Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Interesanta harta.

Ma socheaza din lista aia Portugalia...

#38
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postutopium, on 13 iunie 2021 - 21:17, said:

,... eu am mai mult decat e salariul mediu din Germania, iti dai seama cam pe unde sunt necalificatii fata de salariul mediu. De salariul mediu din Italia/Spania nici n-are sens sa vorbim. ,

,

Asta pana o sa va cada steaua cu impozitul si o sa regretati ca nu ati sters-o din Romania.Dar n-o sa credeti ca veti lua pensie de 1500€ la batranete,cand statul nu mai are bani de acum si se imprumuta.

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostKean, on 13 iunie 2021 - 21:23, said:

statul nu mai are bani de acum si se imprumuta.

Ce stat din lumea asta are suficenti bani incat nu se imprumuta?

#40
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,188
  • Înscris: 12.09.2013
Putorile o duc rau in RO....Adevarul e ca la 1/2 din munca de aici, afara castigi ceva mai bine!Daca nu te pricepi la nimic, du-te afara si munceste acolo!

#41
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
De meritat merita, dar emigrarea e ca un transplant. Poate sa reuseasca sau nu si asta depinde de o multitudine de factori incepand cu varsta, ce pegatire ai, cat de dispus esti sa strangi din dinti si poate sa o iei de la zero. Oricum trebuie sa te gandesti ca de cele mai multe ori trebuie sa fii mai bun ca un localnic care stie limba la perfectie, are un network (mult) mai bine pus la punct, a lucrat in firme cunoscute din tara lui si e mai usor de verificat, etc.

Zicea cineva ca in unele meserii in Romania poti ajunge sa castigi 1000 euro pe luna. In afara, depinzand de meserie desigur, poti ajunge sa ramai cu 1000 de euro la sfarsitul lunii. In plus in Romania marea majoritate a lucrurilor costa ca in afara sau mai scump iar calitatea e de multe ori mai slabuta.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,853
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKean, on 13 iunie 2021 - 21:23, said:

Asta pana o sa va cada steaua cu impozitul si o sa regretati ca nu ati sters-o din Romania.Dar n-o sa credeti ca veti lua pensie de 1500€ la batranete,cand statul nu mai are bani de acum si se imprumuta.
Eh, si cu 10% impozitare tot o sa fie semnificativ peste salariile medii din vest raportat la puterea de cumparare.

#43
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă pleci și nu-ți place, te întorci.
Dacă nu pleci și nu-ți place toată viata o să regreți "ce-ar fi fost daca..."

#44
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
In IT o fi bine in Ro, dar in restul domeniilor nicidecum.
N-au decat sa se mute calculatoristii din vestul europei in Ro.

Trebuie profitat maxim de piata unica si libertatea de miscare, nu ridica nimeni statui ptr chinuiala pe salariile din Ro raporttae la preturi.

Oamenii migreaza ptr maximizarea puterii de cumparare si in functie de meserie. De exemplu daca se castiga bine ca miner in zona muntilor Urali trebuie mers acolo.

Daca se castiga bine in domeniul medical in Franta n-au decat sa plece toti medicii acolo.

View Postutopium, on 13 iunie 2021 - 21:17, said:

Hai sa nu fim naivi ... eu am mai mult decat e salariul mediu din Germania,

Uite aici o harta (pentru multi probabil surprinzatoare) cu nivelul salariului mediu ajustat cu puterea de cumparare:
Attachment salariiPPP.png


si lucratorii din zona aia albastra cat castiga?

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdan210, on 13 iunie 2021 - 20:50, said:

incearca prin suburbii, tu ca romanu' direct in centru
acolo duhneste nu miroase

View Postforeverbanned, on 13 iunie 2021 - 21:11, said:

La cate topice a deschis despre examenul practic pentru permisul de conducere, asta e fix ce lipsea.
In curand va deschide topic despre unde sa se angajeze.
de dat cu mopu si spalat closetu trebuie si acolo om priceput

#46
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postutopium, on 13 iunie 2021 - 21:17, said:

Hai sa nu fim naivi ... eu am mai mult decat e salariul mediu din Germania, iti dai seama cam pe unde sunt necalificatii fata de salariul mediu. De salariul mediu din Italia/Spania nici n-are sens sa vorbim. Si am destui prieteni IT-isti care castiga mai mult decat mine in Cluj. Iar cand ajustezi si cu puterea de cumparare, IT-istul de aici o duce chiar foarte bine fata de salariatul mediu din vest.

Uite aici o harta (pentru multi probabil surprinzatoare) cu nivelul salariului mediu ajustat cu puterea de cumparare:
Attachment salariiPPP.png

Sursa: https://en.wikipedia...by_average_wage

Salariul mediu net a crescut în octombrie cu 22 lei faţă de septembrie, la 3343 lei, sectorul de IT&C revenind pe primul loc, cu o medie de 7674 lei, după ce cu o lună în urmă poziţia fusese preluată de sectorul de fabricare a produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului, arată datele INS.
https://www.zf.ro/co...riilor-19777611
Salariu mediu in IT este de 1550e.
Ia vezi cat castiga un gigel in agricultura, la spalatorie sau la Amazon.
Tu ai facut facultate si ai 20 ani de experienta, gigel are 19 ani si 4 clase.Posted Image

View Postbobitad, on 13 iunie 2021 - 21:08, said:

. problema vine cand vrei sa stai acolo. multi nu realizeaza ca un apartament intr-un oras mare, intr-un loc unde sa nu-ti fie frica pentru copii tai e cam 500.000-1 mil de euro.
https://www.immobili...nunci/72103286/
2000e mp. Relativ in centru
Mai ieftin decat in Cluj sau Bucuresti.
Stai intr-o tara spala, la o ora de munte, o ora de mare
Oras mare, oportunitati. Clima buna

View Postrazor01, on 13 iunie 2021 - 21:00, said:

Stai linistit ca si costurile sunt mult mai ridicate. Nu ma refer la cat costa o kilogram de cartofi sau un televizor, ma refer la servicii, incepand de la mersul cu taxiul pana la lectiile de pian pentru copii.

Salariile alea mari vin din incasari mult mai mari. Ca sa castige un frizer 2000 euro, tariful pentru un tuns n-o sa mai fie de 4 euro, o sa fie de 20.
Eu dau 10e pe frizer. Sunt si care dau 20e.
Evident, gasesti si cu 10 lei, asa cum si in strainatate gasesti frizer cu 6e.
De acord, serviciile sunt mai scumpe, dar si calitatea e mult mai buna

#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
Nu mai amintesc ca in IT trebuie sa fi bun. Ca debeaba ai pc cu 4 procesoare de 2500 euro daca nu stie niciun program bine. De exemplu eu degeaba as avea un pc de 2500 euro ca m-as uita la meniul de start si la winamp. L-as vinde de fapt si mi-as lua ceva pc de 80 lei, cu celeron D 2,66 ghz, 1GB ram si hdd de 80GB, restul onboard. Sau si cu athlon xp cred ca mi-ar fi suficient. Ceva throughbred sau barton 1,5 GHz, 512MB ram, video vanta 16MB hdd 40 GB.

In IT sunt de regula cei mai buni, sefi de promotii de exemplu.



Cei din IT trebuie in viitor obligatoriu sa lucreze numai online.

In alte domenii mai cu munca fizica nu sunt cei foarte buni decat daca si-au ratat cariera si viata cu vreo facultate necautata, si sunt destui. In rest sunt cei slabi care abia au facut o profesionala sau un liceu. Cum de exemplu sunt eu, care nu am excelat la nimic, am lucrat putin timp in tara si peste hotare si acum deja nu mai locrez ptr ca intamplator a dat norocul peste mine cum am mai zis si in alte postari.

Edited by cipri2bau, 13 June 2021 - 22:12.


#48
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Eu am de 5 ori puterea de cumparare mai mare in Vest decat in Ro.

#49
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Eu am de 5 ori puterea de cumparare mai mare in Vest decat in Ro.
Unde in vest ?

La ce raportezi? Ingeneral sau ceva mai specific ?

#50
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
In locul tau nu as mai deschide atatea subiecte idioate. Asta ar fi un prim pas. Sigur tu le mai lipsesti nemtilor sau englezilor.
Oricum sunt niste tari de cacat,cu oameni de cacat si un stil de viata la fel de abject.
Incearca Rusia. Sunt destui colegi de forum care par familiarizati cu ce se intampla acolo.

#51
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostFluk3, on 13 iunie 2021 - 22:12, said:

Unde in vest ?

La ce raportezi? Ingeneral sau ceva mai specific ?
In Uk.
Medicina prin contract privat.

#52
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
In sonetul muzicii, tu sigur esti deejay si pui muzica. Si aia castiga bine

Contract privat, adica ai firma si pui muzica si la evenimente, se castiga bine.

#53
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
1.Trebuie sa stii pt ce mergi acolo scopul
2.Sa stii limba
3.Sa ai vechime intr-un domeniu care este la cautare sau sa sa ii pregatit in caz ca peste 10 ani dispare
4.Nicaieri nu umbla caini cu covrigi in coada

Ma mut daca am cele 3  100% asigurate

Edited by helen76, 13 June 2021 - 22:24.


#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcarturarulobosit, on 13 iunie 2021 - 22:00, said:

De acord, serviciile sunt mai scumpe, dar si calitatea e mult mai buna

Calitatea la ce, la tunsoare, la antreonorul personal de fitness, la plimbarea cu taxiul, la viteza de internet, la zugravitul camerei cand iti vine firma specializata?

Hai sa fim seriosi, nu costa mai mult pentru ca sunt neaparat mai bune, costa mai mult pentru ca salariile alora sunt mult mai mari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate