Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Calificare profesionala pentru emigrare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna tuturor!
Imi doresc sa ma stabilesc definitiv in strainatate (preferabil Europa).
Am 23 ani. Am terminat facultate si master in domeniul psihologiei. Dar cel mai probabil nu au nicio valoare aceste studii in afara.  Posted Image

Vreau sa ma reorientez si sa invat o meserie cautata in strainatate.Posted Image  
Din pacate nu am capacitatea fizica de a presta munca ce implica efort fizic sustinut: alergat, carat greutati, aplecat. Posted Image

Scopul meu e sa ma mut intr-o tara din vestul Europei unde sa pot avea acces la servicii publice mai bune (sistem de sanatate). Nu vreau sa plec sa strang bani, etc.

Intrebarea e ce meserie considerati ca ar fi recomandata in aceasta situatie?  Posted Image

#2
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Alege o meserie pe care o poti face si pe care o poti stapani.
Nu-ti recomand sa alegi ceva la care iti e foarte greu, fiindca te vei ridica foarte greu, in detrimentul celor care inteleg si stapanesc meseria mult mai bine.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarianca, on 28 iunie 2021 - 00:53, said:

Intrebarea e ce meserie considerati ca ar fi recomandata in aceasta situatie?  Posted Image
Asistentă medicală, aș zice…
Cererea e foarte mare, pe fondul îmbătrânirii populației va crește și mai mult.

#4
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Cu seriozitate te descurci oriunde
Nestiind unde ajungi si ce vei executa, calificarea intr-un domeniu este pierdere de timp. La fel si toată scoala făcută aici.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcostaan, on 28 iunie 2021 - 06:28, said:

Nestiind unde ajungi si ce vei executa, calificarea intr-un domeniu este pierdere de timp.
A merge la plesneala e loterie. Te duci tintit  cu o meserie, pe contract.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
Nu spui daca cunosti vreo limba straina. In cazul in care cunosti una (bine) ai putea sa incerci de la profesor, contabil, IT support, asistenta medicala, office worker dupa ceva studii eventual in tara in care vrei sa te stabilesti. Daca nu iti raman doar acele joburi de supravietuire ("survival jobs") cum le numesc americanii: lucratul la vreun mall, in vreun depozit (dar si aici ar putea fi vorba de ceva efort fizic), fast food, etc

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Pt cei care tot insistati cu off topicul: contrar a ce credeti voi, scoala vietii &shit nu inseamna calificare profesionala.
Mai terminati cu tampeniile ca oricum vi le sterg!
:nonobad:

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarianca, on 28 iunie 2021 - 00:53, said:

Intrebarea e ce meserie considerati ca ar fi recomandata in aceasta situatie?  Posted Image

LIMBA
Aia trebuie sa o visezi
Apoi poti gasi cu backgroundul tau in HR

Limba, aia trebuie s-o stii INDIFERENT unde vei merge.
Asa ca mai ai de stat vreo 2-3 ani prin Romania

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 28 iunie 2021 - 08:56, said:

LIMBA
Aia trebuie sa o visezi
O mai perfectionezi la fata locului, in principiu cu un B1/B2 te poti incumeta, ca oricum mai mergi acolo la niste cursuri de limba, etc.
In afara de engleza nu prea ai cum sa ajungi fluent intr-o limba doar invatand-o in Romania, fara imersiune in mediul lingvistic. Trebuie sa ai contact si sa o vorbesti cu nativii.

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostTsunnnami, on 28 iunie 2021 - 08:56, said:

LIMBA
Si una de nisa, ca engleza stiu toti! Fiica-mea stie engleza cat sa-i invete si pe englezi dar tot a invatat alte limbi.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
a sti engleza nu e un avantaj ci o necesitate.
oriunde te duci daca stii engleza te descurci la nivel basic. de acolo incepi sa inveti limba locala.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am terminat facultate si master in domeniul psihologiei. Dar cel mai probabil nu au nicio valoare aceste studii in afara.
Sunt recunoscute in UE.
Desi... la 23 de ani... si ai si masterul, nu stiu ce facultate ai facut.

Daca ai avea ceva experienta - macar de practica la multinationale cu diploma asta ai putea sa te angajezi in HR - Resurse umane.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Poste_bulu, on 28 iunie 2021 - 09:07, said:

Si una de nisa, ca engleza stiu toti!
Depinde, intr-o tara anglofona nu ai nevoie de alte limbi.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Daca rezisti sa vezi sute de bolnavi si schiloditi zilnic as zice ca si Karhu asistenta medicala.Altfel chelnerita.

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Scopul meu e sa ma mut intr-o tara din vestul Europei unde sa pot avea acces la servicii publice mai bune (sistem de sanatate).
Sa pleci doar pentru sistemul de sanatate ... nu stiu ce sa zic

Iti spun din experienta personala, nu prea am citit raspunsurile colegilor. SI eu am fost plecat 8 ani de zile in Franta si sa stii ca "dincolo" nu te asteapta nimeni cu bratele deschise. Studiile tale, in mare parte vor fi egale cu 0. POATE cu putin NOROC dai peste cineva ok.
Si in Franta sistemul medical e foarte ok, nu se compara cu cel din Romania insa eu, dupa 8 ani de zile , inca nu am reusit sa ma angajez pe domeniu din X motive (nu ale mele, evident, ci ale celor incuiati la minte si din cauza imaginii pe care o avem pe acolo) . Din nou, am prieteni care inca sunt acolo si sunt relativ ok, insa eu am vrut ceva mai mult, nu doar job-uri prost platite, si cum am zis si mai devreme, depinde peste ce fel de persoane dai.
In acei 8 ani de zile, am avut fel si fel de job-uri, colegi de cacat, iar din cauza stresului am facut vitiligo si psoriazis si nu exista tratament pentru ele ... deci , sistemul medical e egal cu 0 din punctul asta de vedere Posted Image .
Din 2016 , m-am intors in RO, castig mai bine decat as fi castigat in Franta, daca am o problema medicala, merg la privat, si aia e, dar nu a fost cazul pana acum, decat chestii minore (dentist, oftalmolog, etc ... rutina) .
Conteaza mult si psihicul iar daca merg in strainatate, si nu ai prieteni, nu ai cu cine socializa si pe retelele de socializare vezi cum cei de aici , cu putinul care il au, sunt mai ok din punct de vedere psihic decat tine, nu va fi ok.

Sotia a avut licenta si masterul pe asistenta sociala si ca sa isi echivaleze studiile trebuia sa plateasca undeva la 4500 de euro + 2 ani de "studii" si apoi examen. Intre timp, lucra undeva la 4 ore pe sapt , la o gradinita. Statea cu copiii pana veneau parintii sa ii ia.

Nu e chiar totul asa roz iar daca pleci doar ca sa astepti sa te folosesti de sistemul lor medical ... eu zic sa te mai gandesti

Iar ca sa fiu mai pe subiect in ceea ce priveste locul de munca : IT sau Proiectare CAD ... Sunt recunoscute oriunde si in mare parte te angajezi in functie de competente, mai ales pe IT . Pe proiectare CAD se mai cere si inginerie

Edited by Andreysc7, 28 June 2021 - 10:25.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreysc7, on 28 iunie 2021 - 10:23, said:

din cauza stresului am facut vitiligo si psoriazis si nu exista tratament pentru ele
Exista, cum sa nu existe :)

View PostAndreysc7, on 28 iunie 2021 - 10:23, said:

Sotia a avut licenta si masterul pe asistenta sociala si ca sa isi echivaleze studiile trebuia sa plateasca undeva la 4500 de euro + 2 ani de "studii" si apoi examen.
Foarte ciudat ce zici, diplomele din UE sunt recunoscute in toate tarile membre.
Poate treaba s-a intamplat inainte de 2007 (aderarea Ro la UE)...

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
@Karhu

Ma rog, exista pe jumatate ... la vitiligo , nu , ele continua sa se extinda daca si stresul continua . La psoriazis, exista niste creme, ce-i drept dispare, dar dupa cateva luni apare iara si trebuie din nou aplicate acele creme. Exista si ceva pastile , insa nu am incercat

Quote

Foarte ciudat ce zici, diplomele din UE sunt recunoscute in toate tarile membre.
Poate treaba s-a intamplat inainte de 2007 (aderarea Ro la UE)...
Stiu, dar nu as avea nici un motiv sa scriu aiureli pe site. Asa i s-a spus acolo , si din cate imi amintesc, citisem la vremea aceea undeva pe net ca domeniile de lucru ,ce tin de legi & shit, trebuie facuta o echivalare a studiilor. NU reincepe toata facultatea de la 0 , ci 1-2 ani, in functie de domeniu.


LE : Chiar si la facultate in Romania, li s-a spus ca diplomele vor fi recunoscute, si chiar e genul care invata pe bune si terminase cu 10 pe linie (fara copiat & shit) iar cand a ajuns in Franta , eram amandoi "WTF, acuma ce facem !?"
Cum am spus, la mai multe institutii i s-a spus ca are nevoie de o echivalare, desi , daca ma gandesc mai bine, peste ce fel de persoane am dat (bugetari) ... era o tipa cu buletinul sotiei in mana si o intreaba daca e din Bulgaria. Alta tipa m-a intrebat daca Romania e in UE.. asta se intampla in anii 2014 - 2016

Edited by Andreysc7, 28 June 2021 - 10:41.


#18
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020
Mari, tu ti-ai manifestat dorinta de a emigra unde e un sistem public de sanatate mai bun + ceri sugestii pentru o meserie care nu implica efort fizic.
Sisteme bune de sanatate sunt in Franta, Germania, Scandinavia, Benelux, cam in toata Europa. Pentru servicii exceptionale, de obicei nepublice, de obcei platesti extra, ca si in Romania.
In Spania e sub 300 euro. Cele mai bune medicale "pret/calitate" sunt in Cuba (incredibil, dar asa era acum 5 ani) dar ma indoiesc ca ai vrea sa te muti acolo, nici in Japonia,, China, Coreea de Sud - care au o mentalitate foarte diferita de Europa.

Aproape orice meserie e buna daca o faci foarte bine si nu esti lemn la marketing (sa te stie cei interesati de ce faci).
Tu nu stii ce vrei si ce esti capabil acum, pari debusolat. Incearca sa afli asta + daca poti lucra cu mintea, sau poate ai manualitate, sau poate poti fi creativ, etc.
Nimeni nu iti poate da sfaturi precise pentru ca nu te cunoaste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate