Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facultatea de inginerie electrica(informatica aplicata)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Octavian1212

Octavian1212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2021
Salut.
Mai este putin timp pana la bac, eu in viitor as vrea sa fac programare.Voi aplica la AC iasi totusi media de admitere este ridicată si as dori sa ma informati cu anumite lucruri despre facultatea de inginerie electrica pe specializarea inginerie electrica si informatica aplicată.
M-am uitat pe programa si am observat ca are mai multa treabă cu informatica decat ETTI.
Are rost sa fac aceasta facultate?
Credeti ca este un loc bun de a intra daca nu pot la AC?
A mai terminat cineva aceasta facultate? M-ar ajuta enorm niste detalii de la fosti studenti sau oameni care stiu despre ce e vorba.
Multumesc anticipat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai e sora cu Automatica de la AC. N-are legatura ETTI prea mult cu ce vrei.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ori inginerie electrica ori informatica, ca sunt domenii total diferite.

#4
Octavian1212

Octavian1212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2021

View PostFriskey, on 23 iunie 2021 - 10:34, said:

Ori inginerie electrica ori informatica, ca sunt domenii total diferite.
La facultatea de inginerie electrica este specializare "inginerie electrica si informatica aplicata"

View Postneagu_laurentiu, on 23 iunie 2021 - 10:22, said:

Pai e sora cu Automatica de la AC. N-are legatura ETTI prea mult cu ce vrei.
Inafara de calculatoare la AC mai exista alte facultati unde pot face in special partea de software? Am auzit ca aici se face mai mult hardware

Edited by Dany_Darke, 23 June 2021 - 11:18.


#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View PostOctavian1212, on 23 iunie 2021 - 10:43, said:

La facultatea de inginerie electrica este specializare "inginerie electrica si informatica aplicata"

Da, si eu la varsta ta credeam asta. Cred ca se face un pic de Java sau C. La ETTI am facut doua semestre de C.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOctavian1212, on 23 iunie 2021 - 10:43, said:

Inafara de calculatoare la AC mai exista alte facultati unde pot face in special partea de software? Am auzit ca aici se face mai mult hardware
Pai tu vrei la Calculatoare dar fugi de hardware?! E impotriva firii.
Fara hardware ai Informatica de la Cuza. Tot aici dar cu accent destul spre mate ori economie mai ai Matematica-informatica la Facultatea de Matematica si Informatica-economica la FEAA.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2021 - 12:12.


#7
Octavian1212

Octavian1212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2021

View Postmiki07, on 23 iunie 2021 - 11:49, said:



Da, si eu la varsta ta credeam asta. Cred ca se face un pic de Java sau C. La ETTI am facut doua semestre de C.
Asta e problema, eu incerc sa ma interesez pentru a nu face o facultate doar de dragul de a face-o. Desi nu pot sa zic ca voi lua note mici in bac nu am asigurarea ca ma incadrez in media pt ac calculatoare. Dar in afara de facultatea asta eu personal nu gasesc alte facultati din iasi care se bazeaza pe partea de software... Poate in alte orase.

Oricum apreciez orice ajutor si sfat pe care mi-l dati.

#8
Octavian1212

Octavian1212

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2021

View Postneagu_laurentiu, on 23 iunie 2021 - 12:09, said:


Pai tu vrei la Calculatoare dar fugi de hardware?! E imporiva firii.
Fara hardware ai Informatica de la Cuza. Tot aici dar cu accent destul spre mate ori economie mai ai Matematica-informatica la Facultatea de Matematica si Informatica-economica la FEAA.
Nu vreau sa fug de hardware, sunt convins ca trebuie sa ai si cunostinte pe subiectul asta. Ce vreau eu e sa invat si hardware si software dar sa ma specializez pe software.

#9
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostOctavian1212, on 23 iunie 2021 - 09:09, said:

Salut.
Mai este putin timp pana la bac, eu in viitor as vrea sa fac programare.Voi aplica la AC iasi totusi media de admitere este ridicată si as dori sa ma informati cu anumite lucruri despre facultatea de inginerie electrica pe specializarea inginerie electrica si informatica aplicată.
M-am uitat pe programa si am observat ca are mai multa treabă cu informatica decat ETTI.
Are rost sa fac aceasta facultate?
Credeti ca este un loc bun de a intra daca nu pot la AC?
A mai terminat cineva aceasta facultate? M-ar ajuta enorm niste detalii de la fosti studenti sau oameni care stiu despre ce e vorba.
Multumesc anticipat.
Dacă vrei să faci programare îți recomand să eviți IEEIA pe cât posibil. 50% din materii sunt enșpe categorii de fizică, una mai "criptată" ca cealaltă. În acest prim an pe care l-am petrecut aici, am "studiat" programare în C la nivel de clasa a 10-a. Nu mai spun de profesorul de curs care, în ciuda cunoștințelor sale, are un orgoliu enorm, și dacă nu faci cum îi place lui, nu vede vreun motiv pentru care să-ți ia opinia în considerare. Bonus, ești forțat să folosești și jegul ăla de Eclipse, care e poate cel mai prost și neintuitiv IDE scris vreodată.

L.E. Eu zic să tragi tare de BAC să scoți o medie mare. La fel ca și anul trecut, concurența e acerbă. Cum ți-a zis și colegul de mai sus, încearcă și la FEAA.

Edited by serban57, 23 June 2021 - 12:29.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postserban57, on 23 iunie 2021 - 12:26, said:

În acest prim an pe care l-am petrecut aici
Pai anul I e cam asa pe la toata ingineria. Dar ulterior se orienteaza spre concret. Insa per total e o optiune viabila pt. cine vrea automatizari, cu suficiente cursuri din zona informaticii/calculatoarelor.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2021 - 12:35.


#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 23 iunie 2021 - 12:09, said:


Pai tu vrei la Calculatoare dar fugi de hardware?! E impotriva firii.
Fara hardware ai Informatica de la Cuza. Tot aici dar cu accent destul spre mate ori economie mai ai Matematica-informatica la Facultatea de Matematica si Informatica-economica la FEAA.

Cu accent pe știut matematica 🙂(adică dacă te-ai chinuit la disciplina asta în liceu, o să ai probleme mari aici). Dacă însă ești pasionat, sigur nu o să regreți alegerea! (poate doar prin sesiuni, nimic atipic 🙂).

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOctavian1212, on 23 iunie 2021 - 10:43, said:

La facultatea de inginerie electrica este specializare "inginerie electrica si informatica aplicata"


Inafara de calculatoare la AC mai exista alte facultati unde pot face in special partea de software? Am auzit ca aici se face mai mult hardware
Boss, ori una ori alta. Daca vrei software du-te la informatica pura sau mate-info si nu mai balalai cu strutocamile.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
La Calculatoare la Iași se da și examen din mate sau informatica. 25 probleme în 3 ore. Test grila.

#14
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
salut.

vezi concret planul de invatamant al sectiei de informatica aplicata si te lamuresti. o gasesti usor pe pagina facultatii. si e cazul multor facultati si universitati.

am vazut ca de cativa ani cam toate facultatile au bagat cuvantul "informatica" sau o specializare de forma "informatica aplicata in... electrotehnica, energetica, ingineria nu-stiu-care" insa acelea se refera cumva la automatizari specifice domeniului respectiv sau modelarilor/proiectarii in domeniul respectiv, nicidecum la ceea ce e perceputa a fi "informatica" ("programare").
in mod particular - as merge spre "tehnologia informatiei", nu neaparat "calculatoare".

(eu am absolvit... "fizica-informatica" acum ceva ani buni. asa, de amuzament)

#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 Yangel, on 28 iunie 2021 - 22:21, said:

(eu am absolvit... "fizica-informatica" acum ceva ani buni. asa, de amuzament)
Și ai făcut ceva "informatica/programare" la această secție?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai mult decat tine: https://www.phys.uai...a-2020-2023.pdf

#17
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011

 BucsaMobilul, on 28 iunie 2021 - 22:24, said:

Și ai făcut ceva "informatica/programare" la această secție?

nu cine stie ce - cel putin raportat la ce ma asteptam. era orientat spre modelare numerica pentru fizica (ceea ce in engleza ar fi "computational physics"); se putea mai bine.
inselator ca denumire, dupa mine, privind in urma.
in zilele noastre - din ce am vazut acum - programa e fix cea de la fizica "normala" la care au adaugat o programare pe obiecte si o administrare a retelelor. adica zero barat, doar cuvantul in denumirea profilului.

#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 Yangel, on 28 iunie 2021 - 23:00, said:


nu cine stie ce - cel putin raportat la ce ma asteptam. era orientat spre modelare numerica pentru fizica (ceea ce in engleza ar fi "computational physics"); se putea mai bine.
inselator ca denumire, dupa mine, privind in urma.
in zilele noastre - din ce am vazut acum - programa e fix cea de la fizica "normala" la care au adaugat o programare pe obiecte si o administrare a retelelor. adica zero barat, doar cuvantul in denumirea profilului.

Nici macar nu atrage, cel putin in Iasi, nu cred ca sunt 10 adunati la aceasta specializare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate