Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce parere aveti despre acest laptop TUF F15 FX506LU?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Are specificatii foarte bune, insa are un pret destul de mic comparativ cu altele cu specificatii mai slabe.

Nu ma pricep eu foarte bine, dar ma gandesc ca este un catch la mijloc. Inteleg ca nu are ecran IPS si asta ii mai scade din valoare, dar mai e si altceva?

https://www.pcgarage...-bonfire-black/

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu sunt de parere ca are un pret real.

#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Daca nu iti e frica sa cumperi produse resigilate, o optiune mai buna ar fi asta.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nu e unul din laptop-urile alea care are racirea deficitara?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZRDUR-rPGsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Are 2.3 kg. Cu rucsac, cu cablu, cu ce mai pui pe langa se strang de 4-5 kg. Face diferenta greutatea in zilele noastre.

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Se incalzeste. Daca vrei resigilat, e ok cel de la modelul asta

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Din cauza penuriei globale de materie prima in industria de electronice , preturile din prezent si din pacate pana spre sfarsitul anului nu vor mai fi realiste
Toate sau scumpit sau se vor scumpii , asa ca......pana la urma ramane sa va cumpara-ti in functie de doleante si buzunar ...la ce preturi sunt si vor fi in viitorul apropiat

#8
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 Janitor, on 04 iunie 2021 - 16:37, said:

Are specificatii foarte bune, insa are un pret destul de mic comparativ cu altele cu specificatii mai slabe.

Nu ma pricep eu foarte bine, dar ma gandesc ca este un catch la mijloc. Inteleg ca nu are ecran IPS si asta ii mai scade din valoare, dar mai e si altceva?

https://www.pcgarage...-bonfire-black/
Păi ce faci bre, matale plângi pe umărul comercianţilor???Posted Image

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pretul nue e mic ptr ce stie.
Si un mic avertisment - TUF e brand reprofilat - initial nu avea tangenta cu Gaming-ul ci cu fiabilitatea si stabilitatea. Ulterior au mutat brandul pe Gaming, dar sunt sub ROG. ca performante.

Unele modele au probleme cu racirea.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trebuie luate in considerare și problemele cu garanția.
Îl cam iei fără garanție la ce renume au...

Edited by waterman, 04 June 2021 - 19:26.


#11
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Alexandru2212, on 04 iunie 2021 - 18:34, said:

Păi ce faci bre, matale plângi pe umărul comercianţilor???Posted Image

Era in comparatie cu alte laptopuri din aceeasi gama de pret.
Spre exemplu, asta https://www.pcgarage...o-os-iron-grey/ este mai scump cu 400 lei si are un procesor mai slab din ce imi dau eu seama. In rest, are cam aceleasi piese.

Oricum, daca se stie ca e cu probleme de racire de aia e si mai ieftin.

Edited by Janitor, 04 June 2021 - 19:34.


#12
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 RedDev, on 04 iunie 2021 - 17:39, said:

Nu e unul din laptop-urile alea care are racirea deficitara?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZRDUR-rPGsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ala e motelul de anul trecut. Le-a facut-o un baiat care-a dat gauri in carcasa si nu mai intra in throtling la teste.
Modelul de anul asta are gaurile facute din fabrica.

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Ia un model de anul acesta cu Ryzen 5000 si RTX 3000. Sunt mult mai ok calitativ si termic.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

 lyanna, on 04 iunie 2021 - 20:27, said:


Ala e motelul de anul trecut. Le-a facut-o un baiat care-a dat gauri in carcasa si nu mai intra in throtling la teste.
Modelul de anul asta are gaurile facute din fabrica.

Adevaru' e ca era si greu de dibuit aceasta hiba, prin cat QC a trecut laptopul ala de nu a zis nimeni "auzi, n-ar trebui sa aiba de unde sa traga aer ventilatoarele astea?"? :)

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Eu am avut experiente neplacute cu laptopuri Asus.
Daca vrei stabilitate, alege un HP.

#16
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Referitor la ecran. Este o diferenta mare intre unul de 60hz si unul de 144hz?

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Diferenta este, depinde cat de mult iti pasa tie de asta. La un laptop sincer nu mi-ar pasa foarte tare, dar daca joci shootere mai ales chestii de gen cs/apex/etc. se simte.

also:

 lex2010, on 05 iunie 2021 - 12:24, said:

Eu am avut experiente neplacute cu laptopuri Asus.
Daca vrei stabilitate, alege un HP.

Asta nu inseamna nimic, Asus a facut laptopuri din mii de componente, daca ai prins o piese problematica nu inseamna ca ce face asus e prost. Posibil ca nici macar sa nu fi fost de-a lor piesa respectiva (daca ai avut probleme de la cpu/gpu/ram de exemplu).

Edited by TehCube, 05 June 2021 - 12:57.


#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Corect, sunt convins ca Asus are si laptopuri foarte bune, dar atat eu, cat si alte persoane pe care le cunosc, am avut probleme cu Asus.
Cu Dell si HP, de ex., nu am avut nicio problema. Am un Dell din 2009 care merge si acum. Un Asus l-am dus de 2 ori in service ca i s-a ars procesorul si acum sta in 85 grade in idle desi are pasta termala proaspat schimbata. Alte persoane cu HP, foarte multumite ...

Poate m-am exprimat gresit, dar revenind asupra celor spuse initial, recomand sa citeasca cu mare atentie review-urile inainte sa aleaga un laptop Asus. Daca la HP si Dell poti sa treci peste pasul asta, cand cumperi un Asus trebuie sa stii dinainte la ce sa te astepti. Mi se pare ca au un Quality Control foarte slab si nici pe partea de hardware nu au cele mai stralucite idei. ex. faza de mai sus cu racirea deficitara. Sa lansezi pe piata un produs nou si sa nu il testezi suficient e o dovada de lipsa de profesionalism.

Edited by lex2010, 05 June 2021 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate