Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cum iau o decizie privind facultatea la care voi merge?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ddp2021umfq

Ddp2021umfq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2021
Bună, sunt eleva în clasa a 11a, olimpica la biologie și premianta. Pe scurt, imi place sa invat, sunt pasionata de biologie, chimie și științe ale naturii în general. Visul meu e sa lucrez în cercetare (nu neapărat în țară) si am decis sa ma întrept spre o facultate de biologie, spre exemplu cea de la Cluj, însă după ce m-am consultat cu mai multe persoane, toată lumea mi-a spus ca în România nu voi fi băgată în seama dacă am făcut facultatea de biologie, cu tot cu masterat și doctorat sau oricâte alte studii as avea, voi fi tratata prost și nu mi se va oferi nici un salariu bun, nici o poziție în cercetare.. Nu am vrut sa cred dar pe oricine as întreba, asta îmi spunea. Asa ca m-am reorientat spre facultatea de medicina, care se spune ca e mai serioasa (pentru mine nu e o problema sa studiez medicina, imi place și ma pasionează materiile.. Doar pentru partea prectica am niște emoții). Atat ca nu vreau sa renunț la visul meu și deși voi fi medic într-o zi, tot as vrea sa lucrez în cercetare, în special în genetica. Însă nu ma pot decide între facultăți: UMF Timișoara sau UMF Cluj? Aceasta sunt cele doua posibilități pe care le am când vine vorba de buget și de distanță. Dar nu găsesc informații definitive care sa îmi clarifice pana la urma care facultate e mai bun/ potrivita pentru mine? As aprecia enorm ajutorul vostru, în special dacă cunoașteți cazuri, munciți în domeniu sau sunteți studenți. Mulțumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Diploma e aceeasi. Restul depinde de tine, de pasiunea ta, sa acumulezi cunostinte profesionale.

Edited by neagu_laurentiu, 18 June 2021 - 06:51.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Interesează-te unde sunt profesori mai buni, unde se studiază mai bine.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ca sa ajungi sa lucrezi in cercetare, cred ca stii ca trebuie sa fii "the best". Chiar daca la noi meritocratia este o himera, daca te remarci ca fiind foarte buna la carte si alte activitati studentesti, vei avea sansa sa lucrezi si in cercetare. De fapt, dilema asta este, esti sau nu asa de buna? Conteaza, e adevarat, si locul unde vei studia, profesorii, chiar si colegii etc. dar principalul factor determinant esti... tu.

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 29.07.2017
Cluj, desi se zice ca in primul rand depinde de interesul tau de autodidact, in medicina conteaza mult sa ai mentori buni. Si in special sa fii printre colegi buni care concureaza cu tine.
Am o vecinuta care a terminat la Cluj. Chiar isi dau interesul. Printre altele imi povestea ca se formeaza grupe de studenti care fac studiu pe caz. Ii  placea tare chestia asta.
La Timisoara au terminat cateva rude medicina. E mai lejer. Ziceau ca profesorii nu-s chiar asa de interesati/duri cu studentii.

#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
In primul rand vezi aici - chiar daca e un pic mai vechiutz, cred ca gasesti si raspunsuri la intrebarile tale Posted Image.

apoi - desi-s mai seci, si (cred eu) subiective - te poti uita pe diferite topuri, cum ar fi asta, astasau asta (necesita cont free).
overall, din punct de vedere academic, Clujul pare mai bine pozitionat cam peste tot, uneori chiar inaintea Bucurestiului - ceea ce spune ceva. este si cel mai greu de intrat. insa este de departe cel mai aglomerat oras dintre toate, si implicit cel mai scump.
Timisoara este un pic mai relaxat ca oras, iar Muresul (care nu e pe lista ta) este si mai si. Asta vine si cu niste costuri mai scazute - iar uneori si asta este important.

Din pacate inside feedback nu pot oferi - las colegii care au / au avut tangente cu cele doua (trei) universitati sa raspunda. Uita-te si pe subiecte si pe mediile de admitere din anii anteriori si incearca sa vorbesti cu colegi mai mari care inca sunt studenti acolo - poti afla ponturi care sa te ajute.

Ce trebuie sa-ti fie clar este - asa cum spune si ursamajor - ca de tine depinde in cea mai mare masura sa ajungi acolo sus unde trebuie sa fii ca sa poti face ceea ce ti-ai propus,


Orice decizie vei lua - multa bafta !!!

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Ddp2021umfq, on 18 iunie 2021 - 05:51, said:

Bună, sunt eleva în clasa a 11a, olimpica la biologie și premianta. Pe scurt, imi place sa invat, sunt pasionata de biologie, chimie și științe ale naturii în general. Visul meu e sa lucrez în cercetare (nu neapărat în țară) si am decis sa ma întrept spre o facultate de biologie, spre exemplu cea de la Cluj, însă după ce m-am consultat cu mai multe persoane, toată lumea mi-a spus ca în România nu voi fi băgată în seama dacă am făcut facultatea de biologie, cu tot cu masterat și doctorat sau oricâte alte studii as avea, voi fi tratata prost și nu mi se va oferi nici un salariu bun, nici o poziție în cercetare.. Nu am vrut sa cred dar pe oricine as întreba, asta îmi spunea. Asa ca m-am reorientat spre facultatea de medicina, care se spune ca e mai serioasa (pentru mine nu e o problema sa studiez medicina, imi place și ma pasionează materiile.. Doar pentru partea prectica am niște emoții). Atat ca nu vreau sa renunț la visul meu și deși voi fi medic într-o zi, tot as vrea sa lucrez în cercetare, în special în genetica. Însă nu ma pot decide între facultăți: UMF Timișoara sau UMF Cluj? Aceasta sunt cele doua posibilități pe care le am când vine vorba de buget și de distanță. Dar nu găsesc informații definitive care sa îmi clarifice pana la urma care facultate e mai bun/ potrivita pentru mine? As aprecia enorm ajutorul vostru, în special dacă cunoașteți cazuri, munciți în domeniu sau sunteți studenți. Mulțumesc anticipat!

Urmeaza-ti visul.Daca ai ambitie si vointa vei reusi.Ai punctat ca nu doresti neaparat in tara.Deci?
Dupa 6 ani de medicina sa nu ajungi la concluzia ca ai pierdut timpul degeaba,daca esti pasionata de stiintele naturii si biologie.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Ddp2021umfq, on 18 iunie 2021 - 05:51, said:

....nu mi se va oferi nici un salariu bun, nici o poziție în cercetare....
daca astepti sa ti se ofere chestii, atunci o sa ai o surpriza maricica dupa ce termini facultatea :)

strict dintre cele 2 optiuni, UMF Cluj e mai cunoscuta.

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 adisz, on 18 iunie 2021 - 07:41, said:

Dupa 6 ani de medicina sa nu ajungi la concluzia ca ai pierdut timpul degeaba,daca esti pasionata de stiintele naturii si biologie.

Ve descoperi că partea de cercetare este făcută de biologi iar medicii pun în practica munca primilor.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Mi se pare amuzant sa legi cuvântul cercetare de România. Sunt șanse mari ca varful cercetării în domeniu sa fie analiza la coprocultura dintr-un spital.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • ce te atrage mai mult?
  • la ce te descurci mai bine?
  • cat de departe vrei sa fi de casa?
  • cat de cautata este slubja pe care o consideri ideala?
  • esti dispusa sa pleci din tara?
  • cu parintii te-ai consultat?
Sunt cateva intrebari la care va trebui sa raspunzi. In functie de cum vei raspunde la intrebari, iti vei da seama, in mare, care vor fi solutiile.

#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Uita, te rog, de cei care iti spun ca acolo sau dincolo nu e bine, pentru ca nu te baga nimeni in seama dupa facultate etc.
Asa se spune si despre psihologie, si despre istorie, geografie etc., ca sunt facultati care scot diplome pe banda.
Asta e un speech pe care ar trebui sa il asculte cei mediocri. Adica majoritatea.

Cei cu ceva inteligenta si vointa peste medie, asa cum te prezinti ca esti, isi pot urma visul si cu siguranta vor performa in domeniul lor la un standard ridicat. Indiferent de domeniu.

Asa cum spuneau cei de mai sus, va depinde de tine. If you WANT and CAN, you'll DO it.
E foarte adevarat ca in acest domeniu nisat, Romania ofera putine sanse, dar lumea e deschisa.

PS: Biochimia va fi la mare cinste in contextul virusilor care misuna prin lume.

Edited by tablagiu_xxx, 18 June 2021 - 08:16.


#13
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
3. Urmeaza-ti pasiunea si incearca sa performezi in cercetare in biologie. Nici nu-ti dai seama la varsta ta cat conteaza ca ceea ce faci ptr a-ti plati facturile sa-ti placa si sa o faci din pasiune.
Fa tot posibilul sa-ti urmezi visul si vei reusi, aici sau in strainatate

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
Asa cum vad eu lucrurile in ultimii ani, e bine sa te inscrii la ambele si vezi unde intri.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 tablagiu_xxx, on 18 iunie 2021 - 08:16, said:

Uita, te rog, de cei care iti spun ca acolo sau dincolo nu e bine, pentru ca nu te baga nimeni in seama dupa facultate etc.
Asa se spune si despre psihologie, si despre istorie, geografie etc., ca sunt facultati care scot diplome pe banda.
Asta e un speech pe care ar trebui sa il asculte cei mediocri. Adica majoritatea.

Cei cu ceva inteligenta si vointa peste medie, asa cum te prezinti ca esti, isi pot urma visul si cu siguranta vor performa in domeniul lor la un standard ridicat. Indiferent de domeniu.

Asa cum spuneau cei de mai sus, va depinde de tine. If you WANT and CAN, you'll DO it.
E foarte adevarat ca in acest domeniu nisat, Romania ofera putine sanse, dar lumea e deschisa.

PS: Biochimia va fi la mare cinste in contextul virusilor care misuna prin lume.
Mai e un aspect, daca vrei sa lucrezi in facultate si doar asa ai sanse reale sa faci ceva cercetare, trebuie sa fii constienta ca acolo te vei lupta pe cele cateva posturi disponibile cu altii care sunt top. Nivelul la facultate e in alta liga decat la orice liceu, nu iti poti imagina decat vorbind cu cineva de acolo. Din seria mea acum peste 10 ani la Electronica, au terminat 3 insi cu media 10 si ei au ramas in facultate sa fie asistenti, conferentiari, etc dar si aia super buni se lupta cu sistemul de pile al rudelor si apropiatilor profesorilor batrani care trag toate sforile pentru altii buni. Nu stiu cum o mai fi acum dar aia de au luat doar 10 timp de 5 ani la o facultate serioasa era buni de tot, nu e doar de invatat. Cercetarea vine la pachet cu partea academica. Mie imi pare ca pleci cu abordarea gresita ma duc sa fac biologia ca sa fac cercetare, daca nu faci cercetare ce optiuni ai apoi? Post in cercetare nu iti da nimeni chiar daca termini cu 10, tot trebuie sa tragi tare sa iti gasesti diverse colaborari prin afara ca apoi sa faci ceva la noi.

Edited by filipxxx, 18 June 2021 - 09:10.


#16
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 neagu_laurentiu, on 18 iunie 2021 - 06:51, said:

Diploma e aceeasi. Restul depinde de tine, de pasiunea ta, sa acumulezi cunostinte profesionale.
Diploma nu e aceiasi.
Initiatoarea isi doreste sa lucreze in cercetare. Unde, ca in Romania cercetari in genetica nu exista - mai mari sanse ai in India. Am intalnit o geneticiana indiana odata.
Sa revenim la diploma - cine o sa te bage in seama cu o diploma de Cluj, fie si de UBB de la o universiate ce nici macar in top 600 nu este.
Ai nevoie de ceva de marca - es as zice sa studieze direct in strainatate.
In US multi studiaza Business Administration - fiecare universitate are program de BA si ajung toti administratori la raionul de carne sau fructe intr-un supermarket. Numai cei ce au BA de la o universitate din Ivy League ajung pe Wall Street sau executivi in nu stiu ce companii - tot timpul ziceau sa alegi universitati de marca.
Referitor la bilologie nici posturi de profesori la sate nu prea sunt - si daca sunt sunt catedre incomplete de lucrezi pe 2-3 sate, sau iti umple catedra cu 50% sport muzica si desen. Plus ca nu poti sa te titularizezi - asta inseamna ca anual o sa trebuiasca sa mergi la concurs si sa iti pui dosarul.
Master si doctoratul nu inseamna nimic - am concurat odata pe un post in invatamant si a venit unul cu master si doctorat iar eu fara nimic doar diploma universitara. Eu m-am titularizat la oras (cand mai erau posturi) - angajat pe durata nedeterminata el a ajuns la tara pe jumate de post. Odata un post ocupat nu se elibereaza decat prin pensionare si deces, rar ca mai pleca unul (dar nici atunci ca poti primi 2 ani concediu in invatamant si numa vezi ca revin dupa 2 ani)

Edited by AztecWarrior, 18 June 2021 - 11:23.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 AztecWarrior, on 18 iunie 2021 - 11:23, said:

Diploma nu e aceiasi.
Ba e aceeasi, ziceam intre UMF-urile in dilema.

#18
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 24.12.2005
Dintre cele două, UMF Cluj. Este la alt nivel față de Timișoara. Pentru cercetare însă trebuie să iei în calcul încă din timpul facultății să te orientezi către ceva din Vest. Asta în cazul în care nu o faci de la bun început, adică să faci direct facultatea afară. Altfel, cercetare la oricare UMF din țară este o poezie: nu se face nici mare lucru și ceea ce se face este oricum inaccesibil celor fără „pedigree”. Succes în ceea ce îți propui, indiferent unde vei merge!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate