Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Pregatire IBC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Am un sistem de udare prin picurare cu pompa submersibila si IBC (alb) care nu a fost folosit peste iarna. Inainte sa-l "dau in folosinta" anul acesta as vrea sa fac urmatoarele lucruri:
1. Sa-l vopsesc (argintiu) pentrua preveni (re)aparitia algelor. O sa incerc cu asta. A mai incercat cineva cu altceva  ?
2. Sa-l curat la interior de algele uscate de anul trecut. Bazinul e fix, asa ca nu pot sa-l rastorn. E vreo metoda (nedistructiva) prin care se poate scoate provizoriu clapeta vanei de evacuare (pentru a permite o evacuare mai usoara a murdariei) ?

Multumesc

#2
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Spray la tub o sa te coste cat iti faci garajul ala din topicul celalalt , nou . Ia vopsea neagra alchidica si cu pistolul de vopsit electric il faci rapid .
Baga otet , la greu si cu un aparat cu presiune il cureti temeinic , daca nu ai mizerie ca mingea de tenis , se evacueaza usor pe la stut.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Cauta vopsea anti-fouling (antivegetativa) care se foloseste la ambarcatiuni. Acea vopsea este special conceputa pentru a diminua cresterea algelor. Aplici cu pensula sau trafalet
Un exemplu ceva de genul ata: https://www.emag.ro/...l/pd/DG8X1JBBM/

Si o chestie importanta: lumina cat mai putina.

Edited by tehnics, 07 June 2021 - 16:25.


#4
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007

View Posttehnics, on 07 iunie 2021 - 16:23, said:

Cauta vopsea anti-fouling (antivegetativa) care se foloseste la ambarcatiuni. Acea vopsea este special conceputa pentru a diminua cresterea algelor. Aplici cu pensula sau trafalet
Un exemplu ceva de genul ata: https://www.emag.ro/...l/pd/DG8X1JBBM/

Si o chestie importanta: lumina cat mai putina.
Prin exterior n-are rost, prin interior e foarte complicat.

View PostBaXXon, on 07 iunie 2021 - 16:21, said:

Spray la tub o sa te coste cat iti faci garajul ala din topicul celalalt , nou . Ia vopsea neagra alchidica si cu pistolul de vopsit electric il faci rapid .
Baga otet , la greu si cu un aparat cu presiune il cureti temeinic , daca nu ai mizerie ca mingea de tenis , se evacueaza usor pe la stut.
Instalatia e in camp: NO power !

#5
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postcrios339, on 07 iunie 2021 - 16:29, said:


Instalatia e in camp: NO power !
Solutia !

#6
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Exista huse negre pt ibc-uri care impiedica lumina si algele nu se mai dezvolta.

#7
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Eu l-am infoliat pe al meu cu folie strech neagra. As fi preferat folie albastra dar nu am gasit.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si la ce temperatura ajunge apa in el, vara?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate