Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa stil Farmhouse - P+pod inat - Snagov, Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#91
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Preturile pentru instalatii sanitare sunt in piata.
Eu am primit asa - brut:
- 1000 lei baie, inclusiv rezervor incastrat
- 300 lei bucatarie (chiuveta si MSV)
- 1500 lei camera tehnica
Montaj obiecte:
- CT 300-500 lei, inclusiv gaura hota
- Cada 250-300 lei
- Cabina dus 300-400 lei
- Lavoar 100-150 lei
- wc incastrat 200 lei
- oglinda 50 lei

#92
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Salutare.

Scuze de întârziere, dar nu am avut timp sa scot datele personale de pe planșe.

Am atașat planurile pentru instalații electrice, sanitare si termice, împreună cu cantitățile necesare proiectelor.

Intrebare: ce documente trebuie sa îmi dea fiecare dintre cei care vor face lucrarile, la finalul execuției?

Attached Files



#93
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
M-am uitat pe fuga pe planul de instalatie electrica si am observat 3 probleme:

- alimentarea de la BMPT 5x6mmp nu este ok (as zice minim 5x10mmp, preferabil 16mmp)
- priza de pamant nu este ok asa: distanta minima dintre 2 electrozi trebuie sa fie 2xlungimea (in cazul tau 2x2,5 = 5m), in plan vad ca e 200cm.
- la priza de pamant de la piesa de separatie vad ca a venit cu conductor de 6mmp, ceea ce nu e ok deloc (e chiar interzis prin normativ sa ai o sectiune asa mica), ar trebui 16mmp. E si ceva neclar in plan acolo, intr-un loc scrie conductor cu d=6mm (sectiune ~28mmp), ceea ce ar fi ok, in alta parte 6mmp (ceea ce nu mai e ok).
- in cantitati la impamantare scrie teava otel (nici nu scrie ca ar trebui sa fie galvanizata). Nu folosi teava, foloseste electrozi speciali in cruce (au suprafata de contact cu solul mai mare decat teava rotunda).
- eu as trage in bucatarie si un circuit trifazat, pentru o eventuala plita cu inductie pe viitor (daca o sa vrei vreodata, o sa fie greu de tras circuitul si cu mult deranj).
- pune protectie la supratensiune in tablou si descarcator pentru supratensiuni atmosferice (SPD).

Edited by nightmare392, 22 March 2022 - 08:55.


#94
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postanothertwo, on 17 martie 2022 - 17:54, said:

Preturile pentru instalatii sanitare sunt in piata.
Eu am primit asa - brut:
- 1000 lei baie, inclusiv rezervor incastrat
- 300 lei bucatarie (chiuveta si MSV)
- 1500 lei camera tehnica
Montaj obiecte:
- CT 300-500 lei, inclusiv gaura hota
- Cada 250-300 lei
- Cabina dus 300-400 lei
- Lavoar 100-150 lei
- wc incastrat 200 lei
- oglinda 50 lei

Ok, deci prețurile sunt in regula. La execuție am încredere ca va fi ok, deoarece am văzut câteva lucrări si feedback ul a fost bun. Bine, asta nu înseamnă ca nu poate da chix chiar la mine. ��

View Postnightmare392, on 22 martie 2022 - 08:49, said:

M-am uitat pe fuga pe planul de instalatie electrica si am observat 3 probleme:

- alimentarea de la BMPT 5x6mmp nu este ok (as zice minim 5x10mmp, preferabil 16mmp)
- priza de pamant nu este ok asa: distanta minima dintre 2 electrozi trebuie sa fie 2xlungimea (in cazul tau 2x2,5 = 5m), in plan vad ca e 200cm.
- la priza de pamant de la piesa de separatie vad ca a venit cu conductor de 6mmp, ceea ce nu e ok deloc (e chiar interzis prin normativ sa ai o sectiune asa mica), ar trebui 16mmp. E si ceva neclar in plan acolo, intr-un loc scrie conductor cu d=6mm (sectiune ~28mmp), ceea ce ar fi ok, in alta parte 6mmp (ceea ce nu mai e ok).
- in cantitati la impamantare scrie teava otel (nici nu scrie ca ar trebui sa fie galvanizata). Nu folosi teava, foloseste electrozi speciali in cruce (au suprafata de contact cu solul mai mare decat teava rotunda).
- eu as trage in bucatarie si un circuit trifazat, pentru o eventuala plita cu inductie pe viitor (daca o sa vrei vreodata, o sa fie greu de tras circuitul si cu mult deranj).
- pune protectie la supratensiune in tablou si descarcator pentru supratensiuni atmosferice (SPD).

Multumesc mult pentru feedback, apreciez! O sa rețin si sa discut cu electricianul (cand il am) si proiectantul. E bine ca nu am început execuția si inca mai putem face modificări

#95
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Revin cu un update la lucrări.

Constructorul se misca in ritmul de melc, asa cum m-a obișnuit.  Astazi si-a adus tot ce ii trebuie pentru a începe cofrarea plăcii superioare si sper sa reușească sa toarne undeva între 18-20 luna aceasta. Ar fi excelent deoarece placa s-ar usca in perioada Paștelui, apoi ar putea sa înceapă sa ridice calcanele de la mansarda.

Sâmbăta am fost le șantier si a venit si electricianul. Ne-am uitat împreună pe proiect si am  ținut cont de observațiile pe care mi le-ati dat, astfel ca o sa avem inca 2 tablouri secundare, unul in bucătărie si unul in mansarda. Weekendul acesta începe sa lucreze si vrea sa treaca cablurile principale prin cofrarea de placa, între plase. L-am pus in contact cu proiectantul sa se pună de acord.

Tot sâmbătă m-am văzut si cu cel care o sa faca bransamentul de apa si canal. Sunt cam 60 de metri de canal si 60 de metri de apa, deoarece am  nevoie de ambele laterale ale casei. Legătura stradala se face prin intepare sub strada, fiindca ambele canale de langa sunt cam la 20 de metri. Noroc ca  acesta conducta este fix pe partea mea de stada, la limita asfaltatului. Aștept sa imi trimita oferta  si va începe lucrarea dupa Paște

Ieri m-am întâlnit si cu cel care va face ferestrele si am discutat împreună cu proiectantul despre izolarea perimetrala si designul ferestrelor fiind făcute cu șprosuri interioare. Din pacate, preturile sunt mai mari cu 35% decât anul trecut in primăvara, cand am discutat injtal cu el. Mai naspa este ca de la 11 aprilie se scumpește sticla cu inca 15% si nu cred ca ne putem încadra pentru comanda.

Din cauza ca am avut "norocul" de a avea un constructor încet, voi plati si preturi mai mari la cam toate materialele.

Am atașat si planurile de la ferestre( nu chiar finale) Sa imi spuneți ce părere aveti :)

Attached Files



#96
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
A mai trecut aproape o luna si, din păcate,  multe progrese nu s-au făcut la casa. 🤦

Discuția cu dl meșter a fost ca va turna placa înainte de Paște, dar niște ploi si lucrul cu prea puține persoane nu au permis turnarea 😔. Asa ca sâmbăta abia întindea fierul, iar cu puțina sansa sa toarne la sfârșitul săptămânii.

Partea cea mai rea e ca  electricianul,  instalatorul si echipa de interioare așteapta sa toarne minunata placa pentru a isi face fiecare treaba.

Sa fac un rezumat al următoarelor etape si ce am discutat cu fiecare :
1. Electrician : s-a sapat șanțul de la casa la strada si vine marti sa traga cablul si sa monteze tabloul. Apoi dupa  ce se toarna placa sa faca traseele principale

2. Instalatori apa si canal - am discutat de execuție si de materiale.  Teava de canal ei o propun la 125, iar proiectantul ar vrea 160. Inca nu m-am hotărât, dar trebuie sa dau urgent comanda de materiale pentru a putea face lucrarea pana pe 10 mai. Execuției 2-3 zile

3. Echipa finisaje : am agreat de principiu cu o echipa pe care o cunosc formata din 3 persoane.  Probabil vor începe de la jumătatea lunii iunie, dar vor veni sa monteze pereții din rigips, imediat dupa demontarea popilor.

4.Instalator termic si sanitare : așteaptă montarea pereților de rigips pentru a pune instalația termica. Execuție 34- zile

5. Șapa - discutat si așteapta sa fie chemat - Execuției 1 zi


Attached Files



#97
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 AdiT87, on 02 mai 2022 - 08:37, said:

A mai trecut aproape o luna si, din păcate,  multe progrese nu s-au făcut la casa. 🤦

Discuția cu dl meșter a fost ca va turna placa înainte de Paște, dar niște ploi si lucrul cu prea puține persoane nu au permis turnarea 😔. Asa ca sâmbăta abia întindea fierul, iar cu puțina sansa sa toarne la sfârșitul săptămânii.

Partea cea mai rea e ca  electricianul,  instalatorul si echipa de interioare așteapta sa toarne minunata placa pentru a isi face fiecare treaba.

Sa fac un rezumat al următoarelor etape si ce am discutat cu fiecare :
1. Electrician : s-a sapat șanțul de la casa la strada si vine marti sa traga cablul si sa monteze tabloul. Apoi dupa  ce se toarna placa sa faca traseele principale

2. Instalatori apa si canal - am discutat de execuție si de materiale.  Teava de canal ei o propun la 125, iar proiectantul ar vrea 160. Inca nu m-am hotărât, dar trebuie sa dau urgent comanda de materiale pentru a putea face lucrarea pana pe 10 mai. Execuției 2-3 zile

3. Echipa finisaje : am agreat de principiu cu o echipa pe care o cunosc formata din 3 persoane.  Probabil vor începe de la jumătatea lunii iunie, dar vor veni sa monteze pereții din rigips, imediat dupa demontarea popilor.

4.Instalator termic si sanitare : așteaptă montarea pereților de rigips pentru a pune instalația termica. Execuție 34- zile

5. Șapa - discutat si așteapta sa fie chemat - Execuției 1 zi

Ai grija cu folia aceea. Userul Anothertwo a povestit ce a patit. Plus ca nu e ok daca tencuiesti.....

#98
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Am citit in jurnalul lui anothertwo, dar nu am găsit unde a avut problema cu folia, probabil nu am găsit postarea.

Te-as ruga sa imi spui mai exact la ce trebuie sa am grija, si, da, casa va fi tencuita pe exterior

#99
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 AdiT87, on 02 mai 2022 - 13:50, said:

Am citit in jurnalul lui anothertwo, dar nu am găsit unde a avut problema cu folia, probabil nu am găsit postarea.

Te-as ruga sa imi spui mai exact la ce trebuie sa am grija, si, da, casa va fi tencuita pe exterior
25 Martie, e mult de scris si mi.e lene. Ma refeream la tavan, daca ai de gind sa.l tencuiesti


#100
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Săptămâna asta s-a lucrat cel mai mult din ultimele luni. Placa este armata si cofrata pe 90% din suprafața. Luni se termina si restul, precum si se vor face ultimele verificari de catre proiectant si structurist. Am emoții cu folia aceea si sper sa reziste marți la turnare.

Electricianul a făcut impamantarea si a tras cablul principal pana la strada, prin copex rosu  împreună cu un cablu ftp. Au fost puși 2 țăruși cu platbanda si unul simplu, împreună cu 8 metri de  platbanda.

Am primit si oferta de la ferestre cu următoarele specificații :
-salamander bluevolution 82 MD, culoare alba, cu sprosuri interioare Lowe+Clar+ Lowe, warm edge, feronerie RotoNX
- placi Phonotherm de la Nzeb
-folii etansare interior/exteriror Contega Nzeb
-benzile precomprimate TrioSDL
-adezivi etanșare

Săptămâna viitoare începe si lucrare de apa si canal. Au spus ca se va termina in 2-3 zile.
Pana atunci trebuie sa vina buldo sa care pământul din față si laterale, iar apoi sa acopere șanțul de electric.

Trebuie sa încep sa cer oferte pentru finisaje. In afara cantităților atașate mai sunt 100 mp parchet, 64 gresie si 100 faianta. Știe cineva ce prețuri mai sunt de actualitate? Sau daca aveti recomandari de echipe, ar fi excelent 😜






Attached Files



#101
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Podul si acoperisul ti le face tot constructorul asta? Ai acoperisul ala complicat, cu multe ape.
Ce invelitoare este, tabla sau tigla?

Edited by cumparator, 07 May 2022 - 20:11.


#102
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

View PostAdiT87, on 02 mai 2022 - 13:50, said:

Am citit in jurnalul lui anothertwo, dar nu am găsit unde a avut problema cu folia, probabil nu am găsit postarea.

Te-as ruga sa imi spui mai exact la ce trebuie sa am grija, si, da, casa va fi tencuita pe exterior
https://forum.softpe...0#entry28927786

Pe scurt, daca pui folie, sa fie folie dintr-o bucata pe fiecare ochi de placa. Altfel, poti pati ce am patit eu.

#103
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postcumparator, on 07 mai 2022 - 20:10, said:

Podul si acoperisul ti le face tot constructorul asta? Ai acoperisul ala complicat, cu multe ape.
Ce invelitoare este, tabla sau tigla?

Da, tot constructorul asta face si acoperișul, asa am in contract. Am emoții!

View Postanothertwo, on 11 mai 2022 - 21:00, said:


https://forum.softpe...0#entry28927786

Pe scurt, daca pui folie, sa fie folie dintr-o bucata pe fiecare ochi de placa. Altfel, poti pati ce am patit eu.

Am turnat miercuri placa, sa vedem ce surprize voi avea 😐.
S-au  turnat 42 de metri la prețul total de 20.800 lei, totul inclus 🤦 au luat-o razna razna cu preturile.

Imi cer scuze ca răspund târziu, dar nu primesc mereu notificare pe email ca s-a postat pe jurnal 🙏

Attached Files



#104
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Ieri stabilisem cu echipa de apa- canal sa începem lucrările, dar si sa excavaze in jurul casei pentru hidroizolație. Totul bine si frumos. La 8 ma suna șeful de echipa ca e acolo cu 6 oameni si excavatorul ca sa se apuce de treaba. Imediat ajunge si constructorul casei si se începe sapatura.
După ce încep isi dau seama ca nu pot sa sape 2 șanțuri paralele, unul pe langa casa si unul  de la 1.2 de casa. Plus ca nu ar fi reușit sa mențină in poziții corecte tubulatura care era pusa spre casa la întrările de canalizare.

Asa ca s-a săpat pentru hidroizolație, iar la  canal se va săpa dupa ce se va finaliza hidroizolația. In schimb au reușit sa facă brandamentul la apa si au lăsat teava aparenta pana vor face si canalul.

Constructorul a început sa se mobilizeze  si a adus azi 6 oameni pentru săpătura manuala, spalat beton si îndreptat. Sper sa termine pana luni pentru a începe lucrările la  acoperis

Maine  este vizita pe santier : proiectant, structurist, diriginte si constructor, pentru a stabili  următoarele etape - hidroizolație, structura acoperis, scări exterioare

Attached Files



#105
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu inteleg cum se mai aplica hidroizolatia pe un beton turnat in pamant.
Nu e drept absolut deloc pr membrana solida si nici nu se curata bine de pamant sa poti da cu lichida.

#106
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postdanciusergiu84, on 18 mai 2022 - 14:04, said:

Nu inteleg cum se mai aplica hidroizolatia pe un beton turnat in pamant.
Nu e drept absolut deloc pr membrana solida si nici nu se curata bine de pamant sa poti da cu lichida.

Am avut ieri la prânz sedinta cu constructorul,  dirigentele, structuristul si arhitectul. Au convenit sa  înceapă hidroizolație si izolatia de la cota - 50 cm de la talpa. Ca soluție tehnica a rămas :
-îndreptarea marginilor si a denivelărilor majore
-tencuit
- hidroizolație cu carton cu ardezie
- verificare de către diriginte
- termoizolație cu 5 mm sub talpa, apoi  10 cm pe talpa si 10 cm pe soclu


S-a verificat si placa turnata. Erau niște firicele de fisuri, dar au de spart cu bormașina intr-un loc  1 cm si s-a constatat ca erau superficiale. Le-au curățat si s-a dat cu lapte de ciment, iar de sâmbătă se pot scoate lateralele.



#107
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostAdiT87, on 20 mai 2022 - 05:11, said:

-tencuit
Foarte tare, asta, tencuit fundatia :)
Dar nu mai ma mira nimic, dupa ce am vazut celelalte: geotextil sub placa, izolatiile pa ambele parti etc.
Pacat de banii aia.

#108
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAdiT87, on 20 mai 2022 - 05:11, said:



Am avut ieri la prânz sedinta cu constructorul,  dirigentele, structuristul si arhitectul. Au convenit sa  înceapă hidroizolație si izolatia de la cota - 50 cm de la talpa. Ca soluție tehnica a rămas :
-îndreptarea marginilor si a denivelărilor majore
-tencuit
- hidroizolație cu carton cu ardezie
- verificare de către diriginte
- termoizolație cu 5 mm sub talpa, apoi  10 cm pe talpa si 10 cm pe soclu


S-a verificat si placa turnata. Erau niște firicele de fisuri, dar au de spart cu bormașina intr-un loc  1 cm si s-a constatat ca erau superficiale. Le-au curățat si s-a dat cu lapte de ciment, iar de sâmbătă se pot scoate lateralele.


Nu inteleg cum vor reusi sa aibe rezultate bune.
A fost de acord proiectantul sa sapi santuri perimetrale pe linga fundatie, sa balteasca apa .....dupa ce ai zidit/turnat placa? Adica ai adus structura la o greutate apropiata de cea finala?
De ce nu au facut hidoizilarea dupa turnarea fundatie.

Ciudat, ciudat modul de abordare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate