Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Posibilitatea unui absolvent de liceul, specializarea filologie, de a intra la Facultatea de Medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gaburieru

gaburieru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2021
Salutare, vin cu niste intrebari pentru cei care au fost, sau nu, in situatia mea.

Vreau sa incep cu urmatoarea intrebare: la ce materie considerati voi, dintre fizica si chimie organica, este mai usor de asimilat? Repet, am fost la filologie, dar pot spune ca ma descurc cu chimia/fizica, in ideea sa ma apuc sa invat materia pentru admitere.

A doua intrebare pentru cei care sunt deja admisi in cadrul facultatii sau chiar au absolvit-o, nu neaparat sa fi fost la filologie: in ce consta materia, de exemplu, in primul semestru din anul I? Pe parcursul facultatii ma va lua de la 0 cu chimia organica/fizica?

Orice informatie legata de facultate mi-ar fi de ajutor.
Multumesc anticipat!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Admiterea în ce an vrei s-o susții?

#3
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CEtsdMALqIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 gaburieru, on 12 iunie 2021 - 17:46, said:

la ce materie considerati voi, dintre fizica si chimie organica, este mai usor de asimilat?
Putem lua doua persoane care sa spuna cu mana pe inima exact inves. Asa ca raspunsul dorit de tine nu fi bun de la altcineva.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: la chimie organica vei folosi si termodinamica de la fizica!
conteaza cine iti explica chimia!

#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu am făcut facultatea de medicină, dar voi încerca să îți spun lucrurile evidente  :
-dintre fizică și chimie va fi mai ușor să asimilezi acea materie pe care tu o înțelegi mai bine. Îmi dau seama că răspunsul este un pic absurd, dar este pur și simplu adevărul, unii oameni înțeleg mai bine chimia, alții fizica iar în timpul anilor de liceu ar fi trebuit să îți dai deja seama care materie o înțelegi mai bine și mai repede;
-referitor la materia de la facultate - nu cred că există vreo facultate unde să te ia cu materia de la 0 - ca si cum la facultatea de matematică ai reîncepe să înveți și să faci exerciții cu adunarea, scăderea, apoi cu înmulțirea, împărțirea, etc. Deci sincer nu cred că la facultatea de medicină te ia cu vreo materie de la 0 - adică îți va preda din nou materia începând cu clasa a IV -a sau a V- a de când începe să se facă chimia și fizica

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu vreau să descurajez oamenii dar gândirea aceasta este greşită. Ea este una dintre cauzele problemelor sistemului medical românesc.
Duce la apariţia unor medici care nu stăpânesc materiile necesare domeniului şi sunt orientaţi exclusiv pe partea financiară a profesiei.
Cei care s-au lovit în ultimii ani de sistemul medical au observat apariţia oamenilor care au doar o diplomă şi zero afinitaţi cu domeniul medical.

În trecut viitorii medici se pregăteau patru ani în perioada liceului pentru examenele de admitere.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 spider8, on 12 iunie 2021 - 19:35, said:

Nu am făcut facultatea de medicină, dar voi încerca să îți spun lucrurile evidente  :
-dintre fizică și chimie va fi mai ușor să asimilezi acea materie pe care tu o înțelegi mai bine. Îmi dau seama că răspunsul este un pic absurd, dar este pur și simplu adevărul, unii oameni înțeleg mai bine chimia, alții fizica iar în timpul anilor de liceu ar fi trebuit să îți dai deja seama care materie o înțelegi mai bine și mai repede;
-referitor la materia de la facultate - nu cred că există vreo facultate unde să te ia cu materia de la 0 - ca si cum la facultatea de matematică ai reîncepe să înveți și să faci exerciții cu adunarea, scăderea, apoi cu înmulțirea, împărțirea, etc. Deci sincer nu cred că la facultatea de medicină te ia cu vreo materie de la 0 - adică îți va preda din nou materia începând cu clasa a IV -a sau a V- a de când începe să se facă chimia și fizica

Ai perfecta dreptate.
Dar de ce crezi ca este absolvent (sau viitor absolvent) de filologie?

Am bolduit ce ma intriga pe mine.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

gaburieru said:

1623512772[/url]' post='27935264']
A doua intrebare pentru cei care sunt deja admisi in cadrul facultatii sau chiar au absolvit-o, nu neaparat sa fi fost la filologie: in ce consta materia, de exemplu, in primul semestru din anul I? Pe parcursul facultatii ma va lua de la 0 cu chimia organica/fizica?
Nici vorbă, trebuie să știi foarte bine materia de liceu, altfel va fi horror (mai ales la biochimie) Posted Image

Edited by Karhu, 12 June 2021 - 19:43.


#10
gaburieru

gaburieru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2021

 __Dan__, on 12 iunie 2021 - 18:53, said:

Admiterea în ce an vrei s-o susții?

Depinde, cand ma voi simti pregatit, poate fi peste 2-3 ani, avand in vedere ca oricum acum sunt anul 2 la postliceala.

 terratec, on 12 iunie 2021 - 19:36, said:

Nu vreau să descurajez oamenii dar gândirea aceasta este greşită. Ea este una dintre cauzele problemelor sistemului medical românesc.
Duce la apariţia unor medici care nu stăpânesc materiile necesare domeniului şi sunt orientaţi exclusiv pe partea financiară a profesiei.
Cei care s-au lovit în ultimii ani de sistemul medical au observat apariţia oamenilor care au doar o diplomă şi zero afinitaţi cu domeniul medical.

În trecut viitorii medici se pregăteau patru ani în perioada liceului pentru examenele de admitere.

Inteleg punctul tau de vedere, dar sunt dispus sa ma pregatesc pana stiu ca sunt stapan pe materie. Nu cred ca trebuia sa fi facut liceu sau in timpul liceului pregatire in fiecare zi pentru facultate, dar acum fiecare cu parerea lui, dar din nou, pot intelege punctul tau de vedere despre unii care nu au nicio treaba cu domeniul medical.

 Karhu, on 12 iunie 2021 - 19:43, said:

Nici vorbă, trebuie să știi foarte bine materia de liceu, altfel va fi horror (mai ales la biochimie) Posted Image

Bun, genul asta de raspunsuri aveam nevoie, multumesc! Posted Image

 adisz, on 12 iunie 2021 - 19:38, said:

Ai perfecta dreptate.
Dar de ce crezi ca este absolvent (sau viitor absolvent) de filologie?

Am bolduit ce ma intriga pe mine.

Poti sa raspund la intrebarea asta, de ce sunt absolvent de filologie: nu am avut norocul sa pot avea profesor de matematica in generala care sa ma faca sa inteleg bine matematica, meditatii nu am avut cum sa-mi permit, asa ca am ales calea un pic mai usoara.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Karhu, on 12 iunie 2021 - 19:43, said:

Nici vorbă, trebuie să știi foarte bine materia de liceu, altfel va fi horror (mai ales la biochimie) Posted Image
Nu toata materia de liceu, de exemplu polimerii si alte balarii n-au nici o legatura.
Biochimia o ia cam de la zero in facultate, dar cunostinte de baza de chimie atat organica, cat mai ales anorganica (cls. VII-VIII) is musai.

 gaburieru, on 12 iunie 2021 - 17:46, said:

A doua intrebare pentru cei care sunt deja admisi in cadrul facultatii sau chiar au absolvit-o, nu neaparat sa fi fost la filologie: in ce consta materia, de exemplu, in primul semestru din anul I? Pe parcursul facultatii ma va lua de la 0 cu chimia organica/fizica?
Cu nici una nu te ia de la zero absolut, cunostinte de baza ai nevoie la ambele.
Adica nu poti sa nu stii valentele elementelor, de exemplu.

Edited by Hunor_66, 12 June 2021 - 21:17.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002

 terratec, on 12 iunie 2021 - 19:36, said:

În trecut viitorii medici se pregăteau patru ani în perioada liceului pentru examenele de admitere.
in trecut medicina era topul meseriilor. acu s-au schimbat prioritatile, cei mai buni se duc la informatica din motive evidente: scapa mai repede la bani, nu au raspunderile de pe lume, nu sunt amenintati toata cariera de un proces de malpraxis care chiar daca-l platesc asigurarile, risca sa-i lase fara dreptul de libera practica, nu fac garzi, nu trebuie sa pupe in ... medici mai batrani ca sa ajunga intr-un sfarsit la cascaval, etc...

 Hunor_66, on 12 iunie 2021 - 21:16, said:

Cu nici una nu te ia de la zero absolut, cunostinte de baza ai nevoie la ambele.
presupunand ca a reusit, cand ajunge acolo trebuie si sa aiba formata deprinderea de a invata. e multa materie si fara deprinderea de a toci nu faci fata.

#13
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
De ce toți zic: fără nu sfiu ce cunoștințe de liceu ești nu sfiu ce, serios? Am luat bacul in 2015(mate-info) dupaia am mers la munca 4 ani si acum sunt in anul 2 la etti Cluj si am medii de 8 si 9 fara sa mai știu o boaba de fizica din ce s-a făcut la liceu.Poti termina filologia si sa mergi la politehnica/medicina sau oriunde mergi, ideea ii sa fi serios si cu motivație sa înveți când ajungi acolo.Am materii din semestrul 2 care se leagă cu cele din semestrul 1 si profi tot o iau de la început si unii de aici zic de cunoștințele din liceu...

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 RazvanEtti, on 13 iunie 2021 - 01:12, said:

De ce toți zic: fără nu sfiu ce cunoștințe de liceu ești nu sfiu ce, serios? Am luat bacul in 2015(mate-info) dupaia am mers la munca 4 ani si acum sunt in anul 2 la etti Cluj si am medii de 8 si 9 fara sa mai știu o boaba de fizica din ce s-a făcut la liceu.Poti termina filologia si sa mergi la politehnica/medicina sau oriunde mergi, ideea ii sa fi serios si cu motivație sa înveți când ajungi acolo.Am materii din semestrul 2 care se leagă cu cele din semestrul 1 si profi tot o iau de la început si unii de aici zic de cunoștințele din liceu...

Tot e bine că nu ai dat limba română la admitere. Nu știu cum ai luat examenul de bacalureat, totuși...

 gaburieru, on 12 iunie 2021 - 17:46, said:

Pe parcursul facultatii ma va lua de la 0 cu chimia organica/fizica?

Nu te va lua nimeni de la zero cu materiile de la admitere, se presupune ca le stii deja bazele si chiar mai mult.
Daca vrei sa dai anul asta admitere la UMF, eu zic sa stai calm, nu vei intra. Doar daca dai de divertisment, sa capeti experienta, poti incerca.
Pune mana si invata si inainte de toate, gandeste-te de ce vrei sa fii medic, pentru ca nu pari genul care poate face asta.
Suntem satui de medici inapti, tu nu esti?

#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 spider8, on 12 iunie 2021 - 19:35, said:

-referitor la materia de la facultate - nu cred că există vreo facultate unde să te ia cu materia de la 0 - ca si cum la facultatea de matematică ai reîncepe să înveți și să faci exerciții cu adunarea, scăderea, apoi cu înmulțirea, împărțirea, etc.

Nu învățăm să facem din nou adunarea, dar ne arată cum s-o demonstrăm (ca o paranteză amuzantă) 🙂.



#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 gaburieru, on 12 iunie 2021 - 17:46, said:

Posibilitatea unui absolvent de liceul, specializarea filologie, de a intra la Facultatea de Medicina

Posibilitate există.
Probabilitatea, conform celor prezentate, este scăzută.

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Posibilitatea de a intra la Medicină există însă este un salt cuantic în ceea ce privește cantitatea de informație și tipul său, raportat la ce se învăța (cel puțin în anii 2007-2010 când am fost eu la liceu) la filo/istorie și mate-info/chimie-bio. Ai nevoie de chimie, de biologie și de fizică ,aproape sigur ai nevoie de meditații , fiindcă trebuie să le stăpânești PESTE nivelul de liceu (admiterea la UMF conține chestii ce nu se predau în liceu). Apoi, dacă reușești la admitere vei constata că ceea ce ai tras tu pe aceste 3 materii înveți la UMF într-o lună la o singură materie (dacă bine îmi aduc aminte, Anatomie 1 conține vreo 4000 de termeni noi, iar anatomie 2 vreo 7000). Prima sesiune te va împinge spre depresie/atacuri de panică/anxietate dacă nu ești obișnuit cu un ritm susținut de învățat. Este o facultate frumoasă dar grea, cu multe sacrificii.
În același timp, verifică dacă ai stomacul necesar pentru o astfel de facultate. Să vezi că unui cadavru uman i se desface cutia toracică cu un clește ce rupe coastele ca sârma de gard, poate fi șocant pentru unii.

#18
gaburieru

gaburieru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2021
@everyone va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate