Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

urmarire pc dupa IP chiar daca am inchise Anydesk,Teamviewer?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Daca cei din afara tarii pot intra, poate intra si seful tau sau mai simplu poate primi rapoartele cu traficul facut de laptopul tau pe intenet/retea.
Raporte de genul: in ziua 2 iulie, la ora 8:05 a deschis a accesat "forum.sofpedia.com" la 8:10 a intrat pe topicul acesta, la 8:13 pe youtube si abia la 11:24 a accesat baza de date folosita pentru munca. Rapoarte care pot fi furnizate automat, chiar trimise pe email direct.

#38
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
forum.sofpedia.com" la 8:1Posted Image Posted Image 0 - scrie si pe ce topic? :Posted Image Posted Image
la 8:13 pe youtube ( - scrie si pe ce video?) Posted Image

De ce ai trebuia shefului IP-ul meu? Posted Image

 vestale, on 02 iulie 2021 - 21:14, said:

routerul sau serverul din reteaua lor se poate conecta "remote"/de la distanta prin internet
E router dinala banal , nu e router profesional, poate genera rapoarte si un router banal?

Edited by July02, 02 July 2021 - 22:51.


#39
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Si pe router din ala banal se pune soft, daca nu are deja, potrivit pentru loguri si tot ce trebuie.
De ce ii trebuia IP-ul tau?
Sa faca corelarea intre IP - laptop si angajatul care nu foloseste (poate) doar in interes de echipamentele companiei.
In loguri apar adrese MAC, IP-uri, nu July02, Georgeasca de la finaciar, Ion de la vanzari.

#40
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 vestale, on 02 iulie 2021 - 22:52, said:

cu vreun browser nu se poate sa nu ai apara/afiseze traficul?

ce sa fac o sa schimb jobul trec din nou pe inginerie sau altceva pe it daca oi sti, acolo macar la unele joburi pot lucra si de acasa si poate acolo mai invat si ceva
nu ca aici sa stau doar sa ma vaneze si sa ma copieze asta fiind singurul lui scop

Edited by July02, 02 July 2021 - 23:12.


#41
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Cere mai multe sarcini de serviciu care sa iti faca timpul de lucru imediat sau foloseste dispozitive si internetul personale pentru trafic de personal/de relaxare.
Exista telefoane cu ecrane cat tabletele initiale, tablete, optiuni cu de internet mobil cu zeci de Gigabytes de trafic si ... poate subalterni de coordonat/urmarit, inclusiv pe ce site-uri intra in timpul programului ;)

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce dreacu' sa copieze de la unu' care cică e admin dar habar nu are cum funcționează o rețea?!

#43
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă aceleași competențe a arătat și la locul de muncă, e clar de ce șeful consideră că are nevoie de supraveghere. Te duci la job ca să muncești și să fii plătit pentru ceea ce muncești. Niciunui angajator nu-i convine să plătească angajații pentru a se da pe net în interes personal, în timpul programului.

#44
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
acum sunt tot felul de softuri etc, imposibil sa nu ofere nici unu confidentialitate (nu intru in interes personal sa fie clar, dar nu imi convine oriunde intru sa vada seful fara facultate sa se dea cocos apoi spre mine, stau 8 ore jumate acolo pe bani putini si nu mi se da acces poate nici la toate echipamentele nu ai ce face deasta zic mai bine plec pe inginerie macar acolo mai invat ceva aici nu ai ce invata )

Edited by July02, 03 July 2021 - 09:45.


#45
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
July

Trebuie sa te familiarizezi cum functioneaza internetul.

Dispozitivul tau aflat intr-o retea locala face un request.
Al tau are ip 10.10.2.70
Si vrea o pagina web de pe serverul undeva.net.

Al tau pc/laptop/telefon (adica browserul chrome sau ce o fi) vorbeste cu gateway-ul din reteaua locala (care ar fi 10.10.2.1) si ii zice "vreau pagina index.Html de la adresa undeva.net.

Gatewayul (sau diapozitivul tau, nu sunt sigur) cauta pe un DNS server unde gsseste ca undeva.net are adresa 8.56.7.32 si inainteaza requestul catre gatewayul care e mai sus de el (poate fi un alt router in companie sau poate fi serverul digi), acesta facand mai departe la fel.
Fiecare tine minte intr-o lista de la ce adresa a primit requestul pentru ca atunci cand vine raspunsul sa il trimita catre adresa care l-a cerut.

Toate requesturile astea raman intr-o lista.
In functie de capacitatile routerului lista, poate fi permanenta, mai mare sau mai mica, poate fi salvata intr-un log, samd.

Deci oricine are acces la router (din Antarctica daca vrei sau de pe ISS) poate vedea logul sau statistica de acces.

Nu conteaza ce browser ai.
Daca vrei sa navighezi "anonim" solutia este un browser cu vpn sau o conexiune vpn.
Routerul (gatewayul) vede doar conexiunea cu serverul vpn.
E un tunel http. Gatewayul il vede dar nu stie ce informatii circula pe acolo.

Tunelul http e util cand vrei sa folosesti diferite aplicatii de comunicatie sau streaming care utilizeaza porturi blocate de server (gateway).

Edited by radurus, 03 July 2021 - 15:07.


#46
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
mi-a cerut ip-ul a zis ca vrea sa vada reteaua, oare?

 radurus, on 03 iulie 2021 - 14:55, said:

browser cu vpn sau o conexiune vpn
browsere cu vpn care ar fi?
conexiune vpn la bioru pe acelasi ip care merge?

 radurus, on 03 iulie 2021 - 14:55, said:

routerului lista, poate fi permanenta, mai mare sau mai mica, poate fi salvata intr-un log
in lista se pot vedea pe fiecare IP loguourile sau sunt la comun?
apoi daca am parola de admin si eu pot vedea lista de pe routerul de la servici luni nu?

sa ma uit pe routerul assus meu vad o lista ca mai jos, nu zice nimic in lista ca am intrat pe siteul x, y....

Attached Files


Edited by July02, 03 July 2021 - 17:01.


#47
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 radurus, on 03 iulie 2021 - 14:55, said:

Gatewayul (sau diapozitivul tau, nu sunt sigur)
nu stiu daca calc meu de la servici e gatewey ca exista un router la intrare diancesta obisnuit micut, posibil e sa fie el gateway-ul?
sau o fi pus pe acolo doar pentru ca si functie wireless ? in rest prin racurile acelea mai sunt vreo 3-4swichiuri

Edited by July02, 03 July 2021 - 17:37.


#48
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
reteaua are cateva swichiuri, un router cam asa arata

Attached Files



#49
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Daca faci un traceroute catre un website poti afla pe unde merge "semnalul tau" si poti afla IP-ul serverului de net (gateway).

Run CMD
tracert www.google.ro

Sau ai pe routerul ASUS sectiunea Network Tools/ Network diagnosis (traceroute, ping, etc)


"routerul" ala mic poate fi doar access point.
Adica are un IP fix si poate fi administrat, dar nu este DHCP server

Daca vrei sa vezi ce ai dispozitive ai prin retea:
Advanced IP Scanner (windows)
Net Analyzer (android)

E posibil ca gatewayul si serverul DHCP sa fie dispozitive diferite.
Gatewayul e aparatul care ofera conexiunea la WAN/internet/exterior
Serverul DHCP e cel care da adrese clientilor din retea.
Nu se practica un PC uzual ca gateway ca daca il opresti, nu mai are net nimeni din retea

Seful ti-a cerut adresa IP ca sa:
1 se conecteze din exterior (a gatewayului cel mai probabil, adresa WAN, IP public extern)
2. sa se conecteze pe computerul pe care lucrai, sa vada traficul pe router sau alte motive (adresa a computerului pe care era; probabil ca are setat VPN si era deja in retea)

De asemenea, switchurile pot fi cu management si atunci au si ele adrese IP alocate.

Pe router ASUS, poti vedea la System log (al meu e RT-AC66Ub1 cu Merlin):
logul systemului
wireless log
...
connections (ultimul tab dreapta)

Daca merg in meniu la Traffic Analyzer (statistic), pot vedea cantitatea de trafic pe dispozitive sau aplicatii, perioada setata.

Edited by radurus, 03 July 2021 - 19:52.


#50
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 July02, on 02 iulie 2021 - 21:53, said:


am drepturi de admin pe toata reteaua din locatia mea

Mare curaj a avut ăla care ți a dat drepturile alea...

Ce înseamnă la tine că ai scos programul din bară că e o exprimare cam ambiguă ?

#51
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 radurus, on 03 iulie 2021 - 19:42, said:

"routerul" ala mic poate fi doar access point.
si gateway-ul cine sa fie in cazul acesta daca nu routerul?

 DarthBane, on 03 iulie 2021 - 20:11, said:

programul din bară că e o exprimare cam ambiguă ?
adica l-am inchis,in TeamViewer intram si cu telefonul pe pc si cand am inchis teamviewer-ul de pe pc connexiunea s-a intrerupt si de pe telef nu mai puteai vedea ecranul pc-ului
eu am folosit teamviewer-ul in interes sa vad display-ul altui calculator pentru a rezolva unele chestii doar atat, nu sa spionez, deasta am interebat

 radurus, on 03 iulie 2021 - 19:42, said:

"routerul" ala mic poate fi doar access point.Adica are un IP fix si poate fi administrat
si calculatorul meu are tot IP fix preffered

 radurus, on 03 iulie 2021 - 19:42, said:

serverul DHCP sa fie dispozitive diferite
serverul DHCP nu imi dau seama pe e poate fi ca in poza dupa cum se vede apar doar cateva swichiuri

Edited by July02, 03 July 2021 - 20:22.


#52
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
sunt in asentimentul colegilor...

Limbajul tau si cunostintele si exprimarea nu te prea recomanda ca sys/net admin
Dar e loc de invatat, iar daca nu strici ceva al tau nu e nicio problema.

#53
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 radurus, on 03 iulie 2021 - 19:42, said:

Gatewayul e aparatul care ofera conexiunea la WAN/internet/exterior
Gateway-ul ar trebui sa fie un router, (ca daca era calculatorul meu nu il puteam inchide)

 radurus, on 03 iulie 2021 - 20:24, said:

am mai lucrat cu o retea mai mica care nu avea echipamente profesionale, am facut si in facultate cursuri despre retele si am mai vazut cand eram inginer aveam pe langa mine un administrator it si am mai vazut pe la ei, poate nu ma exprim eu cum trebuie dar stiu comenzi, topologii chestiuni teoretice, acum am si eu ocazia sa si inteleg ce am invatat in teorie si sa pun poate si in practica daca e sa am acces, am refacut cateva conexiuni nu am ce sa stric pe hardware stiu ca am facut sisteme de comunicatii in facultate si la master sunt in domeniu tehnic si eu si am reparat si unele pc-uri

Edited by July02, 03 July 2021 - 20:31.


#54
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu intra nimeni cu niciun soft in pc-ul tau din motive de legislatie privacy.

Deci niciun soft legit de pe piata nu intra fara ca tu sa apesi pe un buton de accept -> TeamViewer. Softurile de tip trojan oricum sunt ilegale si sunt alta discutie.

Niciun angajator nu te poate urmari pe calculator fara sa incalce masiv legea privacy si sa riste daune de sute de mii de euro catre tine.

Maxim se poate uita in logurile de iesire din retea in internet sa vada ce site-uri ai accesat. Maxim maximorum, nimic mai mult. Niciun it-ist sanatos la cap si care n-are nevoie de dosar penal nu face mai mult de atat.

Deci daca folosesti un VPN esti OK. Nici macar asta nu mai pot sa vada.

Edited by Groot, 03 July 2021 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate