Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Omul viitorului - cyber sapiens

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#73
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Probabil ca multi urmaresc prea mult Netflix si le vin idei Posted Image

Computerul cuantic va schimba lumea insa departe de a transfera constiinta...

Edited by iulian_1976, 16 June 2021 - 23:27.


#74
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postiulian_1976, on 16 iunie 2021 - 23:21, said:

Probabil ca multi urmaresc prea mult Netflix si le vin idei Posted Image

Computerul cuantic va schimba lumea insa departe de a transfera constiinta...
Culmea e că decriptarea creierului e mul mai aproape decât  computerul cuantic, centralele prin fuziune nuclear, vindecarea tuturor tipurilor de cancer.

Dar e și descoperirea cea mai radicală. Suficient de radicală să nu-ți mai bați capul cu  dezvoltarea de tratamente. În primă fază va fi folosită pentru „citirea gândurilor” de către serviciile secrete.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oka8hqsOzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_k, 17 June 2021 - 00:23.


#75
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postmaccip, on 16 iunie 2021 - 23:12, said:

constiinta nu ar trebui sa se poata.
De ce ?

#76
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007
Pai argumentul fiind expus mai sus. Daca tu te clonezi in doua, care dintre cei doi esti tu?
Pentru ca constiinta are si o componenta de persistenta a relatiei cu sinele, adica simti ca esti tu, adica esti constient de sine. Chestie imposibil de explorat cu stiinta actuala (de natura fenomenologica) chiar imposibil de exprimat la nivel de limbaj (mai ales daca cel care asculta cere explicatii suplimentare facand pe avocatul)
Cel putin asa ma simt eu in sinele meu si sinele meu in interiorul lui.
:D

Prin clonare, trebuie sa se rupa cumva aceasta constiinta. Ori sa se desprinda in doua, oricum, ceva imposibil de inchipuit macar, evident imposibil de definit.

#77
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Nu stiu, mie mi-e evident ca devin 2 personalitati distincte cu memorie comuna pana la un punct. De acolo inainte identitatea 1 probabil pastreaza aceeasi traiectorie dar id2 e imprevizibila.

#78
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Din discutia asta ar putea rezulta ca exista ceva non-material numit suflet (spirit).
Daca dintr-un individ prezent se genereaza 2 indivizi identici in viitor, numai unul dintre ei detine sufletul celui din prezent. Al doilea primeste un suflet nou sau nu are suflet.

Mai este si problema qualiei. Putem fabrica si programa un robot care sa simta senzatia de dulce?

#79
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
O mica recomandare de maculatura celor care vor sa citeasca o abordare interesanta (si partial experimentala) legata de costiinta, la limita dintre neurostiinte, darwinism si filozofie:
https://humanitas.ro...e/tunelul-eului

Edited by KiloW, 17 June 2021 - 14:53.


#80
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Mi-am pus intrebarea dar pentru alt palier - degustarea de vinuri. Consider ca robotul e conectat la net si practic are resurse si acess nelimitat la info/laboratorare etc. Asadar se pot identifica chimic/cromatic/lungime de unda/aromatic toate mirosurile/gusturile. Asa ca da, odata trecut creierul in computer se vor dezvolta simturile inclusiv capacitatile tactile.

JKW
Rezumat nu e? Ca sunt la munca... mai si muncesc.

Edited by lucianburjuiul, 17 June 2021 - 15:11.


#81
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postlucianburjuiul, on 17 iunie 2021 - 15:10, said:

Mi-am pus intrebarea dar pentru alt palier - degustarea de vinuri. Consider ca robotul e conectat la net si practic are resurse si acess nelimitat la info/laboratorare etc. Asadar se pot identifica chimic/cromatic/lungime de unda/aromatic toate mirosurile/gusturile. Asa ca da, odata trecut creierul in computer se vor dezvolta simturile inclusiv capacitatile tactile.

Asta cu conectarea e partea care mă sperie cel mai mult. În momentul în care s-au conectat toate conștiințele s-a cam terminat cu individualitatea. E echivalentul tehnologic a ceea ce budiștii numesc Nirvana.

Probabil va mai exista istorie și după, istoria unei ființe electronice  compusă din toate conștiințele uploadate, doar că e aproape imposibil de conceput din perspectiva noastră de ființe individuale.

Edited by iulian_k, 18 June 2021 - 19:22.


#82
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Eu sunt curios daca visatorii isi mai aduc aminte de defectiunea electronica.

View PostKiloW, on 16 iunie 2021 - 22:54, said:

Care limite, mai exact? Ca alaltăieri la scara speciei părea o blasfemie sa crezi ca omul poate zbura de exemplu.

Daca nu s-a specificat...inseamna ca e vorba de orice fel limita, gen sa poti zbura fara tehnologie.

#83
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postandronic312, on 18 iunie 2021 - 20:56, said:

Eu sunt curios daca visatorii isi mai aduc aminte de defectiunea electronica.



Daca nu s-a specificat...inseamna ca e vorba de orice fel limita, gen sa poti zbura fara tehnologie.

Defectiunile electronice sunt nimica toata cand constiinta ta transcende 1001 de retele locale.

Practic sansele sunt aproape zero sa se defecteze tot ce ai pe langa casa in acelasi timp.

Constiinta ta ar fi erijata in mai multe unitati de stocare si procesare de tip electronic dar si bio-electronic adica hibride raspandite chiar la distante uriase unele de altele, plus o multime de drone si droizi ca terminale.

Adica tu ca fiinta nu vei exista intr-un singur corp si un singur procesor, ci vei fi imprastiat in 1001 de deviceuri prin toata gospodaria, unele in atmosfera, altele la sol ori in subsol.

#84
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postandronic312, on 18 iunie 2021 - 20:56, said:

Eu sunt curios daca visatorii isi mai aduc aminte de defectiunea electronica.



Daca nu s-a specificat...inseamna ca e vorba de orice fel limita, gen sa poti zbura fara tehnologie.

Probabil asta o sa fie posibil înainte sa ne mutam în computere. Gen într-un dom presurizat pe Luna. În ISS deja zboară niște norocosi :)

Edited by KiloW, 19 June 2021 - 09:26.


#85
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 16 iunie 2021 - 18:34, said:

Una din greselile omului este sa creada ca e o fiinta nelimitata, sa creada ca poate inventa orice doar pentru ca a inventat pana acum unelte.

În 1899, Charles H. Duell, şeful Oficiului de Patente şi Invenţii din Statele Unite, spunea următoarea vorbă devenită celebră: "Tot ce a fost de inventat, s-a inventat".

Era anul 1899 ! Şi de-atunci ştim că s-au inventat atâtea lucruri şi strategii, la care domnul Duell nici n-ar fi visat.

În ceea ce priveşte secolul acesta 21 în care vieţuim, eu unul sunt convins că după mijlocul lui se va pune tot mai mult problema unui nou fel de migraţie: "migraţia conştiinţei în lumea virtuală". Astfel va apărea un nou concept: identitate multilocală. Va fi ceva de tipul sistemelor de operare Windows, Android, iOS, care fiecare au caracteristici proprii, adică sunt identităţi care activează pe milioane de unităţi separate (corpuri). Aceasta va fi Marea Revoluţie a Civilizaţiei Umane care va rupe istoria omului virtual (Noua Istorie) de cea a omului biologic (Vechea Istorie).

#86
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View PostInfinitty, on 19 iunie 2021 - 06:50, said:

Defectiunile electronice sunt nimica toata cand constiinta ta transcende 1001 de retele locale.

Practic sansele sunt aproape zero sa se defecteze tot ce ai pe langa casa in acelasi timp.

Constiinta ta ar fi erijata in mai multe unitati de stocare si procesare de tip electronic dar si bio-electronic adica hibride raspandite chiar la distante uriase unele de altele, plus o multime de drone si droizi ca terminale.

Adica tu ca fiinta nu vei exista intr-un singur corp si un singur procesor, ci vei fi imprastiat in 1001 de deviceuri prin toata gospodaria, unele in atmosfera, altele la sol ori in subsol.

Intr-un univers sf sigur ca da, insa in universul real suntem incojurati de caderi de: curent electric,  internet;  incendii, inundatii, cutremur s.a.m.d.

View PostKiloW, on 19 iunie 2021 - 09:26, said:

Probabil asta o sa fie posibil înainte sa ne mutam în computere. Gen într-un dom presurizat pe Luna. În ISS deja zboară niște norocosi Posted Image


Eu vreau acum, pe pamant si fara tehnologie, daca nu putem inseamna ca suntem o specie limitata.


View Postlupini, on 19 iunie 2021 - 13:25, said:

În 1899, Charles H. Duell, șeful Oficiului de Patente și Invenții din Statele Unite, spunea următoarea vorbă devenită celebră: "Tot ce a fost de inventat, s-a inventat".

Era anul 1899 ! Și de-atunci știm că s-au inventat atâtea lucruri și strategii, la care domnul Duell nici n-ar fi visat.

O fi fost influentat de o perioada secetoasa a inventiilor, iar noi am cazut in extrema opusa, acum suntem influentati de abundenta si de ritmul stiintei incat am inceput sa zburdam mai mult decat poate stiinta.

Eu zic ca omul nu se va opri din inventat, o va face pana la sfarsitul lui ca specie, doar ca nu va fi garantat succesul la fiecare inventie, vor fi destule de esecuri, vor fi destule inventii abandonate(asa cum tot au mai fost). Iar constiinta incarcata intr-un pc va fi una dintre esecuri.

https://weburbanist....winged-tank.jpg

View Postlupini, on 19 iunie 2021 - 13:25, said:

În ceea ce privește secolul acesta 21 în care viețuim, eu unul sunt convins că după mijlocul lui se va pune tot mai mult problema unui nou fel de migrație: "migrația conștiinței în lumea virtuală". Astfel va apărea un nou concept: identitate multilocală. Va fi ceva de tipul sistemelor de operare Windows, Android, iOS, care fiecare au caracteristici proprii, adică sunt identități care activează pe milioane de unități separate (corpuri). Aceasta va fi Marea Revoluție a Civilizației Umane care va rupe istoria omului virtual (Noua Istorie) de cea a omului biologic (Vechea Istorie).

Pana atunci eu zic sa observi mai intai evolutia stiintei pe parcursul vietii tale. Iar de fiecare data cand pica o profetie sa te puna pe ganduri.

#87
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postandronic312, on 19 iunie 2021 - 20:09, said:







Eu vreau acum, pe pamant si fara tehnologie, daca nu putem inseamna ca suntem o specie limitata.


Modificările genetice au apărut chiar alaltăieri iar tehnica a ajuns la îndemână oricărui doctorant mai răsărit. Deocamdată din motive de etica au aplicații foarte restrânse însă e un domeniu care avansează extrem de rapid. Dacă ar avea mana libera toți nebunii cine știe unde s-ar ajunge.

Tine cont ca suntem o specie apărută știu e acum 100.000 ani iar știința pe bune a început sa conteze și sa se dezvolte pe bune poate acum maxim 400. Deja nu doar observam natura, ci credem fenomene noi care nu exista natural, ci care apar întâi în niște creiere crete și abia după in "realitate"

#88
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 19 iunie 2021 - 20:09, said:

Eu zic ca omul nu se va opri din inventat, o va face pana la sfarsitul lui ca specie, doar ca nu va fi garantat succesul la fiecare inventie, vor fi destule de esecuri, vor fi destule inventii abandonate(asa cum tot au mai fost). Iar constiinta incarcata intr-un pc va fi una dintre esecuri.

Se numeşte redundanţă. Conceptul numit încercare-eşec (trial-and-error) este el însuşi o formă de redundanţă. O cugetare spune aşa: "pentru a reuşi, un inventator are nevoie de lucruri de prisos pe care nu le mai doreşte nimeni".

Redundanţa e acea manifestare a realităţii prin care un fenomen sau un aparat funcţionează ca urmare a surplusului de "ceva". Redundanţa e specifică existenţei însăşi, nu doar viului. De pildă, din cele circa 3 miliarde de perechi de nucleotide din ADN, doar circa 22 000 - 25 000 sunt suficiente creării organismului uman. Însă e nevoie de prezenţa tuturor celor 3 miliarde care aparent nu folosesc la nimic, pentru ca cele câteva zeci de mii să funcţioneze.

Chiar şi spaţiul enorm din Univers pare a fi redundant. Repet...pare. Această redundanţă stă la baza conceptelor de idee şi formă, despre care vorbea Platon. Ideea reprezintă conceptul iar forma este alcătuirea. Pentru ca ideea să prindă formă, e nevoie de redundanţă a ideilor...adică de foarte multe idei dintre care să se cearnă cele potrivite. Şi asta se poate observa în tot ce ne înconjoară, chiar şi în faptele umane. De exemplu, un inventator are nevoie de multe încercări pentru a ajunge de la idee la un obiect bine definit, încercări care par eşecuri, însă nu sunt.

#89
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View PostKiloW, on 19 iunie 2021 - 23:11, said:

Modificările genetice au apărut chiar alaltăieri iar tehnica a ajuns la îndemână oricărui doctorant mai răsărit. Deocamdată din motive de etica au aplicații foarte restrânse însă e un domeniu care avansează extrem de rapid. Dacă ar avea mana libera toți nebunii cine știe unde s-ar ajunge.

Tine cont ca suntem o specie apărută știu e acum 100.000 ani iar știința pe bune a început sa conteze și sa se dezvolte pe bune poate acum maxim 400. Deja nu doar observam natura, ci credem fenomene noi care nu exista natural, ci care apar întâi în niște creiere crete și abia după in "realitate"

Deci momentan avem un adn limitat si trebuie sa tot evoluam ca sa ajungem nelimitati? Are vreo logica?



View Postlupini, on 20 iunie 2021 - 02:37, said:


Se numeşte redundanţă. Conceptul numit încercare-eşec (trial-and-error) este el însuşi o formă de redundanţă. O cugetare spune aşa: "pentru a reuşi, un inventator are nevoie de lucruri de prisos pe care nu le mai doreşte nimeni".

Redundanţa e acea manifestare a realităţii prin care un fenomen sau un aparat funcţionează ca urmare a surplusului de "ceva". Redundanţa e specifică existenţei însăşi, nu doar viului. De pildă, din cele circa 3 miliarde de perechi de nucleotide din ADN, doar circa 22 000 - 25 000 sunt suficiente creării organismului uman. Însă e nevoie de prezenţa tuturor celor 3 miliarde care aparent nu folosesc la nimic, pentru ca cele câteva zeci de mii să funcţioneze.

Chiar şi spaţiul enorm din Univers pare a fi redundant. Repet...pare. Această redundanţă stă la baza conceptelor de idee şi formă, despre care vorbea Platon. Ideea reprezintă conceptul iar forma este alcătuirea. Pentru ca ideea să prindă formă, e nevoie de redundanţă a ideilor...adică de foarte multe idei dintre care să se cearnă cele potrivite. Şi asta se poate observa în tot ce ne înconjoară, chiar şi în faptele umane. De exemplu, un inventator are nevoie de multe încercări pentru a ajunge de la idee la un obiect bine definit, încercări care par eşecuri, însă nu sunt.

Cum explici ca exista si inventii abandonate, cum ar fi tancul zburator, sau ideii  sf  si nepuse in practica gen: teleportarea doar cu puterea mintii sau modificarea legilor naturii?

#90
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Limitarea e la cunoștințe și imaginație, nu la adn.

Și felul în care pui problema fix asta demonstrează :

Quote


Eu vreau acum, pe pamant si fara tehnologie, daca nu putem inseamna ca suntem o specie limitata.

Dacă vrei sa zbori dând din mâini folosește-ți inteligenta și imaginația ca să poți s-o faci, nu limitându-ti singur opțiunile. De ce doar pe pământ? Si de ce fără tehnologie? Tehnologia nu-i decât rezultatul imaginației și inteligentei umane.

Edited by KiloW, 20 June 2021 - 19:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate