alege.


Cam aici ar fi intrebarea mea, absolvirea uneia ma limiteaza la a face doar asta fara sa pot schimba?Daca termin la electrica, pot pe viitor sa fac ce face un absolvent de Ingineria Sistemelor?

#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostEvrasio, on 05 iulie 2021 - 19:38, said:




Cam aici ar fi intrebarea mea, absolvirea uneia ma limiteaza la a face doar asta fara sa pot schimba?Daca termin la electrica, pot pe viitor sa fac ce face un absolvent de Ingineria Sistemelor?

În principiu da. Făcând o analogie, și eu de la matematica-informatica pot face ce poate unul de la informatica. Doar că eu am mai mult de tras acasă ca să recuperez ce face el la facultate + că și el studiaza individual, nu bate pasul pe loc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate