Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

convertor analog digital pt salvare VHS pe HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

 viceroy56, on 15 iunie 2021 - 12:08, said:

@silviu
Nu merge direct cu TV. TV-ul poate sa inregistreze doar din tuner, nu din sursa externa.

Merge si cu TV-ul, daca VHS-ul are iesire de antena. Majoritatea au, ca pe vremurile VHS-ului nu toate televizoarele aveau intrare RCA audio/video sau Euroscart.
Se baga antena din VHS in TV, apoi se scaneaza analog si gaseste semnalul.

Ma rog, ideea cu TV-ul e mai mult sa te descurci cu ce ai prin casa, initiatorul isi poate alege din orice solutie propusa pe aici si care ii este mai utila.

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Adica sa insir cacatul pe bat si apoi sa incerc sa-l fac ghem!
Tu te auzi singur cand incerci sa dai solutii? Cred ca da. Dar doar auzi, nu si compilezi ce enormitati debitezi.
Cu scuze, dar nu ma pot abtine.

L.E.
Incearca tu solutia asta: sa inregistrezi cu DVR-ul din TV un semnal analogic.
Macar ai optiunea asta cand te uiti la canale TV ANALOGICE? Io nu crede.Posted Image

Edited by viceroy56, 15 June 2021 - 19:24.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pe TV-uri se inregistreaza programele digitale - pur si simplu se copiaza stream-ul - nu se face nicio recodare/recomprimare ptr ca semnalul este deja comprimat. Practic ce intra in TV din tuner e scris pe stick sau HDD.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 s1lviu86, on 15 iunie 2021 - 17:06, said:

Merge si cu TV-ul
Imposibil de pe RF analog.

#23
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Salutare, scuze ca resuscitez topicul asta dar am o problema asemanatoare cu gushpi. Diferenta e ca am cu ce sa fac conversia analog digital insa rezulta fisiere video codate DV. Mai exact, conversia o fac cu o camera video Canon MVX2i care are functia de AV in - DV out. Am facut conversii cu ea prin anii 2004-2010 cu Ulead Video Studio (imi aduc aminte ca era necesar TMPGEnc pe care l-am cumparat) insa nu toate DVD-urile ieseau ok pe partea de sunet. Unele aveau sunet ca si cum ai reda o banda de magnetofon inregistrata pe 19 cm/s pe viteza de 4,76 cm/s. In fine, povestea e veche.
Ca sa trec la subiect: pot face conversia VHS -> DV. Pentru o ora VHS iese un fisier de vreo 9 Gb parca. Intrebarea e: ce fac mai departe? Ma gandesc sa o las balta cu DVD-urile si sa fac fisiere pe care sa le stochez pe PC si sa le pot pune cand vreau pe un stick USB sau alt suport acceptat de TV-urile si DVD playerele de azi ca sa redau filmarea respectiva... Ce format recomandati si ce soft ar fi ok? Vad ca Video Studio e acum al lui Corel dar nu conteaza. Are si un pret ridicol de mic...

Edited by cotzi, 12 February 2023 - 11:47.


#24
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
din avi dv poti converti in mp4, codat h264 sau h265 folosind handbrake (gratuit). asta mi se pare cel mai simplu si mai eficient, are si suport pentru hardware encoding, daca ai placa video puternica. pe linga el mai pot fi folosite in acelasi scop megui, hybrid, vidcoder, format factory, dar toate programele astea mi se par mai stufoase si mai complicate decit handbrake.


LE
am intilnit si eu in trecut problema cu sunetul ciudat la dvd-uri. am depasit-o creind o a 2-a coloana sonora, identica ca si continut cu prima, pe care o comprimam ac3. in cazul in care cea principala (de obicei aia era in format mpeg) se auzea ciudat, o foloseam pe cea in format ac3, care intotdeauna se auzea bine. sau, pur si simplu, renuntam la coloana sonora in format mpeg si o inlocuiam cu cea ac3.

Quote

The audio data on a DVD movie can be Dolby Digital (AC-3), DTS, PCM, or MPEG-1 Audio Layer II (MP2) format. In countries using the PAL system standard DVD-Video releases must contain at least one audio track using the PCM, MP2, or AC-3 format, and all standard PAL players must support all three of these formats. A similar standard exists in countries using the NTSC system, though with no requirement mandating the use of or support for the MP2 format. DTS audio is optional for all players, as DTS was not part of the initial draft standard and was added later; thus, many early players are unable to play DTS audio tracks. Only PCM and DTS support 96 kHz sampling rate. Because PCM, being uncompressed, requires a lot of bandwidth and DTS is not universally supported by players, AC-3 is the most common digital audio format for DVDs, and 96 kHz is rare on a DVD. The official allowed formats for the audio tracks on a DVD-Video are:
PCM: 48 kHz or 96 kHz sampling rate, 16 bit or 24 bit Linear PCM, 2 to 6 channels, up to 6,144 kbit/s; N. B. 16-bit 48 kHz 8 channel PCM is allowed by the DVD-Video specification but is not well-supported by authoring applications or players;
AC-3: 48 kHz sampling rate, 1 to 5.1 (6) channels, up to 448 kbit/s;
DTS: 48 kHz or 96 kHz sampling rate; channel layouts = 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, 6.1; bitrates for 2.0 and 2.1 = 377.25 and 503.25 kbit/s, bitrates for 5.x and 6.1 = 754.5 and 1509.75 kbit/s;[16]
MP2: 48 kHz sampling rate, 1 to 7.1 channels, up to 912 kbit/s.
sursa: https://en.wikipedia...or video alone.

Edited by tEo, 12 February 2023 - 13:40.


#25
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Mersi de raspuns! Placa video  e cea din procesor i5-2400 @ 3.10GHz deci e ca si cum nu ar fi :) Am omis sa spun ca nu vreau doar sa fac conversie din DV in altceva, pe ici pe colo vreau sa mai editez.
Deci, mp4 h264 sau h265...  Mai am nevoie de TMPGEnc?

#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
handbrake are suport pentru intel qsv, deci si accelerare. nu stiu insa exact cit de mult, la procesorul ala. e de testat...

daca tmpgenc iti permite convertirea in mp4, il poti folosi fara probleme, mai ales ca esti familiarizat cu el.

tin minte ca in trecut m-am folosit de el pentru a crea mpeguri 2, folosite la dvd-uri, dar... nu am experienta cu tmpgenc. nu mai stiu daca la vremea aia se putea folosi la mp4...

iar pentru editare... aici clar este nevoie de un editor. comercial sau gratuit, exista destule.

#27
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate