Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Invazie melci

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Si noi avem aceeasi problema, cu melci si limacsi; o vecina ne-a dat o solutie folosita de multi: zatul de cafea pus în jurul plantelor, pe sol: aparent functioneaza

#20
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 gymy, on 19 iunie 2021 - 15:56, said:

Cu var ai rezolvi. Dacă ploua trebuie reimprospatat.
Ii rezolvi si pe melci si pe capsuni dintr-un foc !

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Zatul de cafea functioneaza, dar pe durata extrem de redusa. Asta daca nu ploua sa-l spele.

Folosesc eu ca repelent ptr furnici la smochini. Pun la radacina - e bun si ca ingrasamant.
Dar... colcaie melcisorii pste ea. Tot se urca in cmochini. Noroc ca nu pot produce pagube - smochinii sunt toxici.

Mai mult de 3-4 zile nu are eficienta.

Praful de diatomee mentionat anterior e bun si la furnici si la melci si alte insecte - cristalele respective e ranesc, se lipesc de ei si ranesc in continuare pana mor.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008
cale rapida sa scapi de ei chiar si intre ploi,storci lamai , strecori si bagi intr-un puf(nu de la nemti) pufai peste ei,mor in 2 min,nu le place acreala,beleaua ca tre sa stai la lupta cu ei,maj vin de undeva
eu pt la anul vreau sa-i astept cu un dispozitiv de burlane si acolo bagat tot ce stiu,sa nu ajunga nimic in pamant,am ciuda pe melci si tre sa am grija de rame

#23
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,493
  • Înscris: 25.10.2007
Anormal de multi limacsi si la noi anul acesta. O metoda care functioneaza destul de bine: in zona stratului intr-un pahar / cutie de plastic puneti bere. Ii atrage, se baga acolo si mor.

#24
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Am folosi un amestec 1 parte apa si o alta otet. Se da direct pe ei cu un pulverizator. Mor direct dar raman urmele alea scarboase maro cand se descompun. Am numai limacsi acum dupa ploile acestea.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008

 Argv, on 19 iunie 2021 - 19:54, said:

Anormal de multi limacsi si la noi anul acesta. O metoda care functioneaza destul de bine: in zona stratului intr-un pahar / cutie de plastic puneti bere. Ii atrage, se baga acolo si mor.

functioneaza pe naiba,din sute de scarbe intra in pahar 10 bucati,or fi atrasi de bere nu contest,in felu asta chemi si de la vecini
astea sunt frectii de pe net,baga baietii fleacuri sa faca vizualizari

 nicolaev, on 19 iunie 2021 - 20:07, said:

Am folosi un amestec 1 parte apa si o alta otet. Se da direct pe ei cu un pulverizator. Mor direct dar raman urmele alea scarboase maro cand se descompun. Am numai limacsi acum dupa ploile acestea.

poti stropi cu asa ceva si pe plante daca sunt pe ele?

#26
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Pe plante nu, ca le arde frunzele. Dar daca sunt direct pe pamant o poti face linistit. E necesara doar o singura pulverizare.

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008
bun de stiut,pt plante merge cu sucul de lamaie
daca nu este prea costisitor pt initiator ar putea imprejmui acea bucata cu plasa de tras la pereti

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,514
  • Înscris: 27.01.2012
Otrava absoluta pentru limax e mesurolul (retras de pe piata) sau cele asemanatoare bazate pe aceeasi chimicala, restul sunt un fel de glume proaste…

#29
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am vazut limax de 15cm pe drum, noaptea. Mama lor. N`am mai vazut prin zona mea asa ceva niciodata, nici nu stiam ca ajung atat de lungi.

#30
mitzza87

mitzza87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.04.2009
Eu am folosit Agrosan si am scapat de ei. Imi terminasera ardeii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate