Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Foundation (2021 - )

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Seial sf bun, merita

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Am vazut si eu sezonul 1.
Ma tot gandesc?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wePBG0GeM0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu cred ca este vreo femeie personaj principal prin carte. Deci ce naiba de serial au facut ca toate personajele masculine din film sunt la batjocura.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu ce sa zic cu sezonul 2.
Ma gandesc? Oare in cartile astea femeile domina totul?
Dr Sheldon este un dobitoc care este ghidat de tipele alea 2.
Este o clona prosteasca.

Feminism. Toti barbati sunt ori tampiti fara ajutor ori personaje negative.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pe de o parte e deranjant ca s-a indepartat enorm de la carte.
Pe de alta parte e interesanta noua directie.

Daca Demerzel era un tip sters crezi ca serialul era mai interesant?

#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Io îl iau ca inspirat din cărțile lui Asimov și mă bucur de un SF plăcut vederii.

Nu sar întotdeauna de cur în sus la woman powah așa că aici e la locul ei.

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAdm, on 08 septembrie 2023 - 20:36, said:

Pe de o parte e deranjant ca s-a indepartat enorm de la carte.
Pe de alta parte e interesanta noua directie.

Daca Demerzel era un tip sters crezi ca serialul era mai interesant?
Stai oleaca ca eu eram pe la episodul cu mama/fica care au ajuns pe planeta aia pustie de este episod de umplutura.
Si ziceam...ba? Toti barbati din film sunt ori ticalosi ori incompententi.
Chiar si doctorul devenise asa de habarnist ca punea intrebari idioate sau habarniste despre nava aia.

Au frecat aiurea time line de ma straduiam sa ma gandesc ce si cum.
Deja cateva episoade erau cu femei puternice, barbati ori bauti, betivani, incompetenti, idioti, ticalosi. Si femeile, ba, femeile, cat de perfecte erau ele.
De poveste cu aia 2 gay nu zic nimic, mi-a parut interesant si cred ca trebuia sa se petreaca sa dea ceva motiv de razbunare.
Doar ca acum toata povestea, tot serialul, are la baza 2 iubiri, pardon, 3 iubiri.
Iubirea doctorului si din ce cauza alege sa lucreze langa Imperiu si sa-l distruga.
A doua povestea este cu tipul ala gay, care MULE! Tot asa sa distruga imperiul.
Povestea 3 tipa aia de umbla cu betivul ala.

So fuck! Deci nu stiu ce si cum au inteles ei din carte dar in carte toate astea nu existau, ma refer tot ce este acum in serial.

Am cautat pe google despre fundatie, Demerzel, ca inca nu stiam ca ea este imperiu si ca prosti aia sunt doar 3 marionete ca Cleonul batran iubea o androida.
Uitasem, 4 povesti de dragoste.

Oare asa este si in carte? Trebuie sa ma pun pe ascultat cartea ca au dat dracu si fundatiile.

Cumva se petrece ca in The Witcher, personajul principal este condus de femeile puternice.

#25
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMindArchitect, on 09 septembrie 2023 - 10:51, said:

Oare asa este si in carte?
Nici vorba! Fundatia lui Asimov are personaje feminine importante in desfasurarea actiunii - Dors Venabili, Wanda Seldon, Bayta si Arkady Darell, Harla Branno, Bliss...
Dar nu-i suficient pt activiști... Agenda feminista de la Hollywood cere cat mai putine personaje masculine, iar alea care apar tre sa aiba creierul cat mai neted.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
In loc sa gustati filmul/povestea/povetele ei, voi va agatati de niste rahaturi precum:
- gay love
- femei puternice

Iubirea a cladit si distrus imperii, nu e nimic nou. Suntem oameni.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,863
  • Înscris: 30.11.2021
Nu asta ii problema, am iubit, am fost indragostit, discutia este cand folosesti filme care cica sunt bazate dupa ceva scris si tu bagi alte bau bauri.
Cand episoade intregi sunt despre side characters, dar tu te folosesti de episoade doar sa iti impingi ideologia.

Asta au inceput sa faca paginile astea de streaming, incep serialul respectand cartea, ok, decent, apoi o dau in gard ca trebuie sa impinga ideile lor.

Stiu ca noi, barbati, suntem naspa, nu am nevoie sa ma uit la un film SF sa imi aduca aminte cat de betivi, curvari, incompetenti, ticalosi, putem sa fim.
Am inteles in sezonul 2 ca practic nu este nevoie de barbati, dar 0 nevoie.

Cum ziceam, am dat play la carte. Iubirea dintre tipi aia 2 a fost ok.

Si chestia este enervanta ca eu nu pot scrie treaba asta, nu pot sa zic nimic ca sunt misogin.
Dar daca facea careva un film, daca nu respecta materialul original, daca facea femeile sa para, betive, incompentente etc... Iti zic... proteste, boycot, cancel culture.
Asta te oftica, vreau sa si eu sa ma uit la un film fara sa fie cu ceva propaganda.

#28
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 16.05.2010

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 05:56, said:

In loc sa gustati filmul/povestea
Care poveste? In afara de numele unor personaje nu are nici cea mai mica legatura cu Fundatia lui Asimov.

#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E o poveste, dar nu e cea din carte.

Cartile complexe sunt imposibil de ecranizat.

Vedeti si actuala ecranziare Dune, care desi e aclamata, e o chestie pala comparata cu cartile.

Aceste ecranizari, pentru streaming, sunt concepute pentru X sezoane, deci incearca sa bage un intreg univers complex in 10-20 de episoade, fiecare de 40 de minute.

Mai e o problema.
Serialele NU se adreseaza celor care au citit cartile, ci celor care doar au auzit de ele!
Majoritatea vad filmul si apoi isi zic ca dupa aia nu mai are niciun rost sa citeasca cartile.

Ca atunci cand nu ai citit romanul, dar ai citit comentariul pentru scoala.

#30
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:12, said:

Cartile complexe sunt imposibil de ecranizat.
Aici e o discutie lunga si lata. Nu te pune nimeni sa ecranizezi 100% din ce e intr-o carte (nici o carte nu e CHIAR asa de buna), dar daca te apuci de o ecranizare CUM DRACU POTI RATA APROAPE TOT CE FACE CARTEA AIA INTERESANTA, si bagi si insisti in schimb pe chestii TOTAL neinteresante sau nerelevante??

Pe de alta parte, ce anume e atit de complex in cartea asta incit poti imagina dar nu poti vizualiza? Cum vizualizezi in cap cind citesti poti pune acuma si pe ecran, ca tehnologie si bani sint (si sint irositi pe timpenii).

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pai o astfel de ecranizare ar fi o epopee cu 1000 de episoade si costuri inimaginabile.

In plus, se filmeaza cat e popular si se opreste brusc cum scade cererea.

#32
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostMindArchitect, on 08 septembrie 2023 - 19:42, said:

Nu stiu ce sa zic cu sezonul 2.
Ma gandesc? Oare in cartile astea femeile domina totul?
Dr Sheldon este un dobitoc care este ghidat de tipele alea 2.
Este o clona prosteasca.

Feminism. Toti barbati sunt ori tampiti fara ajutor ori personaje negative.
Cand a aparut serialul Fundatia aparuse si filmul Dune, nu stiam ce sa urasc mai mult, Fundatia sau Dune.
Ambele s-au indepartat mult de carti si au avut woke din plin.
Sezonul 2 mi s-a parut totusi mai interesant/legat, mi s-a parut ca are o actiune mai interesanta si merita vazut. Da, nu are absolut nici o treaba cu cartile, asa cum spune octav727 in carti au fost femei puternice alaturi de barbati puternici, nu feminismul idiot din serial.
Evident ca se poate ecraniza dupa cartile originale, miniseria Dune (care a respectat cartile si a avut buget mic) mi-a placut mai mult decat ultimul film.
Dar repet, am injurat primul sezon (cam la fel de prost ca Star Trek Discovery) dar al doilea sezon au reusit cumva sa-l faca mai interesant, cel putin pentru mine.

Edited by Hansolo, 10 September 2023 - 18:27.


#33
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 16.05.2010

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:12, said:

E o poveste, dar nu e cea din carte.
Doar ca a luat numele cartii, din motive "financiare". Daca nu se chema Fundatia, crezi ca se mai uita cineva?

View PostHansolo, on 10 septembrie 2023 - 18:26, said:

Cand a aparut serialul Fundatia aparuse si filmul Dune, nu stiam ce sa urasc mai mult, Fundatia sau Dune.
Ambele s-au indepartat mult de carti si au avut woke din plin.
Dune e ok, chiar nu vad care e problema. Nu e perfect, dar respecta in mare universul Dune. Pe cand Fundatia, pai e doar titlul operei lui Asimov, in rest nu are nici o legatura.

View Posthellmarvel, on 10 septembrie 2023 - 08:20, said:

CUM DRACU POTI RATA APROAPE TOT CE FACE CARTEA AIA INTERESANTA, si bagi si insisti in schimb pe chestii TOTAL neinteresante sau nerelevante??
Au unii talentul asta, de a face rahatul praf. E pacat totusi, au avut material de nota 10 si au scos ceva nevizionabil de catre o persoana decenta.

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:12, said:

Mai e o problema.
Serialele NU se adreseaza celor care au citit cartile, ci celor care doar au auzit de ele!
Pana si astia renunta la un moment dat.

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e insa alta.
Daca ai citit cartile, esti contrariat.
Daca nu ai citit cartile, nu stiu ce dracu intelegi din actuala ecranizare.

La fel si la Dune.
E un univers extrem de complex, iar in film e... bataie :)

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:12, said:

E o poveste, dar nu e cea din carte.


Caz in care de ce ii zice Fundatia (bazata pe scrierile lui Asimov)?
Putea sa-i zica oricum altfel si nu mai comenta nimeni.

Tehnic vorbind este doar un clickbait cinematografic

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:12, said:


Serialele NU se adreseaza celor care au citit cartile, ci celor care doar au auzit de ele!
Majoritatea vad filmul si apoi isi zic ca dupa aia nu mai are niciun rost sa citeasca cartile.

Foarte trist

View PostAdm, on 10 septembrie 2023 - 08:25, said:

In plus, se filmeaza cat e popular si se opreste brusc cum scade cererea.

Fenomen care ar putea fi evitat daca s-ar tine de carte.

#36
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018

View PostHansolo, on 10 septembrie 2023 - 18:26, said:

Cand a aparut serialul Fundatia aparuse si filmul Dune, nu stiam ce sa urasc mai mult, Fundatia sau Dune.
Ambele s-au indepartat mult de carti si au avut woke din plin.
În afară de faptul că l-au făcut pe Liet femeie de culoare ce altă "îndepărtare" și "wokăială" e în "Dune"??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate