Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
In viitorul apropiat (peste 1-2 ani), am de gand sa ma mut din Romania (inca ca nu am stabilit in ce tara), tinand cont de cum stau lucrurile in tara noastra, si la ce viitor ne asteapta.
Voi cum ati proceda, in locul meu, v-ati muta? Argumentati raspunsul, va rog.
Sunt binevenite si sfaturile celor care au facut deja acest pas, pentru a-mi face o părere, si pentru a putea lua o decizie, la momentul respectiv.
Multumesc.
Sper ca am postat intrebarea unde trebuie.

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
La 39 de ani regret ca n-am plecat dupa liceu. Am facut o facultate si chiar lucrez in domeniu dar comparat cu prietenii care au plecat atunci spre spania/anglia vad ca sunt mai linistiti. Fara credite , viata mai sigura. Aici mereu te apuca durerea de cap cand ai treba oriunde : primarie finante politie medici

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai zi si tu baiat simplu, ce scoala ai, din ce mediu vii, ce nu-ti place la noi etc. Sa-ti facem un profil cat de cat.

 botelucian, on 13 iunie 2021 - 19:15, said:

comparat cu prietenii care au plecat atunci spre spania/anglia vad ca sunt mai linistiti. Fara credite , viata mai sigura. Aici mereu te apuca durerea de cap cand ai treba oriunde : primarie finante politie medici

Fara credite.. Haha. Atunci nu au nimic. Tu crezi ca ''in afara'' casele se cumpara cash? Sau masinile noi?

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Dezvolta, ca ai lasat subiectul neterminat. De ex daca vrei sa te muti in Afganistan, Bielorus, Coreea de Nord sau Venezuela eu zic sa te abtii. Daca te-ai gandit la Somalia sau Mali iar zic pas. You get the point!?

#5
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Eu in locul tau nu m-as muta, o sa te paraseasca fata aia frumoasa cu care esti si o sa iti moara unchiul care sufera de cancer :(

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Dacă ai o pilă să te angajeze la stat (politist local, la Apele Romane, măcar brancardier in spital), mai gandeste-te.

Edited by __Dan__, 13 June 2021 - 19:29.


#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Da. Oriunde la vest/nord de Bucuresti e mai bine. Regret si acu' ca nu am plecat dupa liceu..

#8
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
@_Dan_: Fara nicio pila, daca stie (sau e dispus sa invete) o meserie: instalator, electrician, zugrav, etc - poate castiga >1000 euro in tara. E criza din ce in ce mai mare de meseriasi, e suficienta putina experienta si se descurca, nici macar nu trebuie sa fie de top.

Edited by l_dan, 13 June 2021 - 19:39.


#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
am 36 de ani si ma bucur ca n-am plecat. si daca mi-ar da maine Biden viza gratis, nici nu m-as duce sa o ridic. chiar discutam vineri cu un coleg de la serviciu ca s-a nasolit in alta tari, nu mai e ce a fost, la care el spunea de un director care s-a mutat cu familia aici si i se parea ok.  si nu lucrez la stat si nici nu am un super salariu.

oricum, mutatul asta, banii, masina, telefonul si chestiile de genul nu definesc viata, cum ar zice americanu astea sunt means to an end, adica tu faci asta fiindca ai un plan mai mare si mutatul in alta tara o sa-ti permita sa faci lucrul ala important in viata, pentru care ai lasa totul. asa daca te muti, o sa vezi ca nici acolo nu e perfect, poate o sa ti se intample ceva in prima saptamana si o sa zici ca e naspa acolo, poate nu ti se intampla nimic si toate iti merg ca pe roate si zici ca e misto. lucrurile astea sunt mega subiective, la fel ca raspunsurile pe care o sa le primesti aici.

Edited by bobitad, 13 June 2021 - 19:39.


#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Cum? Vand tot si ma mut in Costa Rica.

#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Du-te tata ca afara umbla cainii cu covrigi in coada!

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Initiator, ce viitor ne asteapta?

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Fulgy,tu esti??

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Du-te. Peste 5 ani o sa te intrebi de ce n-ai plecat mai devreme

#15
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Presupun ca te gandesti la o tara din Vest. Totusi, sa stii ca nici acolo nu-i tocmai lapte si miere, desi depinde si ce fel de om esti, ce asteptari ai, ce te motiveaza, dar si valorile dupa care vrei sa-ti ghidezi viata.
Personal, nu m-as muta pentru ca nu-mi place ideea de-a fi tratat acolo ca un cetatean de mana a doua, cu toata discriminarea de rigoare. Ideea in sine ca ma duc la altii, pe capul lor, fiindca ai mei n-au fost capabili sa-mi ofere sanse la o viata buna in propria tara...suna ca o recunoastere a propriei inferioritati (mentalitate de invins), si o evadare spre ceva gata facut de altii, pentru care eu n-am niciun merit.
De felul meu sunt destul de nationalist si nu agreez ideea migratiei sub nicio forma, si cred ca natiunile, grupurile etnice si rasele exista dintr-un motiv, ce ar trebui sa ramana cat mai pure, cu traditiile si culturile aferente. Ce se intampla acum in Vest, s-ar putea sa te sperie; foarte multi imigranti din Orientul Mijlociu si Africa, care practic au reusit sa denatureze o buna parte din componenta europeana caracteristica. Nu cred ca mai e cazul sa mentionez rata criminalitatii din acele tari.
De asemenea, nu cred ca ti-ar placea sa te lovesti de consecintele feminismului, care-l plaseaza pe barbat undeva in coada prioritatilor ca importanta in societate, desi paradoxal, i se pretinde totul.
Pe de alta parte, prefer sa raman aici si sa lupt pentru a ma ridica la mine in tara, intrucat inca mai cred ca se poate. Dar, te-as incuraja sa lucrezi cativa ani in alta tara, dar sa revii si sa traiesti aici, in niciun caz sa ramai definitiv acolo. Ar fi o experienta pentru tine care te-ar cladi si ti-ar largi orizontul.

Edited by glassofwine, 13 June 2021 - 20:09.


#16
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Unde-i cald tot anul.
Aici cu încălzirea globală de la 7 avem 9 luni de frig. Si gazul se dublează... Curentul s-a...acum 2 luni...
Valea cat mai repede. Ai numai de pierdut aici.

Edited by costaan, 13 June 2021 - 20:38.


#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,999
  • Înscris: 30.11.2017
Pleaca din Ro cat mai repede. Orice meserie ai avea sau nu ai nu conteaza. Aicea e preturile din vest si salariile din est adica putere de cumparare redusa.

#18
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

 rim80, on 13 iunie 2021 - 19:50, said:

Du-te tata ca afara umbla cainii cu covrigi in coada!
aici umblă cu coada-n gură...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate