Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Se poate trai doar cu tableta Apple fara alt device Apple?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Vreau sa imi achizitionez o tableta in viitorul apropiat.
In batalia finala au ramas Apple Ipad Pro 11 3rd si Samsung Galaxy Tab S7+ (pretul e identic la cele 2 device-uri)

Nu detin nici un alt device Apple (cu exceptia telefonului de servici - dar nu se pune), toate dispozitivele mele din casa sunt Android.

Daca imi iau tableta cu IOS, o sa ma descurc sau daca nu sunt cu totul in ecosistemul Apple mai bine renunt la ideea de tableta Apple?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca ai telefon de servici Apple, nu ai reusit DEJA sa-ti faci o idee sau, te prinzi mai greu (sau deloc) ? Posted Image

Edited by Naijax, 04 June 2021 - 11:59.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
eu ti-as spune sa schimbi titlul
ce treaba are o tableta cu viata,chiar asa rau ai ajuns?
sa raspund,se poate trai si fara nici un dispozitiv apple

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Atata timp cat nu vrei sa instalezi Ubuntu, nu ai nevoie de terminal, python, sa faci medii bootabile si alte chestii de genul, poti linistit sta doar cu iPad.

#5
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

View PostNaijax, on 04 iunie 2021 - 11:59, said:

Pai daca ai telefon de servici Apple, nu ai reusit DEJA sa-ti faci o idee sau, te prinzi mai greu (sau deloc) ? Posted Image

Fiind telefon de firma nu se poate instala nimic pe el.... Se pot instala doar aplicatiile ce sunt aprobate de companie.
Deci nu am cum sa ma prind...

View PostLex404, on 04 iunie 2021 - 12:07, said:

Da. Atata timp cat nu vrei sa instalezi Ubuntu, nu ai nevoie de terminal, python, sa faci medii bootabile si alte chestii de genul, poti linistit sta doar cu iPad.

Tableta o vreau pentru navigare net, un netflix, un youtube, etc.. nimic profi... Vreau sa fie ca si un inlocuitor pentru laptop.
Am si un ultrebook de care sunt extrem de multumit dar ma deranjaza tastatura in locuri unde nu ai foarte mult spatiu. Trebuia totusi sa imi iau in loc de un ultrabook normal un 2 in 1 si nu mai aveam nevoie de tableta.
E mai usor sa cari dupa tine in concedii/calatorii o tableta fata de un laptop/ultrabook.
Seara cand ma pun in pat e mai simplu sa mai citesc ceva pe o tableta fata de un laptop/ultrabook.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Depinde ce vrei sa faci cu ea.
Frate-miu a stat ani de zile cu o tableta Apple pentru chestii obisnuite: muzica, ziare, Youtube.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostQwerty69, on 04 iunie 2021 - 11:50, said:

Vreau sa imi achizitionez o tableta in viitorul apropiat.

Spor.
Io iau tablete de vreo 16 ani.
Siofor.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Eu am renuntat la un iPad mini in favoarea unui telefon cu ecran mai mare (iPhone 11 Pro Max).
Si ca sa fiu ontopic, setarile tabletei sunt identice cu cele ale telefonului Apple, si tableta va functiona la fel de cursiv ca si telefonul.

Edited by 2Unlimited, 04 June 2021 - 12:32.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Strabunicul meu a trait fara tablete, pastile, aproape 100 de ani, doar cu palinca si tigari, deci da, se poate trai mult si bine.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu doar ca se poate trai fara alt device Apple in afara de tableta Apple dar se poate trai fix la fel fara niciun device Apple. Ba chiar mai bine as zice, tinand cont de banii ramasi.

In plus, vorbesti de ecosistem desi
"Tableta o vreau pentru navigare net, un netflix, un youtube, etc.. nimic profi..."

Adica ceva cat se poate de generic si nespecific vreunui ecosistem.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostQwerty69, on 04 iunie 2021 - 12:15, said:

Fiind telefon de firma nu se poate instala nimic pe el.... Se pot instala doar aplicatiile ce sunt aprobate de companie.
Deci nu am cum sa ma prind...



Tableta o vreau pentru navigare net, un netflix, un youtube, etc.. nimic profi... Vreau sa fie ca si un inlocuitor pentru laptop.
Am si un ultrebook de care sunt extrem de multumit dar ma deranjaza tastatura in locuri unde nu ai foarte mult spatiu. Trebuia totusi sa imi iau in loc de un ultrabook normal un 2 in 1 si nu mai aveam nevoie de tableta.
E mai usor sa cari dupa tine in concedii/calatorii o tableta fata de un laptop/ultrabook.
Seara cand ma pun in pat e mai simplu sa mai citesc ceva pe o tableta fata de un laptop/ultrabook.


Atunci e ok.

Eu am macbook/ windows/ tableta android (high end) si in curand un iPad Pro (pentru ca androidul nu stie sa faca ce am nevoie).

Dar tableta am folosit-o foarte mult, inclusiv o luna de zile ca inlocuitor la oricare alt laptop. :)

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca esti utilizator cat de cat "power user" de android o sa iti blestemi zilele cu iOS/iPadOS/Whatever.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Unii din vechime au rezistat si fara. Supraoameni, nu altceva.

Ce se va intampla: vei fi incet-incet inconjurat doar de oameni cu apple. Nu e rau; vei vedea viata doar prin ochelarii grupului la care ai aderat.

O piatra mai putin pe psihic.

Si al tau, dar mai ales al nostru. Asa ca ia tableta.

Edited by cattavencu, 04 June 2021 - 14:50.


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 15.04.2019

View PostQwerty69, on 04 iunie 2021 - 11:50, said:

Daca imi iau tableta cu IOS, o sa ma descurc sau daca nu sunt cu totul in ecosistemul Apple mai bine renunt la ideea de tableta Apple?
Terminați fraților cu promovarea abuzivă a termenului ecosistem în zona tehnică.
ecosistem=unitate de funcționare și organizare a ecosferei alcătuită din biotop și biocenoză și capabilă de productivitate biologică. Wiki
P.S. Pot să zic "ecosistem Dacia"? Dar "ecosistem Coca Cola"?

#15
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Se poate trai doar cu aer, apa, hrana si adapost, Apple nici nu mai intra in ecuatie.

Edited by glassofwine, 04 June 2021 - 15:19.


#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Post__Dan__, on 04 iunie 2021 - 15:16, said:

Pot să zic "ecosistem Dacia"?
Da, se intelege prin asta comunitatea utilizatorilor si pasionatilor de Dacii, a masinilor, componentelor si accesoriilor produse sau compatibile cu Dacia.

View Post__Dan__, on 04 iunie 2021 - 15:16, said:

Dar "ecosistem Coca Cola"?
Asta nu prea, poate exista persoane carora le place Coca Cola, dar nu sunt cluburi sau comunitati de asa ceva, sau alte produse, accesorii care au nevoie neaparat de Coca Cola sa functioneze.

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Eu as merge in continuare pe android , fiindca ai o diversitate mai mare de device-uri/branduri/modele la acelas pret sau apropiat
La ''mar'' esti ''limitat'' doar la el si cel mult 2, 3 modele cu -/+ de rigoare
Detin mai multe device-uri cu android , incepand de la a8 si pana la a11 pe o tableta Samsung A7 4G , plus un shield tv/android tv

#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
Google a abandonat piata de tablete. In consecinta ar trebui sa ai in vedere numai Apple. N-ai de ce sa nu te te descurci numai cu Apple

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate