Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Accelerare download in ubuntu (ubuntu 20.04)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Intimpin dificultati la download cu linuxul, merge lent, comparativ cu windows,

am gasit un un articol, care trateaza problema.
https://vitux.com/ho...fast-on-ubuntu/

Am reusit sa instalez aria2 din terminal asa cum este descris in articol, se pare ca merge mai repede, desi la testul de viteza cu pinguri este aceeasi viteza ca inainte.

Pachetul axe1 zice ca nu il gaseste in repozitoriu.

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
incearca sa gasesti un plugin de Firefox care sa fie un download manager, poate te ajuta.
eu am linux de peste 10 ani si la servici si personal.
sincer am mai auzit de diferente la capitolul net la unel edistributii, dar personal nu m-am lovit de chestia asta...
incearca sa scrii pe forumul distributiei (ubuntu in cazul tau) la versiunea corespunzatoare sa aflii daca e bug sau nu, e posibil sa fie o eroare de la ei
daca nu, schimba distributia...

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am folosit Chromium, pana au scos astia sync-ul. Acum folosesc Chrome. Nu am probleme cu download-ul. Linux Mint 20.1.

#4
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Există un front-end, o interfață grafică pentru aria2, persepolis, cu rezultate bune, zic unii utilizatori. Se instalează prin ppa.

sudo add-apt-repository ppa:persepolis/ppa
sudo apt update
sudo apt install persepolis


Ar trebui să aducă tot ce are nevoie. Nu l-am încercat, găsit aici: https://www.tecmint....gers-for-linux/

Edited by marianvasile, 02 July 2021 - 14:53.


#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
oricum un dload manager nu te ajuta daca distributia are o hiba pe partea asta...

#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
^ Am aceeași versiune LTS, nu are nicio hibă, mie-mi este suficient cum se descurcă Chrome la descărcări. Inițiatorul dorește o accelerare, ar trebui ca un astfel de utilitar să-l ajute. Este posibil ca ceva să fie în neregulă în executabilele sau fișierele de configurare care fac asta, dacă s-a jucat pe undeva și a crăpat ceva fără să-și dea seama.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
am citit odata intr-o evaluare ca o versiune a unei distributii se comporta jalnic la net comparativ cu versiunea precedenta
adica era ceva vizibil si care nu era prezenta pe alta distributie sau pe aceeasi dar anterioara.
n-am insistat pe stire sa vad ce si cum, dar e posibil, teoretic
repet, eu nu m-am lovit de chestia asta si pt a da un verdict tre sa faci teste in conditii de „laborator” ca daca e innorat afara sau prinzi o defectiune la furnizor, poti lesne usor sa spui ca e de la OS.
dar niciodata nu-i exclus sa fie un bug.
ca manager am folosit cu succes DownThemAll, care e un plugin in Firefox si care pe langa resume si boost are si alte detalii folositoare/utile.

Edited by odastramosilor, 02 July 2021 - 16:20.


#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Poststdalionutpwr, on 02 iulie 2021 - 12:22, said:

Intimpin dificultati la download cu linuxul, merge lent, comparativ cu windows,

am gasit un un articol, care trateaza problema.
https://vitux.com/ho...fast-on-ubuntu/

Am reusit sa instalez aria2 din terminal asa cum este descris in articol, se pare ca merge mai repede, desi la testul de viteza cu pinguri este aceeasi viteza ca inainte.

Pachetul axe1 zice ca nu il gaseste in repozitoriu.

articolul ala vorbeste doar de pachetele din update nu de download-ul cu Firefox sa zicem.

Practic ce download iti merge mai greu cu linux vs windows? Un exemplu ar fi bun ca sa vedem. Poti incerca si cu alt browser ca sa vezi daca e legat de browser, ex vivaldi sau chrome. Nu ar fi rau si alte informatii, de ex pe computerul ala ai mai avut linux si a mers bine sau e prima oara? Downloadul lent afecteaza tot sau doar youtube sa zicem? E foarte greu de dat o recomandare fara precizari detaliate.

#9
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
exemple, videoconferinta in zoom cu windwos merge cu linux se intrerupe, acceasi conexiune acelasi device, fire fox de windows si Firefox de linux.

paginile de la mouser,
paginile de pe acest forum, si de altele.

In articolul cu pricina este dat un exemplu dar download mangerul este util la orice download.

Pot spune ca subiectiv este mult mai bine acum, pe acest forum acum astept o secunda maxim 2 sa se deschida pagina, pana a instala download managerul asteptam peste 10 secunde, cu viteza masurtata  de 30 Mb/s sa astepti 10 s la o pagina de forum este anormal.

Poate ar fi utila interfata grafica pentru aria2 , dar se pare ca functioneaza si fara ea, am retinut iddea, poate o voi instala.

Apropo de viteza masurata cu testul cu pinguri, nu exista diferenta in linux fata de windows, dar exista o diferenta legata de puterea procesorului, am facut teste cu un intel atom dual core si cu un i7 de generatia 5 cu acceasi memorie 8GB,  cu i7 am folosit conexiunea la maxim, 50Mb down, 80Mb up, cu dual core micropower am obtinut 47Mb down si 56 Mb up.

#10
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Incearca browsere diferite, apoi in cazul ca este acelasi rezultat monitorizeaza procesele si posteaza ce proces este gurmand.

#11
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Sunt multe procese care ruleaza simultan, ficare i-si ia partea, ma asteptam sa mearga mai repede cu un procesor mai puternic.

Intrebarea mea este insa alta, ar putea functiona cu download manager de sistem cum este aria2 si  plugin de browser in acelasi timp?

Banuiala mea este ca ar putea genera conflicte, este corecta?

Ce i-mi place la linux este ca desi unori vine incomplet exista resurse pentru a rezolva, poate chiar mai bine decat ce ofera cei de la microsoft, si ei ia lucruri gata facute cu licenta publica si le folosesc pentru nevoile lor si nu zic nimica.

Problema este ca la vreun update sa nu puna ei un manager de download care sa genereze conflicte cu asta care il am instalat acum.

Edited by stdalionutpwr, 03 July 2021 - 16:41.


#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Ce placa video ai?
La ff e dezactivata default accelerarea daca retin corect.

https://linuxconfig....ration-on-linux

Edited by chilly willy, 03 July 2021 - 16:52.


#13
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
nu am gpu, asta este un laptop tip tableta fara gpu,

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
asta e problema, are si el un gpu dar care e integrat in cpu si probabil ca merge pe un driver generic. In situatia asta toata grafica saiturilor e procesata de cpu care presupun ca e oricum ceva foarte slab si practic intra mai tot timpul in limitare. Incearca sa folosesti vivaldi ca browser, are alt engine decat ff si consuma mai putin procesor. Poate te ajuta. Si la ff si la vivaldi ajuta foarte mult sa activezi ad blockerele care blocheaza toate reclamele de pe margine si nu mai consumi aiurea procesor si nici banda de download.

Edited by chilly willy, 05 July 2021 - 19:14.


#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststdalionutpwr, on 03 iulie 2021 - 16:40, said:

conflictele in linux sunt semnalate in administratorul de pachete.
si nu sunt acceptate sau se dezinstaleaza unele pt a instala altele, fapt de care esti atentionat.
daca bagi aiurea, manual, de capul tau, e posibil sa zapacesti socoteala, dar nu cred ca e cazul.
ce e plugin in FF sau browser nu are treaba cu ce ai instalat in sistem.
nici un manager de dload nu o sa te ajute mult mai bine
uneori poate optimiza un pic, dar nu radical.

treaba e de driver
incearca pe forumul distributiei sau pe forumuri specializate (cu gugal) si vezi ce si cum.

#16
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Subiectiv este mai bine, nu mai stau 10 secunde sa se deschida pagina de forum, am cam vazut care-i  problema, de multe ori o conexiune moare si moarta ramane daca nu ai dload manager.

aia cu grafica e alta problema, dar nu ma supara atit de tare incat sa folosesc alt browser.

#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu are ce sa gaseasca, presupun ca e un laptop de ala cu procesor atom care e patetic. Am avut si eu o tableta asus cu atom, era cea mai lenta tableta din lume, cand a fost noua mergea acceptabil pe net. Dupa vreo 3 ani era deja aproape imposibil pentru ca grafica saiturilor era tot mai agresiva si statea tot timpul in limitare. Nu are rost sa piarda timpul cu cautare de drivere inexistente. Ori lasa laptopul pe windoz ori pune vivaldi care reduce mult consumul de cpu. Si chrome reduce consumul dar nu te prea lasa sa blochezi reclamele. Vivaldi are ad blocker incorporat si il poti pune pe max si rade toate reclamele. E si un blocker penrtru reclamele de pe yt. Ar ajuta si sa puna una din variantele mai light de Ubuntu gen Lubuntu.

Edited by chilly willy, 05 July 2021 - 19:57.


#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
eu in synaptic am pachete pt intel.. nu au venit incluse in distributie
intel-microcode
si
firmware-intel
poate ajuta chestia asta, daca le instaleaza

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate