Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Opel Astra L

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Anul asta va fi lansat Opel Astra L, bazata pe bazata tehnic pe Citroen C4.In Romania, viitoarea generatie Opel Astra L urmeaza sa vina abia in anul 2022.
Opel Astra L va fi construit la Rüsselsheim, de la sfârșitul anului 2021 și se va baza pe platforma EMP-2.Tot la Rüsselsheim se va fabrica si modelul DS 4 al mărcii sore franceze DS.
Motoarele, transmisiile, axele și cea mai mare parte a componentelor electronice fac parte din setul de tehnologie modulară EMP-2 (Efficient Modular Platform) pentru vehicule compacte și mai mari. Pe aceasta se bazează, de exemplu, Peugeot 308 și modelul mid-range 508.
Viitorul Astra L va avea o platforma tehnica 100% de la gama Citroen C4 de unde primeste si intreaga gama de motorizari, adica 1.2 Puretech de 130 CP, 1.5 BlueHDI insa si modelele PHEV.
De asemenea urmeaza sa fie produsa si o varianta 100% electrica cu tehnologia PSA care utilizeaza un acumulator de 75 kwh si un motor electric de 136 CP.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HPDK9xvA0eg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In linkul de mai sus, imagini cu Opel Astra L.
Este o chestie de gust dar ca design, imi place mai mult Astra L decat Peugeot 308 sau Citroen C4 care din punct de vedere tehnologic, sunt acelasi lucru, diferenta facand-o designul.

#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Mereu am considerat astrele ca fiind niste masini mult mai frumoase in comparatie cu golf-ul,inca de la astra F pana la K toate modelele mi sau parut mult mai belea cu aspect fata de golf-uri, insa acest model este unul uurat,  nu are termen de  comparatie cu vechile modele, astra J, K...Aiurea, l-au stricat de tot....sunt curios Insignia cum va arata  pe noua platforma, pt ca insignia 1 cat si 2 au fost bestiale si inca arata super, mai ales a 2-a generatie

#3
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostCostyNn96, on 24 iunie 2021 - 12:26, said:

Mereu am considerat astrele ca fiind niste masini mult mai frumoase in comparatie cu golf-ul,inca de la astra F pana la K toate modelele mi sau parut mult mai belea cu aspect fata de golf-uri, insa acest model este unul uurat,  nu are termen de  comparatie cu vechile modele, astra J, K...Aiurea, l-au stricat de tot....sunt curios Insignia cum va arata  pe noua platforma, pt ca insignia 1 cat si 2 au fost bestiale si inca arata super, mai ales a 2-a generatie
Totul este o chestie de gusturi.Mie imi displace  ca aspect si ergonomie, plansa de bord la Peugeot 308.
Noul Opel Insignia cred ca va fi identic ca design cu Astra L cu care va imparti o mare parte a tehnologiei.Asa procedeaza in ultimii ani, constructorii auto europeni, ca sa taie din costurile de productie si sa simplifice mentenanta.

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Mai știți recomandarea aia generală conform căreia nu se cumpără mașini cu litera F? Au reușit să pună F și la Opel. Și așa mergeau la vale dar de acum declinul mărcii va fi simțitor.

#5
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Mie mi se pare ca arata foarte bine generatia asta. Pana la astra j, pentru mine, golfurile arata mai bine.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu mereu am avut senzația că Opel a fost o mașină mai Low Cost decât Citroen C4 sau Peogeot 30X. Un fel de Logan nemțesc. Ce mi-a plăcut e că aveau zeci de motorizări, de la 1.2 benzină la 2.4 benzină și 2.0 Diesel. De la 65 de cai la 240 de cai.

Acum au doar trei (1.2 si 1.6 benzină și 1.5 Diesel) și nici unul foarte puternic. Ar fi fost frumos să aibe 2.0 Diesel și 2.0 benzină turbo.

View Postexqusit_drunk, on 24 iunie 2021 - 12:45, said:

Mai știți recomandarea aia generală conform căreia nu se cumpără mașini cu litera F? Au reușit să pună F și la opel. Și așa mergeau la vale dar de acum declinul mărcii va fi simțitor.
E greu să produci masini mai proaste decât Astra J și Astra K, deci nu îți dau dreptate...

#7
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postneur0, on 24 iunie 2021 - 12:48, said:

E greu să produci masini mai proaste decât Astra J și Astra K, deci nu îți dau dreptate...
Justifica. Am Astra J din 2012, 1.4 benzina 120CP si sunt multumit. Cei drept, am cumparat-o la 80k de km.

Edited by Razvan125, 24 June 2021 - 13:33.


#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
neur0, având astra j cam știu ce spui (anterior am avut vectra b) dar tot nu m-ar mai putea convinge varianta franțuzească. Nici fransțuzeștile pursânge nu m-au putut convinge anul trecut când căutam mașină deși aveau avantajul că e reprezentanță în satul meu.

Razvan125, îți dai câteva idei la 1.6 aspirat: are 182.000 km și deja făcut rk la motor și schimbat ambreiajul, pe lângă compresor de climă la 130.000 și 4 discuri de frână pe la 160.000. Asta ca să mă rezum doar la reparațiile mai costisitoare.

Edited by exqusit_drunk, 24 June 2021 - 13:37.


#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postneur0, on 24 iunie 2021 - 12:48, said:

E greu să produci masini mai proaste decât Astra J și Astra K, deci nu îți dau dreptate...
hai las-o dracu, de ce e prost J ul??? sunt J uri cu  motorul 1,7 cdti isuzu care au trecuti de 500,000 km in bord, sunt unele si in regim  de taxi care la fel au peste 500.000 km....imi poti spune de ce este prost J ul sau K-ul avand in vedere ca atat J-ul cat si K ul a cam detronat mitul Vw"...Ai vazut statisticile intre K si G7??
Si sa nu mi o bagi pe aia ca e proasta doar ca ii Opel sau ca are mai stiu eu ce buba, pentru ca daca e s o iei asa fiecare masina are buba ei, sau cumva golfurile sunt scutite de astfel de probleme?

Edited by CostyNn96, 24 June 2021 - 13:38.


#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

View PostCostyNn96, on 24 iunie 2021 - 13:37, said:

sunt J uri cu  motorul 1,7 cdti isuzu
Motoarele de la isuzu s-au oprit la astra g și au fost dti. CDTI-urile de pe g clasic și h nu mai au nimic în comun cu isuzu.
Am scris eu mai sus câteva reparații din intervalul de preț 2000-7000 lei.

#11
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postexqusit_drunk, on 24 iunie 2021 - 13:44, said:

Motoarele de la isuzu s-au oprit la astra g și au fost dti. CDTI-urile de pe g clasic și h nu mai au nimic în comun cu isuzu.
Am scris eu mai sus câteva reparații din intervalul de preț 2000-7000 lei.
Esti tu sigur de ce afirmi??
Eu zic sa te mai informezi, este fix acelasi motor ca si pe G, este motorul ISUZU cu imbunatatiri de la generatie la generatie facute de Opel,dar motorul este la baza tot isuzu....Acesta a fost pus ultima data pe astra J in varianta de 125- cp si 131 CP, inlocuindu-l pe cel 1.9 cdti de la Fiat de 120 cp care era pus pe H
LE : ia vezi tu ce scrie aici, e sau nu acelasi motor de ISUZU ? https://en.wikipedia...Circle_L_engine

Edited by CostyNn96, 24 June 2021 - 13:53.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Da, am greșit eu: mai au în comun fabrica din Polonia.

#13
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ultimele opeluri bune au fost G și poate și H. Să vedem cum va fi cel nou.

#14
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postneur0, on 24 iunie 2021 - 14:43, said:

Ultimele opeluri bune au fost G și poate și H. Să vedem cum va fi cel nou.
Și K este ok.

#15
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postneur0, on 24 iunie 2021 - 14:43, said:

Ultimele opeluri bune au fost G și poate și H. Să vedem cum va fi cel nou.
Pai hai sa te iau altfel...golful cand s a pierdut, la ce generatie??? sa nu mi spui ca toate generatiile sunt la fel de fiabile precum era g4 cu al sau 1.9 alh ca nu te cred

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Undeva între H și J.

#17
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Da, cam uratel as putea spune

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,411
  • Înscris: 15.11.2005
am avut si astra si vectra c la timpul lor, niste masini proaste in care pute plasticul infiorator
am meu frate are un k, luat de nou, nu vreti sa stiti ce a patit cu el...
Opel nu mai vreau sa vad nici pe sosea daca se poate in viata mea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate