Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sistem Ventilatie cu Recuperare de Caldura DESCENTRALIZAT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Morosh

Morosh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2018
Buna ziua,

Stiu ca probabil s-a mai discutat acest subiect de foarte multe ori insa la un search pe forum gasesti prea multa informatie si e greu sa rasfoiesti sutele de pagini sa gasesti informatia potrivita asa ca deschid acest topic nou care poate va fi util si pentru alte persoane.

As dori sa aflu daca sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura DESCENTRALIZAT este eficient, nu sunt neaparat interesat de diferenta intre anumite produse sau companii ci daca acest sistem face cat de cat treaba comparativ cu sistemul centralizat.
Daca sunt utilizatori care au montat un astfel de sistem va rog sa impartasiti din experienta voastra in exploatare, daca sunteti multumiti si daca ati lua-o de la inceput ati alege un sistem centralizat sau mergeti pe aceeasi varianta?

Multumesc!

Spor!

#2
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
eu zic ca diferenta e data doar de stadiul in care se afla casa. Adica daca esti inca in faza de constructie, poti pune centralizat, dar daca e finalizata casa, evident ca un sistem descentralizat e solutia optima, pentru a evita un nou santier si automat costuri mult mai mari.

Edited by MixMaster, 22 June 2021 - 09:37.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
epic :)

View PostMorosh, on 22 iunie 2021 - 09:06, said:

Stiu ca probabil s-a mai discutat acest subiect de foarte multe ori insa la un search pe forum gasesti prea multa informatie si e greu sa rasfoiesti sutele de pagini sa gasesti informatia potrivita asa ca deschid acest topic nou care poate va fi util si pentru alte persoane.
traducere: sunt prea multe topicuri pe tema asta pt a fi utile cuiva, asa ca mai deschid eu inca unul, ca sa fie util :))

View PostMorosh, on 22 iunie 2021 - 09:06, said:

As dori sa aflu daca sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura DESCENTRALIZAT este eficient, nu sunt neaparat interesat de diferenta intre anumite produse sau companii ci daca acest sistem face cat de cat treaba comparativ cu sistemul centralizat.
la modul general, asa cum vrei tu, un sistem centralizat e mai eficient decat unul descentralizat. daca vrei mai multe detalii, trebuie sa incepi sa particularizezi.

#4
Morosh

Morosh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2018

View Post_Smiley_, on 22 iunie 2021 - 09:43, said:

epic Posted Image

traducere: sunt prea multe topicuri pe tema asta pt a fi utile cuiva, asa ca mai deschid eu inca unul, ca sa fie util Posted Image)


la modul general, asa cum vrei tu, un sistem centralizat e mai eficient decat unul descentralizat. daca vrei mai multe detalii, trebuie sa incepi sa particularizezi.

Si uite asa se strica topicurile, cu raspunsuri inutile ca ale dvs! Multumim!

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMorosh, on 22 iunie 2021 - 09:06, said:

Buna ziua,

Stiu ca probabil s-a mai discutat acest subiect de foarte multe ori insa la un search pe forum gasesti prea multa informatie si e greu sa rasfoiesti sutele de pagini sa gasesti informatia potrivita asa ca deschid acest topic nou care poate va fi util si pentru alte persoane.

As dori sa aflu daca sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura DESCENTRALIZAT este eficient, nu sunt neaparat interesat de diferenta intre anumite produse sau companii ci daca acest sistem face cat de cat treaba comparativ cu sistemul centralizat.
Daca sunt utilizatori care au montat un astfel de sistem va rog sa impartasiti din experienta voastra in exploatare, daca sunteti multumiti si daca ati lua-o de la inceput ati alege un sistem centralizat sau mergeti pe aceeasi varianta?

Multumesc!

Spor!
Consider ca daca stai la apartament/garsoniera, se observa o diferenta in calitatea aerului, si cred ca o unitate ajunge 1800RON+.
Daca stai la casa , cea mai buna optiune este ventilatia centralizata.

#6
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cred ca recuperatoarele de caldura sunt mai mult pt confort, pt a avea aer proaspat mereu in camera, dar si filtrat daca optezi pt niste filtre mai ok, si nivel e umiditate ok. Factura la caldura poate creste , in loc sa scada cum ar crede unii, pt ca sistemul facce venitlatie non stop, pe cand asa aerisesti de 2 ori  pe zi cateva minute.

#7
iondragos19

iondragos19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.01.2021

 laur_radu, on 22 iunie 2021 - 18:02, said:

Factura la caldura poate creste , in loc sa scada cum ar crede unii, pt ca sistemul facce venitlatie non stop, pe cand asa aerisesti de 2 ori  pe zi cateva minute.

Daca am in casa 25 de grade iarna, si deschid geamul de doua ori pe zi si bag aer de 2 grade, eu zic ca ies mai bine cu un sistem de ventilatie cu recuperator de caldura care imi baga un aer de 22-23 de grade. Si aer proaspat si eficienta energetica, win-win, dar eu cred ca cine da 1000-2000 de euro sa isi bage ventilatie in casa nu va tine cont de diferenta de 100 de lei la factura de caldura, fie ca e pe plus, fie ca e pe minus.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
un asemenea randament (de la 2 grade la 22-23 grade, incalzind cu 25 grade) cred ca este foarte greu de atins; iar daca ajungi acolo, probabil ca este foarte scump.

#9
iondragos19

iondragos19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.01.2021

 _Smiley_, on 17 mai 2022 - 05:27, said:

un asemenea randament (de la 2 grade la 22-23 grade, incalzind cu 25 grade) cred ca este foarte greu de atins; iar daca ajungi acolo, probabil ca este foarte scump.
Majoritatea au eficienta 80-90% deci cred ca si cele mai ieftine pot face astfel de performante.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate