Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda neplatita Italia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Posibil ca acel "serviciu" să îl fi pus ei din burta.
Daca blocai cardul pt astfel de tranzacții, nici nu puteau să îți "tragă" acei bani.


#20
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Salutare, am si eu o amenda luata in septembrie 2021 care nu mi-a venit acasa nici pana acum.
Am primit doar instiintarea de la firma de rentcar si de atunci tot astept dar ma tem ca nu mai vine si ma trezesc cu nu stiu ce firma de recuperare peste cativa ani sau ca o sa am probleme la aeroport la urmatoarea calatorie in Italia.

Ce e de facut in situatia asta ?

#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Ai verificat in cardul cu care ai achitat la firma de rent?

Mie mi-a venit de plata o taxa de autostrada dupa un an, insa mi-au tras ei direct banii de pe card si doar m-au instiintat.
Nu in Italia se intampla.

Toretic e diferit fata de situatia mea, taxa de autostrada se plateste pe masina, asa ca au taxat direct firma de rent si firma pe mine.
La amenda nu e de vina firma de rent ci strict soferul, adica tu. Probabil ca nu au tras banii de la firma de rent, nefiind legal si a ramas amenda in carca ta.

Scrie la firma de rent, poate iti sugereaza ceva, nu cred ca esti primul in situatia asta. Ma gandesc ca au scris initial la proprietarul masinii, adica la firma de rent.
Normal, dupa mine, ar fi ca cei de la politia italiana sa iti trimita adresa scrisa cu toata documentatia. Daca nu au p-v de constatare, gen amenda pt parcare aiurea, etc. atunci nu stiu cine esti si au trimis amenda la firma de rent. Probabil au primit datele tale de la firma de rent.

Cam asa o vad eu, ar fi normal sa te instiinteze in scris unitatea emitenta a amenzii.

Edited by metalactual, 03 June 2022 - 14:23.


#22
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Politica firmelor de rent este ca in cazul unei amenzi ei te instiinteaza prin email dar nu se implica mai departe in plata efectiva.
Pentru acest serviciu am platit deja vreo 20 euro , bani care au fost retrasi automat de pe card cu mentiunea ca trebuie sa astept procesul verbal sa imi fie trimis prin posta.
Singura varianta ar fi sa incerc sa contactez primaria de acolo dar nu stiu ce sanse sunt sa imi raspunda cineva.

Edited by doi_calatori, 06 June 2022 - 07:58.


#23
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdoi_calatori, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

Salutare, am si eu o amenda luata in septembrie 2021 care nu mi-a venit acasa nici pana acum.
Am primit doar instiintarea de la firma de rentcar si de atunci tot astept dar ma tem ca nu mai vine si ma trezesc cu nu stiu ce firma de recuperare peste cativa ani sau ca o sa am probleme la aeroport la urmatoarea calatorie in Italia.

Ce e de facut in situatia asta ?

Nu o ia nici un recuperator pentru ca nu merita sa-si Bata capul. La aeroport nu ai ce probleme sa ai.

Daca iti ajunge acasa o platesti, daca nu, nu.

#24
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021

View Postdoi_calatori, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

Salutare, am si eu o amenda luata in septembrie 2021 care nu mi-a venit acasa nici pana acum.

In sfarsit a ajuns amenda in octombrie 2022 cu reducere 30% daca o platesc in 5 zile, ceea ce am si facut. Posted Image

#25
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postdoi_calatori, on 01 noiembrie 2022 - 14:22, said:

In sfarsit a ajuns amenda in octombrie 2022 cu reducere 30% daca o platesc in 5 zile, ceea ce am si facut. Posted Image
Ce valoare era? Au pus majorari?

#26
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Valoarea a fost vreo 90 euro fara reducere dar nu am platit majorari pentru ca nu am depasit termenul mentionat de ei adica de la data primirii procesului verbal la domiciliu.
Din cate am inteles ei au la dispozitie 360 de zile sa iti trimita acest pv acasa dupa care teoretic ar trebuie sa se prescrie. Apoi incep mai multe termene. In primele 5 zile poti plati redus cu 30%, apoi alt termen pana poti plati intreg apoi incep majorarile...



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate