Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021
Bună ziua! Doresc să achiziționez o mobilă de bucătărie la comandă, însă nu am decis cu ce firmă să lucrez. M-ar ajuta foarte mult niște recomandări,  niște păreri și niște experiențe proprii. Vă mulțumesc!

*Menționez că sunt din județul Sibiu.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
IKEA

#3
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Ikea?   Nici vorbă!   Este o soluție proastă. Cumperi niște lemne ambalate și apoi muncești de te ia dracul pentru a le pune în picioare.  
Cu mai puțini bani poți comanda mobilă făcută exact după spațiul deținut și o recepționezi instalată pe poziție.  

Ikea poate fi o soluție ok pt o masă, scaune, chestii din astea.  
Sunt posesor de bucătărie Ikea,  vorbesc în deplină cunoștință.  Am montat 3 săptămâni.  Râdeau prietenii de mine, păream ultimul fraier, în loc să cumpăr mobilă am dat banii pe niște bucăți de mobilă. Și apoi mă rugam de ei să-mi țină de uși.    Apropo, în afară de feronerie, balamale, glisiere,  mobilierul de la Ikea este făcut din material prost, palul este execrabil, cel mai low cost posibil.

#4
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021
Inteleg. Eu oricum sunt deja decisă să o fac la comandă, doar ca nu sunt încă decisă cu cine sa lucrez..

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 manitu, on 20 iunie 2021 - 08:08, said:

Ikea?   Nici vorbă!   Este o soluție proastă. Cumperi niște lemne ambalate și apoi muncești de te ia dracul pentru a le pune în picioare.  
Cu mai puțini bani poți comanda mobilă făcută exact după spațiul deținut și o recepționezi instalată pe poziție.  

Ikea poate fi o soluție ok pt o masă, scaune, chestii din astea.  
Sunt posesor de bucătărie Ikea,  vorbesc în deplină cunoștință.  Am montat 3 săptămâni.  Râdeau prietenii de mine, păream ultimul fraier, în loc să cumpăr mobilă am dat banii pe niște bucăți de mobilă. Și apoi mă rugam de ei să-mi țină de uși. Apropo, în afară de feronerie, balamale, glisiere,  mobilierul de la Ikea este făcut din material prost, palul este execrabil, cel mai low cost posibil.

Se vede ca vrei sa ne pacalesti. E vrajeala ce zici tu.
Ia fa o poza cu bucataria ta sa ne demonstrezi ce zici.
Este ca nu mai ai film in aparat?

Iei si tu un stereotip citit de pe site-uri si il transmiti.
Macar o alta solutie, ai?

Parca ma astept la "cauta si tu!"
De ce nu va maturizati voi?

.

Attached Files



#6
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Detin mobilier Ikea de foarte mult timp.   Bucătăria m-a costat cam 2000 euro la momentul achiziționării plus un frigider incorporabil și o mașină de spălat vasele pe care le-am cumpărat pentru că ceea ce cumpărasem eu nu se potrivea în mobila lor.  Așa că am luat de la ei ca să termin cu fâțâiala.  Îți ia ochii în showroom dar la montaj îți blestemi zilele.  Plus că trebuie să faci totul singur, nu ai suport,  nu asigură montaj, ești pielea mâțului pentru ei după ce ți-au vândut lemnele.  

Avantajul de a lucra cu o firmă locală, cu un meseriaș, este acela că discuți cu oameni. Poți să corectezi diverse pe parcurs,  să adaugi sau să renunți,  iar totul este montat de aceștia.  Au scule și se pricep.   Plus că fac totul exact după spațiul pe care îl ai.   De exemplu, de la Ikea cumperi blatul pt plită negăurit.   Te apuci să-i dai gaură singur cu șoricelul?   Este doar un exemplu banal pentru cine vrea să înțeleagă.      Cine nu vrea, asta este, sunt banii lui, no problem!

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Ultimul dulap ascunde si centrala



Attached File  IMG_2437.JPG   196.97K   180 downloadsAttached File  IMG_2438.JPG   125.96K   180 downloads



 manitu, on 20 iunie 2021 - 08:54, said:

Detin mobilier Ikea de foarte mult timp.

Pune o poza sa te cred

Si astept si o alternativa viabila, nu vorbe romanesti

Si dupa ce demonstrez ca bati campii o sa scriu si avantajele IKEA fata de altii

Edited by Tsunnnami, 20 June 2021 - 08:57.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Avantajele ikea sunt ca au cumparat padure la noi, cara lemnul brut la ei, taie la circular busteanul , ramane mult talaj, pune rasina epoxidica peste, il preseaza , infoliaza, debiteaza pe xy dupa schita , ambaleaza frumos totul si iti vinde tot tie produs finit .
Important este ca folia melaminata e frumoasa .
La comanda manopera este intre 200 si 400%

Edited by ldpe, 20 June 2021 - 09:08.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 ldpe, on 20 iunie 2021 - 09:07, said:

Avantajele ikea sunt ca au cumparat padure la noi, cara lemnul brut la ei, taie la circular busteanul , ramane mult talaj, pune rasina epoxidica peste, il preseaza , infoliaza, debiteaza pe xy dupa schita , ambaleaza frumos totul si iti vinde tot tie produs finit .
Important este ca folia melaminata e frumoasa .

Un avantaj mare de tot este ca produsele sunt inginerite, testate de multe ori inainte sa vina la vanzare.
Daca vreti e o diferenta ca intre un Logan si o Volga veche cu tabla de 2mm.
Eu astept sa-i vad mobila lui Manitu

Totusi o alta varianta nu am puttu citi aici.

 ldpe, on 20 iunie 2021 - 09:07, said:

Avantajele ikea sunt ca au cumparat padure la noi, cara lemnul brut la ei, taie la circular busteanul , ......

Avantajul este PRODUCTIA DE SERIE, ingineria si logistica

#10
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

 manitu, on 20 iunie 2021 - 08:08, said:

[...]Am montat 3 săptămâni.  Râdeau prietenii de mine, păream ultimul fraier, în loc să cumpăr mobilă am dat banii pe niște bucăți de mobilă. Și apoi mă rugam de ei să-mi țină de uși.
Nu vreau să exprim o părere despre îndemânarea ta, dar 3 săptămâni pentru câteva dulapuri micuțe este excesiv indiferent din ce parte privești. Am montat pat, noptiere, servante, dulapuri, toate de unul singur că nu avea cine să mă ajute. Nu am avut niciodată probleme cu ele. Atât canapeaua cât și patul au supraviețuit până acum la două mutări (demontat/montat), fără probleme.

Quote

Apropo, în afară de feronerie, balamale, glisiere,  mobilierul de la Ikea este făcut din material prost, [...]
Păi cam alea sunt cele care cedează primele, dar oricum există și componente destule din lemn natur.

Quote

De exemplu, de la Ikea cumperi blatul pt plită negăurit
Ce surpriză, așa cum se întâmplă peste tot? Crezi că firma aia de mobilier nu tot blat întreg cumpără? Oricum are mai mult sens să execute tăierea pe poziție când e clară asamblarea decât să taie din atelier și să riște o eroare care să necesite un blat nou. Afirmația ta nu face decât să întărească impresia că orice operațiune mai complicată de câteva șuruburi e pentru tine "chin" "complicat" "nervi".

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 09:11, said:

[...]Un avantaj mare de tot este ca produsele sunt inginerite, testate de multe ori inainte sa vina la vanzare.[...]PRODUCTIA DE SERIE, ingineria si logistica
Și faptul că sunt gândite toate de la bun început să funcționeze împreună. Se potrivesc unele cu altele, sistemele de prindere sunt similare pentru toate, gama de accesorii e largă, etc.
De-aia am fost nițel nelămurit la afirmația lui că i-a luat 3 săptămâni sa monteze o bucătărie. Ok, poate primele două dulapuri să zicem că iau mai mult, dar apoi e copy/paste le faci și beat rupt...

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Cand am trait in Vancouver am cumparat o canapea de piele si 2 fotolii/scaun fabricate in Romania.
Asta in anul 2000.

De atunci le-am carat in London, ON, Kitchener, ON, Waterloo, ON, Koblenz, Germany, Bucuresti, Romania, Famington Hills, MI, Novi, MI, Ann Arbor, MI si le-am lasat proprietarilor care mi=au cumparat casa dupa 20 de ani:
Asa aratau dupa atatea mutari si 20 de ani:

Attached File  IMG_3431.jpg   172.92K   109 downloadsAttached File  IMG_3432.jpg   170.66K   92 downloadsAttached File  IMG_3428.jpg   143.33K   91 downloadsAttached File  IMG_3429.jpg   96.72K   82 downloadsAttached File  IMG_3424.jpg   125.34K   79 downloadsAttached File  IMG_3425.jpg   150.08K   128 downloads

 buntzi, on 20 iunie 2021 - 09:17, said:

De-aia am fost nițel nelămurit la afirmația lui că i-a luat 3 săptămâni sa monteze o bucătărie. Ok, poate primele două dulapuri să zicem că iau mai mult, dar apoi e copy/paste le faci și beat rupt...

Ma costa 16,000lei o bucatarie la IKEA
Si masuratorile si montajul il vor face EI

Bineinteles ca poti tu cumpara ce crezi bucati si sa ti le montezi tu, dar e riscul tau.

Asa arata ceea ce am discutat cu ei:

Attached Files

  • Attached File  buc1.jpg   199.22K   144 downloads
  • Attached File  buc2.jpg   35.14K   120 downloads


#12
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Nice. La ce îți folosește mini-cuptorul ăla? Microundele nu poate să substituie parțial funcționalitatea respectivă? Țin minte că au niște chestii combo, micro+cuptor...
Am deschis subiectul pentru că din ce ai pus în poza aia nu pare că îți mai rămâne blat de lucru unde să faci efectiv treaba.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 buntzi, on 20 iunie 2021 - 09:35, said:

Nice. La ce îți folosește mini-cuptorul ăla? Microundele nu poate să substituie parțial funcționalitatea respectivă? Țin minte că au niște chestii combo, micro+cuptor...
Am deschis subiectul pentru că din ce ai pus în poza aia nu pare că îți mai rămâne blat de lucru unde să faci efectiv treaba.

Cuptorul ala e demential, e folosit de mii de ori mai mult decat cuptorul mare
Microundele, folosite rar, in general la floricele si la incalzire mancare.

Microundele-s rapide
Minicuptorul, mic, dar nu prea mic (intra o pizza mare)
Mi-a placut de cand l-am luat din State:
(acolo se numea Breville)

https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Loc e destul, daca vrei iti pun dimensiunile

#14
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

Tsunnnami said:

1624172462[/url]' post='27957401']
Pune o poza sa te cred

Nu mă apuc să fac poze prin bucătărie,  este spațiu personal la care doar prietenii au acces.  
Dar pentru a nu se oprin discuția aici, îți postez altceva,  mult mai relevant.    Adică lista cu obiecte plus lista electricelor și electronicelor cumpărate în acel moment pentru bucătărie.  Una peste alta,  bucătăria m-a costat cam 5000 de euro, poate 6000 cu alte chestii achiziționate pe parcurs.  

Attached File  1301552D-5727-4DA6-A3EB-A7FD7A012330.jpeg   358.35K   111 downloads Attached File  CFF77C33-3A82-49DA-9703-5D502D6FCDB7.jpeg   345.12K   98 downloads

Concluzia mea a fost că am făcut o afacere proastă.   În fară de prețul mare și că nu se potriveau corpurile așa cum era în plan,  au mai intervenit și erorile umane ale angajaților de la depozitul lor,  care mi-au livrat niște corpuri diferite de cele puse pe comandă.   Nervi,  trambalare,  ore de stat în telefon cu roboți tâmpiți pentru a le explica faptul că au trimis chestii eronate și că este obligația lor să le schimbe și să achite curierul.  

Pus în balanță toate astea,  având această experiență proastă,  recomand ca bucătăria să fie făcută pe comandă, cu asamblare inclusă în preț.
Mai precis,  atunci când negociați cu firma sau meseriașul,  precizați că prețul final va fi achitat doar în momentul în care totul funcționează perfect,  mobila este pe poziție, curge apa în chiuvetă,  se pot folosi toate electrocasnicele incluse.    Asta dacă vreți să nu aveți probleme și nervi ulteriori.  

Dacă o firmă vrea să vă vândă doar niște lemne,  să vi le aducă la poartă și de acolo vă privește,  sugestia mea este să nu lucrați cu ei.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 manitu, on 20 iunie 2021 - 09:45, said:

Nu mă apuc să fac poze prin bucătărie,  ....  sugestia mea este să nu lucrați cu ei.

De unde stiam eu?
:lol:

Asa ca .. lasa-ne

#16
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 buntzi, on 20 iunie 2021 - 09:17, said:

Ce surpriză, așa cum se întâmplă peste tot? Crezi că firma aia de mobilier nu tot blat întreg cumpără? Oricum are mai mult sens să execute tăierea pe poziție când e clară asamblarea decât să taie din atelier și să riște o eroare care să necesite un blat nou. Afirmația ta nu face decât să întărească impresia că orice operațiune mai complicată de câteva șuruburi e pentru tine "chin" "complicat" "nervi".

Dragule,  blatul trebuie tăiat.    Inițiatorul topicului cere o sugestie.   Nu cred că oricine poate să taie un blat de bucătărie pe poziție.  Sunt chestiuni de amănunt de care te izbești DUPĂ ce ai plătit. Acasă vei avea un madăr de cutii și cutiuțe.  O bucătărie este un coșmar logistic la asamblare.   Așa am gândit și eu atunci când am cumpărat ikea mă-sii,  dar după ce am realizat că am nevoie de asistență am adus doi angajați de la firmă ca să mă ajute,  să termin dracului odată.     Asta a însemnat cam 500 lei pe zi cost suplimentar.     În final,  am calculat că dacă apelam la o formă locală ieșeam mult mai ieftin și nu pierdeam atât de mult timp.   Puteam alege materiale mai bune,  iar elementele de asamblare le puteam comanda așa cum aș fi considerat eu.    De exemplu, am două fețe de sertar care trebuie înlocuite pentru că s-au umflat.   După mintea mea în locul acela era nevoie de lemn,  nu de mdf vopsit.   Plm,  ikea shit style.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Totusi de ce ai luat cuvantul?
O alternativa la IKEA ai? Ca vad pauza...

#18
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 09:56, said:


De unde stiam eu?
Posted Image

Asa ca .. lasa-ne

Te las, nu mă interesează obsesiile tale,  sfaturile mele sunt pentru inițiator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate