Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa stil Farmhouse - P+pod inat - Snagov, Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#37
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View PostMikePatts, on 14 septembrie 2021 - 11:44, said:


De la ce statie ai comandat betonul?

Betonul a fost comandat la Corsarul Rosu din Ciolpani


La ultima postare am fost extrem de optimist cu termenul de turnare a betonului pentru elevație 🤦
Din păcate, nici pana astăzi nu a fost turnat betonul. A fost destul de mult de munca la fasonatul si montatul fierului, dar si la cofrare.
Arhitectul si dirigentele au solicitat niște mici modificări,montarea distantierilor sub fier, dar si multe măsurători si remasuratori pentru nuclee (stalpi).
Partea buna este ca toată lumea e mulțumită de calitatea execuției, desi am pierdut multe zile in aceasta etapa.
Sper sa nu ne prindă ploile puternice cand ne apropiem de final

Maine dimineață va mai veni arhitectul pe șantier sa isi dea ok ul final, iar dupa amiaza turnam.. Cred 🥴

Attached Files



#38
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Imi plac mult planurile, de abia astept sa vad casa gata.
Bafta!

#39
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Multumesc mult!


Joi am reușit sa turnam elevația! ��

A durat mai mult timp pregătirea acestei etape față de ceea ce am crezut initial, dar totul a decurs bine, iar arhitectul, dirigentele si prietenii "constructori" au zis ca totul a ieșit foarte bine.
Cred ca maine sau luni decofram, iar apoi trecem la pregătirea pentur turnarea placii parterului.
Pământul din interior trebuie nivelat si in anumite locuri ai scos. In plan sunt 10 cm de pământ peste cota betonului simplu de la egalizare.
Apoi se montează geotextil la solicitarea arhitectului.
Urmeaza 20 de cm de pietris
Apoi 10 cm polistiren XPS
Peste care se pune folie de protecție si sapa semiumeda de 5cm
Se așează fierul si se cofreaza elevația.

Sa vedem cat durează ��
Cred ca cel puțin pana miercuri  săptămâna cealaltă, adică vreo 9 zile de lucru.

Privind un pic spre viitor mi-am dat seama ca trebuie sa ma pregătesc pentru "tâmplăria" de termponan  si geamurile tip velux din pod si bucatarie.

Stie cineva vreun distribuitor care montează ok Velux? ��

Ce alte lucrări ar trebui luate in calcul pentru inchiderea casei la roșu?

Multumesc!

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 17 September 2021 - 23:28.


#40
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
La mine, fereastra de mansarda a fost montata de cei care au pus tigla pe acoperis. Sunt facute bine ferestrele astea, nu am auzit pana acum de cazuri in care sa curga apa prin ele.
Nu prea inteleg de ce vrea geotextil, dat fiind ca acolo nu patrunde apa sa spele pietrisul si nici lumina soarelui, dar nu e mare efort sa ii faci pe plac.

E un loc frumos. Problema va fi cu scoala copiilor, daca nu aveti in vedere ceva chiar acolo.

Edited by cumparator, 18 September 2021 - 07:07.


#41
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

 cumparator, on 18 septembrie 2021 - 07:05, said:

La mine, fereastra de mansarda a fost montata de cei care au pus tigla pe acoperis. Sunt facute bine ferestrele astea, nu am auzit pana acum de cazuri in care sa curga apa prin ele.
Nu prea inteleg de ce vrea geotextil, dat fiind ca acolo nu patrunde apa sa spele pietrisul si nici lumina soarelui, dar nu e mare efort sa ii faci pe plac.

E un loc frumos. Problema va fi cu scoala copiilor, daca nu aveti in vedere ceva chiar acolo.

Scuze de întârzierea răspunsului.

Arhitectul solicita geotextilul pentru a nu creste vegetație care sa sparga in final polistirenul

Snagovul e foarte frumos, dar un pic mai departe de București decât celelalte comune din Ilfov. In schimb compenseaza la infrastructura cu DN1 si A3.


In ultima perioada lucrurile au mers cu viteza Personalului, avand si zile in care nu s-a muncit din cauza constructorului care a avut diverse alte lucruri de făcut.  Am reînceput de joi cu compactarea pământului, iar de ieri se pune geotextil si pietris. Teoretic mâine ar trebui sa treacă la intins polistirenul, apoi cofrat, sapa semi umeda, pus fier si turnat placa.  Estimez ca o sa turnam vineri, săptămâna următoare.

Mi-am dat seama ca in afara de veluxuri, trebuie sa ma hotarasc si la tigla metalica, precum si la scara retractabila,  horn pentru șemineu si aerisirile pentru hote.

La început am fost foarte hotărât sa aleg Bilka GrandeMat, dar a început sa imi placa  sindrila metalica de la novatik ( metal wood sau natura wood, daca nu e foarte scumpa). Nu știu foarte multe despre producător, dar am văzut ca e furnizat si de hornbach.

La scara retractabila o sa aleg Fakro LWT Thermo, iar cosul pentru semineu cred ca o sa fie dela hoch.

Attached Files



#42
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 AdiT87, on 28 septembrie 2021 - 12:17, said:

Scuze de întârzierea răspunsului.

Arhitectul solicita geotextilul pentru a nu creste vegetație care sa sparga in final polistirenul

Ar fi ciudat si totodata prima data in istoria Pamantului cand vegetatia creste sub casa. Dar nu judec, am ajuns in stadiul in care nici nu mai intreb cat costa manopera la orice mai e de facut si tocmai am descarcat acum, la aproape 12 noaptea, lemnul pentru gard.

#43
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 AdiT87, on 28 septembrie 2021 - 12:17, said:

Scuze de întârzierea răspunsului.

Arhitectul solicita geotextilul pentru a nu creste vegetație care sa sparga in final polistirenul

Snagovul e foarte frumos, dar un pic mai departe de București decât celelalte comune din Ilfov. In schimb compenseaza la infrastructura cu DN1 si A3.

Am vrut si noi initial sa ne luam casa in Snagov, zona este destul de ok. Am renuntat pt ca distanta fata de B este mare si faci exagerat de mult pe drum. Din foto pare ca locatia ta este pe langa manastirea carmelitana?

#44
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

 cumparator, on 28 septembrie 2021 - 22:48, said:



Ar fi ciudat si totodata prima data in istoria Pamantului cand vegetatia creste sub casa. Dar nu judec, am ajuns in stadiul in care nici nu mai intreb cat costa manopera la orice mai e de facut si tocmai am descarcat acum, la aproape 12 noaptea, lemnul pentru gard.

Solicitarea arhitectului, repet,  inca mai am nervi pentru toate astea, dara interioare cred ca voi ceda :))

 edi10000, on 28 septembrie 2021 - 23:11, said:


Am vrut si noi initial sa ne luam casa in Snagov, zona este destul de ok. Am renuntat pt ca distanta fata de B este mare si faci exagerat de mult pe drum. Din foto pare ca locatia ta este pe langa manastirea carmelitana?

Da, e mai departe decât celelalte comune din Ilfov, dar eu ajung foarte repede pe autostrada. Noi in prezent stam in zona Ikea Pallady asa ca sunt obișnuit cu drumuri de 45 de minute ca sa ajung undeva  :).
Locația nu este in Ciofliceni, ci chiar in Snagov, la marginea vetrei vechi a satului.

#45
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Am inceput sa cer oferte pentru acoperis.

Am primit oferte de la Novatik si de la Bilka.

Oferta de la Novatik este pentru
-gama Natura Wood  la un pret de 9500 de euro  fara montaj
-gama Wood Mat  la un pret de 75000 fara montaj

Oferta de la Bilka este pentru Gama GrandeMat la un pret de 9200 de euro fara montaj

Ofertele includ in fond o suprafata de 39 de mp de tabla faltuita pentru terase.
Acoperisul pentru casa fara terase este de 279 mp.

Avand in vedere ca ofertele sunt asemanatoare am ajuns intr-o dilema privind  pe care sa o aleg :)

Novatik Wood Mat are garantie estetica 15 ani si tehnica 25 de ani. Grosime otel  0.5 mm  si acoperire ZnMG 120 g/mp
Novatik  Natura Wood  are garantie estetica 20 ani si tehnica 50 de ani. Grosime otel  0.4 mm  si acoperire AlZn 150 g/mp
Bilka GrandeMAT are garantie estetica 30 ani si tehnica 60 de ani. Grosime otel  0.5 mm  si acoperire Zn 275 g/mp

Stiu ca Bilka e foarte populara si cu montaj simplu si mai ieftin.
Imi place Novatik, dar nu am vazut montata si are costuri mai mari la montaj,

A pus cineva Novatik si poate sa imi dea vreo parere? :D

#46
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
A mers asa de "repede" construcția incat abia ieri s-a turnat sapa peste polistirenul de 10 cm.

In ultimele 3 săptămâni mai mult nu s-a lucrat decât sa de lucreze,  constructorul spunând ba ca are lucrări urgente la un alt contract unde începuse înaintea mea, ba ca muncitorii au băut si nu a reușit sa ii aducă la munca, sau pur și simplu nu venea si nu răspundea la telefon.

Toate motivele sa reziliez contractul, dar am zis sa continuam pentru ca macar atunci cand lucrează lucrurile sunt făcute corect si  nu face pe repezeala.


Așteptam sa vedem dacă ii permite vremea sa lege fierul pentru placa si sa cofreze pentru a turna placa săptămâna viitoare.

Attached Files



#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Ce sapa peste polistiren? Nu trebuia sa toarne placa?

#48
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

 cumparator, on 09 octombrie 2021 - 23:07, said:

Ce sapa peste polistiren? Nu trebuia sa toarne placa?

As fi vrut eu :)

Pe proiectul dat de arhitect si structurist, am o șapă semiumeda de așezare  peste polistiren și înainte de fier.
Ei spun ca are rolul de a proteja polistirenul cand se pune fierul, sa nu fie spart cand se calca pe el.

Attached Files



#49
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
In detaliul de arhitectura este pusa vata bazaltica si la interior, asa ai cerut tu? Este un pic de overkill.

#50
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Probabil ca este pentru egalizarea stalpilor de 3. Totusi este un detaliu care aduce un cost urias in executie. Beneficiile aici cred ca ar fi fost similare cu un bloc de zidarie de 30 cm in loc de 25 la un pret semnificativ mai mic.

#51
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Pai nu e extrudat?
Vad ca mai sunt si alte chestii mai putin obisnuite in detaliul ala....hidroizolatie peste sapa asta de sub placa, tencuieli interior-exterior sub termosistem...in fine.
Or fi ceva conditii deosebite pe-acolo :)

Edited by crocko.dilul, 10 October 2021 - 08:35.


#52
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 crocko.dilul, on 10 octombrie 2021 - 08:33, said:

Pai nu e extrudat?
Vad ca mai sunt si alte chestii mai putin obisnuite in detaliul ala....hidroizolatie peste sapa asta de sub placa, tencuieli interior-exterior sub termosistem...in fine.
Or fi ceva conditii deosebite pe-acolo Posted Image

Plantele alea care cresc in subteran.
N-am mai auzit, dar daca asta e in proiect...

Wow! E mai ceva ca un super Big Mac sau cum ii zice aluia cu multe straturi. Si peretii sunt complicati, e vata si la interior. O sa coste ceva. Eu as pune mai multa vata la exterior si tencuiala in interior, dar asta tine si de ce doreste initiatorul, pana la urma.

Edited by cumparator, 10 October 2021 - 08:48.


#53
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Știu ca sunt unele lucruri care sunt oarecum suplimentare si se putea si fara ele, dar pana mi-am dat seama deja agreasem contractul si prețul cu constructorul, ce includea toate etapele acestea, inclusiv materialele aferente


Asa ca ii dam înainte asa pentru ca oricum am plătit pentru ele ��


#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

 AdiT87, on 10 octombrie 2021 - 08:46, said:

Știu ca sunt unele lucruri care sunt oarecum suplimentare si se putea si fara ele, dar pana mi-am dat seama deja agreasem contractul si prețul cu constructorul, ce includea toate etapele acestea, inclusiv materialele aferente


Asa ca ii dam înainte asa pentru ca oricum am plătit pentru ele ��

Stai! CE???!! De abia acum mi-a picat fisa. Sper, din suflet, ca nu le-ai dat banii in avans.
Regula in constructii e sa nu le dai in avans mai mult decat esti dispus sa pierzi fara sa te afecteze asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate