Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#55
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
topic pesedist. acum avem o tara ca afara, totul de dreapta, deci cum sa pleci din germania in germania?

#56
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Problema este cu multi pleaca din tara si au asteptari mari de la Anglia,Germania,Franta,etc si cand ajung acolo sunt dezamagiti ca primesc 1500 euro in loc de 5000 ca asa au citit ca se lauda romanul pe net.
Ideea este simpla:nu pleci intr-o tara straina ca sa te imbogatesti.
Pleci pentru alte conditii de viata,alte oportunitati,serviciu mai relax,timp mai mult liber.
Eu si prietena am venit acum 4 ani in Germania.
Am stiut de la inceput ca voi pleca de jos,fara limba germana neputand sa fac ceea ce faceam in Romania.
Prietena a avut noroc ca firma la care lucreaza este multinationala si doar a transferat contractul de pe Romania pe Germania.
Ca bani,evident salariile sunt mai mari decat ce aveam in Romania,dar daca pun la socoteala ce mai scoteam pe langa in tara,ma apropii de cat am aici.
Dar,am plecat la 38 de ani,nu pentru bani ci pentru o viata mai linistita,mai putin stres,mai mult timp pentru mine.
In Romania plecam la 7 dimineata de acasa si ajungeam la 7-8 seara cu cele 2-3 ore in trafic dus-intors.
Acum incep la 5 dimineata,locul de munca este la maxim 10 minute cu bicicleta,la 13.30 sunt acasa si mai am mai mult de jumatate de zi libera.
8 ore sunt 8 ore,nici un minut peste program.
Sunt in sud,practic mijlocul europei,in 5 ore sunt in Alpii Francezi,Elvetieni sau Belgia,Olanda,Cehia,etc.
Da,sunt alte costuri,dau 1000 euro pe 3 camere dar vad padurea de pe balcon facand un gratar.
La 42 de ani,lucrurile aceste conteaza enorm,sa stau relaxat,cat mai putin stres.
Putem sa punem si bani deoparte daca am vrea dar cum am spus,nu am venit aici sa trag ca nebunul,sa pun deoparte.Am venit sa traim normal,sa plecam sa vizitam,sa me bucuram de viata.
Am lasat in Bucuresti 3 camere la care voi termina creditul in 4-5 ani,iar la pensie,daca nu vom avea bani pana atunci sa cumparam ceva aici,atunci voi reveni in tara si voi trai linistit la pensie.
Cazul meu zic...altii sunt care stau cate 6-7 in apartament si trag de fiecare banut sa il puna deoparte ca sa se intoarca acasa.
Fiecare stie ce isi doreste,dar oricum,strainatatea nu este usoara pentru cine nu este pregatit si constient de ce il asteapta.

#57
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Pleaca, dar tot acasa te intorci mai devreme sau mai tarziu, viu sau mort.

#58
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbotelucian, on 13 iunie 2021 - 19:15, said:

La 39 de ani regret ca n-am plecat dupa liceu. Am facut o facultate si chiar lucrez in domeniu dar comparat cu prietenii care au plecat atunci spre spania/anglia vad ca sunt mai linistiti. Fara credite , viata mai sigura. Aici mereu te apuca durerea de cap cand ai treba oriunde : primarie finante politie medici

Nu cunosc persoana care a plecat in afara si care sa nu aiba o viata linistita si stabila + putere de cumparare mare, comparativ cu noi cu morcovul in fund zilnic, cu o situatie instabila, saraci, etc.
Ideal e sa pleci in afara, problema este ce stii sa faci ca sa poti merge in afara ? Daca ai calificare trebuie sa fi bun si sa stapanesti bine limba respectiva si sa ai vointa mare si sa nu renunti. Daca prestezi munca de jos, ideal ar fi sa mergi intr-un loc unde ai deja prieteni stabiliti si te pot ajuta sa te instalezi si sa lucrezi pana te ridici un pic.

#59
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și milionul ăla de români întorși la început de pandemie cam ce viața aveau oare în afara?

#60
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
mai buna decat in tara, ca altfel nu ar fi plecat.

#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si s-au intors pentru ca era (mult)) prea bine in afara?

#62
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
@Inițiator, nu se înțelege care este „locul tău” din titlu din cum ai formulat. Ai terminat doctorat ceva sau măcar 4 clase? Care „locul tău”, care este situația ta?
Vărstă, studii, copii etc.
Subiect de gâgă.

#63
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdexterash, on 13 iunie 2021 - 23:55, said:

Si s-au intors pentru ca era (mult)) prea bine in afara?
s-au intors pt ca totul s-a inchis si blocat pe timpul carantinei, daca aveau posibilitatea de a lucra in continuare nu se intorceau, la fel cum cei cu locuri de munca stabile au ramas.
iar cei ce s-au intors erau oricum plecati temporar pt a face bani, nu emigranti.

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbaiatulsimplu2019, on 13 iunie 2021 - 19:09, said:

In viitorul apropiat (peste 1-2 ani), am de gand sa ma mut din Romania (inca ca nu am stabilit in ce tara), tinand cont de cum stau lucrurile in tara noastra, si la ce viitor ne asteapta.
Voi cum ati proceda, in locul meu, v-ati muta?

Nu, nu merita in cazul tau

#65
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postbaiatulsimplu2019, on 13 iunie 2021 - 19:09, said:

In viitorul apropiat (peste 1-2 ani), am de gand sa ma mut din Romania (inca ca nu am stabilit in ce tara), tinand cont de cum stau lucrurile in tara noastra, si la ce viitor ne asteapta.
Voi cum ati proceda, in locul meu, v-ati muta? Argumentati raspunsul, va rog.
Sunt binevenite si sfaturile celor care au facut deja acest pas, pentru a-mi face o părere, si pentru a putea lua o decizie, la momentul respectiv.
Multumesc.
Sper ca am postat intrebarea unde trebuie.

Pt că ai intrebat "ce ați face in locul meu" , la asta răspund.

In locul tău nu m aș muta. Abia ai luat permisul de C+E si CPI.
De puțin timp adică, nu că le ai luat greu, nu s a vrut o jignire.
Vrei să lucrezi pe camion si să iei diurnă, ca plan de viitor.
De ce te ar angaja o firmă de transport străină pe tine, tu fiind cu zero experiență si cu febră musculară la mâini dupa o discuție de o jumătate de oră ?

A, dacă ai avea propriul camion, ar mai fi ceva, altfel...

#66
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post_-livio-_, on 14 iunie 2021 - 00:19, said:

s-au intors pt ca totul s-a inchis si blocat pe timpul carantinei, daca aveau posibilitatea de a lucra in continuare
Adica chestii nesigure, low-quality. Sau vrei sa imi zici ca erau integrati, aveau case/apartamente la care plateau rate si altele asemenea?

Eu inteleg migratia economica doar daca e definitiva. Altfel, am doar impresia ca Romania e prea ieftina, din moment ce se duc unii, castiga 5 ani la inghesuiala doi euro si cu ei isi fac case/vila/viata in Romania. Asta ca sa nu intram in tema asistatilor inchipuiti ce sug sociale de prin vest. Sau in tema hoti / ciorditori / prostitutate si altele la fel. Banuiesc ca si hotii si prostituatele au ceva quality of life ridicata prin Vest/Nord, n'asa?

#67
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
si cei din horeca aveau joburi sigure pana la pandemie.
probabil s-a terminat banda la prima fraza, nu e nici o migratie acolo.

#68
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostIn_sunetul_muzicii, on 13 iunie 2021 - 22:10, said:

Eu am de 5 ori puterea de cumparare mai mare in Vest decat in Ro.
In vest te compari cu cei ce fac bani acolo si atunci vezi cat este de mic

View PostIn_sunetul_muzicii, on 13 iunie 2021 - 22:14, said:


In Uk.
Medicina prin contract privat.
Sunt destui doctori  care castiga aici mai mult ca tine acolo

#69
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postkyrre, on 13 iunie 2021 - 20:58, said:

Ultima data am fost acasa acum doi ani, si dupa o saptamana abia asteptam sa plec inapoi. Si la cum merg lucrurile, posibil sa ma intorc atunci cand vom iesi la pensie. Mai am vreo 20 de ani pana atunci.

ce ti s-a intamplat tie, de ai vrut sa pleci rapid inapoi, tine mai mult de tine decat de Romania.
am intalnit multi oameni care asteptau doar ordine si siguranta financiara de la vietile lor. nicio problema cu asta, doar ca oamenii astia au impresia ca si ceilailti asteapta acelasi lucru si ca sunt si ei la fel de usor de multumit. ah, well.


@initiator
viata ta e deja formata - cea mai importanta parte. in constructia unui viitor frumos ( asta vrei, nu?!) Romania are prima sansa. in momentul in care ai trecut granita fiecare lucru din viata ta se complica. banii, oamenii si timpul incep sa aiba alta valoare. lipsa retelei sociale in care ai crescut va fi un handicap imens.

daca ai un trecut de luptator si vrei sa lupti mai departe cred ca e mai bine sa pleci, sa infrunti lumea mare. daca pana acum nu ai aflat ce-i cu tine pe lumea asta si cat esti de capabil, e mai bine sa stai, altfel ai sanse mari sa ingrosi randurile proletarilor din vest, care se gandesc si ei sa plece pe undeva- tu fiind deja plecat o sa te gandesti la?...
relativitatea situatiei e un indemn la reflectie, la o discutie sincera cu tine despre ce poti, ce vrei si ce esti dispus sa faci - de cele mai multe ori vei face mai putin, nu mai mult.
uita-te in jur si plaseaza-te intr-o pozitie, intr-un context social/economic care iti place acum si uita asa iti incepi planul. acum iti lipseste unul, esti indecis.

pe scurt, daca nu esti ascutit si nu ai un partener la fel de bun ca tine, o sa faci rahatul pulbere. o sa pierzi mult pentru o mana de bani si curatenie pe strazi. cu banii o sa iti cumperi cea mai scumpa singuratate din cate exista. lux!
atunci incepe dubiul si neincrederea in propria persoana si... inapoi la indecizie - ca aia care se tot intorc de cativa ani buni...

vrei o viata normala? nu locul e problema ta.

ps: incearca( sugestia multor colegi) e un indemn bun. o mentiune, totusi: incercarile costa! succesul inseamna sa faci bine un lucru pentru cat mai mult timp.

Edited by morenno, 14 June 2021 - 06:11.


#70
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 12.02.2004
...mah, eu zic sa nu te duci! Trage tare de tot cu tirul ala, ca cineva trebuie sa cotizeze si pentru pensia mea Posted Image!

Pe langa sanse de munca, locuinta etc. ai stat vreodata macar o luna inafara sa vezi cum e viata? Doar sa vezi daca te adaptezi? Am cunostinte care s-au stabilit in Germania si nu trec 3 zile sa nu miaune ca ce fain e in Romania si ce naspa e in Germania - ii pun toata ziua pe parinti (aia nu mai au liniste, toata ziua sunt la piata) sa le trimita pachete cu rosii, ceapa, paine, carnati, ca "alea din Germania nu au gust!". Pai la ce plm mai mergi daca nu te poti adapta? Si astia care au plecat nu erau muritori de foame (aveau apartament platit, masina etc.), dar "simteau" ca pot mai mult.

Edited by floryanm, 14 June 2021 - 07:40.


#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbotelucian, on 13 iunie 2021 - 19:15, said:

La 39 de ani regret ca n-am plecat...
Poti pleca si la 39, e cam la limita dar nu imposibil...

View PostEMPP, on 14 iunie 2021 - 05:33, said:

Sunt destui doctori  care castiga aici mai mult ca tine acolo
El trebuie sa se compare cu cat castiga in Ro (de fapt cu cat ramanea pe plus dupa toate cheluielile) raportat la cantitatea de munca si stressul asociat.

#72
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcipri2bau, on 13 iunie 2021 - 20:42, said:

Vei regreta daca ramai in Ro, te vei chinui pe la angajatori cu salarii mici si magazine cu preturi mari si te vei trezi pe la 35 ani obosit ramolit si bolnav. Vei plati jumate din salar la stat si vei primi ciuciu, se vor indestula altii din el.

Stii cine se va indestula? Aia pe care ii tot faci "domni". :)

View Postcipri2bau, on 13 iunie 2021 - 11:28, said:

domnii cu pensii speciale

View Postcipri2bau, on 10 iunie 2021 - 13:09, said:

domnul orban si catu si iohannis.

View Postcipri2bau, on 10 iunie 2021 - 12:32, said:

domnul catu

View Postcipri2bau, on 07 iunie 2021 - 23:20, said:

domnul Ion Iliescu

View Postcipri2bau, on 01 iunie 2021 - 14:15, said:

domnul boc

Etc. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate