Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai merita sa lucrezi in Anglia, dupa Brexit?

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
septico77

septico77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2021
Salutare tuturor! Ma numesc Sorin,am 36 de ani si am lucrat in constructii in Romania,ca muncitor semi-calificat,in tamplarie,zidarie,etc.Am un prieten  care sta in Londra(Croydon)si m-a chemat acolo. La inceput, voi sta la el,apoi imi voi gasi chirie separat. Tot in domeniul constructiilor vreau sa lucrez,cel mai probabil prin agentii. Stiu ca se da cam 10-12 lire pe ora brut.Intrebarea mea este: se mai merita sa lucrezi in Londra,dupa ce scazi chiria,utilitati,mancare si alte cheltuieli? Voi ce stiti? Cam in medie cat pui deoparte lunar?Nu ma refer aici la iesitul in restaurante,cluburi,etc. Sau are trebui sa incerc alta tara? Germania,Belgia,Olanda,etc? Va multumesc.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
nu s e mai merita

#3
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Personal n-am o opinie, dar am tot citit pe reddit pe r/Romania in ultimele saptamani post-uri de romani care lucreaza/au lucrat in UK si unii s-au intors in tara.
Arunca si tu un ochi pe-acolo, poate gasesti informatiile de care ai nevoie.

#4
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
La 36 de ani, daca stii ceva meserie si ai doua maini de dreapta castigi mai bine in tara. Vorbesc de domeniul constructiilor.

#5
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Cu jobul ala care il ai si perspectivele de salariu nu intri in Anglia decat in camioanele alea care trec canalul. Vezi ca au niste criterii de intrare si daca faci impresie proasta celor de la imigrari o sa te intoarca de pe aeroport.  Subscriu la ce zic colegul de mai sus, esti priceput/serios/indemanatic fac dublu in Ro.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Parca e o varianta gen PFA la inceput cateva luni cand esti impozitat mai putin si poti face bani buni.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
plus ca si clima e foarte naspa: frig, ploaie si extrem de multa umezeala. iar de la o anumita varsta incepi sa ai probleme din cauza umezelii ridicate.
eu am fost 2 sapt in UK trimis de firma si ma saturasem de vremea aia imputita. de-abia asteptam sa ma intorc acasa, chiar daca in Romania aveam zapada de 1 metru.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 Tonic Water, on 08 iunie 2021 - 14:29, said:

Cu jobul ala care il ai si perspectivele de salariu nu intri in Anglia decat in camioanele alea care trec canalul. Vezi ca au niste criterii de intrare si daca faci impresie proasta celor de la imigrari o sa te intoarca de pe aeroport.  Subscriu la ce zic colegul de mai sus, esti priceput/serios/indemanatic fac dublu in Ro.
Povesti cu pesti. In afara de cei cu cazier, de citi romani intorsi de pe aeroport ai auzit pina acuma? Inca e de lucru in UK, dar in londra desi sint salarii mai mari si chiriile sint pe masura!

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca merita sau nu, depinde de tine. Noi nu putem sa-ti spunem. Poate pentru mine ar merita sa plec, dar pentru tine nu (si vice-versa). Daca vrei sa ramai acolo, intrebarea nu este pusa corect (ar trebui sa fie: mai merita sa ma stabilesc in Regat?). Daca vrei sa trimiti bani in tara sa-i strangi, atunci depinde la ce vrei sa te inhami. Am un var care a plecat de vreo 20 de ani in Irlanda si acolo i s-a nascut copilul. Nu intentioneaza sa se intoarca. Buba cea mare a fost ca a stat mai mult de un an singur acolo (cu munca si la negru, si la gri, si la alb) inainte sa-si cheme sotia si a tras ceva pentru a nu pleca de la 0 cu familia (practic imigranti). Acum traieste decent (exact cum ai trai decent in Romania pe munca proprie).

#10
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
O climă de tot r*hatul.

Attached File  Weather.jpg   107.23K   93 downloads

#11
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

 Jayanti, on 08 iunie 2021 - 17:14, said:

O climă de tot r*hatul.

Weather.jpg


Sa vezi ce fain e acum in Somerset.

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Jayanti, on 08 iunie 2021 - 17:14, said:

O climă de tot r*hatul.

Weather.jpg
sa vezi ce misto e din octombrie pana in aprilie sau cam tot anul in nord.
aia din nord au un banc: "am avut si noi vara - era intr-o marti"

Edited by rex, 08 June 2021 - 17:31.


#13
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Am văzut, dar într-adevăr nu în nord.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
E mai cald acum la Londra decât la București.

#15
septico77

septico77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri. Ce părere aveți Germania?

#16
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
La Londra cel putin si poluarea si chiriile sunt pe nemasura salariilor. Birmingham, Leeds samd au devenit pe langa deja existentii baietii din Orient enclave pentru bombardieri si alde d-astia din România, dar si aia au inceput sa se cam care acasa ca nu prea mai merge treaba, am 2 exemple clare unul era la fabrica de ciocolata ambala, altul in constructii, au venit in 2019 respectiv 2020 acasa.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pare ca dai cu banul unde vrei sa ajungi. Contează ce limba ști, poți fi cât de priceput dacă nu cunoști limba o sa fi plimbat din roman în roman prin santiere, o sa încaseze alți smecheri comisioane pe pielea ta.
Cel mai ușor e sa te înscrii la o agenție și îți găsesc aia de munca non stop, e criza de forță de muncă în construcții.
Cel mai bine plătit e un dulgher, undeva la 15-18 lire/h, Londra e pentru deștepți și descurcăreți altfel duci o viata de azi pe mâine, mai bun e sud vestul, clima calda, fara ploi, chirii mai mici și de munca căcălău.
Dacă mai faci și un curs de excavatorist sau slinger pe macara ai șanse de la 20lire/h in sus. Nu asculta de cei cu 2 săptămâni experienta de Anglia, când construiam in Romania din Martie pana în Mai stăteam în noroaie pana la gat și mi se umpleau fundațiile și subsolurile ca la piscina, iar vara turnam betoane la 42 de grade de ma lua salvarea direct din șantier. Vremea e mai rece dar între 6 și 27 de grade tot anul, fara extreme ceea ce înseamnă 365 de zile de lucru fara probleme.
Cat despre Germania, depinde iar dacă cunoști limba și dacă vrei sa câștigi bani sau sa faci poze la vitrine. În UK poți plăti taxe pana la 20% ca self employed, in Germania pana la 50%. Eu am preferat sa ma îmbogățesc eu și nu statul.

#18
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Am citit  ca pentru a  avea  statut de  angajat in Marea  Britanie si rezidenta  ai nevoie de  un contract  de munca  cu salariu de minim  25.600 GBP pe an, plus  sistem de punctaj ca la emigrarea  in Canada  etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate