Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:00, said:

sfaturile mele sunt pentru inițiator.

:lol:
Care-s alea? Ca n-am vazut decat sa ce recomanzi sa nu-si cumpere, bazat pe vorbe si prostii

Hai, curaj, o alternativa, ai?

#20
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Ioana_1138, on 19 iunie 2021 - 22:55, said:

Bună ziua! Doresc să achiziționez o mobilă de bucătărie la comandă, însă nu am decis cu ce firmă să lucrez. M-ar ajuta foarte mult niște recomandări,  niște păreri și niște experiențe proprii. Vă mulțumesc!

*Menționez că sunt din județul Sibiu.

Dragă Ioana,   cea mai bună soluție este să întrebi cunoscuții în care poți avea încredere.  Este cea mai bună cale de a evita țeparii sau cârpacii.    Un meseriaș bun sau o firmă serioasă are o reputație și cele mai bune informații le obții doar de la clienții mulțumiți.    

Dacă nu ai cunoștințe și nici timpul necesar,  caută în localitate firmele mai serioase și cere să îți arate ceva concret.   Reține că o firmă pe care te poți baza este una căreia îi achiți circa 25-40% avans și restul la livrare,  după montaj și punere în funcțiune.   Atenție la preț,  poate va fi mai scump,  dar este mai avantajos la final să recepționez totul montat.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt si eu interesat daca e ceva mai serios si rapid decat IKEA. Zi, tu cu cine ai facea daca ar trebui s-o iei de la capat?

Este ca e greu?

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:08, said:

Dragă Ioana,   cea mai bună soluție este să întrebi cunoscuții în care poți avea încredere.

Tu in cine ai incredere?
recomanda-ne tu

#22
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 10:07, said:

Hai, curaj, o alternativa, ai?

Atitudine sta de superioritate este de prost gust și se încadrează lejer în ceeq ce se numește troleală.  
Este  problema ta dacă ești fanboy Ikea.   Să fii sănătos și să te bucuri de mobila ta.    Am înțeles cu toții punctul tău de vedere,  dar mai sunt și altele, fii mai moderat și nu te mai da atât de priceput pentru că soluția ta nu este nec plus ultra.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 09:30, said:

Cand am trait in Vancouver am cumparat o canapea de piele si 2 fotolii/scaun fabricate in Romania.
Asta in anul 2000.

De atunci le-am carat in London, ON, Kitchener, ON, Waterloo, ON, Koblenz, Germany, Bucuresti, Romania, Famington Hills, MI, Novi, MI, Ann Arbor, MI si le-am lasat proprietarilor care mi=au cumparat casa dupa 20 de ani:
Asa aratau dupa atatea mutari si 20 de ani:

IMG_3431.jpg IMG_3432.jpg IMG_3428.jpg IMG_3429.jpg IMG_3424.jpg IMG_3425.jpg



Ma costa 16,000lei o bucatarie la IKEA
Si masuratorile si montajul il vor face EI

Bineinteles ca poti tu cumpara ce crezi bucati si sa ti le montezi tu, dar e riscul tau.

Asa arata ceea ce am discutat cu ei:

Mobilierul de la Ikea nu era de recomandat nici in 2000, dar intre timp calitatea a tot scazut si acum folosesc alte materiale mult mai proaste.
Folosesc un PAL prost facut special pt. Ikea Romania, rumegus romanesc presat in Polonia, pe care nu-l folosesc in vest.
Si la montajul unor bucatarii din categoria de pret 4-5 cu usi premium cu rame de lemn vopsit, la montajul.unei bucatarii in U fac aberatii de genul sa puna placi de PAL pt completari si de +/- 15 cm intre corpuri in mijlocul mobilierului...
La MDF vopsit acum - deja de multi ani, folosesc vopsea mult mai proasta - sunt si alte normative UE cu vopsea pe baza de apa care au afectat si masinile si restul fabricantilor de mobilier, nu mai sunt cu rasina cum era in 2000, dar la Ikea la o bucatarie care acum 6 ani a fost 8000 lei la ~ 4m, si care avea garantie 15 sau 25 de ani, s-a scorojit groaznic vopseaua in 8 luni, si nu de la utilizare nepotrivita - culmea o singura usa nu a fost afectata - cea de deasupra hotei - care altfel e prima afectata cand nu merge hota.

Legat de montaj, stiu ca asigura si montaj contra cost.
Nu recomand montajul in regie proprie decat pt. profesionisti buni in domeniu.
La o firma care face mobilier la comanda de calitate buna si premium, unei echipe de superprofesionisti super alesi si super rari, cu multi ani de experienta, avand toate corpurile deja montate din fabrica, le poate lua uneori o zi intreaga doar asamblarea, reglarea in boloboc - ca altfel stau usile strambe, neinchise, corpurile torsionate, sertarele in zig-zag, apoi cuplarea, suspendarea, decupajele,  debitarea si montarea plintei si garniturii blatului, plus reglajele usilor, etc.

Legat de imaginea de jos cu noul proiect, imi pare rau sa spun dar e nu doar varza ci chiar rebut.

Nu se pune usa mai ingusta sus in mijlocul bucatariei, ci doar in capat, nu se pune pt. ca arata naspa, varza, si facut de oameni care nu se pricep.
Jos se accepta daca este joly, dar conteaza si la el plasarea.
Sertarele era preferabil sa nu fie maruntite si inghesuite doua coloane care au si latimi diferite, si sertare diferite, pt. ca iar arata varzuit.
Blatul de lucru ocupat de cuptorul cu microunde este rebut catastrofal.
Sunt si alte probleme acolo, dar nu merita sa mai pierd timp cu un rebut.

Edited by loock, 20 June 2021 - 10:26.


#24
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 10:09, said:

Sunt si eu interesat daca e ceva mai serios si rapid decat IKEA. Zi, tu cu cine ai facea daca ar trebui s-o iei de la capat?

Atunci când îmi voi mai face o bucătărie 100% o să apelez la o firmă specializată din localitate.   Pentru corpurile necesare includerii electrocasnicelor, dulapuri  etc.
O să cumpăr blatul principal din granit sau o marmură,  voi evita lemnul pentru blat.    Asta implică decuparea plitei și a chiuvetei prin debitare cu jet de apă.   No, după ce am blatul gata, perfect finisat,  doar atunci proiectăm corpurile.  

Voi alege o firmă care va putea să se ocupe integral de lucrare.   Adică au instalatori,  electricieni în firmă sau colaboratori.    Negociez prețul final al lucrării,  “la gata”.  
Asta îi recomand și colegei care a deschis topicul,   să aleagă firma care oferă serviciile complete pentru că este cel mai safe.

 loock, on 20 iunie 2021 - 10:15, said:

Mobilierul de la Ikea nu era de recomandat nici in 2000, dar intre timp calitatea a tot scazut si acum folosesc alte materiale mult mai proaste.
Folosesc un PAL prost facut special pt. Ikea Romania, rumegus romanesc presat in Polonia, pe care nu-l folosesc in vest.
Si la montajul unor bucatarii din categoria de pret 4-5 cu usi premium cu rame de lemn vopsit, la montajul.unei bucatarii in U fac aberatii de genul sa puna placi de PAL pt completari si de +/- 15 cm intre corpuri in mijlocul mobilierului...

Legat de montaj, stiu ca asigura si montaj contra cost.
Nu recomand montajul in regie proprie decat pt. profesionisti buni in domeniu.
La o firma care face mobilier la comanda de calitate buna si premium, unei echipe de superprofesionisti super alesi si super rari, cu multi ani de experienta, avand toate corpurile deja montate din fabrica, le poate lua uneori o zi intreaga doar asamblarea, reglarea in boloboc - ca altfel stau usile strambe, neinchise, corpurile torsionate, sertarele in zig-zag, apoi cuplarea, suspendarea, decupajele,  debitarea si montarea plintei si garniturii blatului, plus reglajele usilor, etc.

Legat de imaginea de jos cu noul proiect, imi pare rau sa spun dar e nu doar varza ci chiar rebut.

Nu se pune usa mai ingusta sus in mijlocul bucatariei, ci doar in capat, nu se pune pt. ca arata naspa, varza, si facut de oameni care nu se pricep.
Jos se accepta daca este joly, dar conteaza si la el plasarea.
Sertarele era preferabil sa nu fie maruntite si inghesuite doua coloane care au si latimi diferite, si sertare diferite, pt. ca iar arata varzuit.
Blatul de lucru ocupat de cuptorul cu microunde este rebut catastrofal.
Sunt si alte probleme acolo, dar nu merita sa mai pierd timp cu un rebut.

Eu cred că Tsunami a făcut proiectul în vreun softuleț.   Pe vremea când am proiectat eu aveau softul mai fain, nu desene animate ca pentru copii de grădiniță,  sper că nu s-au prostit chiar atât de mult.     Referitor la montaj,  Ikea nu asigură montajul decât într-o limită de vreo 20-50km față de magazin.   Eu sunt mai la distanță și mi s-a spus că nu mi se poate asigura montajul nici contra cost extra.   Mi-au spus că nu au nici măcar parteneriate cu firme locale, să îmi recomande pe cineva pentru care să garanteze seriozitate.    Firmele pe care le-am întrebat dacă vor să-mi moteze mobila au refuzat și mi-au spus că nu vor să aibă de a face cu Ikea pentru că materialele sunt foarte proaste și ei nu au timp să corecteze sau să repare după ei.   Am înțeles la ce se referă în clipa când am început montajul.     De exemplu,  niciun șurub nu am putut băga fără să nu sară vopseaua.    Incredibil de prost sustrat.  Sub finisarea impecabilă este cel mai low cost material posibil.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:33, said:

Atunci când îmi voi mai face o bucătărie 100% o să apelez la o firmă specializată din localitate.

Cum ar fi.... Ca asta cere si Ioana.
Ea n-a intrebat:
"Ce firma sa nu folosesc?"

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:13, said:

Atitudine sta de superioritate este de prost gust și se încadrează lejer în ceeq ce se numește troleală.  

Dimpotriva, trolul esti tu. Eu am oferit o solutie si am si scris motivele
Nu e superioritate din partea mea. Am oferit si poze. D-aia ti-am cerut poze cu ce merge gresit, sa vad daca minti.
Nu zic ca nu exista. Si Ionana stie ca exista, dar care-i firma aia?
O alternativa ai? DESPRE ASTA E INTREBAREA

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:13, said:

Este  problema ta dacă ești fanboy Ikea.

Nu sunt fan IKEA. Dar alta serioasa N-AM GASIT.
De asemenea n-as merge nici pe sfatul tau. Adica ar insemna ca eu sa dau 6400 lei si sa astept sa-mi faca bucataria 4 luni in care nu pot folosi apartamentul si la sfarsit sa nu fiu multumit.
I asa ceva consta "contractorii"
D-aia trolul esti tu.

Sfatul tau este: "Exista, cauta!"
Vrajeala de 2 lei

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:13, said:

Am înțeles cu toții punctul tău de vedere,  dar mai sunt și altele,

Care, ca ma tot chinui sa scot ceva palpabil de la tine.
Poze care sa demonstreze ce spui nu exista, alte firme care sa faca asa ceva nu ai, iti place doar sa trolezi

 loock, on 20 iunie 2021 - 10:15, said:

Mobilierul de la Ikea nu era de recomandat nici in 2000

Si totusi eu m-am mutat cu mobilierul ala de 89 ori, am trecut oceanul de 2 ori si l-am folosit peste 20 de ani si arata... ai vazut pozele.
Pe partea cealalta am numai vorbe fara acoperire, "din auzite" de la coltul blocului
Ce sa inteleg?

 loock, on 20 iunie 2021 - 10:15, said:

Legat de imaginea de jos cu noul proiect, imi pare rau sa spun dar e nu doar varza ci chiar rebut.

Nu se pune usa mai ingusta sus in mijlocul bucatariei, ci doar in capat, nu se pune pt. ca arata naspa, varza, si facut de oameni care nu se pricep.
Jos se accepta daca este joly, dar conteaza si la el plasarea.
Sertarele era preferabil sa nu fie maruntite si inghesuite doua coloane care au si latimi diferite, si sertare diferite, pt. ca iar arata varzuit.
Blatul de lucru ocupat de cuptorul cu microunde este rebut catastrofal.
Sunt si alte probleme acolo, dar nu merita sa mai pierd timp cu un rebut.

Aia e parerea ta, cand o sa ma intereseze parerea gurii lumii, o sa stii, pana atunci, salveaza-ti energia.
Eu am nevoie sa fie functional pentru nevoile mele. Ca "nu merge" e un partz. :lol:
Blatul de lucru nu are microundele pe el, ala e un coptor pe care-mi place sa-l folosesc.

 loock, on 20 iunie 2021 - 10:15, said:

La o firma care face mobilier la comanda de calitate buna si premium, unei echipe de superprofesionisti super alesi si super rari, cu multi ani de experienta,....

Cum ar fi....

Sau trolezi si tu ca Manitu?
Da un exemplu, pune niste poze despre ce ti s-a intamplat tie cu IKEA. Fac pariu ca vorbesti din auzite si ca vaccinul iti produce solzi, :lol:

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:33, said:

Eu cred că Tsunami a făcut proiectul în vreun softuleț.   Pe vremea când am proiectat eu aveau softul mai fain

Corect, nu e softulet, ci e un soft profesionist. Nu ajungi tu sa lucrezi cu asa ceva

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:33, said:

Firmele pe care le-am întrebat dacă vor să-mi moteze mobila au refuzat și mi-au spus că nu vor să aibă de a face cu Ikea pentru că materialele sunt foarte proaste și ei nu au timp să corecteze sau să repare după ei.

Vrajeli de 2 lei

Da numele unei firme, ia sa vedem

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:33, said:

niciun șurub nu am putut băga fără să nu sară vopseaua.

Pentru asa ceva, vii la meditatii

 manitu, on 20 iunie 2021 - 10:33, said:

O să cumpăr blatul principal din granit sau o marmură,

Corect, ceea ce ma face sa cumpar solutia IKEA fara counter pe care-l iau din alta parte, gata decupat.
D-aia e nevoie de modelul facut de mine

#27
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Se vede ca e weekend si se plictiseste lumea.

tsunnami sa le dai share la discutia asta celor de la IKEa poate iti fac o reducere cand mai iei de la ei.

ONtopic,cauta pe cineva sa vina sa-ti masoare si sa-ti si monteze = > best option.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Cam asa arata cu countere de granit:

Attached File  042_21.jpg   162.17K   90 downloadsAttached File  063_44.jpg   71.9K   86 downloads

Dar mai nou se foloseste quatz-ul

 FREESH, on 20 iunie 2021 - 12:07, said:

tsunnami sa le dai share la discutia asta celor de la IKEa poate iti fac o reducere cand mai iei de la ei.

ONtopic,cauta pe cineva sa vina sa-ti masoare si sa-ti si monteze = > best option.

Da, vine echipa de la IKEA sa masoare

Nu trebuie, nu vreau sa-i ajut pe ei.
E o SOLUTIE pentru Ioana.

Pana acum e doar:

1. Foloseste IKEA, cu poze si exemple
2. Nu folosi IKEA, la scara blocului din auzite

Doar atat. Nu am citit nimic altceva, si, sincer ma interesa si pe mine.
Dar romanii stiu totul dar nu reusesc sa exprime nimic inteligibil sau folositor

#29
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 FREESH, on 20 iunie 2021 - 12:07, said:

[...]ONtopic,cauta pe cineva sa vina sa-ti masoare si sa-ti si monteze = > best option.
Teoretic da, sigur așa e. Practic, încă nu se știe care ar fi ăia, cât de serioși sunt și dacă sunt dispuși să facă treaba respectivă "undeva pe lângă Sibiu".
Eu unul am avut o experiență oarecum ok cu Lem's, care par să aibă și în Sibiu magazin...
Pe de altă parte, cuptorul nu mi l-au montat prea grozav (nu era aliniat bine, ușa cuptorului nu se închidea perfect) și din cauza asta s-a cam fufu nițel blatul ăla lateral din cauza aburului care ieșea pe la colțul ușii. În plus, la momentul respectiv nu locuiam în casa aia așa că elementul timp nici măcar nu a fost adus în discuție.

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 12:13, said:

Cam asa arata cu countere de granit:

042_21.jpg 063_44.jpg
[...]Dar mai nou se foloseste quatz-ul
[...]Da, vine echipa de la IKEA sa masoare

E o SOLUTIE pentru Ioana.[...]
Blaturile astea arată foarte mișto în poze, dar e nasol de lucrat pe ele că întunecă locul. Am așa ceva de vreo 6 ani și le-aș schimba și mâine cu ceva alb/deschis la culoare.
Nu sunt sigur că vin cei de la IKEA să-i facă măsurători Ioanei "undeva lângă Sibiu". Sunt destul de criptici pe site în ceea ce privește condițiile în care oferă serviciile alea...

#30
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Ioana_1138, on 19 iunie 2021 - 22:55, said:

Bună ziua! Doresc să achiziționez o mobilă de bucătărie la comandă, însă nu am decis cu ce firmă să lucrez. M-ar ajuta foarte mult niște recomandări,  niște păreri și niște experiențe proprii. Vă mulțumesc!

*Menționez că sunt din județul Sibiu.

Nu stiu neaparat in zona specificata dar in general se face livrare si montaj in tara de orice firma serioasa ...evident depinde de valoare, volum, caractersitici finale contract...

... la prima intalnire :)
Mobila de bucatarie cerinte minime:
- structura 16/18mm, conglomerat idrofug, continut formaldehida E1, cant pe toate laturile
- polite interioare din conglomerat idrofug, continut formaldehida E1, cant pe toate laturile
- usi conglomerat continut formaldehida E1, rezistent UV, laminat sau vopsit pe toate fetele
- blat conglomerat idrofug, ignifug, continut formaldehida E1
- sertare metalice sau lemn (laterale si spate), inchidere amortizarate, deschidere completa, specificata greutatea maxima suportata
- picioare reglabile cu/fara soclu/plinta din PVC sau aluminiu cu sisteme de clipsare pentru montare/demontare facila
- sisteme reglabile pentru fixare corpuri suspendate (banda/sina/placa perete si sistem reglabil in corp)
- balamale si sisteme reglabile, inchidere amortizata ...aici e mai complicat ca sunt multe si marunte
Blum, Hafele, Salice, Hettich, Ferrari…
-garantie 5ani
Nu recomand:
- usi MDF infoliat
- imbinare blaturi cu banda metalica
- sertare placi conglomerat cu glisiere aplicate
- usi vopsite doar pe fata
- flancuri comune pentru corpuri
- cant aplicat doar pe laturile la vedere, necantuirea pe spate si in partea superioara a bazelor unde vine blatul
- cant aplicat doar pe fetele la vedere pentru politele interioare sau exterioare
- soclu (parte inferioara - zona picioare) din conglomerat
- lipsa garantie - factura - contract
- schimbarea materialelor sau accesoriilor cu altele care arata "la fel" si fac "acelasi lucru" dar sunt mai ieftine
- incastrarea aparatelor care nu sunt modele de incastrat (conform detaliilor tehnice de la producator)

Aparate :
Wald, Dominox, StudioCasa, Whirlpool, Zanussi, Indesit, Hotpoint, Franke, Candy, Rex, Bosch, Beko, Gorenje, Electrolux, Elica, Smeg, Siemens, Miele, SubZero, Barazza, Wolf, Gaggenau, Ilve, Flamec, Faber, Cristina, Grohe, Gessi, Kludi, Nobili si altele


Brand-uri/Producatori specializati pe mobilier bucatarie ...exemple de la noi prin tara:

- Arclinea, Valcucine, Dada,  Pedini, Scavolini, Lube, Veneta, Arrital, Aster, Colombini, Cucinesse, Creo  (italia)
- Siematic, Warendorf, Leicht, Nobilia (germania)
- Sipro, KitchenExpert, EuphoriaKitchen (Romania)

...plus cateva din  magazinele in care se vand : CasaMagica, RovereMobili, ClassIn, MyKitchen, Ixina, Kuxa, KitchenInc, Sipro, HDMall, samd


Tine de buget la un moment dat ... pentru o bucatarie ieftina s-ar putea sa se ceara de un magazin o taxa masuratori/livrare/montaj destul de mare, dar pentru o bucatarie de tipul Arclinea/Valcucine/Siematic/Warendorf aceste servicii sa vina in pret ... dar si pretul este pe masura, peste 10.000euro fara probleme ...

Magazinele de tip Ikea, CasaRusu, Lems, Staer, Dedeman, MamBricolaj sau bricolaj general nu le-am luat in calcul dar nu inseamna ca nu exista , la fel ca multe altele ...

Succes.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 buntzi, on 20 iunie 2021 - 12:25, said:

Blaturile astea arată foarte mișto în poze, dar e nasol de lucrat pe ele că întunecă locul. Am așa ceva de vreo 6 ani și le-aș schimba și mâine cu ceva alb/deschis la culoare.
Nu sunt sigur că vin cei de la IKEA să-i facă măsurători Ioanei "undeva lângă Sibiu". Sunt destul de criptici pe site în ceea ce privește condițiile în care oferă serviciile alea...

6 ani le-am avut si eu.
N-am avut nici o problema

#32
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021
Buna ziua! Imi doresc sa achiziționez o mobila de bucătărie la comandă și am primit recent o recomandare: firma Bismobil Kitchen. Am cautat recenzii si pareri pe internet, însă nu am gasit prea multe. Am fost la ei la showroom si am ramas placut impresionata de ce am văzut, chiar daca preturile erau putin cam "piperate". Ma tem totusi ca ce este expus la showroom poate arata si funcționa mult mai bine decat ceea ce imi vor aduce acasa daca voi decide sa colaborez cu ei. Intrebarea mea este daca merita sa fac aceasta investitie, să achizionez mobila de bucătărie de la ei. As aprecia nespus de mult niște păreri și experiențe personale sincere.  Va multumesc mult!

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 superm, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:

Tine de buget la un moment dat ... pentru o bucatarie ieftina s-ar putea sa se ceara de un magazin o taxa masuratori/livrare/montaj destul de mare, dar pentru o bucatarie de tipul Arclinea/Valcucine/Siematic/Warendorf aceste servicii sa vina in pret ... dar si pretul este pe masura, peste 10.000euro fara probleme ...

:lol:

MULT peste €10,000
Nici in America nu as fi dat banii astia nu mai pun cazul in care NU AS FI AVUT unde sa instalez o bucatarie ca cele fabricate de astea de mai sus la o casa de 7 camere cu 3 veceuri, :lol:

Intr-adevar state of the art, dar e mai mult de "show-off"
Cei care folosesc asa ceva au bucatar

Mie m i se par si 16,000 lei multi la o IKEA

Multumesc pentru:

 superm, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:

...plus cateva din  magazinele in care se vand : CasaMagica, RovereMobili, ClassIn, MyKitchen, Ixina, Kuxa, KitchenInc, Sipro, HDMall, samd

Magazinele de tip Ikea, CasaRusu, Lems, Staer, Dedeman, MamBricolaj sau bricolaj general nu le-am luat in calcul dar nu inseamna ca nu exista , la fel ca multe altele ...

Cat si mai ales pentru:

 superm, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:

... la prima intalnire Posted Image
Mobila de bucatarie cerinte minime:
- structura 16/18mm, conglomerat idrofug, continut formaldehida E1, cant pe toate laturile
- polite interioare din conglomerat idrofug, continut formaldehida E1, cant pe toate laturile
- usi conglomerat continut formaldehida E1, rezistent UV, laminat sau vopsit pe toate fetele
- blat conglomerat idrofug, ignifug, continut formaldehida E1
- sertare metalice sau lemn (laterale si spate), inchidere amortizarate, deschidere completa, specificata greutatea maxima suportata
- picioare reglabile cu/fara soclu/plinta din PVC sau aluminiu cu sisteme de clipsare pentru montare/demontare facila
- sisteme reglabile pentru fixare corpuri suspendate (banda/sina/placa perete si sistem reglabil in corp)
- balamale si sisteme reglabile, inchidere amortizata ...aici e mai complicat ca sunt multe si marunte
Blum, Hafele, Salice, Hettich, Ferrari…
-garantie 5ani
Nu recomand:
- usi MDF infoliat
- imbinare blaturi cu banda metalica
- sertare placi conglomerat cu glisiere aplicate
- usi vopsite doar pe fata
- flancuri comune pentru corpuri
- cant aplicat doar pe laturile la vedere, necantuirea pe spate si in partea superioara a bazelor unde vine blatul
- cant aplicat doar pe fetele la vedere pentru politele interioare sau exterioare
- soclu (parte inferioara - zona picioare) din conglomerat
- lipsa garantie - factura - contract
- schimbarea materialelor sau accesoriilor cu altele care arata "la fel" si fac "acelasi lucru" dar sunt mai ieftine
- incastrarea aparatelor care nu sunt modele de incastrat (conform detaliilor tehnice de la producator)

Astea-s tari

#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sa bagi jumatate de miliard sau peste intr-o bucatarie si sa mananci de la Glovo Posted Image...
Eu preconizez ca in 20 de ani bucataria cu intreg arsenalul de electrocasnice va fi doar o amintire : o plita vitroceramica cu 1 maxim 2 ochiuri, un frigider tip bar , un cuptor microunde , o cafetiera , cam atat .
Am vazut si prin oras firme tari , unele unicat 28.500Eu bucatarie complet echipata , aparatura in ea de efectiv iti era mila sa o atingi - astfel de scule nu sunt pentru facut fripturi, cozonaci , ciorbe de burta , sunt asa , un fel de Iphone pentru cand vine cineva la tine , ii faci o cafea si catre casa . La acest pret nu era vorba de bucatarie pentru bloc ...avea corpurile si electrocasnicele de cred ca mobilai 3 camere de bloc linistit plus masa serioasa cu scaune cu spatar comode .

Edited by ldpe, 20 June 2021 - 22:16.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 ldpe, on 20 iunie 2021 - 22:15, said:

Sa bagi jumatate de miliard sau peste intr-o bucatarie si sa mananci de la Glovo Posted Image...
Eu preconizez ca in 20 de ani bucataria cu intreg arsenalul de electrocasnice va fi doar o amintire : o plita vitroceramica cu 1 maxim 2 ochiuri, un frigider tip bar , un cuptor microunde , o cafetiera , cam atat .
Am vazut si prin oras firme tari , unele unicat 28.500Eu bucatarie complet echipata , aparatura in ea de efectiv iti era mila sa o atingi - astfel de scule nu sunt pentru facut fripturi, cozonaci , ciorbe de burta , sunt asa , un fel de Iphone pentru cand vine cineva la tine , ii faci o cafea si catre casa . La acest pret nu era vorba de bucatarie pentru bloc ...avea corpurile si electrocasnicele de cred ca mobilai 3 camere de bloc linistit plus masa serioasa cu scaune cu spatar comode .


Astea le am acum:

Attached File  bucatarie.jpg   238.64K   34 downloads

Bucataria in care o sa ma mut are 3.3m / 2m

Unde le pun?
Si le folosesc
Pe gratar fac legumele, piept de pui, cand si cand mititei, panini
Espressorul e clar ca e utilizat
Cuptorul, pizza, cartofi, legume, incalzesc mancare
Vitamixul, imi fac sucul, si rupe tot, e cel mai tare de pe piata.
Vreau sa zic ca toaca ananasul si cu tulipna aia lemnoasa, semintele de la mure le face praf, nu mai vorbesc de cuburile de ghiata
Ankarsrumul ala, e de fapt Electrolux si fac de la coca paine pana la a macina nucile
Kettle-ul pentru apa fiarta e usor de imaginat.

Alaturi de astea mai am un transformator 220 - 110 de 2kW pentru gratarul electric si Vitamix.
Erau prea scumpe sa le vand acolo sa-mi cumpar altele aici.
Toate astea trebuie sa intre in bucatarie + frigider MARE, masina spalat vase, chiuveta serioasa ca imi cumpar multe fructe si legume, aragaz, hota...

Practi estetica nu ma intereseaza (cu aia ma bat cu nevasta-mea), dar aparatele astea fac parte din confortul meu

#36
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 17:54, said:

6 ani le-am avut si eu.
N-am avut nici o problema
Nici eu nu zic că am avut probleme cu blaturile respective, doar că întunecat fiind la culoare, tinde să închidă camera și nu văd așa bine pe el (coroborat cu vârsta fragedă...). Bine, contează și faptul că în țara asta ăștia au ideea asta creață să pună bucătăria în fundul casei, fmm.
Un blat deschis la culoare mi se pare mai ergonomic și mai ușor de păstrat curat (în ideea că îl vezi imediat când e murdar și OCD-ul nu te lasă să nu cureți).

Quote

pretul este pe masura, peste 10.000euro fara probleme ...
Păi, strict la topic, nu știm ce buget (măcar aproximativ) are la dispoziție colega. Așa că na, ne distrăm și noi și dăm cu presupusul...
Mai există și mici meseriași care execută lucrări de bună calitate ("omul meu" le face chiar de foarte bună calitate, e perfecționist tipul), dar ei tind să fie restricționați de dimensiunile materialului pe care îl au la dispoziție. "Omul meu" tinde să dimensioneze mobilierul în așa fel încât să maximizeze utilizarea foilor de PAL la care are acces, și fix de-asta prețurile nu sunt mici. Dacă se mai pune problema de ceva culori deosebite, iarăși crește prețul pentru că șansele să folosească din materialul rămas la alt proiect sunt minime.
Sincer, mă așteptam ca acolo în zona Sibiului să fie mai ușor de găsit oameni care să lucreze în lemn natur, dar aparent nu e cazul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate