Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Calificare profesionala pentru emigrare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreysc7, on 28 iunie 2021 - 10:36, said:

Cum am spus, la mai multe institutii i s-a spus ca are nevoie de o echivalare,
In principiu, in Franta echivalarea ar trebui sa se faca de catre Centrul Eric-Naric, nu de catre ''mai multe institutii'' cum scrii acolo. Poate ati mers voi cu temele nepregatite, nu stiu :habarnam:
Eu mi-am facut echivalarea inca inainte sa plec, sotia si-a facut-o aici, fara sa fie nevoie de completari de studii etc.
Evident, situatia poate sa difere de la tara la tara si de la calificare la calificare...

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,659
  • Înscris: 05.02.2012
@Karhu
Da, Eric-Naric imi spune ceva, cred ca si acolo s-a interesat de diploma, iar ei au redirectinat-o catre unii din Dijon (unde am locuit) .
Cand am spus de mai multe institutii , ma refeream ca i-au spus ca are nevoie de echivalare cand si-a depus cv-ul sau s-a interesa de ceva posturi disponibile.
Eu am locuit acolo din 2008, iar ea s-a stabilit de tot in 2013 din cate imi amintesc, deci stiam cum merge treaba cu birocratia, insa nu si la partea cu diplomele.

Oricum, e de domeniul trecutului Posted Image , asta a fost experienta noastra in strainatate si de multe ori ne amuzam cand ne amintim unele chestii Posted Image .

Una din ele ar fi urmatoarea : inainte, chiar dupa ce am intrat in UE, aveai nevoie de "Carte de sejour" pentru a lucra in Franta, asa ca ... hai sa o facem. Noi (eu si parintii) nu am avut probleme, in schimb sotia (la vremea aceea prietena de cativa ani) a primit scrisoare cum ca trebuie neaparat sa paraseasca Franta , altfel va fi dusa in tara de catre politie Posted Image . Nu mai stiu ce motiv tampit au bagat.... sau chiar nu au bagat si au scris ceva de genu ca nu poate avea "Carte de sejour" din X motive. Ea la vremea aceea era studenta, si a vrut sa isi faca cartea de sejour pentru a lucra pe vara sau pe perioade scurte.
Iti dai seama ca nestiind cum sta treaba, si ca fiind in UE, poti sta oriunde cat si cum vrei , mai ales daca figurai la cineva in spatiu, insa primind  acea scrisoare, ne-am speriat oarecum, ca na, esti intr-o tara straina si nu vrei sa faci faze de genu.
Am mers cu ea la un avocat , o tipa foarte ok care ne-a spus ca e o mizerie dar ca sa fim noi linistiti, sa cumparam gen un bilet doar "dus" spre Romania (autocar sau avion) , ca in cazul in care le arde de tribunale si alte cacaturi, sa ai dovada ca a "parasit" Franta Posted Image . Si evident, ca am luat un bilet, fara sa il si foloseasca, dar nu au mai fost scrisori, sau chestii de genu' de atunci Posted Image . O mizerie Posted Image . Imi amintesc cum mergeam sa isi faca cartea de sejour, dimineata la ora 6 dimineata eram acolo, cu toate veniturile din Africa Posted Image , care evident, nu stiau ce e aia stat la coada sau alte chestii de bun simt.
Si cu toate astea, prietena a fost buba si trebuia sa paraseasca Franta Posted Image. Au fost foarte multe faze de genu , chiar si acuma ma apuca rasu' cand imi amintesc

Edited by Andreysc7, 28 June 2021 - 11:33.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlex432, on 28 iunie 2021 - 11:02, said:

Cele mai bune medicale "pret/calitate" sunt in Cuba (incredibil, dar asa era acum 5 ani)
De fapt e mai mult propaganda: https://freebeacon.c...are-statistics/

Cum ar putea avea o tara atat de saraca si inapoiata un sistem medical de calitate, stiind ca aparatura performanta, consumabilele de calitate si medicamentele de ultima generatie costa enorm?

View PostAndreysc7, on 28 iunie 2021 - 11:33, said:

@Karhu
Da, Eric-Naric imi spune ceva, cred ca si acolo s-a interesat de diploma, iar ei au redirectinat-o catre unii din Dijon (unde am locuit) .
Cand am spus de mai multe institutii , ma refeream ca i-au spus ca are nevoie de echivalare cand si-a depus cv-ul sau s-a interesa de ceva posturi disponibile.
IMHO e foarte logic ca atunci cand te duci pt un job trebuie sa ai si echivalarea acolo. Cand angajatorul deschide dosarul foaia aia sa fie prima care-i vine sub ochi.

Fara sa aiba adeverinta de echivalare, sanse zero. Vorbim de meserii/ profesii reglementate.

#22
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 24.12.2005

View PostKarhu, on 28 iunie 2021 - 11:06, said:

In principiu, in Franta echivalarea ar trebui sa se faca de catre Centrul Eric-Naric, nu de catre ''mai multe institutii'' cum scrii acolo. Poate ati mers voi cu temele nepregatite, nu stiu Posted Image
Eu mi-am facut echivalarea inca inainte sa plec, sotia si-a facut-o aici, fara sa fie nevoie de completari de studii etc.
Evident, situatia poate sa difere de la tara la tara si de la calificare la calificare...

@Karhu, în Franța multe chestii care sunt prezentate în mod oficial (pe site-uri) nu corespund cu realitatea. Cunosc cazuri de oameni care nu s-au putut asigura sau s-au asigurat cu greutate (în sistemul de sănătate public). Asta deși sistemul ar fi trebuit să le permită. Seamănă mult cu România la unele aspecte administative/birocratice.
Cât despre întrebarea inițială, contează foarte mult unde vrei să pleci. Trebuie să te interesezi înainte să pleci să vezi cum este piața muncii de la destinație. Atlfel este riscul să te reconvertești profesional și meseria să nu corespundă cu necesarul de acolo. Prima condiție pentru plecare este să cunoști cât mai bine limba țării respective. Mai puțin în cazul în care ai vreo meserie foarte tehnică ce nu necesită multă interacțiune, cum ar fi unele ramuri din IT sau inginerie.

#23
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View PostKarhu, on 28 iunie 2021 - 06:27, said:

Asistentă medicală, aș zice…
Cererea e foarte mare, pe fondul îmbătrânirii populației va crește și mai mult.
Multumesc pentru sfat. Si eu ma gandeam la asistenta medicala.

View PostAndreysc7, on 28 iunie 2021 - 10:23, said:

Sa pleci doar pentru sistemul de sanatate ... nu stiu ce sa zic

Iti spun din experienta personala, nu prea am citit raspunsurile colegilor. SI eu am fost plecat 8 ani de zile in Franta si sa stii ca "dincolo" nu te asteapta nimeni cu bratele deschise. Studiile tale, in mare parte vor fi egale cu 0. POATE cu putin NOROC dai peste cineva ok.
Si in Franta sistemul medical e foarte ok, nu se compara cu cel din Romania insa eu, dupa 8 ani de zile , inca nu am reusit sa ma angajez pe domeniu din X motive (nu ale mele, evident, ci ale celor incuiati la minte si din cauza imaginii pe care o avem pe acolo) . Din nou, am prieteni care inca sunt acolo si sunt relativ ok, insa eu am vrut ceva mai mult, nu doar job-uri prost platite, si cum am zis si mai devreme, depinde peste ce fel de persoane dai.
In acei 8 ani de zile, am avut fel si fel de job-uri, colegi de cacat, iar din cauza stresului am facut vitiligo si psoriazis si nu exista tratament pentru ele ... deci , sistemul medical e egal cu 0 din punctul asta de vedere Posted Image .
Din 2016 , m-am intors in RO, castig mai bine decat as fi castigat in Franta, daca am o problema medicala, merg la privat, si aia e, dar nu a fost cazul pana acum, decat chestii minore (dentist, oftalmolog, etc ... rutina) .
Conteaza mult si psihicul iar daca merg in strainatate, si nu ai prieteni, nu ai cu cine socializa si pe retelele de socializare vezi cum cei de aici , cu putinul care il au, sunt mai ok din punct de vedere psihic decat tine, nu va fi ok.

Sotia a avut licenta si masterul pe asistenta sociala si ca sa isi echivaleze studiile trebuia sa plateasca undeva la 4500 de euro + 2 ani de "studii" si apoi examen. Intre timp, lucra undeva la 4 ore pe sapt , la o gradinita. Statea cu copiii pana veneau parintii sa ii ia.

Nu e chiar totul asa roz iar daca pleci doar ca sa astepti sa te folosesti de sistemul lor medical ... eu zic sa te mai gandesti

Iar ca sa fiu mai pe subiect in ceea ce priveste locul de munca : IT sau Proiectare CAD ... Sunt recunoscute oriunde si in mare parte te angajezi in functie de competente, mai ales pe IT . Pe proiectare CAD se mai cere si inginerie

Da, la IT m-am gandit si eu. Posted Image  Probabil e unul din putinele domenii unde as avea o sansa pe piata muncii europene. Desigur, asta dupa ce voi fi suficient pregatita in domeniu.
Nu plec doar pentru sistemul de sanatate. Insa, recunosc asta e primul motiv pe lista si cel mai important. Posted Image
Am avut de-a face cu sistemul romanesc de sanatate destul, stiu ce ii poate pielea. Partea cu adevarat proasta e ca la privat nu se ofera toata gama de servicii de sanatate. Am fost in situatia de a nu avea de ales decat spital public. Eu consider ca problema serviciilor medicale (de calitate, de bun simt) in Romania nu va fi rezolvata in timpul vietii mele. Probabil sunt fatalista, insa eu nu cred ca eu voi trai ziua in care in Romania sa existe acces la servicii de sanatate decente.

View PostAlex432, on 28 iunie 2021 - 11:02, said:

Mari, tu ti-ai manifestat dorinta de a emigra unde e un sistem public de sanatate mai bun + ceri sugestii pentru o meserie care nu implica efort fizic.
Sisteme bune de sanatate sunt in Franta, Germania, Scandinavia, Benelux, cam in toata Europa. Pentru servicii exceptionale, de obicei nepublice, de obcei platesti extra, ca si in Romania.
Nu caut servicii exceptionale. As vrea doar servicii decente, de tipul sa fiu sigura ca daca am un accindent de masina si ajung in spital nu trebuie sa imi impart patul cu vreun gandacel Posted Image, ca nu imi cade tavanul in cap, ca nu iau foc, ca nu va trebui sa ma spal cu apa rece la baia spitalului.  Posted Image

Posted Image IT, asistenta medicala... Am notat. Alte idei?
Am mai vazut si chelner, bucatar... insa nu prea ma incanta ideea.
Cu HR nu cred ca am sanse. Desi clar vor incerca.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 28 iunie 2021 - 09:05, said:

O mai perfectionezi la fata locului, in principiu cu un B1/B2 te poti incumeta, ca oricum mai mergi acolo la niste cursuri de limba, etc.
In afara de engleza nu prea ai cum sa ajungi fluent intr-o limba doar invatand-o in Romania, fara imersiune in mediul lingvistic. Trebuie sa ai contact si sa o vorbesti cu nativii.

Tu vorbestri de pe alta pozitie.
Finlanda ARE NEVOIE de tine
in cazul ei, EA ARE NEVOIE de FInlanda.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarianca, on 28 iunie 2021 - 13:19, said:

Posted Image IT, asistenta medicala... Am notat. Alte idei?
Educatoare? :habarnam:

View PostTsunnnami, on 28 iunie 2021 - 13:20, said:

in cazul ei, EA ARE NEVOIE
In vest sunt locuri de munca disponibile in aproape orice domeniu, au nevoie stringenta de persoane calificate.
Eu nu cred ca stiind limba si avand o calificare buna, nu poti sa-ti gasesti de lucru cam oriunde prn Europa...

#26
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Sa faca si doctoratu in psihologie si dupa sa plece.Are mai multe sanse.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Posthexis, on 28 iunie 2021 - 13:24, said:

...
Aia daca vrea sa ramana in mediul universitar (cercetator/ cadru didactic).

Pentru profesat in cabinet propriu/ clinica nu are nevoie.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,768
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 28 iunie 2021 - 13:55, said:

Aia daca vrea sa ramana in mediul universitar (cercetator/ cadru didactic).

Pentru profesat in cabinet propriu/ clinica nu are nevoie.

Ba chiar e un impediment

#29
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmarianca, on 28 iunie 2021 - 13:19, said:

As vrea doar servicii decente, de tipul sa fiu sigura ca daca am un accindent de masina si ajung in spital nu trebuie sa imi impart patul cu vreun gandacel Posted Image, ca nu imi cade tavanul in cap, ca nu iau foc, ca nu va trebui sa ma spal cu apa rece la baia spitalului.  Posted Image
Nu am vazut ce descrii tu in sistemul de sanatate romanesc de stat sau privat  (Bucuresti).

Tu ai deschis de 2 ani zeci de topicuri despre sanatatea ta fizica si mentala si dorinta ta si a prietenului de a emigra. Ce mai asteptati ?!
Emigreaza in Viena, ca iti place mult - va angajati spalatori in restaurant si aveti la dispozitie servicii excelente de sanatate.

#30
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

View PostAlex432, on 30 iunie 2021 - 08:39, said:

Nu am vazut ce descrii tu in sistemul de sanatate romanesc de stat sau privat  (Bucuresti).

Tu ai deschis de 2 ani zeci de topicuri despre sanatatea ta fizica si mentala si dorinta ta si a prietenului de a emigra. Ce mai asteptati ?!
Emigreaza in Viena, ca iti place mult - va angajati spalatori in restaurant si aveti la dispozitie servicii excelente de sanatate.
Scurt si la obiect.
PS. Nu cred ca o sa plece nicaieri, dar nu cred ca e vreun soc pentru cineva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate