Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caine Husky

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
spiderabp37

spiderabp37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2011
Salutare tuturor!
Am nevoie de parerea avizata a unor persoane care cresc in gospodarie rasa Husky! Am de curand un caine din aceasta rasa, are 3 ani, e foarte cuminte si intelegator, dresat elementar, dar sincer nu sunt foarte stapan pe zona de alimentatie...mai clar...ce mananca un caine Husky, ce are voie si ce nu?!!!
Am tot cautat pe internet dar pe toate site-urile sunt indemnuri la produse ale companiilor de gen...conseve de carne, Royal canin, etc! Eu vreau sa stiu de la oameni simpli, cu ce isi hranesc cainele husky...daca ii dau mancarte gatita, daca are voie la oase mari...de exemplu de porc sau vita??? Stiu ca oasele de pasare de exemplu sunt periculoase dar ma gandesc ca un os mare, sa rontaie carnea de pe el poate nu e periculos! Am citit undeva ca nu are voie la carne de porc...e adevarat?? Astept pareri doar de la cei care au astfel de caine, nu de la cei care au ''auzit'' de undeva! Multumesc!

#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cauta pentru Husky in mod special ca e caine si mananca ce mananca toti cainii. Da, nu se poate porc, nu se pot da oase de pui si nu se poate da peste (cu oase). Daca vrei sa-i dai oase, doar de vita. Cel mai bine, fix pentru ca nu te pricepi, cumperi Royal Canin sau Purina Pro Plan sau Hills sau Eukunuba (mancari premium) si ii dai cat scrie pe sac. Nu ai cum sa gresesti.

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Un os de vita o data la saptama e perfect, nu porc, nu pui, in nici un caz peste. In legatura cu bobitele, sau carnea la conserva nu ma pronunt, deorece nu stiu.
Mancare de gatita, fiecare ii mai da cainelui, dar nu in exces. Asta stiu de la mai multi prieteni, care au caini de diferite rase, Akita Inu, Cane Corso

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
El crede ca Husky e rasa speciala si trebuie hranit cu icre negre...

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
pai sa stii ca fost o rasa foarte speciala
un caine de munca deosebit de rezistent care manca peste crud sau  congelat si alerga zeci de km pe zila temperaturi criminale

acum a involuat la stadiul de caine banal si musai sa manance mancare semipreparata de preferat cat mai scumpa sa se simta stapanul bine .


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 GaBogdan, on 16 iunie 2021 - 16:19, said:

in nici un caz peste.
Ma lasi??
In salbaticie, sau in timpul   "goanei dupa aur"  erau hraniti fix cu peste congelat.

Edited by tioopedi, 16 June 2021 - 19:00.


#7
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
SI cainii care vanau lupi in trecut in Irlanda? Dar cainii care vanau (si se zice ca inca vaneaza) Pume in Argentina? Dar cei care pazeau turmele in Tibet? Care dintre ele nu ti se pare speciala?!? Si Irish Wolfhound, si Dogul de Argentina si Mastifful Tibetan, toti sunt hraniti de crescatori cu mancare boabe de calitate.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
pestele e minunat pentru blana!
sprot, hamsie, baby hering. congelate, bineinteles.
de 2 ori pe saptamana, cam 1/2 kg.
nu mai des, ca apar dezechilibre Ca/P.

#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce nu poate porc si pui? are ceva probleme genetice? altfel, ca orice caine, daca pofteste la ceva, ii dai si gata. eventual nu-l lasi prima data sa se indoape si observi daca are vreo reactie negativa.

Edited by 41ex, 16 June 2021 - 20:22.


#10
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 41ex, on 16 iunie 2021 - 20:22, said:

de ce nu poate porc si pui? are ceva probleme genetice? altfel, ca orice caine, daca pofteste la ceva, ii dai si gata. eventual nu-l lasi prima data sa se indoape si observi daca are vreo reactie negativa.

Eu zic ce stiu, multi nu dau oase de pui pt ca se aschiaza foarte repede si taie stomacu cainelui si in 2 zile sau mai repede e mort, eu ma feresc sa dau oase de pui fierte ca alea se fac ca sticla si taie.

Am 2 caini de rasa si 3 maidanezi maninca de rup oase de pui din obor la 90 bani kilu, mie imi plac can le dau boabe se uita la ele si dau din coada si ci ochi pe mine parca zic "acu sa ne dai oase" Posted Image

Spor

Edited by Lupulcelrau, 16 June 2021 - 20:54.


#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Maidanezii sunt o rasa speciala, au stomacul de fier..

Revenind la cainii "de rasa" . Am avut o catelusa brac german. NU i-am dat oase de pui pana nu a mancat doua gaini ... apoi am zis ca daca nu a murit de la pene si oase poate sa mai manance si in continuare.

Oasele de pui sunt un mit. Cu mult timp in urma am vazut la familia la care stateam in gazda la mare un Schnauzer urias, hranit cu oase de pui ( luate de la o saormerie). Respectivul animal le prindea din zbor, clampanea de doua ori, inghitea osul aproape nemestecat, si apoi casca botul sa mai primesca unul ... ( amintiri din copilarie, de prin 2000, cand nu se gasea atata mancare de caini )

Edited by unknown_35, 16 June 2021 - 22:02.


#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
a murit cu stomacul perforat in final... ai uitat sa precizezi :(

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 mkdan2004, on 16 iunie 2021 - 19:00, said:

SI cainii care vanau lupi in trecut in Irlanda? Dar cainii care vanau (si se zice ca inca vaneaza) Pume in Argentina? Dar cei care pazeau turmele in Tibet? Care dintre ele nu ti se pare speciala?!? Si Irish Wolfhound, si Dogul de Argentina si Mastifful Tibetan, toti sunt hraniti de crescatori cu mancare boabe de calitate.
Ciobanescul autohton, care pazeste oile, e si caine destept, si daca prinde ursul il rupe fara mila, mananca mamaliga. Nici nu prea e carnivor.

 Lupulcelrau, on 16 iunie 2021 - 20:53, said:

Eu zic ce stiu, multi nu dau oase de pui pt ca se aschiaza foarte repede si taie stomacu cainelui si in 2 zile sau mai repede e mort, eu ma feresc sa dau oase de pui fierte ca alea se fac ca sticla si taie.

Am 2 caini de rasa si 3 maidanezi maninca de rup oase de pui din obor la 90 bani kilu, mie imi plac can le dau boabe se uita la ele si dau din coada si ci ochi pe mine parca zic "acu sa ne dai oase" Posted Image

Spor
Oasele sunt bune sa le fierbi si sa le dai supa aia. Cu osul propriu-zis chiar sunt riscuri.

 unknown_35, on 16 iunie 2021 - 22:02, said:

Maidanezii sunt o rasa speciala, au stomacul de fier..

Revenind la cainii "de rasa" . Am avut o catelusa brac german. NU i-am dat oase de pui pana nu a mancat doua gaini ... apoi am zis ca daca nu a murit de la pene si oase poate sa mai manance si in continuare.

Oasele de pui sunt un mit. Cu mult timp in urma am vazut la familia la care stateam in gazda la mare un Schnauzer urias, hranit cu oase de pui ( luate de la o saormerie). Respectivul animal le prindea din zbor, clampanea de doua ori, inghitea osul aproape nemestecat, si apoi casca botul sa mai primesca unul ... ( amintiri din copilarie, de prin 2000, cand nu se gasea atata mancare de caini )
Vorbeste cu un veterinar, vezi daca a avut caini cu matze perforate.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
hai ca nu mai stau sa discut cu adevaratii crescatori de ciobanesti tomberonezi...

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Sunt crescator de caini si printre rasele pe care le cresc exista si husky.
Nu ii da mancare de oameni, mancare gatita
Daca vrei sa il hranesti cu carne cauta hrana BARF, gasesti grupuri pe facebook foarte documentate
Daca nu ai timp atunci hrana speciala pentru caini, game premium si superpremium. Preturile cele mai bune pe zooplus.ro
Oase ii poti da linistit, doar cele de pui trebuiesc evitate daca sunt fierte
Nu fierbe oasele, carnea etc.

#16
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
https://www.facebook...814446358589129

#17
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
au uitat sa specific exact, oasele de pui din pulpa la fierbere se fac ca sticla, celelate sunt sfaramicioase chiar daca le fierbi.

eu iarna fac le fac spate de pui fiert cu orez si morcov sa aiba o masa calduta cand e inghet afara

spor

Edited by Lupulcelrau, 17 June 2021 - 17:32.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 pimi, on 16 iunie 2021 - 18:40, said:

pai sa stii ca fost o rasa foarte speciala
un caine de munca deosebit de rezistent care manca peste crud sau  congelat si alerga zeci de km pe zila temperaturi criminale

acum a involuat la stadiul de caine banal si musai sa manance mancare semipreparata de preferat cat mai scumpa sa se simta stapanul bine .
da' saracu' abea asteapta canicula, spre 40 de grade, cand el prefera gerul.  Locul lui e mai degraba prin Siberia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate